Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Tony Drago
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 15 Ian 2008, 22:11    Titlul subiectului: Tony Drago Răspunde cu citat (quote)

Nici nu-mi vine să cred că Tony-Tornada n-are un thread al lui !!!

Interviul de azi, la BBC : decupez spusele simpaticului maltez.

Tony : “Bineînțeles că mai pot să le fac față marilor jucători ! În acest moment, problema mea e că trebuie să merg la Prestatyn, pentru calificări. Asta e echivalent cu a începe fiecare meci de la 0-2, fiindcă urăsc locul ăla !!!...”

Nu i-a mers prea bine nici în recent încheiata primă etapă a calificărilor pentru Crucible 2008 : “Ce prostie am putut să fac !!!... Issara mă conducea cu 3-1, aveam șansa să reduc diferența, dar am ratat lovitura și, de nervi, am dat cu pumnul într-o latură a mesei ! M-am lovit destul de rău. Și acum mai am vânătaia, dar, în fine, sunt aproape de vindecare.”

Dar va trebui să ia din nou drumul Prestatyn-ului... “Am mai spus-o : cineva ar putea îngropa o mulțime de cadavre pe-acolo și nimeni n-ar ști nimic, fiindcă nu-i țipenie de om prin preajmă !!!... Unii jucători zic că nu-i chiar așa de rău, dar cei care zic asta n-au jucat în viața lor în marile arene cum sunt cea de la Wembley sau Teatrul Crucible. WSA are acum Academia de la Sheffield – nu-nțeleg de ce nu mută calificările acolo, fiindcă la Sheffield există restaurante bune, săli de cinema și de bowling... Șefii ar trebui să se gândească la interesele și la doleanțele jucătorilor. Din cauza amărâtului ăla de Prestatyn, s-ar putea să-mi pierd locul din Main Tour !!!... Pierderea locului în Main Tour ar însemna pentru mine o mare tristețe. Ar fi ca și cum aș pierde pe cineva drag sau ca și cum aș divorța... Dacă o să se întâmple așa, o să mă concentrez asupra biliardului. Să nu mă-nțelegeți greșit : n-o să renunț niciodată la snooker, dar vreau să joc la nivelul la care cred eu că merit să fiu.”

Cât despre ceilalți, Tony nu împărtășește opinia generală (dar știm noi cum se creează “opiniile generale” : se iau câțiva gazetari sportivi care repetă ad nauseam aceleași aiureli, iar mulțimea cititoare/ascultătoare le ia drept bune, le repetă și ea la rându ei și tot așa : se întorc la cei care le-au emis ca și când ar fi “opinii generale” ! De parcă prostia devine adevăr prin simplul fapt că se multiplică ! Rolling Eyes Laughing ) : “Actualul Top 8 nici nu se compară cu Topul 8 din anii ’90 ! Deocamdată, din actualul Top 8 n-aș remarca decât pe Ronnie O’Sullivan și pe Stephen Maguire.”

A fost întrebat și de recenta glorie obținută la Cupa Mosconi : “Barry Hearn a trimis invitații la o grămadă de jucători, încă din anul 1999. Ne întreba dacă n-am vrea să participăm la competiții de pool – competiții mari, adică. Mi-am zis “de ce nu, hai să-ncerc !” A fost superb și continuă să fie superb ! Am câștigat Masters-ul mondial în 2003 și uite că am fost invitat să fac parte și din echipa Europei la Cupa Mosconi 2007. Am primit și premiul pentru cel mai bun jucător din tot turneul. Multe amintiri plăcute am adunat din snooker, iar performanța de la Cupa Mosconi vine să li se adauge celor mai frumoase dintre ele.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 18 Ian 2008, 19:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumim pentru interviu! Very Happy
Intr-adevar, Tony merita un thread al sau. Very Happy Imi doresc foarte mult sa-si pastreze locul in Main Tour, dar va fi destul de greu. Pentru el au mai ramas doar 2 turnee de puncte asa ca va trebui sa joace perfect pentru a reusi.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 22 Sep 2009, 17:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

HAPPY 44th BIRTHDAY, TONY ! Very Happy


(Am vrut să scriu "Happy 44th Birthday, Mr 210 Seconds !", dar am renunțat. Totuși țin la cifra asta, așa că adaug precizarea că-i vorba de cel mai rapid break 100(+) din istoria snookerului... (Altminteri, deh, ca-n deviza Ordinului Jartierei : Honi soit qui mal y pense... Twisted Evil Laughing Laughing )



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 22 Sep 2009, 19:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Happy Birthday Tony "Tornado" !!! Wink

Poate ne faci o surpriza printr-o aparitie la TV in noul sezon competitional (in calificari, pentru Grand Prix, a ajuns in turul 3)



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mie 23 Sep 2009, 14:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Happy Birthday Tony!

