Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Sa ne gandim si la spatele jucatorilor , FAMILIA!

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 4 Dec 2004, 22:22    Titlul subiectului: Sa ne gandim si la spatele jucatorilor , FAMILIA! Răspunde cu citat (quote)

Hai sa ne gandim ce ne-a impresionat cel mai mult
Stau cate odata si ma gandesc la cei care sunt acasa si la ce bucurie e in sufletele unor oameni cand vad acesti mari jucatori din acest mare circ SNOOKERUL. Stau si ma gandesc la Masterul de anu trecut cand a castigat Jimmy White. M-a bucurat e un om de exceptie si un mare jucator. Imi aduc aminte de un batranel mic de statura glumetz si cu pasii mici care a venit langa masa l-a luat in baratze pe Jimmy si a plans pe umarul lui cu greu deoarece umarul lui Jimmy era mai sus decat capul lui. Era tatal lui, un jucator de duzina care isi vedea visul cu ochii , fiul lui era campion daca nu la Campionatul Monial la un Masters , lucru pe care el nu-l reusise. Era atat de miscat ca plangea in hohote. Jimmy i-a intins cupa dar tatal lui i-a dat-o inapoi parca spunand "Ia-o o meriti pustiule e a ta ai muncit pentru ea , este ceea ce eu n-am putut". Oare ce a gandit Jimmy atunci ? Nu stiu dar stiu ca pe mine aproape ca m-a facut sa plang ...



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 5 Dec 2004, 0:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

GOOD POINT, COLD_FEVER !

Si pe mine aproape ca m-a facut sa pling. Batrinul Tommy White, de 84 de ani, isi pierduse, cu nu chiar asa de mult timp in urma, sotia ( de fapt, nu fusesera casatoriti legal niciodata, dar nu s-au mai despartit dupa ce s-au intilnit, iar ea i-a nascut cinci copii, Jimmy fiind mezinul ). Si isi mai pierduse si pe unul dintre baieti, bolnav si apoi, decedat de cancer. Cred ca cel mai tare m-a miscat atunci cind, la repezeala, sub imperiul emotiilor, i-a imbratisat, deopotriva, si pe Jimmy, si pe Paul Hunter... Tommy White l-a insotit pe Jimmy in calatoriile ( pe care acesta le detesta, dupa cite spune prin interviuri, fiindca il plictisesc ) de-a lungul si de-a latul lumii, ca sa-l sustina. Dar momentul din finala de la Players, cind, dupa 12 ani, fiul lui cistiga un turneu, ramine extrem de impresionant. Nu se poate sti cu precizie CE anume va fi gindit Jimmy, dar, la interviurile luate acolo, in "arena" de concurs, iti amintesti, poate, ca a spus ca se bucura in primul rind "for me ( sic!) dad". ( Si nu e intimplator ca singurul baiat din cei cinci - tot cinci ! - copii ai lui Jimmy se numeste "Tommy" !... )
In orice caz, pentru mine, acela a fost cel mai frumos cadou de Pasti pe care mi l-as fi putut imagina si pe care l-am primit vreodata.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cold_Fever
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Noi/2004
Mesaje: 296
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 5 Dec 2004, 12:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A fost ceva extraordinar cu adevarat si un moment incredibil . Imi aduc aminte de Paul care mai avea un pic si plangea si el cu cei doi.
A fost unul din cele mai emotionante momente pe care le-am vazut la Snooker!



_________________
He who is prudent and lies in wait for an enemy who is not , will be victorious.
Sun Tzu - The Art of War
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cold_Fever Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Dum 26 Dec 2004, 19:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cold_Fever a scris:
Imi aduc aminte de Paul care mai avea un pic si plangea si el cu cei doi.

