Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Chestionar pentru jucători

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 18 Aug 2007, 19:25    Titlul subiectului: Chestionar pentru jucători Răspunde cu citat (quote)

CHESTIONAR PENTRU JUCĂTORI

Prefer să reordonez răspunsurile după întrebări, nu după numele jucătorilor. Așa e mai ușor de făcut comparații. Wink Laughing

1. Care credeți că este calitatea cea mai importantă a unui jucător de snooker ?
Jamie Cope : Temperamentul
Stuart Pettman : Forța mentală
Stuart Bingham : Temperamentul
Mark Selby : Tehnica
Ryan Day : Capacitatea de a-ți menține autocontrolul atunci când ai cea mai mare nevoie de el
Fergal O’Brien : Disciplina
Nigel Bond : Tehnica
Ian McCulloch : Capacitatea de a învinge
Scott MacKenzie : Forța mentală. Toți jucătorii profesioniști au tehnică bună, contează să ai încredere în tine însuți.
Dom Dale : Conștiinciozitatea. Fără ea, nu faci nimic. Unii sunt conștiincioși de felul lor, alții trebuie să se străduiască pentru a deveni astfel...
Peter Ebdon : Perseverența
Dave Harold : Hotărârea
Tony Drago : Controlul asupra bilei albe
Mike Dunn : Stăpânirea de sine
Adrian Gunnell : Munca la antrenament și gândirea limpede la meci

2. Dacă n-ați fi fost jucător de snooker, ce profesie ați fi avut ?
Jamie Cope : Habar n-am !
Stuart Pettman : Aș fi avut un club de snooker.
Stuart Bingham : Mi-ar plăcea să fiu jucător profesionist de golf, cu toate că nu-s destul de bun la acest sport...
Mark Selby : N-am idee !
Ryan Day : Aș fi fost polițist.
Fergal O’Brien : Probabil că aș lucra la un club de snooker.
Nigel Bond : Probabil că aș fi fost contabil.
Ian McCulloch : Probabil că aș fi avut un restaurant.
Scott MacKenzie : Mi-ar fi plăcut să fiu în armată.
Dom Dale : Am lucrat ca angajat civil în secția operativă a unui comisariat de poliție, iar comandantul mă tot îndemna să fac școala de poliție, așa că, probabil, aș fi fost polițist.
Peter Ebdon : Aș fi lucrat în MI5.
Dave Harold : Fratele meu e constructor, deci cred că i-aș fi dat o mână de ajutor.
Tony Drago : Mi-ar fi plăcut să fiu jucător de tenis, fiindcă, în afară de snooker, tenisul e sportul meu preferat. Nu cred, însă, că o să se-ntâmple așa ceva, fiindcă silueta mea nu prea corespunde...
Mike Dunn : Tata a fost frizer, așa încât cred că aș fi avut și eu aceeași meserie. Am mai practicat-o și până acum, numai că m-am ales cu dureri de spate din cauza ei. Acum câțiva ani, când vacanța de vară era mai lungă, am lucrat serios în frizerie. L-am ras în cap și pe un tip de peste doi metri, recent eliberat din închisoare. Uitasem să reglez mașina de tuns și aproape că i-am luat și un rând de piele ! A scăpat, totuși, nescalpat...
Adrian Gunnell : M-aș fi ocupat de un club de snooker sau aș fi lucrat cu cifrele – poate în contabilitate.

3. Care este cel mai redutabil adversar pe care l-ați întâlnit la masa de snooker ?
Jamie Cope : Stephen Hendry, Ronnie O'Sullivan sau Shaun Murphy
Stuart Pettman : Cliff Thorburn
Stuart Bingham : Alan McManus – l-am învins cu 5-4 ca să mă calific pentru Masters-ul de la Shanghai și a fost un meci foarte greu...
Mark Selby : Ronnie O'Sullivan
Ryan Day : Stephen Hendry
Fergal O’Brien : Stephen Hendry, dacă nu e prea ieșit din formă
Nigel Bond : Stephen Hendry
Ian McCulloch : Graeme Dott
Scott MacKenzie : Ryan Day
Dom Dale : Ronnie O'Sullivan și Stephen Hendry
Peter Ebdon : John Higgins
Dave Harold : Steve Davis
Tony Drago : Steve Davis
Mike Dunn : Ken Doherty – anul trecut, la UK, m-a bătut cu 9-1. Praf m-a făcut...
Adrian Gunnell : Anthony Hamilton sau Brian Morgan – când am jucat cu ei, păreau să n-aibă niciun punct vulnerabil.

