Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Cine stie sa joace biliard la un nivel mai ridicat ?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 739
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm 13 Mar 2010, 10:46    Titlul subiectului: Cine stie sa joace biliard la un nivel mai ridicat ? Răspunde cu citat (quote)

Unul din motivele pentru care ma pasioneaza snooker-ul este faptul ca am avut norocul ca tatal meu sa cumpere o masa de biliard cand ne-am mutat la casa . Acum joc la un nivel destul de bun . Chiar ieri am reusit sa inchid masa la 8-ball(am bagat toate bilele dintr-o singura venire). Acest break il reusesc destul de des in ultimul timp.

As vrea sa stiu care din persoanele inregistrate pe forum mai joaca biliard la un nivel mai ridicat decat cea ce se joaca in cluburile de biliard?



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Sâm 13 Mar 2010, 18:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mergi in King's Club. Acolo se organizeaza competitii de biliard cam 1 data la 2 sapt.

Si daca esti cu adevarat bun, il poti provoca pe Babken Smile)

Gasesti acolo jucatori f. buni.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 739
Locație: Brasov

MesajTrimis: Sâm 13 Mar 2010, 20:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da,este adevarat.Problema mea este ca sunt din Brasov si nu din Bucuresti



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Dum 14 Mar 2010, 14:38    Titlul subiectului: Re: Cine stie sa joace biliard la un nivel mai ridicat ? Răspunde cu citat (quote)

snookerfan97 a scris:
Unul din motivele pentru care ma pasioneaza snooker-ul este faptul ca am avut norocul ca tatal meu sa cumpere o masa de biliard cand ne-am mutat la casa . Acum joc la un nivel destul de bun . Chiar ieri am reusit sa inchid masa la 8-ball(am bagat toate bilele dintr-o singura venire). Acest break il reusesc destul de des in ultimul timp.

As vrea sa stiu care din persoanele inregistrate pe forum mai joaca biliard la un nivel mai ridicat decat cea ce se joaca in cluburile de biliard?


Cu inchideri de bila8 din cand in cand mai mult de primul tur nu iti asiguri la noi. Sunt jucatori ca Ovidiu Cristea, impotriva caruia o ratare sau un safe slab nu inseamna doar joc pierdut ci si meci pierdut. Desi reusesc destul de usor inchideri de bila 8 sau 9, am jucat cu el acu vreo 2 saptamani si in afara de spargerea din primul joc si un safe ratat, in rest m-am uitat cum deschide, inchide, deschide, inchide...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 14 Mar 2010, 17:39    Titlul subiectului: Re: Cine stie sa joace biliard la un nivel mai ridicat ? Răspunde cu citat (quote)

snookerfan97 a scris:

As vrea sa stiu care din persoanele inregistrate pe forum mai joaca biliard la un nivel mai ridicat decat cea ce se joaca in cluburile de biliard?


marea majoritate care sunt inscrisi pe forum joaca mai mult snooker (95%), doar ocazional mai joaca una sau mai multe variante de pool (5%), evident ptr cei care sunt jucatori, .... mai sunt si alti useri care au microbul snookerului, insa ei fac parte din categoria spectatorilor.

legat de B&R (break & run), indiferent ca e vorba de bila 9, bila 8, bila 10, etc etc, cand ai o masa de biliard acasa ajungi sa te obisnuiesti cum se aseaza bilele in triunghi, cu viteza mantelor, umiditatea, probabil daca e vorba de o masa buna si cum arata postavul .... toti acesti factori te fac sa crezi ca esti in stare , sa zicem, din 50 de spargeri reusesti sa introduci o bila din spargere de 40 de ori, si din 40 de ocazii de a inchide masa reusesti de 25 de ori ........... dar cand te duci intr-un club de biliard, pe o alta masa, o sa observi ca din 50 de spargeri o sa reusesti mai putin (sa zicem de 15 ori sa introduci o bila, iar din 15 ocazii de a face B&R sa reusesti doar 5 ), pentru ca totul e diferit fata de cum te-ai obisnuit, bilele nu vor mai fi aranjate la fel cum le ai tu acasa, iar postavul/mantele cu siguranta vor fi diferite.

astfel, e recomandat sa ai mai multe strategii de spargere (A, B, C ...), din puncte diferite, in momentul in care nu-ti merge o varianta e indicat sa incerci alta varianta (spargerea reprezinta elementul cheie din jocul de pool), deasemenea e bine sa joci pe cat mai multe mese diferite, daca ai ocazia. Babken, este unul dintre jucatorii de la noi care se adapteaza foarte bine la masa de joc (indiferent ca e snooker sau biliard), participa la multe turnee (din tara, si din strainatate) si reuseste sa se mentina un nivel de joc constant.

ufff, cam mult am scris ... sper sa nu va plictisesc



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 587
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 14 Mar 2010, 20:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Corecte precizarile de mai sus, ca sa nu mai vorbim de calitatea bilelor, care au o influenta mare in joc, atmosfera din jur(galagie, agitatie), emotii, nervi(daca te afli intr-un concurs)...Sunt sigur ca se gasesc si pe acest forum jucatori buni de biliard...



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 739
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 14 Mar 2010, 21:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor ca v-ati dat cu parerea despre acest subiect. Eu am pus aceasta intrebare pentru ca vreau sa stiu care dintre voi joaca biliard .



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 14 Mar 2010, 22:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu mai joc bila-8, cam o data la doua luni, de obicei cu vechi prieteni ....mai stam la un pahar de vorba Wink



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 587
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 14 Mar 2010, 22:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu unul joc cat de cat des(1 data pe sapt cel putin) si abia ce am schimbat pastila la tac si trebuie sa ma acomodez (e diferenta mare intre o pastila soft kamui si una mai dura everest, mai ales la un shaft 314-2)...Anu asta poate imi iau si o masa...



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 739
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 15 Mar 2010, 8:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca in sfarsit se vorbeste pe un ton mai linistit. Am vazut ca multe din mesaje spun ca un jucator care nu inchide masa de fiecare data va pierde intodeauna in fata unui jucator precum Ovidiu Cristea. Eu nu intrebam cine joaca la nivelul lui Ovidiu Cristea. Ca sa clarific aceasta problema , eu nu am intrebat cine joaca la un nivel de jucator care la infruntat pe Mark King (chiar si daca era un meci demonstrativ). Eu am intrebat cine joaca la un nivel mai ridicat decat cei care merg o data la doua saptamani intr-un club de biliard. Cand am intrebat cine joaca biliard mai bine ma refeream la nivelul de joc al utilizatorilor forumului de exemplu. Stiu ca acum ceva timp se desfasurau turnee intre utilizatorii forumului. Eu la astfel de turnee ma refeream.
In legatura cu ce zicea CosminCtin vreau sa spun ca , comentariul lui este adevarat. Intradevar si eu cand joc biliard altundeva decat acasa nu joc la acelasi nivel. Dar daca esti intradevar bun trebuie sa invingi pe orice masa ai juca. Eu nu particip la turneele care sa organizeaza in cluburile de biliard pentru ca am doar 13 ani. De acea cred ca nu sunt cel mai in masura sa imi dau cu parerea despre aceste turnee.
Ca sa inchei acest mesaj eu nu joc ca sa castig eu joc ca sa ma distrez si ca sa imi imbunatatesc jocul.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community