Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

General
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2009-2010 » Grand Prix 2009
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Pe cine mizați pentru titlul din acest sezon ?
John Higgins
32%
 32%  [ 9 ]
Mark Allen
0%
 0%  [ 0 ]
Neil Robertson
28%
 28%  [ 8 ]
Joe Perry
0%
 0%  [ 0 ]
Mark Williams
14%
 14%  [ 4 ]
Robert Milkins
0%
 0%  [ 0 ]
Peter Ebdon
7%
 7%  [ 2 ]
Ding Junhui
17%
 17%  [ 5 ]
Voturi totale : 28

Autor Mesaj
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Lun 12 Oct 2009, 10:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari lui Neil! Applause

Felicitari lui Cataline pentru Premiul Oscue! Applause

(Data viitoare particip si eu, desi mie nu prea imi ies pronosticurile! Wink )



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 12 Oct 2009, 13:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bravo Neil! Applause Majoreta
A fost un meci frumos si ma bucur foarte mult ca a castigat Neil.

Felicitari Cataline pentru Premiul Oscue! Applause

P.S. Clara eu la sferturi am 2 pronosticuri corecte (nu unul). Nu ca ar schimba ceva clasamentul dar ai spus sa te atentionam daca este undeva vreo greseala. Laughing



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 12 Oct 2009, 13:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vreau sa mentionez ca podiumul are 3 locuri ,nu doar doua ,iar locul 3 merita de asemenea felicitari.
Deci cu 9/14 (s-au mai corect 9/12 ca pentru semifinale nu a dat pronosticul ...cine stie poate a ratat astfel locul 2)
pe locul trei este...........Clara , Majoreta Majoreta Majoreta pe care o felicit de asemenea si pentru modestie! Applause



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 12 Oct 2009, 14:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, asa este! Locul 3 ii revine Clarei! Applause



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1197
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Lun 12 Oct 2009, 21:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un fumos montaj al BBC-ului pentru ediţia din acest an, până la finală: 2009 Grand Prix summary.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 12 Oct 2009, 22:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scuze pentru eroare, Zsolt și mulțumesc pentru semnal. Corectez imediat.
Mulțumesc tuturor pentru felicitări.
Super schița de discurs de premiere a lui Cataline ! Laughing Laughing

* * *


Vorbulițele de după finală

Neil Robertson : „Sunt fericit. E o stare minunată. Încă nu-mi vine să cred că am încheiat finala și că am câștigat-o. După cum a fost semifinala, unde am jucat cel mai bun snooker din toate meciurile mele televizate, presimțeam că n-o să mă mențin la un nivel tot atât de ridicat și în finală. Așa a și fost : n-am mai jucat la fel de bine, dar principalul meu obiectiv era să-l înving pe Ding, care, se știe, e unul dintre cei mai buni jucători din lume.

Am început meciul ca și cum aș fi continuat semifinala cu John și am încercat să duc mai departe verva și eficacitatea, numai că mi-am dat seama destul de repede că efortul de a juca strălucitor mă costa prea multă energie nervoasă și atunci m-am concentrat pe eficacitate. M-am gândit că aveam avantajul unei experiențe mai mari și a unei ceva mai bune stăpâniri a loviturilor de distanță, așa că mi-am zis că dacă-l țin mai mult timp în fotoliu, pot profita de aceste atuuri. Amândoi suntem jucători de atac, dar nu eram sigur că, făcând un joc foarte deschis, aveam șanse să-l înving. De aceea m-am hotărât să-mi închid un pic jocul, ca să-l scot pe el din ritm. Dacă ar fi continuat să spargă mănunchiul de bile roșii la prima ocazie și să atace, aș fi abandonat totuși acest plan și aș fi riscat și eu mai mult, dar a preferat să se ia după mine și să meargă și el pe tacticizare. Prin urmare, am prins mai multă încredere și, contând pe tehnică, am rezistat presiunii și mi-au reușit o mulțime de lovituri cheie. Planul meu a funcționat la perfecție.

Frame-ul cel mai important a fost cel de-al nouălea. Îți dă o mare încredere să câștigi un frame atunci când ai nevoie de snookere. M-am simțit foarte ușurat că am trecut peste un asemenea obstacol. După aceea, am mai accelerat ritmul și mi-am asumat inițiativa.

Vreau să dedic această victorie unei fete pe nume Chloe. A dorit foarte mult să vină ca să mă susțină, dar era bolnavă. Din nefericire, cancerul a învins-o și Chloe a murit chiar înaintea meciului meu cu Ronnie, în Ligă. Victoria din această seară este dedicată ei și familiei ei.

Nu știu să spun dacă e cea mai frumoasă victorie și nu știu ce să spun nici despre primul loc în clasament... Deocamdată, sunt foarte bucuros că am câștigat al patrulea titlu și că am recucerit acest trofeu. Îmi doream foarte, foarte mult să închei săptămâna în chip de campion al Marelui Premiu. Mai ales că, în legătură cu celelalte trei victorii de turneu, unii au spus că nu învinsesem adversari de primă mărime. Acum, pot să zic că am bifat și căsuța aceasta.

