Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2008-2009 » Campionatul Regatului Unit - UK Championship 2008
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va fi campionul UK 2008?
Ali Carter
10%
 10%  [ 2 ]
Mark Williams
15%
 15%  [ 3 ]
Joe Perry
10%
 10%  [ 2 ]
Marco Fu
5%
 5%  [ 1 ]
Shaun Murphy
15%
 15%  [ 3 ]
Stephen Lee
5%
 5%  [ 1 ]
Stephen Maguire
30%
 30%  [ 6 ]
John Higgins
10%
 10%  [ 2 ]
Voturi totale : 20

Autor Mesaj
Razvan TM
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Feb/2007
Mesaje: 120
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Lun 22 Dec 2008, 2:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si tu ?? Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan TM Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Lun 22 Dec 2008, 3:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Haha again. Tare Shaun asta. Bine si cu el. =)))

Na bravo! Very Happy

Sunt curioasa ce va zice cand va vedea faultul facut de Marco, asta daca nu a aflat chiar curand dupa ce l-a facut Marco. Adevarul este ca era un fault pe care greu sa nu-l fi simtit hongkonghezul. Rolling Eyes



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary


Ultima modificare efectuată de către Mrs. Hendry la Lun 22 Dec 2008, 14:58, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 22 Dec 2008, 12:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, imposibil ca Marco sa nu fi simtit faultul. Am tinut cu el pana in acel moment. Dar s-a razbunat Shaun la sfarsit Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Lun 22 Dec 2008, 15:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari, Shaun! Applause

Desi imi place si Marco Fu, am tinut cu Shaun Murphy!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 22 Dec 2008, 17:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mrs. Hendry a scris:
Sunt curioasa ce va zice [Shaun] cand va vedea faultul facut de Marco, asta daca nu a aflat chiar curand dupa ce l-a facut Marco. Adevarul este ca era un fault pe care greu sa nu-l fi simtit hongkonghezul. Rolling Eyes


Razvan a scris:
Da, imposibil ca Marco sa nu fi simtit faultul. Am tinut cu el pana in acel moment. Dar s-a razbunat Shaun la sfarsit Very Happy


Mda, dl Fu (care, în treacăt fie spus, nu este licențiat) nu se află la prima „abatere” de acest gen – felul în care „nu observă” faulturile pe care le comite este pe cale să devină notoriu. Evil or Very Mad Primele două cazuri au „trecut” ușor : arbitrii erau cu gândul & ochii aiurea, iar fanii i-au găsit/inventat scuze (tânărul domn – care, curând, va împlini 31 de ani – arată bine Wink Twisted Evil ) și lucrurile au mers înainte. Nu l-am antipatizat niciodată, dar această persistentă „lipsă de spirit de observație” este motivul pentru care mi-e tot mai greu să-l cred demn de respect. (Fără legătură cu faptul că, la 31 de ani, nu are decât un singur titlu de turneu de puncte. Wink )

Dacă un alt jucător (ceva mai puțin șarmant) ar fi fost cel care să fi faultat, reacțiile ar fi fost, probabil, mai puternice. Exact același lucru se întâmplă și cu unele declarații sau gesturi de victorie/înfrângere : dacă le fac favoriții noștri, le interpretăm ca fiind justificate (dacă nu chiar drăguțe sau înduioșătoare), dar dacă le fac adversarii favoriților noștri, devin condamnabile (cel mai adesea fiind taxate ca „arogante”). OK, fiecare cu părerea lui, numai că, pentru mine, existența unor double standards este inacceptabilă fiindcă este profund nedreaptă și dacă urăsc ceva pe lumea asta este tocmai nedreptatea.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Redboy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 01/Aug/2007
Mesaje: 693

MesajTrimis: Lun 22 Dec 2008, 19:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

despre ce fault tot vorbiti ? eu unu` nu l-am prins... Neutral



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Australian Open 2012, Wuxi Classic 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Redboy Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 22 Dec 2008, 23:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In ultimul joc (parca Razz ) a atins bila bila verde cu tacul. Evil or Very Mad Si eu cred ca a simtit acest fault. Rolling Eyes Cele 2 de la Campionatul Mondial nu le-am vazut dar daca si acelea au fost la fel de clare atunci ...
Pana la acel moment am tinut cu Fu dar dupa aceea nu prea mi-a mai pasat daca castiga sau nu. Chiar m-am bucurat ca Murphy a avut noroc la ultimele lovituri. Twisted Evil

Altfel, a fost o finala foarte frumoasa. Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 23 Dec 2008, 0:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dap, la fel de clare ! Rolling Eyes Probabil că secvențele respective din finala de ieri o să apară curând și pe YouTube.


