Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2007-2008 » Malta Cup 2008
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va câștiga turneul ?
John Higgins
11%
 11%  [ 1 ]
Ken Doherty
11%
 11%  [ 1 ]
Shaun Murphy
55%
 55%  [ 5 ]
Ding Junhui
22%
 22%  [ 2 ]
Voturi totale : 9

Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 6 Feb 2008, 1:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deocamdată, mai aproape de calificare par a fi Higgo (Grupa 1) & Shaun (Grupa a 3-a) cu câte 10 frame-uri câștigate și 2 pierdute.

Păcat că maltezii nu joacă mai acătării ! Sad mai ales Tony, fiindcă Alex nu este totuși un jucător care să se poată compara cu cei din Top 16 - nici cu cei veniți în completarea "distribuției"...

Semifinalele se joacă în ordinea normală : câștigătorul primei grupe cu câștigătorul celei de-a doua și câștigătorul grupei a treia cu câștigătorul grupei a patra.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 6 Feb 2008, 14:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tot Terry Camilleri va oficia și în finala din acest sezon. El a debutat într-o finală de turneu de puncte anul trecut (turneul maltez era pe atunci turneu de puncte, așa cum bine știm), când a devenit al doilea arbitru maltez care să fi avut o asemenea onoare. Primul a fost Michael Attard Montalto (Openul european din sezonul 2001-2002, care a avut loc la Centrul Mediteranean din capitala Maltei : Stephen Hendry - Joe Perry, 9-2).

Colegii l-au poreclit pe Terry (bineînțeles !) "Squid" ("Caracatiță") – asta ca să nu-i spună chiar așa, direct, "Calamari" ! Și doar nu-i frumos să faci poante cu numele oamenilor... Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing Mai ales că înrudirea fonetică nu e chiar atât de mare...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 6 Feb 2008, 15:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine că Tony a mai câștigat două frame-uri ! Nu știu dacă azi a asistat la meci și arhiepiscopul Maltei (care, aseară, a fost la Centrul de conferințe, pe baricade, ca să susțină Tornada !), dar poate că un "Doamne-ajută" spus de către un "profesionist" prinde bine... Wink Laughing

Foarte rapid meciul Dott v Williams : timp de joc efectiv o oră și 6 minute - durata medie a unui frame : 11 min.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 6 Feb 2008, 16:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Situația a devenit clară. Jucătorii calificați în semifinale sunt : John Higgins (Grupa 1), Ken Doherty (Grupa a 2-a), Shaun Murphy (Grupa a 3-a) și Dom Dale (Grupa a 4-a).

Semifinalele : Higgins v Doherty și Murphy v Dale.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 6 Feb 2008, 17:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Bine că Tony a mai câștigat două frame-uri ! Nu știu dacă azi a asistat la meci și arhiepiscopul Maltei (care, aseară, a fost la Centrul de conferințe, pe baricade, ca să susțină Tornada !), dar poate că un "Doamne-ajută" spus de către un "profesionist" prinde bine... Wink Laughing


Tocmai azi, când se împlinesc exact 15 ani de când maltezul a câștigat singurul său turneu de puncte : cea de-a 3-a ediție din Strachan Challenge, disputată la Aldershot, în 1993, când l-a învins în finală pe Ken Doherty, cu 9-7.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mie 6 Feb 2008, 22:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As vrea sa-l vad si eu pe Joe Swail la turneul asta. Offfffff...
Cred ca o sa-mi canalizez toata energia inspre el... Poate va castiga un turneu in curand si astfel voi apuca si eu sa-l vad. Twisted Evil Sau poate singura sansa de a-l vedea jucand este sa ma duc sa vad un turneu. Rolling Eyes Twisted Evil



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Redboy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 01/Aug/2007
Mesaje: 693

MesajTrimis: Joi 7 Feb 2008, 14:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ooo... Ding Junhui e pe val Very Happy



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Australian Open 2012, Wuxi Classic 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Redboy Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 7 Feb 2008, 16:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bravo lui Alex Borg că a scos un meci egal cu Ryan Day. Sigur că aceste meciuri nu mai au miză, dar tot e bine pentru gazde că măcar n-au pierdut toate punctele...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Joi 7 Feb 2008, 22:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stie cineva cum se pot captura transmisiile de pe eurosport.com?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 8 Feb 2008, 15:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe primele locuri continuă să fie John Higgins (Grupa 1), Ken Doherty (Grupa a 2-a), Shaun Murphy (Grupa a 3-a) și Dominic Dale (grupa a 4-a), dar de-acuma „s-a trecut de șagă” : Higgins și Ken sunt calificați, iar Shaun și Junhui nu au nevoie decât de meci egal. DD, galezul înVienit, a rămas să spere într-o victorie a lui Mark Wiliams...

OK, deci prima semifinală e scoțiano-irlandeză : Higgins v Doherty.

