Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2010-2011 » The Masters 2011
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine gândiți că va fi campionul ?
Mark King
0%
 0%  [ 0 ]
Jamie Cope
0%
 0%  [ 0 ]
Ding Junhui
43%
 43%  [ 17 ]
Graeme Dott
5%
 5%  [ 2 ]
Peter Ebdon
2%
 2%  [ 1 ]
Marco Fu
12%
 12%  [ 5 ]
Mark Allen
15%
 15%  [ 6 ]
Neil Robertson
20%
 20%  [ 8 ]
Voturi totale : 39

Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 17 Ian 2011, 1:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daros a scris:
Nu sînt de acord cu ceea ce s-a afirmat mai sus, că doar 3 jucători (Mark Allen, Ding și Marco) au jucat snooker de calitate. Consider că snooker de calitate a jucat și Higgins, chiar dacă a pierdut în primul meci (după mine, meciul dintre John și Graeme a fost primul meci cu adevărat frumos de la acest Masters). De asemenea, snooker de calitate a jucat și Neil, fiind eliminat - asemeni lui Higgins - chiar dacă a jucat bine. Graeme a jucat excelent meciul din optimi, dar s-a stins în sferturi, la fel și Mark King.

Una peste alta, mă bucur că există și astfel de turnee atipice: 7 dintre cei 8 favoriți din primul tur, fiind eliminați de către jucătorii mai slab cotați. Psihologic, turneul acesta sper să se dovedească benefic atît pentru granzi, cît și pentru jucătorii cotați cu șansa a doua. În cazul granzilor, efectul sper să fie de duș rece: "Va trebui să joc pe măsura valorii mele altfel, I'm out of the game". Pentru ceilalți, acest turneu trebuie să le dea încredere că sînt capabili să se lupte de la egal la egal cu elitiștii. Nu a fost o singură victorie surpriză în optimi, o excepție. Dimpotrivă, surprizele au fost 7 din 8. Deci, SE POATE!

Toate acestea sper că vor ajuta la creșterea calității jocului și la dobîndirea unui nivel superior de joc pentru cît mai mulți practicanți de snooker.


Total de acord cu cele afirmate de Daros.

Daros a scris:
Așa cum spuneam, Marco avea nevoie să schimbe ceva în jocul propriu, cel tîrziu în urma pauzei dintre sesiuni. Nu a reușit, iar jocul său a fost în maniera primei sesiuni, a cîștigat tot două frame-uri și în cea de-a doua parte a întîlnirii.


Având în vedere că Terry Griffiths era acolo și că a stat de vorbă cu Marco în tot timpul dintre reprize și sesiuni, mă așteptam ca acea schimbare să se facă simțită în partea a doua a meciului... N-a fost să fie...


Vorbulițele de după finală

Ding Junhui : „Am depășit momentul din 2007. Ceea ce mi s-a întâmplat atunci a fost rău. N-am fost la înălțimea situației. Mental, nu stăteam prea bine, dar, între timp, am învățat cum să abordez o mare finală la Wembley și cum să înțeleg publicul de aici. Aceasta este victoria cea mai importantă din cariera mea, nu am nicio îndoială. Am câștigat de două ori Campionatul Regatului Unit, dar parcă Mastersul este un turneu încă și mai prestigios. Victoria este cu atât mai deosebită cu cât l-am învins în finală pe Marco. Pentru mine și pentru foarte mulți oameni din țara mea, a fost un meci de mare importanță.

Când Marco a dus scorul la 6-4, avea un joc foarte bun în timp ce eu întâmpinam probleme în execuția loviturilor. Am avut norocul de a câștiga următorul frame și cred că acest lucru a contat foarte mult în desfășurarea meciului. Acela a fost frame-ul cel mai important. El a schimbat totul. După ce scorul a devenit 7-4, încrederea mea a crescut foarte mult.”


