Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Premiul Oscue pentru pronostic - UK 2009
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2009-2010 » UK Championship 2009
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cataline
Addicted to snooker


Data înscrierii: 28/Apr/2008
Mesaje: 197
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun 14 Dec 2009, 3:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca ce a propus Mircea este corect si de bun simt. In consecinta o felicit pe Dana pentru victorie. Din punctul meu de vedere ea este castigatoarea.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Grand Prix 2009, Premier League 2009, Masters 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cataline Trimite mesaj privat
alexandra0003
Addicted to snooker


Data înscrierii: 23/Aug/2006
Mesaje: 230
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 14 Dec 2009, 15:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Propunerea mea:

1. Cei care doresc sa faca pronosticuri la un turneu trebuie sa le faca numai inaintea inceperii disputarii primului meci (eventual se poate stabili ca termen limita de postat pe forum pronosticurile - o ora inainte de inceperea primului meci din turneu).

2. Pronosticul va consta intr-un tablou complet (adica, sa se faca de la inceput pronosticuri pentru toate etapele).

3. In ceea ce priveste notarea, propun ca
- pentru fiecare pronostic corect din prima runda (de obicei e vorba despre saisprezecimi) sa se acorde 1 punct,
- pentru fiecare pronostic corect din a 2-a runda (optimi) sa se acorde 2 puncte,
- pentru fiecare pronostic corect din a 3-a runda (sferturi) sa se acorde 3 puncte,
- pentru fiecare pronostic corect din a 4-a runda (semifinale) sa se acorde 5 puncte,
- iar pentru un pronostic corect in ceea ce priveste castigatorul turneului sa se acorde 10 puncte.

Se acorda din ce in ce mai multe puncte (in propunerea mea) pentru un castigator corect identificat al unui meci fiindca cu cat se inainteaza in turneu sansele ca cel care a facut pronosticul la inceputul turneului sa mai "ghiceasca" castigatorul unui meci scad. De aceea, cel care a prevazut inca de la inceput (pentru ca numai atunci se pot face pronosticuri) cine va juca finala, consider ca e corect sa primeasca mai mult de 2 puncte (cat se acorda in prima runda, cate un punct pentru fiecare castigator pe care s-a "pariat") pentru ca a identificat castigatorii celor 2 semifinale (eu am propus 10 puncte -> 2*5)

Astfel, in final se pot obtine maximum 64 puncte (1*16 + 2*8 + 3*4 + 5*2 + 10*1 = 16+16+12+10+10 = 64), daca ai facut toate pronosticurile corecte, adica intreg tabloul corect. Cine are cel mai mare punctaj va obtine Trofeul.
(Recunosc, acest sistem nu ar putea functiona pentru turneele din tip Grand Prix, unde ar trebui sa fie alte reguli)

Consider ca un astfel de regulament este echitabil (cine doreste sa participe va trebui sa completeze cu pronosticuri intreg tabloul si astfel toata lumea va avea un numar egal de runde la care a facut pronosticuri).

M-am inspirat pentru a face aceasta propunere de la cei de la ATP - tenis - (unde poti faci pronosticuri numai inaintea inceperii turneului, unde trebuie sa completezi tot tabloul si unde se acorda puncte in mod diferentiat in functie de runda).

Daca cumva nu se intelege ce am vrut sa spun pe undeva, va rog intrebati-ma. Nu spun nicidecum ca propunerea mea este cea mai buna, eu doar am facut o propunere (dupa ce Clara a cerut pareri).


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui alexandra0003 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 14 Dec 2009, 19:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multe, multe mulțumiri pentru ideile voastre. Sper că discuția nu se încheie odată cu atribuirea premiului !

Am ajuns destul de târziu, astăzi, pe forum din motive, well, extrasnookeristice.

Trebuie să mai fac o adăugire : Lady Croft este integralistă la optimi, iar în semifinale, integraliste sunt Dana și Cristina.

DANA este laureata Premiului Oscue pentru pronostic snookeristic la Campionatul Regatului Unit, 2009 !


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Applause Majoreta Felicitări, Dana ! Majoreta Applause



FELICITĂRI și tuturor celorlalți participanți, cărora le urăm BETTER LUCK NEXT TIME !

