Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Steve Davis
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 22 Aug 2006, 11:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

HAPPY BIRTHDAY, STEVE ! Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie 23 Aug 2006, 13:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

HAPPY BIRTHDAY, STEVE!
pentru ca eu abia azi am ajuns acasa si implicit pe internet si pe forum.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi 14 Dec 2006, 21:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

go steve!!!! Very Happy



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Fatman Joe



Data înscrierii: 06/Noi/2006
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi 14 Dec 2006, 23:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Steve Davis rules. Quarter-final = 3,750 ranking points. Oh goodie Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Fatman Joe Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 14 Dec 2006, 23:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

N-a lipsit chiar așa de mult pe cât s-ar crede ! Dar, la un moment dat, Steve a încetat să mai creadă că poate învinge. Țin la Graeme, însă mi-ar fi plăcut să-l văd pe englez în semifinale și, pe urmă, cine mai putea ști ?!...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 15 Dec 2006, 0:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Țin la Graeme, însă mi-ar fi plăcut să-l văd pe englez în semifinale și, pe urmă, cine mai putea ști ?!...

The same feelings here! Very Happy



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Vin 15 Dec 2006, 1:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

offff!...si mie imi pare rau de stevisor! Sad



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Vin 15 Dec 2006, 11:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ar fi fost frumos sa'l vedem in fazele superioare...dar Dottie e in forma mare...Wink



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 13 Ian 2007, 2:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

În The Sun de ieri, Steve se lasă supus unei rafale de întrebări :

Care este cel mai valoros adversar pe care l-ați întâlnit ?
Steve : Stephen Hendry. Un jucător ca un buldozer (termenul folosit de Stevo, steamroller = compresor mi s-a părut, pe de o parte, prea prozaic și pe de altă parte, o idee prea... sexy pentru seriozitatea discuției Wink Laughing ). Un mare realizator de breakuri, care, îndată ce pune piciorul în pragul unui meci, devine de neoprit. Nu cred că acum mai reușește să facă treaba asta la fel de bine ca altădată, dar rămâne un mare jucător.

Care e cel mai bun meci în care ați jucat ?
Steve : Trebuie să spun că e vorba despre finala Campionatului mondial din 1985. Cu toate că înfrângerea mea în fața lui Dennis Taylor a fost cumplit de dureroasă, recunosc că acela este meciul în legătură cu care oamenii continuă și azi să-și amintească foarte exact unde se aflau atunci când l-au urmărit. Sunt mândru că atâta lume ține minte acel meci, care a intrat în istoria sportului britanic.

Cum ați reușit să vă mențineți în elita snookerului o perioadă atât de îndelungată ?
Steve : Ca să te menții în top trebuie, bineînțeles, să fii un jucător foarte bun. Nu e vorba numai de a fi dedicat, conștiincios și capabil să faci față presiunii, ci și de faptul că trebuie să ai talent. Dar dacă un jucător supraviețuiește epocii în care a dominat acest sport, sare peste perioada în care dominarea a fost exercitată de altcineva și apoi se dovedește în stare să revină în elită, înseamnă că propria sa epocă de glorie s-a datorat unor calități cu adevărat excepționale. Nivelul de performanță din snooker este din ce în ce mai ridicat, așa că însuși faptul că te mai afli în acest top demonstrează valoarea pe care ai avut-o de la bun început. Ăsta e un motiv de bucurie, chiar dacă e greu să ții pasul cu cei tineri.

Continuați să credeți că mai puteți câștiga un turneu important ?
Steve : Dacă mi-ați fi pus întrebarea asta înainte de finala din 2005 a Campionatului Marii Britanii, v-aș fi răspuns că da – dar numai cu jumătate de gură și sperând să-mi fie iertat acest... semi-adevăr. Abia după ce am ajuns în acea finală, mi-am dat seama că încă mai sunt capabil să joc la cel mai înalt nivel. Problema e că la fel pot spune și mulți alții, așa că trebuie să cam stai la coadă : există în prezent vreo 40-50 de jucători care au șanse să câștige titluri. De cât noroc ai nevoie ca să treci de ei ?!...