Ding a fost întrebat cum își explică rezultatele mai modeste de la Campionatul mondial (nu că ar fi fost potrivit să i se pună o asemenea întrebare, în exact asemenea moment ! Rolling Eyes ). „Cred că am nevoie de mai multă experiență cu meciurile lungi. Tind să-mi pierd concentrarea timp de două sau chiar trei frame-uri. Trebuie să mă obișnuiesc să joc bine mai multe frame-uri la rând. În acest an, o să încerc să mă calific măcar în sferturi, totuși nu este deloc ușor. Dar nu vreau să mă gândesc acum la problema aceasta. Mă bucur că am căpătat un plus de încredere pentru turneul următor.”

Marco Fu : „În seara asta, am început prin a juca bine și am câștigat, rapid, două frame-uri. În frame-ul al 11-lea, ar fi trebuit să trimit în buzunar bila roz. Am preferat să execut o lovitură de siguranță pe care am greșit-o. Pe urmă, Ding a reușit o lovitură superbă cu care m-a plasat în snooker ! Știam că se simte sub presiune, dar faptul că a câștigat acel frame i-a dat o mare încredere. Meciul a fost prea greu pentru mine – dezavantajul în care mă aflam era prea mare.”

În legătură cu șansele lui Ding la un titlu mondial : „După părerea mea, îl va câștiga. E numai o problemă de timp. Campionatul mondial este turneul cel mai greu de câștigat, dar, cu câțiva ani de experiență în plus, are toate șansele.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Lun 17 Ian 2011, 2:52, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 17 Ian 2011, 2:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
În frame-ul al 11-lea, ar fi trebuit să trimit în buzunar bila roz. Am preferat să execut o lovitură de siguranță pe care am greșit-o.

Exact la acelasi lucru m-am gandit si eu in acel moment! Dar nu m-a surprins deloc acea lovitura. Chiar m-am asteptat sa joace la siguranta. Am mai vazut astfel de lovituri din partea lui. Adversarul avea nevoie de snooker iar el juca la siguranta. Cred ca este in stilul lui de joc...

Thanks pentru declaratii Clara!



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
rooniefan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Dec/2007
Mesaje: 735
Locație: Targoviste

MesajTrimis: Lun 17 Ian 2011, 8:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Victorie fara nici un dubiu a lui Ding.Joc curat,fara greseli majore si,cred eu ca e important,fara oscilatii.Nu a avut varfuri de forma dar nici zile cand jocul nu i-a mers.

Felicitari Ding.



_________________
Un sport nobil pentru oameni nobili.
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2013, Campionatul Mondial 2016, Campionatul Mondial 2017
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rooniefan Trimite mesaj privat
zenart
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Ian/2011
Mesaje: 353
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Lun 17 Ian 2011, 10:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daros a scris:
Ding este noul campion al Masters-ului 2011. Felicitări și la mai mare! Applause

Așa cum spuneam, Marco avea nevoie să schimbe ceva în jocul propriu, cel tîrziu în urma pauzei dintre sesiuni. Nu a reușit, iar jocul său a fost în maniera primei sesiuni, a cîștigat tot două frame-uri și în cea de-a doua parte a întîlnirii.

Nu sînt de acord cu ceea ce s-a afirmat mai sus, că doar 3 jucători (Mark Allen, Ding și Marco) au jucat snooker de calitate. Consider că snooker de calitate a jucat și Higgins, chiar dacă a pierdut în primul meci (după mine, meciul dintre John și Graeme a fost primul meci cu adevărat frumos de la acest Masters). De asemenea, snooker de calitate a jucat și Neil, fiind eliminat - asemeni lui Higgins - chiar dacă a jucat bine. Graeme a jucat excelent meciul din optimi, dar s-a stins în sferturi, la fel și Mark King.
Una peste alta, mă bucur că există și astfel de turnee atipice: 7 dintre cei 8 favoriți din primul tur, fiind eliminați de către jucătorii mai slab cotați. Psihologic, turneul acesta sper să se dovedească benefic atît pentru granzi, cît și pentru jucătorii cotați cu șansa a doua. În cazul granzilor, efectul sper să fie de duș rece: "Va trebui să joc pe măsura valorii mele altfel, I'm out of the game". Pentru ceilalți, acest turneu trebuie să le dea încredere că sînt capabili să se lupte de la egal la egal cu elitiștii. Nu a fost o singură victorie surpriză în optimi, o excepție. Dimpotrivă, surprizele au fost 7 din 8. Deci, SE POATE!
Toate acestea sper că vor ajuta la creșterea calității jocului și la dobîndirea unui nivel superior de joc pentru cît mai mulți practicanți de snooker.