Înainte de Campionatul Regatului Unit, Shaun Murphy spusese că dacă reușește să treacă de primele două „hopuri”, o să fie greu de scos din luptă. În general, „hopurile” sunt „hopuri” mai ales fiindcă așa le vedem noi. Așa le-a văzut și el fiindcă începuse sezonul cu stângul și își pierduse încrederea în el însuși. Tocmai la chestia cu încrederea a lucrat cu Ray Reardon și se vede că bătrânul domn și-a făcut treaba destul de bine.

În privința „hopurilor” respective, Shaun a avut și n-a avut dreptate. În șaisprezecimi, Martin Gould a scos un scor atât de bun mai ales fiindcă Shaun încă n-avea încrederea de a se lansa în jocul lui ofensiv obișnuit. Martin a arătat că e un jucător bun – nu că locul lui în clasamentul oficial (locul 63, adică) ar spune mare lucru : Stephen Hendry are dreptate când afirmă că egalizarea valorilor face clasamentul din ce în ce mai nesemnificativ. Martin e bun, dar pare greu de imaginat că ar ajunge să-l învingă pe Shaun chiar dacă acesta nu joacă decât la nivel mediu (conform standardului său). În optimi însă, Shaun a dat de unul dintre cei mai agresivi și mai „înfometați” dintre „lupii tineri” : Mark Allen. Mark n-are complexe și, dacă aș fi printre profesioniștii MT, el e unul dintre cei de care m-aș teme cel mai tare. (În plus, constat cu satisfacție că despărțirea de Reanne nu i-a afectat prea mult jocul – deși despărțirea respectivă m-a întristat rău de tot, fiindcă mi-ar fi plăcut să văd o love story frumoasă încheindu-se frumos, dar... c’est la vie toujours parșivă... Sad ). Când Shaun a trecut de „tânărul lup” Allen, am știut că va fi greu de oprit. În sferturi, din păcate, Stephen Lee nu a fost apt de replică, deși, să nu se supere Tavvy, dacă Murphy îl bătuse pe Allen, am socotit că îl va bate și pe un Lee perfect valid. În semifinale, l-a învins – tot cu jocul de categorie B sau C – pe un Stephen Maguire incapabil să se adune și, să nu se supere nici fanii lui Mags, în ciuda statisticilor și, mai ales, în condițiile date (mai exact, cu tot scandalul ăsta bine orchestrat de unele case de pariuri + unii gazetari frustrați de noile măsuri de austeritate luate de Asociația agențiilor de presă și cu polițe de plătit către WSA), pentru Shaun, tot meciul cu Mark Allen mi se păruse mai periculos.

Finala a avut dramatism, e drept, dar, tehnic, nu mi s-a părut cine știe ce – în sesiunea a doua, a fost, cred eu, destul de slabă. Shaun își mai recăpătase încrederea deși nu se poate să nu-și fi dat seama că jocul nu-i mergea aproape deloc. În afară de asta, Marco Fu este un jucător care nu-și stimulează adversarul, ci-l toropește, îl paralizează și-i destramă jocul. Sandy Bontea are dreptate când îl consideră pe hongkonghez calculat. Eu aș spune că Maroc Fu joacă un pic cam bătrânește.

Și uite-așa, cu jocul său B și/sau C, dl Murphy și-a adăugat la colecție al treilea titlu și a urcat pe al treilea loc în clasamentul provizoriu. Cu jocul său B și/sau C și, bineînțeles, cu ceva din acel noroc care-i lipsise de la începutul sezonului, pe tot drumul de la Belfast până la Telford. Wink


După finală

Shaun Murphy despre Ray Reardon : „Petrec mult timp alături de Ray. Aceasta este o mare onoare pentru mine. Mă consider privilegiat să fiu în preajma lui șase-șapte ore pe zi și să trag învățăminte din ce-mi povestește despre vremea când juca în circuitul profesionist. Snookerul seamănă cu orice altă meserie și cu orice alt sport prin faptul că înveți o mulțime de lucruri aparent mici și simple. Tocmai aceste lucruri aparent mici și simple trebuie făcute bine și cu atenție fiindcă abia după aceea vine și performanța. De exemplu, în epoca în care dominau acest sport, nici Reardon, nici Davis și nici Hendry nu ratau aproape niciodată loviturile ușoare. Se pregăteau conștiincios, făceau toată munca necesară și o făceau bine. Eu și alți câțiva ca mine nu putem decât să ni-i luăm ca model și să încercăm să-i ajungem din urmă.”

