Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Castiga jucatorii de snooker destul de multi bani?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Credeti ca jucatorii de snooker castiga destul de multi bani?
Da
43%
 43%  [ 10 ]
Nu
56%
 56%  [ 13 ]
Voturi totale : 23

Autor Mesaj
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 461
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 31 Ian 2005, 9:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Smaranda, ma bucur si eu daca te distreaza punctul meu de vedere, mai radem si noi un pic ca nu-i a rau. Very Happy
Dar, noi aici vorbim de snooker la cel mai inalt nivel, right? Acum tu nu te lua de fotbalistii romani, de exemplu, pentru ca nu asta e ideea. Eu vorbesc de fotbalul mare, vezi Champions League, Serie A, Primera etc. Si daca ma contrazici o faci degeaba pentru ca baietii aia chiar ajung acolo sus mai ales pentru ca sunt foarte puternici mental. Daca ai sa vii cu exemple gen Divizia A..i just rest my case. Asa vin si eu cu exemple snooker autohton in care cel mai mare break e de 30 si nush cat de puncte, si ala realizat la un antrenament neoficial Laughing.
Uita-te la faptul ca astia-s selectati de mici, bagati intr-o baza cu tot ce trebe si pana pe la 17-18 ani sunt invatati fotbalul (si vorbesc de tari civilizate). Si te intreb eu, my dear Smaranda, cum crezi ca reusesc baietii astia de care-ti vorbesc sa treaca de varste dificile (pubertate, adolescenta par exemple) daca nu printr-o riguroasa pregatire mentala? In snooker, cei care se apuca, n-au obligatii de genul asta, nu-i inchide nimeni intr-o camera si printr-un difuzor nu se aude "OK, snookerboy, ai 3 ore sa-ti perfectionezi controlul pe bila alba." Fotbalul e deja alta dimensiune, si orice comparatie cu snooker-ul mi se pare de prisos.



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Lun 7 Feb 2005, 2:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Posseidon a scris:
Fotbalul e deja alta dimensiune, si orice comparatie cu snooker-ul mi se pare de prisos.

In conditiile astea si mie mi se pare de prisos sa mai argumentez. E clar ca avem opinii diferite si viziuni diferite. Snookerlandul e un taram liber si unitatea in diversitate e buna (daca intelegi unde bat). Dar... hai, serios, acuma... Confused Macar prin simplul fapt ca snookerul e un sport individual si fotbalul e un sport de echipa e o diferenta de la cer la pamant. Tot ce pot sa spun este ca ma surprinde sa gasesc pe forumul asta pe cineva care thinks more highly of soccer than of snooker. Pentru ca din ce ai scris tu, eu asta am inteles (you can correct me if i'm wrong). Am o intrebare sincera pt tine (nu e nevoie sa raspunzi daca nu vrei, dar e de ajuns daca iti pui prolema in felul asta): TU (personal) esti un om al competitiilor? Ai participat la concursuri serioase de vreun fel pana acuma ...in ECHIPA, dar mai ales INDIVIDUAL?

ps: all of the above au fost spuse cu cat se poate de mult calm in voce, fara tentative de luat la harta cu lumea sau caftit pe cineva Laughing Laughing



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 461
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 7 Feb 2005, 14:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eh, Smaranda.. Laughing
Diferenta dintre noi e ca eu pot fi o idee mai obiectiv decat tine.
Daca am participat la concursuri serioase..pai, spre rusinea mea, am practicat foarte multe sporturi (inot, karate, scrima, tenis, baschet) insa de nici unul nu m-am tinut mai mult de 4-5 luni. N-am participat la concursuri serioase..stiu ca am avut centura portocalie la karate Razz (evident, nu e o amenintare, e doar un avertisment ca sa folosesc si eu cliseele din flimele americane).
Spune cineva de gimanstica, si asta-i un sport individual, e muuuuult mai prost platit decat snooker-ul.
Nu sunt un fan al fotbalului, uite, ieri, au fost concomitent transmise finala Malta Cup si Milan - Lazio din Serie A. Ghici la ce m-am uitat?
Eu inteleg ca esti mare fan snooker, dar asta nu inseamna ca nu ai putea privi mai obiectiv. Inteleg ca preferi eleganta din snooker grosolaniei din fotbal, dar totusi..e cel putin nedrept sa minimalizezi meritele unui fotbalist.