Intr-adevar cred ca Tony merita un thread al sau. Apropo de cel mai rapid break de 100(+). Aici il puteti urmari: http://www.youtube.com/watch?v=HVaUhlgIa6U "Watch this and don't blink" ca sa-l citez pe comentator. Smile Asa de repede se misca in jurul mesei de crezi ca se grabeste undeva. Mai stii, poate se grabea sa nu piarda avionul. Laughing



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 25 Sep 2009, 11:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Thanks, Zsolt ! What a treat ! Very Happy 8)



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 25 Sep 2009, 12:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu l-am vazut doar de cateva ori pe Drago asa incat nu-mi amintesc prea multe despre jocul lui.Credeam pana sa vad aceste randuri ca THE ROCKET e cel mai rapid ,se pare ca nu-i chiar asa.
Ma alatur si eu celorlalti uratori dorindu-i "tornadei" scat mai multe performante demne de renumele sau!si bineinteles :
LA MULTI ANI ! Party



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 27 Sep 2009, 21:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zsolt_tuser a scris:

Apropo de cel mai rapid break de 100(+). Aici il puteti urmari: http://www.youtube.com/watch?v=HVaUhlgIa6U

Întodeauna îmi face mare plăcere să revăd acest break.
The Tornado mai deţine recordurile de: "fastest-frame" (3 min.), cel mai rapid "best-of-9-frame" (34 min.) şi "best-of-17-frame" (81 min.). Tony Drago este un mare talent al snooker-ului, însă marile sale succese au venit în biliard.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Mar 1 Dec 2009, 1:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Silly me, am trecut cu vederea faptul că Tony a ajuns la century of centuries cu ocazia calificărilor pentru UK Champ 2009.
Am văzut cât de rapid este pe masa de snooker, oare cum o fi pe masa de biliard?
Iată 2 monstre:
2008 GB9 Southern Masters - Tony Drago vs Kevin Uzzell;
2003 World Pool League - Efren Reyes vs Tony Drago.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 4 Aug 2018, 17:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Așa cum consemnează presa malteză, nu demult, Tony și-a anunțat retragerea din activitatea competițională de profesionist.

După ce a locuit în Londra timp de treizeci și doi de ani, omul care a fost cel mai rapid jucător din istoria de până acum a snookerului va reveni în insula sa natală, pe care o părăsise la vârsta de optsprezece ani.

A spus că va continua să joace la nivel local și național, cu gândul de a se califica în circuitul seniorilor ex-pro, care circuit este pe cale să capete contururi tot mai clare.

În ceea ce mă privește, vestea este tristă. L-am admirat mult pe Tony și o să-mi lipsească. Și trebuie să spun că nu-mi place nici substanțiala lui pierdere în greutate...




_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 5 Aug 2018, 22:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Și trebuie să spun că nu-mi place nici substanțiala lui pierdere în greutate...

Dar ce s-a întâmplat cu el? Suferă de vreo boală sau este vorba despre o schimbare radicală a modului de viață?
Cumva îmi aduce aminte de Alex Higgins în ultimii săi ani; îmi pare cumva stors de energie cu această nouă înfățișare, poate mă înșel eu...



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 6 Aug 2018, 6:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A vrut el să slăbească (și pe bună dreptate), dar nici chiar așa. Omul trece printr-o perioadă proastă fiindcă se vede ajuns la final de carieră și-și dă seama că nu-și mai găsește loc printre profesioniști în condițiile în care snookerul a fost cam toată viața lui. Nu e prima oară când se află în situația asta. Data trecută, acum vreo 3-4 ani, Jimmy White l-a luat, pur și simplu, la el acasă și s-a pus pe antrenamente împreună cu maltezul. Schimbarea l-a repus pe acesta în ritm & pe linia de plutire. Numai că, vorba lui conu' Virgilică, fugit irreparabile tempus...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 11 Dec 2018, 1:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru cei îngrijorați de starea atât de simpatizatului maltez, iată o fotografie făcută ieri, luni, când, în plină formă fizică, Tony s-a dus la atelierul lui John Parris, tăticul tacurilor, care apare alături de el în imaginea de mai jos :




_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Mie 12 Dec 2018, 22:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, chiar pare în formă, în această fotografie.
Văd că în ultimul timp a și declarat că se simte mai bine, a reînceput să participe la competiții; sper să-l revedem cândva și în turnee de snooker.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 2 Mar 2019, 22:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poză de azi, 2 martie 2019. Greu de recunoscut, Tony. Poate ar fi trebuit să postez fotografia altundeva și să propun un concurs „recunoașteți snookeristul”. Laughing




_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community