Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2008-2009 » Welsh Open 2009
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va lua acasă, anul acesta, bucata de ardezie ?
Mark Selby
26%
 26%  [ 5 ]
Anthony Hamilton
5%
 5%  [ 1 ]
Ali Carter
31%
 31%  [ 6 ]
Shaun Murphy
5%
 5%  [ 1 ]
Stephen Maguire
0%
 0%  [ 0 ]
Joe Swail
10%
 10%  [ 2 ]
Neil Robertson
15%
 15%  [ 3 ]
Marco Fu
5%
 5%  [ 1 ]
Voturi totale : 19

Autor Mesaj
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 1:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Of, scumpul de el. Very Happy Cred ca de multa vreme nu m-am mai bucurat asa. Mr. Green Usurel, mai mult sau mai putin bine, cu greseli si fara, he eventually made it.

BRAVO!!! Majoreta



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 1:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce fericit era Joe. Ma bucur pt el. Pe final s-a vazut ca avea foarte multe emotii, dar nu mai conteaza, prima sa finala din cariera, o merita pe deplin...
Maine vom avea 2 jucatorii care cauta prima lor victorie intr-un turneu din Circuitul Mondial. Chiar daca Ali este favorit eu sper din tot sufletul sa castige Joe. Daca va juca relaxat, si va lasa presiunea sa "alunece" pe umerii favoritului, atunci are toate sansele.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 1:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bravo, JoJo !

(Pentru fanii lui care nu au poza : JoJo, alături de Paul Doran, acum vreo 20 de ani) Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 2:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Very nice! Thanks! Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 4:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

'welcome, Mrs Hendry Wink

După semifinală

Neil Robertson : „În primele patru frame-uri, m-am simțit obosit și nu mi-am regăsit ritmul și stilul meu obișnuit de joc. De fapt, primul frame a fost crucial – sunt convins că dacă l-aș fi câștigat, aș fi câștigat și semifinala. Oricum, felul în care am jucat în aceste prime patru frame-uri a fost penibil : până și maică-mea ar fi reușit să mă învingă detașat ! Am încercat să atac chiar și când scorul era 0-4 : am vrut să intru în meci și să-l pun pe Joe sub presiune, dar jocul nu-mi mergea deloc. Dacă n-ar fi existat acea revenire parțială de după pauză, aș fi zis că ăsta a fost de departe cel mai slab meci din întreaga mea carieră.

Ce aș fi făcut în cazul în care aș fi pierdut cu 0-6 sau cu 1-6 ? Păi, mi-aș fi închis telefonul și m-aș fi ascuns de lume timp de cel puțin o săptămână ! Măcar așa, scorul e onorabil : m-am ridicat de pe jos și am arătat că nu din întâmplare am ajuns în semifinale. Am avut câteva ocazii de a duce scorul la 5-5, dar el a reușit un break bun – mai ales că era făcut sub presiune – și, cu toate că sunt supărat că am pierdut, trebuie să-mi scot pălăria în fața lui Joe !”


Joe Swail : „Nici nu vă puteți închipui ce înseamnă pentru mine victoria asta ! După 18 ani de profesionism, ajung și eu într-o finală și încă nu-mi vine sa cred că e adevărat ! Mă gândeam că pierdusem trenul cu mult timp în urmă, pe la mijlocul anilor '90, când mi-am dat peste cap jocul și mi-am cam făcut de urât cu petrecerile și băutura. Iar acum am primit o a doua șansă ! Am 39 de ani și alta s-ar putea să nu mai primesc, așa că trebuie să profit de ocazie și tocmai asta intenționez să fac.

Știam că meciul o să fie greu. Chiar când conduceam cu 4-0, îmi dădeam seama că mai e mult de luptat. De la 5-1 la 5-4, n-am făcut greșeli mari și nici nu m-am avântat fără rost, dar am fost convins că dacă mi se ivește o ocazie bună, n-o s-o irosesc. La sfârșit, am făcut un break bun, iar lovitura la bila galbenă a fost una dintre cele mai bune din întreaga mea carieră – ba având în vedere împrejurările, aș zice că a fost chiar cea mai bună !

Am trecut prin multe anul ăsta, dar de muncit am muncit din greu. În fine, m-am eliberat de obsesia cu semifinalele – că lumea tot vorbea despre câte semifinale am pierdut în ultimii 15 ani și așa mai departe... Era destul de supărător. Ce să mai spun ?!... Sunt atât de fericit !...”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 12:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte bine JO!
Hai ca poti merge pana la final. Wink



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Igrec_Icsulescu



Data înscrierii: 22/Feb/2009
Mesaje: 2
Locație: pe unde apuc

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 12:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

GO JOE !!!
Faptul ca Joe Snail a ajuns in finala este o dovada clara ca se poate face performanta si cu breakuri de 20 - 30.