În arenă, după înmânarea trofeului : „Da, a trecut ceva timp de când am primit un trofeu... Nu cred că am mai jucat vreodată sub o asemenea presiune – nici măcar în 2005, la Crucible, când luptam pentru titlul mondial. Până și finala de azi a fost mai dificilă decât cea de atunci pentru că în ultima vreme n-am fost deloc competitiv. După o primă jumătate de sezon în care nu trecusem de prima rundă în niciun turneu, am venit la Telford cu obiectivul de a câștiga primul meci. Nu-mi doream decât să întrerup odată șirul înfrângerilor. E extraordinar să câștigi un turneu atât de important după o asemenea perioadă proastă. Victoria e cu atât mai prețioasă.”

La conferința de presă : „Am căutat să nu-mi amintesc de meciurile pierdute, ci de lucrurile învățate la pregătire și asta dovedește cât de mult contează munca grea depusă la masa de antrenament. Înaintea frame-ului decisiv, îmi doream să mai am o șansă. După cum au mers lucrurile, am constatat că fiecare dintre noi a avut nu una, ci cam 19-20 de șanse ! Cum m-am simțit după lovitura la bila roz ? Mi-a fost jenă ! Chiar și atunci, cu numai o singură bilă roșie pe masă, tot m-am gândit că meciul nu este încă jucat. Dar cu toate că n-am fost nicio clipă sigur de victorie, aș fi suferit foarte mult dacă aș fi fost învins. Păcat că tocmai în finală am jucat așa de prost – cred că amândoi, și Marco, și eu, putem spune că ăsta a fost cel mai slab meci pe care l-am făcut la Telford.

Totuși asta nu mă împiedică să mă bucur de victorie. Nu premiul contează : nu ai cum să cumperi onoarea de a-ți trece numele pe acest trofeu. Visez la titlul ăsta încă de când eram copil. Nu mai are importanță dacă mai realizez ceva în viața care-mi mai rămâne de trăit : am câștigat Campionatul mondial și Campionatul Regatului Unit, adică cele mai importante turnee din acest sport. Sper să mai câștig și altele, dar chiar dacă nu voi mai câștiga niciunul, de acum încolo pot să mor fericit.”


Marco Fu : „Mă consider norocos că m-am calificat în finală și, după cum am jucat, nu-mi vine să cred că am reușit să-i iau lui Shaun nouă frame-uri ! Dar frame-urile pe care le-am câștigat eu au fost cele fragmentate, în timp ce el a câștigat frame-urile lui punctând. Nu m-am simțit stăpân pe situația nici măcar atunci când am condus cu 9-8. Nici stăpân pe situație, nici liniștit. De fapt, am jucat prost atât în prima cât și în a doua sesiune. Sunt dezamăgit, dar înfrângerea asta are și părți bune : mi-am recăpătat o parte din încrederea în mine.”

Sigur că alte „părți bune” ar fi că, acum, Marco nu numai că a ajuns pe cel mai bun loc pe care l-a ocupat vreodată în clasament, dar a intrat și pe lista jucătorilor care au acumulat premii în valoare totală de (cel puțin) un milion de lire. Wink 8)



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mar 23 Dec 2008, 1:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da. Eu nu mai stiu daca l-am aparat pe Marco Fu sau nu, dar, daca am facut-o, nu cred ca avea legatura cu aspectul fizic in cazul meu. Razz

Recunosc ca atunci nu vazusem faulturile si pur si simplu nu-l credeam pe Marco in stare de asa ceva, indeosebi pentru ca agreez foarte mult stilul sau de joc. Personal imi place ca este calculat, mai ales pentru ca mie-mi plac extremele, cei extrem de calculati sau extrem de dezinvolti. Imi pare ca una dintre treburi cere un talent extrem (si desigur munca cu (x) carul) iar cealalta un car imens de munca si de stapanire psihica (lucru pe care nu multi il reusesc).

Oricum, acum ca am vazut, treaba este dubioasa.



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2008-2009 » Campionatul Regatului Unit - UK Championship 2008 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Pagina 8 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community