4. Ce credeți despre actuala dezvoltare a snookerului în China ?
Jamie Cope : E foarte bine să vedem că acest sport se dezvoltă, iar noi avem mai multe turnee.
Stuart Pettman : E fantastic, popularitatea snookerului a explodat și situația asta pare să se mențină și în următorii zece ani.
Stuart Bingham : E superb. Cu cât mai multe turnee avem în China, cu atât mai bine.
Mark Selby : În ultimii câțiva ani, snookerul a devenit tot mai popular în China și cred că ar trebui să facem, toți, tot posibilul ca această tendință să continue.
Ryan Day : E foarte bine. Snookerul e din ce în ce mai puternic în China și sper ca lucrurile să meargă tot așa și de acum încolo.
Fergal O’Brien : E fantastic. Am fost la Beijing în 1996 și am văzut că au acolo o adevărată pepinieră de jucători, o explozie de talente. Pe urmă, a apărut Ding, care a avut un mare rol în promovarea snookerului. Mai sunt și alții asemenea lui, care abia acum își deschid drum. E excelent că avem două turnee în această țară – poate vor fi chiar mai multe.
Nigel Bond : E fantastic. E calea pe care snookerul va progresa. Am auzit că sunt peste 20 de milioane de chinezi care joacă snooker. Poate că, în câțiva ani, va exista un circuit profesionist al Asiei, separat de cel centrat pe Europa.
Ian McCulloch : E fantastic : cu cât există mai multe turnee, cu atât mai bine.
Scott MacKenzie : Există jucători chinezi foarte buni, care sunt pe cale să se afirme. Ding e deocamdată singurul care face o carieră de primă mărime, alții mai au de furcă, la Pontin’s, cu calificările, dar în patru-cinci ani, vor fi mai mulți tineri chinezi precum Ding, sus în clasament. Sper, totuși, că nu prea curând !...
Dom Dale : Succesele lui Marco Fu și ale lui Ding au contribuit mult la dezvoltarea snookerului în Orientul Îndepărtat, dar văd că există multe alte tinere talente în curs de afirmare. În viitor, jucătorii chinezi vor fi o forță.
Peter Ebdon : Excelent, pentru toată lumea.
Dave Harold : China ar putea reprezenta viitorul acestui sport. Știm deja că în viitorii zece ani vom avea acolo cinci sau șase turnee de puncte. E o piață enormă pentru acest sport și există foarte multe șanse de dezvoltare.
Tony Drago : E fantastic că avem două turnee de puncte și sper să avem, în curând, cel puțin trei sau patru.
Mike Dunn : Este o mare realizare că avem două turnee garantate pe cinci ani.
Adrian Gunnell : Orice dovadă de interes e un câștig pentru snooker. În acest moment, China pare să fie zona de cea mai mare dezvoltare și sper să continue la fel.