În ceea ce privește prima poziție din clasament, înaintea mea sunt John și Ronnie. Aș zice că am ceva de muncit până să-i ajung din urmă ! Mai ales că John are un avans foarte mare. Dar ce pot să fac ?! O să continui să muncesc serios și o să încerc să intru și eu în lupta pentru întâietate. Sigur că e mare lucru să fii Numărul 1. E o realizare incredibilă, fiindcă ea dovedește că ai fost cel mai constant pe parcursul a două sezoane. Cel mai constant la un nivel foarte bun. Deocamdată, am câștigat de două ori Marele Premiu, care, ca importanță, este considerat cel de-al treilea turneu de puncte din circuit, dar mi-aș dori să câștig și Campionatul Regatului Unit, și Mastersul... Așa, ca să intru și eu în rândul jucătorilor într-adevăr de top. Fiindcă nu poți să spui că ești un mare jucător dacă nu ai în palmares aceste două titluri. Și, bineînțeles, mai e și titlul mondial...

Dar să vă mai spun ceva : dacă, acum șase ani, mi-ar fi zis cineva că o să câștig patru turnee de puncte, aș fi răspuns „Eu ?!... Nicio șansă !” N-au trecut decât șase ani de când am plecat din Australia cu datorii de 10 000 de lire – bani împrumutați de la diverși prieteni care m-au ajutat să particip la diverse competiții de amatori. Când am ajuns la Cambridge, nu aveam în buzunar decât 500 de lire. Singura mea ambiție era să supraviețuiesc încă o săptămână, încă o lună și încă una... Am dus-o foarte, foarte greu și poate tocmai de aceea satisfacția victoriei și a câștigării premiilor este atât de mare. Am avut probleme care poate că pe alții i-ar fi doborât și e minunat că am ieșit la liman și am ajuns la o victorie ca aceea de azi. La fel și Ding, care face față ciocnirii dintre două culturi atât de diferite și luptă și cu barierele lingvistice. Mă bucur foarte mult pentru el că și-a regăsit forma și va juca la valoarea lui reală.”


Ding Junhui : „Frame-ul 9 a fost cel mai important, iar eu am ratat lovitura cu sprijinul la bila maro. Am luptat, am făcut tot posibilul, dar în seara asta nu m-am simțit bine. Am încercat să obțin egalarea la 5, numai că am greșit câteva lovituri, iar jocul tactic al lui Neil a fost foarte bun – aproape de fiecare dată îmi lăsa bila albă lipită de câte o mantă ! A fost un meci greu și faptul că el a încetinit ritmul mi-a creat probleme mari. În primul rând, pentru că din cauza asta n-am mai putut să-mi păstrez concentrarea. Totuși sunt bucuros că am jucat bine și la Shanghai, și aici – am avut o săptămână bună, doar că, în seara aceasta, jocul meu n-a fost la nivelul la care ar fi trebuit. Mai există și zile proaste...”

[Adunate de prin The Herald Sun (Australia), The Daily Telegraph (varianta australiană), BBC, The Times, The Sheffield Star și The Irish Times]


Am adăugat, alături, la Meciuri & rezultate, cele două poze : 2009 și 2006. Simetrice. Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mar 13 Oct 2009, 7:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte inspirata ideea cu cele doua poze! Razz
Multumiri Clarei ,care ne face surprize placute de fiecare data!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Angela40
A super fan


Data înscrierii: 28/Feb/2009
Mesaje: 92
Locație: Oradea

MesajTrimis: Mar 13 Oct 2009, 9:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumim pentru declaratii Clara.
Foarte vorbaret Neil.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Angela40 Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mar 13 Oct 2009, 9:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

„Frame-ul 9 a fost cel mai important....."aflam de la Ding (prin amabilitatea Clarei bineinteles!)
Se pare ca d-nul Bontea stia el ceva cand a spus in frame-ul 10, citez:
"Ding ar trebui sa uite de ratarea la bila maro si sa se concentreze la situatia de pe masa...."
Eu as aprecia totusi prezenta lui in finala si sunt convinsa ca va avea multe de spus in snookerul profesionist (poate chiar si un titlu mondial).
Apropo nu mai stiu pe unde am vazut un chestionar ce suna asa :Credeti ca in urmatorii 10 ani va castiga titlul mondial (de snooker) un chinez?Voi ce ziceti?



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010


Ultima modificare efectuată danacateia la Mie 14 Oct 2009, 9:47, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 13 Oct 2009, 12:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu plăcere. Mulțumesc și eu pentru vorbele bune. Very Happy

„Recidiviștilor” li se aplică „tratamentul” cu poze alăturate începând de la Campionatul mondial 2008 – uită-te la Arhivă, Dana, Sezonul 2007-2008 ( http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=463&start=30 )

sevvilla86 a scris:
Senzational jocul 9! Applause Cred ca a fost una dintre cele mai frumoase batalii tactice pe care le-am vazut.


Da, ambii finaliști au spus că frame-ul cel mai important al meciului a fost frame-ul 9. Spre cinstea lor, amândoi comentatorii români de la Eurosport au apreciat duelul tactic respectiv. Chiar dacă a durat 57 de minute. Sevvilla a fost entuziasmat, așa cum se vede mai sus. Dana, la fel. Nu mă îndoiesc, au fost tot atât de entuziasmați și mulți alți iubitori ai snookerului, myself included. Mare păcat că s-au găsitără unii care s-o facă pă dăștepții și să se declare plictisiți tocmai de frame-ul 9 ! Shocked Evil or Very Mad Mă mir foarte – totuși ! – că unul dintr-ăștia a fost John Parrott. N-are nicio scuză ! Decât, mă rog, ca să fiu generoasă, scuza de zi proastă. Ca să fiu realistă, aș zice scuza de IQ... Rolling Eyes Twisted Evil



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mar 13 Oct 2009, 12:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

referitor arhiva:

waw!super fain ,multumesc frumos Clara!Mi-a placut mult trio-ul Ronnie,favoritul meu principal!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2009-2010 » Grand Prix 2009 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
Pagina 11 din 11

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community