Cât timp consacrați antrenamentului ?
Steve : Nu așa de mult ca altădată – de fapt, mă antrenez numai atunci când am chef. Înainte de turneele mari, muncesc ceva mai intens – poate două-trei ore pe zi. Am depășit perioada în care mă preocupa durata pregătirii zilnice. Dacă am chef, mă duc la masa de snooker, dacă nu, nu. În general, nu-mi mai fac atâtea probleme și nu mai exagerez cu autoexigența. Am văzut destui jucători care se antrenează câte 6 ore pe zi, dar în turnee nu realizează nimic. Poate că se pun sub o presiune prea mare...

Pe cine preferați să-l vedeți jucând – atunci când se afla în formă maximă – pe Alex Higgins sau pe Ronnie O’Sullivan ?
Steve : Pentru felul de a executa loviturile, pe Ronnie O’Sullivan, dar ca un fascinant studiu de caz, pe Alex Higgins.

Care este amintirea dumneavoastră preferată în legătură cu Alex ?
Steve : Acum mulți ani, susțineam împreună un meci demonstrativ. Eu eram la masă, el era pe fotoliu. Eu jucam, el bea o bere. Pe cine privea lumea ? Pe el : își terminase berea și chelnerița îi adusese o altă sticlă, numai că Alex mă urmărea cu atâta concentrare, încât, fără să fie atent la ce face, a încercat să-și toarne toată sticla de o jumătate de litru în paharul lui de un sfert, așa că băutura se vărsase pe masă și pe jos, iar el habar n-avea !...

Ar trebui ca jucătorii de snooker să aibă grijă și de forma fizică sau asta nu are o prea mare importanță ?
Steve: Dacă te uiți la felul în care au arătat și arată jucătorii de snooker, constați că, în general, sunt destul de slăbănogi. Cred că trebuie să fii într-o formă fizică destul de bună ca să poți juca bine. Chiar dacă nu practicăm un sport atletic, trebuie să ne demonstrăm valoarea în condiții de mare presiune mentală, iar pentru a rezista la această presiune e nevoie să fim într-o formă relativ bună. N-ar fi deloc indicat să ajungem prea repede la capătul puterilor.

Mai practicați și alte sporturi ?
Steve : Joc golf, dar nu mă pricep la loviturile scurte din sportul ăsta ! La vară, o să mă duc pe terenul de antrenament și o să mă înscriu la lecțiile pe care ar fi trebuit să le iau anul trecut. Am handicap 14, dar joc din ce în ce mai prost din cauza acestor lovituri.

Care este sportivul pe care îl admirați cel mai mult ?
Steve : Ani de zile, preferatul meu a fost Bjorn Borg. Întotdeauna l-am apreciat pentru atitudinea lui calmă și detașată. Dădea dovadă de foarte mult autocontrol și nu se ostenea niciodată să protesteze atunci când arbitrii mai comiteau câte o greșeală. Accepta lucrurile așa cum erau și nu lăsa nervii să-i perturbe karma. Pe de altă parte, orice sportiv care dă dovadă de atâta dedicare merită să fie apreciat la fel de mult.

Care este ultima carte pe care ați citit-o ?
Steve : Am recitit Țara multicoloră, de Julian May. E o carte științifico-fantastică și acum e a treia oară când revin la ea, fiindcă mi se pare fascinantă. E cartea mea preferată.

Într-o vreme ați fost și DJ...
Steve : Dintotdeauna am colecționat discuri, așa că cineva m-a rugat să-i țin locul DJ-ului de la un post de radio din Essex. Am zis că nu-i nici o problemă, numai că trebuie să recunosc : în calitate de DJ, nu fac două parale. În afară de “Iar acum iată încă una dintre piesele mele preferate”, habar n-am ce să mai spun...

Plănuiți cumva să vă reîntoarceți la microfon ?
Steve : Tocmai sunt pe punctul de a face o emisiune la Phonix FM. O să ne concentrăm asupra rock-ului progresiv, dar și asupra muzicilor noi – un fel de amestec de stiluri diferite, cu formații ale căror imprimări nu le-ați mai prea putea găsi în altă parte.