5. De ce anume ați vrea să-și amintească oamenii în legătură cu dv după ce vă veți retrage din activitatea competițională ?
Jamie Cope : Ideal ar fi ca lumea să-și amintească de mine ca de un jucător ofensiv, care a fost campion mondial și a ocupat prima poziție în clasamentul mondial.
Stuart Pettman : Nu cred c-o să-și aducă cineva aminte de mine !... Poate, ca jucător ofensiv...
Stuart Bingham : Sper că nu de ratarea la bila roz când eram pe un max la Crucible, în 2002 ! Aș prefera ca lumea să-și amintească de mine pentru că voi fi câștigat, acolo, titlul mondial.
Mark Selby : Să-și amintească de mine ca de cineva care a adus un zâmbet pe fața snookerului și ca o personalitate bine conturată a acestui sport.
Ryan Day : Pentru că am fost campion mondial !
Fergal O’Brien : Pentru că am fost un băiat foarte frumos, care a devenit și campion mondial ! Lăsând gluma deoparte, mi-aș dori ca oamenii să-și amintească de mine ca de un om care a iubit snookerul și l-a practicat cât a putut el de bine.
Nigel Bond : Pentru că am fost un jucător foarte constant. Și, bineînțeles, pentru turneele pe care le-am câștigat.
Ian McCulloch : De faptul că am fost un jucător care a realizat tot ceea ce i-a stat în puteri să realizeze și a muncit cât a putut el de mult pentru asta.
Scott MacKenzie : Nu mă aștept să intru în Top 16, dar tare mi-aș dori să ajung și eu într-o finală de turneu de puncte. În sezonul trecut, la Welsh Open, Andrew Higginson ne-a arătat tuturor că așa ceva e posibil.
Dom Dale : Pentru că am fost un tip extrovertit și vesel.
Peter Ebdon : N-am de gând să mă retrag din activitate !...
Dave Harold : Aș dori ca oamenii să-și amintească de mine ca de un jucător care s-a dăruit total acestui sport, a muncit mult și a fost mereu un adversar corect.
Tony Drago : Ca de un jucător bun și onest – un gentleman în snooker și în afara acestuia.
Mike Dunn : Ca de un om cumsecade, care a încercat să se împace cu cei din jur.
Adrian Gunnell : Ca de un jucător bun, corect și conștiincios. Mi-ar plăcea ca oamenii să-și amintească de mine ca de un mare jucător, dar, dacă arunc o privire la clasament, constat că nu prea mă pot aștepta la așa ceva...

6. Cine a exercitat cea mai puternică influență asupra carierei dv ?
Jamie Cope : O’Sullivan și Hendry. Pe ei îi admiram cel mai mult când îi vedeam la televizor.
Stuart Pettman : N-am avut niciodată antrenor, dar jucătorii pe care i-am admirat cel mai mult sunt Alex Higgins și Jimmy White.
Stuart Bingham : Mama și tata.
Mark Selby : Tata. Înainte de a se prăpădi, a făcut tot posibilul ca să mă ajute. Acum, managerul meu Mukesh Parmar și prietenii sunt cei care mă influențează cel mai mult.
Ryan Day : Tata.
Fergal O’Brien : Tata.
Nigel Bond : Tata. Fără el, nu m-aș fi apucat de snooker.
Ian McCulloch : Când am început să urmăresc la televizor meciurile de snooker, am fost fan Dennis Taylor. De-a lungul anilor, cea mai mare influență a avut-o asupra mea prietenul meu Dave Harold.
Scott MacKenzie : Tata. Sută la sută. Dacă n-ar fi el, n-aș juca snooker.
Dom Dale : Când am început să urmăresc la televizor meciurile de snooker, cel mai mult îi admiram pe Alex Higgins și pe Jimmy White. Pe urmă a apărut Steve Davis, care a fost primul din seria de roboți ai tehnicii. Așa am ajuns la concluzia că nu pot progresa decât dacă-mi pun la punct tehnica.
Peter Ebdon : Eu însumi : e meritul meu atunci când realizez ceva bun și tot a mea e vina mea dacă n-o fac.
Dave Harold : Probabil, antrenorul meu, Mick Smith. Sau Steve Davis, pentru că, în anii ’80, el a fost acela care a ridicat ștacheta și ne-a arătat tuturor spre ce trebuie să aspirăm.
Tony Drago : Fără nicio îndoială, mama.
Mike Dunn : Antrenorul meu, Del Hill, cu care o să lucrez în acest sezon.
Adrian Gunnell : Familia mea. Dacă ei n-ar fi făcut sacrificiile pe care le-au făcut, eu n-aș fi putut să devin jucător profesionist.