Ce lovituri de deschidere în ultimele două frame-uri !!! Wink Laughing Cu cel mai spectaculos in-off în cazul lui Ken Doherty ! Păcat că australianul n-a putut continua breakul... Sper să nu fie sancționat pentru că i-a pus lui Ken prosopul pe cap în timp ce acesta era la masă & executa lovitura !!!... Laughing Laughing Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 8 Feb 2008, 20:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După meci & înainte de semifinale

John Higgins : „Meciul a fost cam fragmentat, mai ales că faza asta a grupelor e atât de diferită de faza eliminatorie cu care suntem obișnuiți. E greu când știi că n-ai nevoie decât de un meci egal – îndată ce ajungi la 3, te gândești mai degrabă să faci un joc mai calm și mai defensiv decât să mai câștigi și un al 4-lea frame. Îmi dădeam seama că Joe trebuie să câștige patru frame-uri, ceea ce foarte greu într-un meci care n-are în total decât șase... La începutul turneului, aș fi mizat mai mult pe atac, dar acum sunt bucuros că m-am calificat în semifinale. Nivelul tehnic al acestei competiții este foarte bun și poți să pierzi meciurile chiar dacă joci bine. În ultima vreme, n-am avut rezultate prea grozave și jocul meu nu este de cea mai bună calitate, dar cred că am și eu o șansă la titlu. Bine că l-am bătut pe Joe !

În semifinale, e mai ușor să-ți dai seama cam cum stai : nu mai trebuie să fii atent la rezultatele altora. A trecut destul de mult timp de când m-am întâlnit ultima oară cu atât cu Neil cât și cu Ken – multe și grele bătălii am avut cu Ken de-a lungul anilor...”


Ken Doherty : „Am câștigat primele două frame-uri cu două închideri de masă bunișoare, iar asta m-a făcut să mă simt mai relaxat. Numai că trebuie să mergi la victorie, fiindcă dacă te mulțumești să scoți un meci egal ajungi să joci prea închis. Sau cum se întâmplă în fotbal : dacă o echipă vrea să obțină un scor egal, jucătorii sfârșesc prin a deveni cam nervoși și nu le mai iese jocul. Nu e bine : trebuie să te convingi singur că urmărești să câștigi – exact asta am făcut și eu. Totuși, după ce am câștigat și cel de-al 3-lea frame, a devenit clar că eu eram calificat, iar Neil nu, așa că am început să ne mai și distrăm un pic. Asta nu înseamnă că n-am luat meciul în serios și că n-am depus toate eforturile pentru a-l câștiga, doar că, după atâta încordare, ne-am permis un pic de amuzament care a făcut și publicul să râdă. La urma urmei, fiecare sportiv e, într-o oarecare măsură și om de spectacol.

În semifinale o să fie un meci greu, dar mă bucur că jocul îmi merge bine și că nu stau rău nici la capitolul încrederii. Sper să ies în arenă și să mă simt în largul meu. Așa se întâmplă după ce ai câștigat câteva meciuri și constați că ești în formă – jocul continuă să-ți meargă bine și să ți se pară ușor. Dacă, în schimb, nu ești în formă, vezi totul în negru și îți vine greu să legi chiar și numai câteva bile...”


Shaun Murphy : „Am mai trecut eu prin fabrica lui Hendry și știu prea bine că e-n stare să ajungă la 4 înaintea mea, așa că l-am tratat cu cel mai mare respect încă de la începutul meciului. Amândoi am fost foarte hotărâți să nu ne oferim niciun fel de cadou și cred că asta s-a văzut clar, mai ales în primele două frame-uri. Cel de-al doilea frame a avut o mare importanță prin faptul că s-a ajuns la repoziționarea bilei negre. Sigur că după ce am câștigat la bila neagră și am ajuns la 3, meciul era, practic, terminat și de aceea mi-a fost greu să-mi păstrez concentrarea și motivarea, dar eram hotărât să intru în semifinale cu 4 meciuri câștigate, nu cu 3 meciuri câștigate și un rezultat de egalitate. Sunt foarte bucuros că am câștigat acel frame, că am încheiat faza grupelor cu 4 victorii din 4 meciuri și că m-am calificat în semifinale. Am amintiri foarte plăcute din Malta. Îmi place să vin aici, îmi plac maltezii, îmi place peisajul și, în plus, parcă simt că în acest turneu joc bine. Îmi face plăcere că i-am revăzut pe ceilalți jucători și, cine, știe, mă gândesc că poate reușesc să mai duc o dată acasă trofeul.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată Clara White la Vin 8 Feb 2008, 23:37, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 8 Feb 2008, 20:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hai, Stephen ! Poate-poate un max - pentru că la acest turneu nu există premiu pentru cel mai mare break, că dăștepții n-au mai alocat obișnuita sumă de 2000 de lire !!!... Parcă mult era ?!... Nu se premiază decât breakul maxim...

Later edit: Sad



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 8 Feb 2008, 22:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cam nesportiva a fost atitudinea lui Williams...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 8 Feb 2008, 22:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce a făcut, Răzvan ? (Adică în afară de a sta la câte o mică tacla + câte un mic râs cu arbitrul și de a executa loviturile de deschidere în dorul lelei Wink ) ?

Ce părere aveți, ladies & gents, cine va lua acasă trofeul maltez ? Avem o semifinală "clasică" și una a generației noi. Deci, k r / k r ?... Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin 8 Feb 2008, 23:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ha, ha! Laughing Sunt prima care voteaza!
Am votat cu Murphy, dar nu pot explica clar de ce. Mi se pare mai in forma si decat Higgins. Eu as vrea sa castige Ken!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2007-2008 » Malta Cup 2008 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community