_________________
Cand soarele rasare am ochii injectati
Sunt ultimul care mai bea, toti raman blocati
Viata-i mult prea scurta si mai stiu ceva
Frate din viata scapa cine poate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Igrec_Icsulescu Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 13:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din cate am vazut eu, Joe Swail a facut breakuri si mai mari de 20-30.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 15:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pana incepe pe Eurosport puteti urmari finala aici:
http://www.justin.tv/sportstime


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Theodor Cepraga
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Oct/2008
Mesaje: 249
Locație: Tecuci

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 16:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

GO Joe!!! Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Theodor Cepraga Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Igrec_Icsulescu



Data înscrierii: 22/Feb/2009
Mesaje: 2
Locație: pe unde apuc

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 18:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Are un noroc infect Snail. Se pare ca fluctuatia este de partea lui de data asta, oricum nu se va mai intampla. Daca ar fi jucat macar la jumatate din potential Robertson sau Maguire ... Snail acum era in Pub cu halba de 2 litri.GO CARTER!!!



_________________
Cand soarele rasare am ochii injectati
Sunt ultimul care mai bea, toti raman blocati
Viata-i mult prea scurta si mai stiu ceva
Frate din viata scapa cine poate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Igrec_Icsulescu Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Dum 22 Feb 2009, 23:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar imi pare foarte rau ca nu a reusit JOJO sa mearga pana la final. Sad Intr'adevar Ali a jucat absolut superb , merita sa castige mai ales pentru revenirea sa.

Felicitari JOJO , felicitari Ali! Applause Applause Applause



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Lun 23 Feb 2009, 0:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

7-0 in sesiunea decisiva, e ceva!!! Si in ce maniera. O sa fie plin de incredere Ali in perspectiva Campionatului Mondial.
Cat de spre Joe, imi pare foarte rau de el pt ca nu-l vad sa reuseasca sa castige un turneu in viitor, dar cine stie...
S-a mai terminat un turneu, asteptam acum China Open.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
rooniefan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Dec/2007
Mesaje: 735
Locație: Targoviste

MesajTrimis: Lun 23 Feb 2009, 8:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari Ali.Va fii un adversar greu la CM.

Eu cred ca el este viitorul numar 1 mondial.



_________________
Un sport nobil pentru oameni nobili.
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2013, Campionatul Mondial 2016, Campionatul Mondial 2017
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rooniefan Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20151
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 23 Feb 2009, 18:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După finală

Ali Carter : „Sunt fericit că mi-am împlinit visul de a câștiga un turneu. Ce bine te simți când îți dai seama că ai devenit campion ! Este o mare realizare. La urma urmei, pentru asta am muncit încă de când eram copil și asta e ceea ce-și doresc toți jucătorii profesioniști : să câștige turnee. Victoria e singura care contează – faptul că poți să te duci acasă și să le spui alor tăi că ai fost cel mai bun și că n-a reușit nimeni să te învingă.

Boala
[numită „a lui Crohn”] este, acum, sub control, dar în primele stadii, a fost ceva îngrozitor. Sunt foarte bucuros că am scăpat cu viață.

Acum câțiva ani, cariera mea ajunsese într-un moment de răscruce. Nu prea mai credeam că aș avea un viitor ca jucător de snooker. Ăsta a fost motivul pentru care am hotărât să mă apuc de pilotaj, mai ales că, pentru mine, zborul fusese întotdeauna o pasiune. Mi-am luat brevetul de pilot profesionist și astfel, ca jucător de snooker, m-am eliberat de presiunea financiară. După aceea – de fapt, datorită acestei situații – am început să joc mult mai bine, pentru că știam că deja îmi asigurasem o alternativă. De câtva timp însă, am lăsat pilotajul pe planul doi, dar e bine să știi că, la nevoie, există o variantă B.

Am învățat foarte mult de la Campionatul mondial încoace, dar meciul de azi a fost foarte greu. Joe mi-a creat mari probleme – în special, în prima sesiune. Pe de altă parte, și eu m-am pus singur sub presiune pentru că sala era plină și doream teribil de mult să joc bine în fața unui public atât de numeros. Numai că, uneori, așa se întâmplă : cu cât îți dorești să joci mai bine cu atât jocul îți merge mai prost, deși, atunci când eram condus cu 5-2, singurul lucru pe care îl doream cu adevărat era să ies odată din arenă și să iau lupta de la capăt în sesiunea de seară ! În meciurile precedente jucasem bine, așa că-mi dădeam seama că nu trebuie decât să am răbdare, să-mi păstrez concentrarea și să mă relaxez înainte de reluarea finalei. În sesiunea a doua, m-am gândit să abandonez planul de a „juca bine” și să mă las în voia situațiilor de pe masă. Bilele și-au văzut de treaba lor și eu mi-am văzut de treaba mea : am jucat bine fără să mă străduiesc cu atâta încrâncenare.