7. Aveți vreun ritual sau vreo superstiție înainte de meci ?
Jamie Cope : Nu, pur și simplu încerc să fiu cât mai relaxat.
Stuart Pettman : Nu.
Stuart Bingham : Îmi lucrez swing-ul folosind nu crosa, ci tacul. Mă relaxează.
Mark Selby : Nu.
Ryan Day : Nu.
Fergal O’Brien : Întotdeauna fac același pregătiri, dar n-am șosete norocoase sau ceva de genul ăsta. Încerc să evit asemenea chestii.
Nigel Bond : Nu, nu sunt superstițios.
Ian McCulloch : Nu.
Scott MacKenzie : Când joc în calificări, la Pontin’s, îmi fac patul și fac curat în cameră. Oricum, nu-mi place să las camera vraiște. Dacă câștig meciul, încerc să-mi rezerv aceeași masă și aceeași oră de antrenament și pentru ziua următoare.
Dom Dale : Mă pregătesc în același fel pentru toate meciurile și îmi fac întotdeauna un plan tactic, dar nu am superstiții. Dacă crezi că o anumită pereche de șosete te ajută să câștigi un meci, înseamnă că nu stai bine cu pregătirea mentală.
Peter Ebdon : Nu.
Dave Harold : Nu, n-aș zice. Uneori, fac lucrurile într-o anumită ordine, dar nu e nimic ieșit din comun.
Tony Drago : Absolut niciun ritual, nicio superstiție.
Mike Dunn : Îmi place să mănânc înainte de meci și, uneori, să trag un pui de somn.
Adrian Gunnell : Altădată, aveam câteva fixuri, de pildă, să-mi pun hainele în aceeași ordine sau să merg spre sală pe același drum. Îmi amintesc că, în 1997, la calificările de la Plymouth, mergeam spre sală și m-am oprit de două ori pe o crăpătură din trotuar. Am câștigat ambele meciuri. Nu cred c-ar mai ține așa ceva – acum, probabil că m-aș împiedica și aș cădea grămadă...

8. Care a fost cel mai frumos moment din cariera dv de până acum ?
Jamie Cope : Când am făcut breakul maxim la Grand Prix, sezonul trecut. Nu sunt chiar așa de mulți jucătorii care să reușească un asemenea break în condițiile presiunii dintr-un turneu de puncte.
Stuart Pettman : Faptul că am jucat la Crucible, în 2003 și 2004.
Stuart Bingham : Când am câștigat Campionatul Angliei și Campionatul mondial IBSF, în 1996 sau când l-am învins pe Stephen Hendry, la Crucible, în 2000.
Mark Selby : Întregul Campionat mondial din acest an.
Ryan Day : În 2000, la Welsh Open, când am răsturnat scorul de la 0-4 și l-am învins pe Steve Davis cu 5-4.
Fergal O’Brien : Când am câștigat British Open, în 1999, învingându-l în finală pe Anthony Hamilton.
Nigel Bond : Când am câștigat British Open, în 1996, după ce, în finală, l-am bătut pe John Higgins cu 9-8.
Ian McCulloch : Când am ajuns în finala Grand Prix, în orașul meu, la Preston.
Scott MacKenzie : Când l-am învins pe Michael Holt cu 9-0, la UK Championship, în sezonul trecut. Cred, totuși, că cel mai frumos a fost când am câștigat patru meciuri și m-am calificat în fazele finale la Players’ Championship, în 2004. Aveam mare nevoie de puncte și trebuia să mă calific, altfel îmi pierdeam locul din Main Tour. Țin minte că-n ultimul meci am jucat cu James Wattana. Îmi apăram statutul de profesionist, miza era enormă, așa că momentul victoriei a fost extraordinar.
Dom Dale : Când am câștigat Grand Prix-ul, în 1997, învingându-l în finală pe John Higgins. Am jucat bine și am câștigat autoritar, în fața unui public foarte numeros, din care făceau parte mari campioni de snooker, îmbrăcați în smoching. Mi-ar plăcea să mai câștig și alte turnee, totuși... (Se vede că DD a răspuns la chestionar înainte de Masters-ul de la Shanghai.)
Peter Ebdon : În 2002, când am câștigat titlul mondial.
Dave Harold : Când am câștigat Openul Asiei, la Bangkok, în 1993.
Tony Drago : Când l-am învins pe Stephen Hendry cu 6-4, la Masters, în 1999. Am făcut trei breakuri de peste o sută, iar la sfârșitul meciului, trei mii de oameni s-au ridicat în picioare ca să mă ovaționeze. Plus că BBC-ul transmisese meciul în direct.
Mike Dunn : Când m-am calificat la Crucible în 2002 sau când l-am învins pe James Wattana acasă la el, în Thailanda, în 2001.
Adrian Gunnell : Momentul în care am reușit un break maxim, în calificările pentru Thailanda, în 1998 sau când l-am bătut pe Peter Ebdon cu 5-1, tot în Thailanda, trei ani mai târziu.