Albumul dumneavoastră preferat ?
Steve : Se cheamă Mekanik Destruktiw Kommandoh și aparține unei formații franceze, numite Magma. Țin la albumul ăsta ca la ochii din cap. Am fost la un concert de-al lor, prin anii ’70. Din clipa aceea am devenit fanul formației – fan pe toată viața.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Sâm 13 Ian 2007, 9:14, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Sâm 13 Ian 2007, 4:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multe multumiri,clarisor! Smile



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 13 Ian 2007, 23:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Frumos interviul! Thanks Clara! Smile



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Vin 16 Feb 2007, 10:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Steve joaca bine la Welsh Open...si am si eu o intrebare...am incercat sa ma uit atent dar n'am vazut nimic...poarta cumva lentile de contact?



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 2 Mar 2007, 23:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Raul_Madrid a scris:

Davis e un jucator foarte bun . E lent se gindeste la orice lovitura "vulpoiul". Am auzit ca se antreneaza foarte mult pe zi , mai mult ca altii mai tineri ca el .Asta inseamna ca inca nu ne paraseste . Ne mai incinta cu snookerul sau de pe vremuri.

Ronnie147 a scris:

Pe vremea lui toti jucatorii (sau aproape toti) considerau "antrenamentul", cateva frame-uri la o bere cu prietenii. El a venit cu antrenamentele lungi de ore intregi. In plus se culca in fiecare seara la 20:00, nu cum fac eu acum .

Voi ce credeti? Va mai castiga un titlu mondial? Mi-as dori sa egaleze performanta lui Hendry...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 8 Noi 2007, 15:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Articol-interviu cu Mr Six World Titles în The Daily Telegraph de azi Arrow http://www.telegraph.co.uk/sport/main.jhtml?xml=/sport/2007/11/08/sophil108.xml (atenție, sunt două pagini !)

Traducerea, mai târziu... Rolling Eyes



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2007, 19:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un interviu prin email, în The Independent din 3 decembrie :

Sâmbătă, 8 decembrie, începe UK Championship, turneu care, după Campionatul mondial, este cel mai prestigios din circuitul profesionist. Este totodată și turneul la care dețineți recordul de titluri : șase. Totuși, casele de pariuri sunt de părere că aveți doar o șansă din 100 la un al 7-lea titlu. Ce credeți despre o asemenea cotă ? Păi, nu-i o cotă bună. Cota de 1 la 100 nu-i bună în niciun domeniu. Interesant ar fi dacă ai aduna posibilul câștig meci cu meci și, dacă aș obține trofeul, s-ar vedea cam câte sute de lire ți-ar aduce acea liră investită în pariu.

Anul trecut ați fost sfertfinalist, iar acum două sezoane, la 48 de ani, ați ajuns în finală, stabilind și recordul absolut al diferenței de vârstă dintre finaliștii din orice turneu profesionist, pentru că Ding Junhui avea atunci doar 18 ani. Credeți că există șansa unui meci-revanșă în sferturile ediției din acest sezon ? Tot ce sper în acest moment e să câștig primul meci ! Aaa, dacă-l câștig, atunci o să sper... să-l câștig și pe următorul !

La 50 de ani, sunteți încă în Top 16. Este prezența în acest prim eșalon valoric o condiție absolută pentru continuarea activității dv ca profesionist ? Dificilă întrebare ! Cred că nu, cu toate că de data asta mi-ar fi mult mai greu să revin în Top 16. Am nevoie de un parcurs bun la unul dintre turnee – numai așa aș avea șansa de a-mi păstra locul în această elită.

În snooker, media de vârsă devine din ce în ce mai scăzută. Nu sunt decât trei jucători care au câștigat Campionatul mondial după ce au trecut de 30 de ani : dv, în 1989 (31 de ani), Peter Ebdon, în 2002 (31 de ani) și John Higgins, în 2007 (tot 31 de ani). Este posibil să mai apară vreun campion mondial trecut de 30 de ani ? Cred că media de vârstă a campionilor este invers proporțională cu competitivitatea. Cu cât concurența este mai dură, cu atât se afirmă mai mulți tineri. Dar pot exista și excepții. Rămâne de văzut care...