Felicitări lui CATALINE – între altele și pentru sportivitatea și eleganța cu care a recunoscut victoria Danei.

„Statueta” trece în semnătura Danei – până la venirea altui campion.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 14 Dec 2009, 19:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trebuie sa recunosc ca mi-am dorit foarte mult premiul Wink si chiar am "muncit "mult pentru asta Laughing .
Le doresc multa bafta in continuare si celorlalti si la cat mai multi OSCUE!
alexandra0003 a scris:
Propunerea mea:


Au mai fost propuneri :vezi pe forum general/event prediction cu o notare ceva mai simpla si cu predictia incepand inainte de ziua turneului.
Vom vedea ce se va hotari in continuare.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010


Ultima modificare efectuată de către danacateia la Lun 14 Dec 2009, 19:43, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1197
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Lun 14 Dec 2009, 21:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

alexandra0003 a scris:
Propunerea mea

Depinde cât de mult vrem să complicăm sistemul.
Ideea propusă de tine le "fură" concurenţilor plăcearea de a continua cu pronosticurile.
Câteva situaţii:
1. dacă să zicem că în optimi a greşit toate meciurile, mai departe nu va mai avea nicio şansă; unde mai e suspansul?;
2. o greşeală de pronostic în fazele inferioare se propagă mai departe, ceea ce nu mi se pare normal;
3. "jocul" se poate termina rapid după prima fază, câştigătorul fiind deja cunoscut.

P.S. Până ajungem la cea mai bună formulă şi luăm o hotărâre cred că ar fi mai bine ca aceste discuţii să se poarte într-un topic separat.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 14 Dec 2009, 21:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Încă o dată, THANKS EVERYONE ! Smile
Ideea e ca totul să fie cât mai simplu și (dacă tot o iau pe două cărări lingvistice) să have some fun, fără supărare, fără nervi, you know what I mean. Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 14 Dec 2009, 22:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesante propunerile pentru concursul de pronosticuri, totusi eu unul as merge pe ideea "cu cat mai simplu cu atat mai bine pentru toti forumistii" , astfel mi s-ar parea mai potrivita propunerea lui mircea22 Wink

Felicitari Dana ptr trofeu!!! Ai spart gheata!! Very Happy



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 15 Dec 2009, 2:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca ideea lui Mircea este buna doar ca in caz de egalitate cred ca ar trebui sa se procedeze altfel:

1. Castiga cel care are per total procentajul mai mare (adica concurentul cu cele mai putine meciuri pronosticate).
2. Castiga cel care are procenatujul mai mare in fazele superioare ale competitiei. Exemplu: daca cineva a nimerit finala iar celalalt nu, castiga cel care a nimerit finala. Daca amandoi au nimerit finala (sau niciunul) se merge in semifinale iar cel cu procentajul mai mare castiga. Daca si aici e egalitate se merge in sferturi si asa mai departe. Cred ca e mai bine sa castige cel care a nimerit finala decat cel care a nimerit cu un meci mai mult in optimi.
3. Castiga cel care a facut pronosticul mai repede in fazele inferioare (pentru ca acolo sunt mai multe meciuri).

Cred ca pronosticurile ar trebuie sa inceapa din saisprezecimi si sa se mearga pana in finala. Cred de asemenea ca ar fi suficient daca pronosticurile se fac inainte de inceperea meciurilor. Daca pronosticurile se fac dupa ce au inceput meciurile nu se iau in considerare (indiferent de scorul in acel moment). Iar pentru a nu exista dubii in sensul ca s-au modifcat pronosticurile dupa sau in timpul meciurilor, sa nu mai fie permis sa se faca modificari dupa inceperea meciurilor (inclusiv modificari gen check sau wrong) pentru ca in momentul in care se fac modificari acel lucru se va vedea (data si ora efectuarii ultimei modificari). Daca cineva face modificari de orice fel dupa inceperea meciurilor acele pronosticuri nu vor fi luate in considerare. Se accepta modificari efectuate inainte de incepera meciurilor.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1197
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Mar 15 Dec 2009, 12:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zsolt_tuser a scris:

2. Castiga cel care are procenatujul mai mare in fazele superioare ale competitiei. Exemplu: daca cineva a nimerit finala iar celalalt nu, castiga cel care a nimerit finala. Daca amandoi au nimerit finala (sau niciunul) se merge in semifinale iar cel cu procentajul mai mare castiga. Daca si aici e egalitate se merge in sferturi si asa mai departe. Cred ca e mai bine sa castige cel care a nimerit finala decat cel care a nimerit cu un meci mai mult in optimi.