9. Ce alt sport vă place (să practicați sau să urmăriți) ?
Jamie Cope : Fotbal. Sunt fan Stoke City.
Stuart Pettman : Golf. Am handicap 6.
Stuart Bingham : Golf. Handicapul meu e 6.
Mark Selby : Tenis. Îl admir foarte mult pe Roger Federer.
Ryan Day : Fotbal. Sunt fan Manchester United.
Fergal O’Brien : Golf.
Nigel Bond : Golf. Am handicap 10.
Ian McCulloch : Darts și fotbal.
Scott MacKenzie : Golf.
Dom Dale : Tenis, Cricket și golf, dar cel mai mult îmi place gimnastica.
Peter Ebdon : Sporturile ecvestre. Cursa de viteză în teren plat.
Dave Harold : Îmi place fotbalul și sunt fan Stoke City. În vara asta, am împrumutat câțiva jucători noi și cred că avem șanse să ajungem în play-off.
Tony Drago : Îmi place să mă uit la tenis, fotbal și box.
Mike Dunn : Fotbal. Sunt fan Middlesborough. Obiectivul nostru e să încheiem noul sezon pe un loc mai bun decât marii noștri rivali de la Newcastle.
Adrian Gunnell : După cum arată silueta mea, vă dați seama că nu practic alte sporturi în afară de snooker, dar urmăresc cu plăcere golful și tenisul.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Dum 19 Aug 2007, 1:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Super cool! Thank you, Clara! Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Aug 2007, 11:27    Titlul subiectului: Re: Chestionar pentru jucători Răspunde cu citat (quote)

Citat:
2. Dacă n-ați fi fost jucător de snooker, ce profesie ați fi avut ?
Peter Ebdon : Aș fi lucrat în MI5.



Shocked Laughing Laughing Laughing



Excelent chestionarul! 8) Thanks! Very Happy




Ultima modificare efectuată de către sevvilla86 la Mar 28 Aug 2007, 13:23, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Mihaela
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 214
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum 19 Aug 2007, 11:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesant materialul pe care ni l-ai pus la dispozitie. Smile 8)

Multumiri, Clara atat pentru informatiile oferite, cat si pentru maniera in care acestea au fost postate, in scopul de a facilita lectura si a se putea face o paralela intre jucatori in raport de raspunsul fiecaruia la intrebari. Very Happy



_________________
"Poti dori ceva asa de chinuitor si de tare, incat indeplinindu-ti-se nici sa nu te mai bucuri..... te-a costat prea mult suflet" (Lucian Blaga)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mihaela Trimite mesaj privat
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Dum 19 Aug 2007, 12:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Super materialul! Merci!!

Citat:
Mark Selby : Să-și amintească de mine ca de cineva care a adus un zâmbet pe fața snookerului


...asta cu siguranta! Very Happy



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 20 Aug 2007, 2:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu mare plăcere. Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 24 Aug 2007, 19:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesant chestionarul! Very Happy Thanks Clara! Very Happy



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
t_t



Data înscrierii: 22/Aug/2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin 24 Aug 2007, 22:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi-a placut mult chestionarul. Este foarte interesant. Iti multumim Clara ! Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui t_t Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community