Nimeni nu a dominat acest sport în ultimii ani. Credeți că această situație se explică prin lipsa de motivare a jucătorilor de top sau prin nivelul foarte ridicat al unui număr tot mai mare dintre ei ? Explicația este că tot mai mulți au o valoare foarte apropiată. A fost o vreme când jucătorii de top mergeau la victorie sigură în majoritatea meciurilor ăstora de 9 frame-uri care constituie pâinea noastră cea de mai toate turneele. Acum, nu mai e cazul. Motivația n-are absolut nimic de-a face cu asta.

Ați scos un DVD în care prezentați cele mai bune numere de trick shot și trebuie să recunosc, prezentarea este excelentă și plină de haz. V-ați scris singur textul ? Ha !... Am avut o schiță de scenariu, dar am adăugat o serie întreagă de comentarii improvizate. A fost nostim : am făcut filmarea într-un club care, dimineața, e cam pustiu, numai că, după câtva timp, a început să se populeze cu cei veniți să facă o bilă. Am vrut să-i rugăm să treacă la alte mese, dar pe urmă m-am gândit că e normal să avem un fundal mai vioi, cu jucători care-și văd de meciurile lor. Cred că mai degrabă noi i-am deranjat pe ei și asta trebuie să fi fost o experiență neobișnuită. Nu-i nimic, o să se vadă pe DVD !...

DVD-ul are mare succes, poate mai ales la nostalgicii de școală veche. Sunt o serie de numere de trick shot de la Campionatele mondiale din perioada 1992-2006 și apar o serie întreagă de personalități renumite pentru talentul lor de „oameni care fac spectacol”, precum Cliff Thorburn, Dennis Taylor, Terry Griffiths, John Parrott, John Virgo, dv și mulți alții. Ce credeți că ar trebui făcut pentru popularizarea jucătorilor actuali ? Și jucătorii de azi au personalitate, la fel ca și legendele de ieri, doar că n-au fost nevoiți să-și câștige pâinea în circuitul de meciuri demonstrative. În anii ’80, acest circuit reprezenta grosul câștigurilor. Nu prea știu cum ar trebui procedat pentru a-i face mai cunoscuți pe cei de azi sau pentru a-i prezenta ca pe niște personaje mai bine conturate. Adevărul e că în anii aceia jucătorii de snooker erau la mare modă, iar sportul nostru se afla în plin avânt. În plus, unii dintre ei au ajuns în centrul atenției fără să vrea... Dacă l-am lua pe oricare dintre jucătorii tineri și l-am duce în acea epocă, ar deveni automat finalist la mai toate turneele și s-ar bucura imediat de statutul de celebritate.

Unii dintre cei care apar pe DVD-ul dv sunt reprezentanții unor țări în care snookerul nu este un sport foarte dezvoltat : Bogdan Wołkowski din Polonia sau Vincent Facquet din Franța și Fabio Petroni din Italia, aceștia din urmă mai cunoscuți din circuitul de pool. Care credeți că sunt țările în care snookerul e pe cale să înflorească ? China și Germania, mai ales datorită transmisiunilor Eurosport.

Numiți-i pe cei mai buni doi jucători – cu excepția dv – care credeți că ar fi cei mai buni din toate timpurile. Care dintre ei ar câștiga un meci imaginar în formatul best of 35, în condițiile în care amândoi ar fi în forma maximă a epocii lor de glorie ? Stephen Hendry și Ronnie O’Sullivan. Dacă e în formă maximă, nimeni nu-l poate învinge pe Ronnie. Altminteri, Stephen.

Dacă ar fi să invitați la cină șase persoane (reale sau fictive și aparținând oricărei epoci), pe cine ați invita și de ce ? Chiar trebuie să răspund și la întrebarea asta ?...

Da, v-aș ruga să răspundeți. Nu pot, că începe să mă doară capul !

Dacă ar fi să vă puneți singur o întrebare care să scoată la iveală o amintire prețioasă din viața dv, care ar fi întrebarea aceea și cum ați răspunde ? Nu pot să vă spun. Ar însemna să comit o indiscreție...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
Pagina 7 din 9

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community