M-am mai gândit la o variantă:
înainte de finală se face o adunare parţială a rezultatelor. Este clar că dacă există o diferenţă mai mare de un punct între locul întâi şi locul al doilea atunci locul al doilea a pierdut. Aşadar, pentru finală putem introduce pronosticul pe scorul corect la frame-uri, oferind să zicem 3-5 puncte pentru un pronostic exact. Astfel se păstrează suspansul.

Citat:

Cred ca pronosticurile ar trebuie sa inceapa din saisprezecimi si sa se mearga pana in finala. Cred de asemenea ca ar fi suficient daca pronosticurile se fac inainte de inceperea meciurilor. Daca pronosticurile se fac dupa ce au inceput meciurile nu se iau in considerare (indiferent de scorul in acel moment). Iar pentru a nu exista dubii in sensul ca s-au modifcat pronosticurile dupa sau in timpul meciurilor, sa nu mai fie permis sa se faca modificari dupa inceperea meciurilor (inclusiv modificari gen check sau wrong) pentru ca in momentul in care se fac modificari acel lucru se va vedea (data si ora efectuarii ultimei modificari). Daca cineva face modificari de orice fel dupa inceperea meciurilor acele pronosticuri nu vor fi luate in considerare. Se accepta modificari efectuate inainte de incepera meciurilor.

Corect!



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mar 15 Dec 2009, 14:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari Dana pentru premiu! Applause

Oricare ar fi in viitor regulamentul, eu il voi accepta si voi incerca sa particip la toate fazele!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 15 Dec 2009, 18:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu cele propuse Mircea22 si Zsolt_Tuser. Si eu cred ca pronosticurile ar trebui sa inceapa din saisprezecimi pentru a participa cat mai multi forumisti la concurs. Pana atunci insa, felicitari Danacateia ! Very Happy Applause


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009, 9:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CosminCtin a scris:
Interesante propunerile pentru concursul de pronosticuri, totusi eu unul as merge pe ideea "cu cat mai simplu cu atat mai bine pentru toti forumistii" , astfel mi s-ar parea mai potrivita propunerea lui mircea22 Wink

Felicitari Dana ptr trofeu!!! Ai spart gheata!! Very Happy


Multumesc pentru felicitari tuturora si sper sa nu fie si singurul meu trofeu ,dar pentru ca nu vreau sa fiu egoista ,va doresc si voua sa incercati bucuria castigarii trofeului !
Apropo de propuneri , am mai spus ,pentru cine doreste sa incerce un pronostic general ,exista un site event-prediction.com unde se da intregul tablou al competitiei si prezici inca din turul 1 pana inclusiv finala .
Propunerea lu Zolt mi se pare buna ,sa incepem din 16-zecimi ,vom avea nevoie insa sa cunoastem cine cu cine va juca in fiecare etapa ,deci avem nevoie de un tablou principal al competitiei.
Si Mircea a vazut bine faptul ca unii au mai uitat de pronosticuri ,dar ei nu trebuie exclusi din competitie ci notati cu 0 la cele lipsa ceea ce mi se pare foarte corect.
Putem discuta despre acest subiect la Forum general/event prediction



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
snookerella
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Feb/2009
Mesaje: 235

MesajTrimis: Joi 17 Dec 2009, 19:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari, Danacateia! Applause



_________________
Premiul Oscue Laureată a Premiului Oscue - Masters 2024
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerella Trimite mesaj privat
danacateia
Addicted to snooker


Data înscrierii: 14/Sep/2009
Mesaje: 967
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 18 Dec 2009, 8:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

snookerella a scris:
Felicitari, Danacateia! Applause

Mulumesc!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - UK Championship 2009, Turneul special de calificare la Masters 2010, China Open 2010
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danacateia Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2009-2010 » UK Championship 2009 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community