Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

UN DECENIU DE SNOOKER:2000-2009-Impresii si comentarii

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 22 Noi 2009, 9:51    Titlul subiectului: UN DECENIU DE SNOOKER:2000-2009-Impresii si comentarii Răspunde cu citat (quote)

LA 31 DECEMBRIE 2009 SE INCHEIE UN DECENIU DE SNOOKER!
Am deschis acest topic pentru a ne impartasii impresii despre acesti 10 ani.Cine ne-a impresionat mai mult ,ce evenimente au ramas vii in memoria noastra ,ce finala a fost cea mai cea dintre toate sau ce turneu?
Puteti chiar lansa chestionare pe aceasta tema.
Eu am sa incep prin a spune ca nu mai imi aduc aminte clar de cand am inceput sa ma uit la snooker mai intai din curiozitate si mai apoi din placere dar desigur sunt altii care au urmarit toti acesti 10 ani cu emotie si au fost alaturi de ACESTI MINUNATI maestrii .Am sa-mi indrept atentia asupra celor din top 16.
Doar 6 din cei care erau la inceputul lui 2000 in top 16 mai sunt si acum:
John Higgins era primul ...acum e pe 4
Stephen Hendry era al doilea ...acum e pe 10
Mark Williams era al treilea......acum e pe 15
Ronnie O'Sullivan era al patrulea ......acum e primul!
Peter Ebdon era pe 13......acum e pe 14
Mark King era pe 14........acum e pe 16

Iar Williams si King chiar au iesit la un moment dat din top 16 dar au revenit.
O’Sullivan a fost no.1 in 5 ani din cei 10(2002-2003;2004-2005;2005-2006;2008-2009;2009-2010)
Williams a fost no.1 in 3 ani (2000-2001;2001-2002;2003-2004)
Higgins a fost no.1 un an (2007-2008)
Hendry a fost no.1 un an(2006-2007)

Tot din top 16 ,unul dintre cei mai indragiti si charismatici jucatori ,Paul Hunter ne-a parasit mult prea devreme ,in octombrie 2006

http://www.cajt.pwp.blueyonder.co.uk/rankings4.html



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 22 Noi 2009, 18:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai fost gând la gând cu Hendon, iată ce spune acesta: Decade belonged to Ronnie şi sunt de acord cu el.
Cea mai frumoasă finală pe care am urmărit-o în direct a fost la ediţia 2006 a Masters-ului, când Higgins a câştigat împotriva lui Ronnie, în joc decisiv, cu o închidere de masă de 64 de puncte, pe care aş îndrăzni să o pun chiar lângă cea a lui Alex Higgins din acel meci de poveste împotriva lui Jimmy White.
Ar mai fi şi semifinala ediţiei 2007 a UK Championship, când Ronnie l-a învins în joc decisiv pe Mark Selby cu un break maxim.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 23 Noi 2009, 8:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mircea22 a scris:

Ar mai fi și semifinala ediției 2007 a UK Championship, când Ronnie l-a învins în joc decisiv pe Mark Selby cu un break maxim.

De acord cu tine si mie mi-a placut foarte mult aceasta semifinala!Si a fost una foarte emotionala mai ales pentru mine, fan Ronnie!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Angela40
A super fan


Data înscrierii: 28/Feb/2009
Mesaje: 92
Locație: Oradea

MesajTrimis: Lun 23 Noi 2009, 17:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da foarte frumos 10 ani,pentru mine sunt 6 ani de cand urmaresc snooker.Primul jucator pe care l-am vazut a fost Maguire, si nu mi-a placut apoi am incetat sa mai ma uit la snooker o perioada, dar sotul se uita asa ca am revenit la snooker mai curioasa pentru ca jucau doi pletosi Paul Hunter si Ronnie la Master 2004 a fost o finala frumoasa cu revenirea fantastica a lui Paul,alta semifinala si finala fost 2007 UK , finala WCH 2004,finala din 2005 cu Hendry(sper ca nu ma insel) .


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Angela40 Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Lun 23 Noi 2009, 17:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Despre primul meci de snooker pe care l-am văzut nu-mi amintesc decât atât:
- la masă era John Higgins;
- toate bilele trimise de John intrau pe centrul buzunarului;
- am rămas cu gura căscată urmărind cât de uşor şi natural cădeau bilele în buzunar (pe atunci habar n-aveam de reguli sau break-uri, dar îmi amintesc că de prima dată ce am urmărit acest joc, m-a fascinat).



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 29 Noi 2009, 11:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru perioada 2000-2009
As incerca aici cateva superlative de genul : cel mai...cea mai....:

Cel mai bun din circuitul profesionist: Ronnie O'Sullivan
Cea mai promitatoare aparitie in circuit: Michael White
Cea mai dezamagitoare comportare in circuit: Mark williams care a reusit contraperformanta sa ajunga de pe locul 1 in 2000 pe locul 15 in 2009
Cea mai mare pierdere pentru snookerul profesionist:Paul Hunter
Cel mai aratos jucator profesionist:Paul Hunter
Cel mai indragit jucator profesionist:Jimmy White
Cel mai titrat : Stephen Hendry
Cel mai rebel :Ronnie O'Sullivan
Va las pe voi sa mai adaugati si altele .......



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community