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Mar 8 Feb 2005, 20:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine, mai... opinia e opinie si doar n-am sa te macelaresc eu acuma.... Ideea e ca... eu personal nu indragesc fotbalul atat de mult tocmai datorita dimensiunii psihologice atat de ... sarace (fata de alte sporturi). Ma refer aici la diverse chestii:
1. Fotalul tine foarte mult de antrenament fizic, nu poti spune ca nu-i asa. (idem cu 90% din sporturi, ca doar de-asta se cheama sporturi) Atunci cand poti dpdv fizic, psihicul trece pe planul doi (a nu se citi ca nu conteaza cum isi motiveaza un antrenor echipa spre exemplu pt ca, evident, are o importanta cruciala) DAR: sa nu-mi spui tu mie ca atunci cand Mr Zidane, par example, e in mijlocul unui dribling, are fiecare muschi incordat, il doare splina de atata alergatura back and fro, il roade adidasul drept Nike Original, e tras de tricou din 7 parti, sta sa se impiedice de alte 3 perechi de picioare si mai are 5 metri pana al poarta mai sta sa se mai gandeasca: "Ok... inca un punct si luam cupa, don't **** this up, amineste-ti de tot ce-ai fost invatat, oh ****, am sa dau pe langa, fortune favoures the bold, nu-i asa ca merit, trebuie sa merit, toate alea mutle pe care le-am facut pana acuma, copii si bunica si pisica de acasa ce-or sa spuna, don't screw it, toate orele de antrenament din spate etc etc etc etc..". Suteaza si gata... daca se gandeste atunci o face proabil dupa. La snooker pregatirea fizica e de categoria pregatirii fizice a oricaruia dintre noi (in afara de Flavius care cica se duce la sala de nu-stiu-cand Razz ). Ok, sunt reflexe si aici, trebuie antrenament, nu despre asta vorbim, dar mai importanta decat forta fizica este cocentrarea, izolarea de distragerile din afara, corelarea miscarilor, controlul lor, vizualizarea actiunilor, gandirea lor la nivel conceptual... care sunt toti factori puri mentali. Nu stiu de cate ori ai incercat tu sa "quiet your mind" (ca sa-l citez pe Lucas), si, mai mult, sa te concentrezi numai pe ceea ce trebuie sa faci, sa dai delete la fiecare gand ne-la obiect care iti trece prin cap... si toate astea in timp ce intreprinzi o actiune absolut pasiva, ba chiar banala, repetitiva din punct de vedere fizic... care nu are nici o sansa sa te distraga. Ei bine... e foarte greu.
2. While we're at it, gadeste-te putin la structura jocului de snooker vs cel de fotbal in sine. In afara de faptul ca everything is up to YOU and ONLY YOU si ca n-ai sa primesti o mana de ajutor de la nimeni daca gresesti cat de putin in snooker (nu mai ai inca 2-3 oameni pe aceeasi linie cu tine care ar putea repara greseala in asa fel incat things will be allright in the end). La fotbal (am jucat si eu... da... multe chestii mai face omu' din motive neelucidate sau subiective Embarassed dar nu asta e genul de competitii la care ma referam mai sus Laughing ) te prinzi in valtoarea jocului si uiti de toate: ii vezi pe ailalti din jur la fel de into it, vezi ca se implica, te implici si tu, vezi ca ceilalti dau cu sutul in minge, dai si tu, mingea mai vine si la tine, trebuie s-o dai la altul (si la cine trebuie pe deasupra), cand nu esti tu cu piciorul langa balon este altul si te prinde faptul ca il urmaresti pe el, dar totul se petrece intr-un ritm atat de alert incat nu astepti decat sa vezi ce se intampla nu sa mai si judeci etc etc etc... Ideea e ca fotbalul si introspectia nu prea se au mana in mana. Intr-un meci de snooker in schimb: ei... acolo sa te tii!!!!! E recunoscut faptul ca destui jucatori au spus ca e absolut infiorator ce iti poate trece prin minte in timp ce tu stai tintuit in fotoliu, iar la masa e adversarul, fie el in avantaj sau nu. Pe langa ca ai timp sa-i urmaresti exact fiecare miscare, mai ai timp si s-o judeci exact, s-o intorci pe toate partile, s-o problematizezi... in fapt cred ca poti face filozofia a aproape orice din fotoliul advers. Aici lucrurile care iti pot distrage atentia sunt: o gura de apa minerala, numaratoarea arbitrului (care nu numara punctele TALE, apropo) si... cam atat. Dumnezeu sa aiba in paza mintea umana ca merge pe cai ciudate!!!!... nemaivorbind ca toata aceasta polologhie se aplica si atunci cand esti TU la masa: ragazul dinaintea loviturii, faptul ca o mare parte din lovitura se bazeaza pe mental nu pe fizic.. ceea ce am vorbit mai sus. Snookerul e un sport foarte tricky din punctul asta de vedere: ai o groaza de timp sa petreci cu tine si cu gandurile tale... Cred ca nu isi gaseste un echivalent decat in Formula 1, desi e discutabil si chestiile stau sensibil altfel.