Nu pot să vorbesc despre munca mea cu Terry : în fond, sunt secrete ale meseriei. Pur și simplu m-a ajutat să mă adun și să mă pregătesc mental așa cum trebuie. A fost formidabil și mi-a stat alături tot timpul. Ăsta este un alt motiv pentru care sunt atât de bucuros de victorie : acum pot să-mi exprim recunoștința față de acest mare mentor și să-l răsplătesc prin rezultatele mele bune. Victoria de azi ne aparține amândurora, întrucât contribuția lui Terry la obținerea ei a fost substanțială. Înainte de sesiunea a doua, mi-a spus : „nu te aștepta să meargă totul șnur, așteaptă-te să apară emoțiile și ai răbdare, fiindcă foarte curând, toate piesele jocului tău o să se așeze la locul lor”. Repet, victoria asta înseamnă enorm pentru mine – mai ales că știți ce se spune : cel mai greu de câștigat e primul turneu, după aceea, mai vin și altele...”


Terry Griffiths a recunoscut : Ali începuse, într-adevăr, să aibă o oarecare teamă că, după 4-5 meciuri câștigate, ajunge, invariabil, să se împiedice sau să-și dea cu stângul în dreptul. Terry a mai spus că tânărul vicecampion mondial a făcut progrese enorme, dar că nici el n-ar fi visat să joace atât de bine pe cât a jucat în sesiunea a doua a acestei finale. (A fost destul de interesant să auzi comentariile lui Terry în timpul meciului, dar impresionant – și nostim – a fost un moment de după ceremonia de premiere – nu știu dacă l-ați prins pe net, fiindcă Eurosportul nu l-a arătat : mentorul era intervievat de BBC-Țara Galilor, dar, brusc, l-a lăsat pe reporter, așa zicând, cu microfonu-n soare și s-a repezit în întâmpinarea lui Ali, care venise la el să-l îmbrățișeze și să-i mulțumească.)

Joe Swail : „Pentru mine, faptul că am ajuns într-o finală înseamnă enorm. Ar fi fost frumos să câștig și turneul, dar, după ce am ajuns să conduc cu 5-2, am cam lăsat avantajul să-mi scape printre degete. În seara asta, Ali a jucat superb și oricât aș fi vrut să-l opresc, nu aveam ce-i face. A început sesiunea a doua ca un buldozer, iar șansele mele s-au putut număra pe degetele unei singure mâini. Am stat așa de mult timp în fotoliu, încât chiar când ajungeam la masă, eram neîncălzit. Dacă te uiți la scor, ai zice că m-am prăbușit dintr-odată însă, practic, nu am avut cum să schimb situația. Dar e ceva să știi că te urmăresc, în sală, peste o mie de oameni, iar la televizor, câteva milioane, inclusiv familia și prietenii. Asta te stimulează și vrei să-i impresionezi pe toți. Nu sunt obișnuit cu un asemenea scenariu, dar presiunea nu a fost deloc neplăcută – neplăcută e numai presiunea din meciurile de calificare, când joci ca să-ți asiguri pâinea și nu e nimeni care să te aplaude atunci când execuți o lovitură spectaculoasă.

A fost o săptămâna frumoasă. Îmi pare rău că s-a încheiat. Pe drum către arenă, vorbeam cu un prieten : îi spuneam că am amintiri plăcute de la acest turneu, pentru că, în cel de-al doilea an al carierei mele de jucător profesionist, m-am calificat în semifinale. Nu mă așteptasem la așa ceva nici atunci, după cum nu m-am așteptat nici de data asta, fiindcă am avut un sezon slab, dar faptul că ajungi să joci într-o finală îți creează o stare specială. Sunt dezamăgit că am pierdut însă, după cum văd eu lucrurile, important rămâne că am învins trei dintre cei pe care-i consider primii șase jucători din lume în acest moment : Mark Allen, Stephen Maguire și Neil Robertson. Am pierdut, dar n-o să mă las copleșit de amărăciune. Ar fi fost minunat să câștig primul meu titlu, fiindcă am dat absolut totul, dar Ali și-a meritat victoria. Bravo lui !”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2008-2009 » Welsh Open 2009 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Pagina 7 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community