Exact asta vroiam si eu sa punctez. Intrebarea este, evident, de ce? Cred ca din motive mai putin altruiste decat ale celorlalti doi.. Hm... De vreme ce a si DECLARAT sus si tare (la figurat) ca "He would have loved to win" este clar ca drama era de fapt pe alt plan pt Paul, si era mai de graba tragedie in toata regula: dupa un turneu exemplar, in care daduse totul din el, batuse pe toata lumea fara drept de replica, in finala impotriva idolului din copilarie (dupa cum a punctat in repetate randuri) tocmai jucase ca un amator (cum de altfel facuse si Jimmy Sad ), mai mult ca sigur marcat de incarcatura psihologica a evenimentului (cum de altfel era si Jimmy Smile ). La conferinta de presa de dupa, stimabilul a spus: "I was trying too hard and.. it just didn't come out as good quality snooker." Hm, da.. asta cam asa-i, Paul, draga! Rolling Eyes
Cred ca mai interesant ar fi sa discutam despre latura psihologica a acestui sport in general. Despre forta psihica, despre maturitate in gandire si despre EQ (coeficient de inteligenta emotionala). Pe langa faptul ca e un sport individual si presupune prin definitie o viata intreaga petrecuta intr-o perpetua competitie "one on one" dar si "one vs the world", si deci, prin definitie, este un sport dur, snookerul este si "un sport al controlului" (Daniel Bontea stiu ca a zis odata chestia asta si mi-a ramas pe scoarta pentru ca a exprimat atat de bine si de simplu o idee pt care eu aveam nevoie de 3 paragrafe ca sa o exprim). O lovitura reusita inseamna sa controlezi corelatia dintre conceperea loviturii, vizualizarea ei mentala, concentrarea vizuala asupra tintei si miscarea mainii. Momentul in care ai pierdut acest control este momentul in care ratezi. Practic, la masa de snooker esti numai tu si cu tine (si cred ca toti am simtit asta cat de putin atunci cand am avut ocazia sa jucam snooker sau biliard cu cineva pe vreo miza cat de mica, simbolica chiar). Totul tine de tine si de capacitetea ta de a-ti controla mintea, gandurile, miscarile si puterea de concentrare. Si asta e mult mai important decat antrenamentul fizic propriu-zis. Snookerul, prin natura jocului in sine, nici nu este un sport preponderent fizic. ( Exclamation a nu se intelege ca nu iti trebuie exercitiu... Doamne fereste!.. doar prima regula a snookerului este PRACTISE!!!!!! Dar toti cei pe care ii vizam sunt jucatori profesionisti, care au ajuns la un anumit nivel si care oricum se antreneaza temeinic ). Ma refer aici in special la:
*incapacitatea unor jucatori de a urca in fazele superioare ale competitiilor, in ciuda formei bune in care se afla Confused Confused Confused
*"inconstanta de un meci", respectiv oamenii care au performante foarte bune un turneu intreg, mai putin intr-o singura zi in care sunt de nerecunoscut. Exclamation Question Exclamation Question
*fixatiile pe cate un singur adversar care se dovedeste "fatal" (ex: Ronnie cu Maguire: "Daca e sa imi ia cineva cununa de lauri el o va face!" (nu mai stiu citatul exact, dar asta era ideea); Hunter cu White: "Daca ar fi sa ma elimine cineva in finala unui mare turneu, as vrea ca acela sa fie Jimmy!" Sad Sad Sad )
*jucatorii care pur si simplu cedeaza psihic. Neutral Neutral Neutral

What do you think, guys?



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Dum 26 Dec 2004, 20:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Smaranda a scris:
What do you think, guys?


Ca ai o greseala acolo... trebuia sa scrii "practice" in loc de "practise"... Razz



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Dum 26 Dec 2004, 21:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

flaviusO a scris:
Smaranda a scris:
What do you think, guys?


Ca ai o greseala acolo... trebuia sa scrii "practice" in loc de "practise"... Razz


Exclamation
practiCe este AMERICAN English
practiSe este BRITISH English... adica aia pe care am studiat-o eu cu varf si-ndesat de am luat CPEu' cu A... nu ma laud (serios) da' dak tot ai intrebat cum sa te las asa... nesatisfacut?!?! Laughing Laughing Laughing



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Dum 26 Dec 2004, 21:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da-mi un id de messenger ca sa ma satisfaci mai des Mr. Green



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 31 Dec 2004, 14:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Smaranda a scris:
am luat CPEu' cu A... nu ma laud (serios) da' dak tot ai intrebat cum sa te las asa... nesatisfacut?!?! Laughing Laughing Laughing


Very nais. Very Happy Smile) Wd, WD. Smile



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20210
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 13 Ian 2005, 17:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hai sa mai discutam SI despre snooker - eventual, chiar despre, vorba initiatorului de topic, "spatele" jucatorilor Wink ! ( Desi, in legatura cu sensul literal al expresiei, s-a facut deja excesiva zarva !... Laughing )



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Dum 16 Ian 2005, 21:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine, mai! Atunci sa vb despre snooker..
Mi se pare mie sau in lumina noilor evenimente nu este exclus la Mr Hunter sa se fi dat putintel pe brazda... adica... el este in general jucaotrul care isi gaseste forma exact dupa vacanta de Craciun... si-atunci ce-i cu 5-1 ala in fata lui Williams oare?
Si ce-i cu Williams, dak tot veni vorba? oare a strigat cineva trezirea in Snookerland? In sfarsit isi mai aduc oamenii aminte si de cele titluri mondiale pe care le au la activ?



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Dum 13 Feb 2005, 23:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu pot sa nu zambesc a rade vazand acest titlu (respectiv "In spatele jucatorilor, FAMILIA!") si sa nu ma gandesc la banderola sau basmaluta sau baticasul sau cum draq vreti sa-i spuneti a lui Hunter care, in caz ca nu stiati (sau ca va intereseaza Confused ), a fost achizitionata in faimoasa luna de miere din Jamaica... Great deal, Paul, ce sa spun!!! Mad Daca tot vorbim de noroc vs ghinion, that is...




_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community