Anyways, daca nu te-am plictisit inca... astea ar fi cam doua argumente. Cu o viitoare ocazie mai generoasa din punct de vedere al timpului am sa mai insirui si altele. Toate bune. 8)



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
radu_grig
Fan


Data înscrierii: 20/Ian/2005
Mesaje: 23
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 14 Feb 2005, 21:32    Titlul subiectului: bani Răspunde cu citat (quote)

Sunt de parere ca veniturile lor sunt totusi prea mici in comparatie cu munca depusa la antrenamente si rezultatele care se vad totusi in scurt timp, zic eu. Adevarul este ca snk. este sportul in care nu te accidentezi ca in sporturile cu mingea sau motorizate, de aceea si profitul este, cred, cel mai mic. Pentru spectacolul jocului, ceea ce face deliciul fanilor, daca ar avea castiguri pe masura performantelor lor, jucatorii l-ar ridica la un asa nivel incat toata lumea ar cauta sa se uite numai la asa ceva; barbatii ar lasa fotbalul, iar unele doamne telenovelele!! Dar sigur nu vor regreta ceea ce ar vedea. Este doar parerea mea personala!

Snookerul este cel mai elegant sport din lume.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui radu_grig Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Sâm 8 Apr 2006, 3:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cine crede ca la snooker antrenamentul fizic nu conteaza...se cam inseala; si sa incerce sa faca un antrenament de 8 ore. Ca eu cel putin, dupa,parca am mers de aici pana la Pitesti Laughing Cat despre castigurile din snooker...nu sunt nici pe departe cat ar trebui sa fie. Credeti ca Ronnie se apuca de biliard de placere? Premiile la biliard sunt ceva mai consistente si daca e tot cu bile ce s-a gandit Ronnie... Laughing Laughing Laughing



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
Irina
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Dec/2005
Mesaje: 738
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 8 Apr 2006, 9:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mrs. Hendry a scris:
Posseidon a scris:
In F1 poti sa si mori..in snooker mai rar, doar daca nu-ti indeasa un alde Hann vreun tac pe gat sau te ia la bataie asa din senin.


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Laughing Laughing tare... Laughing



_________________
Paul Hunter - my role model in life. Forever be loved and never be forgotten!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Irina Trimite mesaj privat
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Sâm 8 Apr 2006, 10:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

buna gluma! Laughing Laughing Laughing
Te cred ,ronnie147,ca antrenamentele de 8 ore sint obositoare.nu stiu dc. eu as rezista.
In Romania deocamdata nu se poate cistiga din snooker. dc.nu exista competitii si sponsori… Crying or Very sad
Dar nu sint sigura ca ronnie s-a orientat catre biliard pt.bani(dupa cum ai vazut nu a avut cine stie ce performante pe acolo)-nu a fost niciodata sarac,a cistigat mult din snooker si mi se pare ca are si un lant de magazine,asa ca …sa nu-l plingem pe ronnie sau pe alti jucatori din partea superioara a clasamentului.problema este in romania.



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
costi_atomic



Data înscrierii: 30/Oct/2006
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mie 1 Noi 2006, 10:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

buna gluma! Laughing Laughing Laughing
Te cred ,ronnie147,ca antrenamentele de 8 ore sint obositoare.nu stiu dc. eu as rezista.
(spunea snooky)
Ei bene snooky nu e chiar asa... in primul rand conteaza cum joci cele 8 ore.
Poi incearca tu sa joci singura 4 ore... dar acele 4 ore asea cum trebuie fiecare lovitura gandita si de fiecare data sa vezi in continuare urmatoarele 5 lovituri... Poi obosesti psihic... el nu vorbea de un maraton de ore de jucat ci de antrenat... Nu spun ca nu poti juca... si eu deobicei cand joc, joc cam 10-12 ore bine de pool nu de snooker
Incearca asta si astept raspunsul tau
Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui costi_atomic Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Raul_Madrid
Fan


Data înscrierii: 27/Feb/2007
Mesaje: 18
Locație: Republica Moldova

MesajTrimis: Vin 2 Mar 2007, 17:59    Titlul subiectului: sal Răspunde cu citat (quote)

Si totusi din snooker nu se cistiga prea bine,parerea mea. Asta doar sa fii in forma intotdeauna sa cistigi . Prea putin pentru un turneu , mai acorda acolo si pentru maximum break ,dar oricum in comparatie cu alte sporturi, aici ce-i drept nu te antrenezi cu asa mare strictete cum e la fotbal . Cine stie ronnie la moment are antrenor ,cred ca nu ,dar mai inainte avea ?!



_________________
Respect Ronnie O'Sullivan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Raul_Madrid Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community