In principiu de acord,cu mici adaugiri personale:
1.Higgins a venit din postura de campion la Regatului Unit din decembrie,si a jucat,in opinia,mea,mult sub valoarea lui,si chiar daca da,meciul a fost foarte bun,i se datoreaza in mare parte lui Dott.
2.Si ca veni vorba de Dott,iarasi am rezerve,degeaba joci 4,5 frameuri excelente cu Higgins,si apoi esti la pamant cu Ding.Un turneu presupune mai multe meciuri,adversari diferiti,asadar pe mine nu m-a impresionat.
3.Neil,din postura de campion mondial a fost lamentabil,nu a jucat foarte rau,dar ca si Higgins,mult potentialul sau.el insa de ceva vreme nu e in forma buna sportiva,s-a vazut si la Regatul Unit.
4.Surpiza placuta pt mine a fost Marco,cu un tuneu constant bun,mai putin finala,in rest a aratat un snooker bun,pe alocuri foarte bun chiar.

Pana la urma,absolut meritat a castigat Ding,jucatorul nu cel mai spectaculos,dar cel mai constant in toate meciurile.
Si cum mai spuneam,un Masters cu 16 breakuri de peste 100,cu niciunul maxim,si cu doar unul in finala,spune tot.
Astept cu nerabdare Welsh Open,si sper intr-o forma sportiva mai buna a tuturor.
2.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - UK Championship 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zenart Trimite mesaj privat
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 17 Ian 2011, 16:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari Ding !Applause
A fost o victorie pe deplin meritata. Applause



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Lun 17 Ian 2011, 20:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Peste 100 de milioane de oameni au urmărit finala! Asemenea cifre amețitoare s-au mai înregistrat - tot la un meci Ding vs Fu. Smile
Finala s-a rupt la acea bilă roz (probabil o va ține minte mult timp Marco). Restul e istorie! Acum Ding devine un pretendent serios la tittlul mondial (de parcă până acum nu ar fi fost). Problema lui rămâne jocul sub presiune, mai ales atunci când conduce și este întors.
Well done, little tiger!


P.S. Două propuneri pentru clasamentul general Oscue (pentru dinamizarea competiției):
- o punctare ca în WRC (25 de puncte pentru primul loc, apoi 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2, respectiv 1 punct pentru locul al zecelea în clasament);
- oferirea unui coeficient de 1.5 (se înmulțesc punctele obținute cu 1.5) pentru Masters și UK Championships.

Anyway, great idea, Zsolt! Applause



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Daros
Addicted to snooker


Data înscrierii: 10/Dec/2010
Mesaje: 417
Locație: Flora, NO

MesajTrimis: Joi 20 Ian 2011, 19:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zenart a scris:

1.Higgins a venit din postura de campion la Regatului Unit din decembrie si a jucat in opinia mea mult sub valoarea lui si chiar daca da, meciul a fost foarte bun, i se datoreaza in mare parte lui Dott.

Aici îmi permit să te contrazic, John nu a jucat mult sub valoarea lui, ci a jucat un snooker de calitate. Că nu a jucat impecabil, fără greșeală, este altceva; rămîne de bază ideea că Higgins a fost eliminat în urma unui joc propriu mai mult decît bun.
Meritul pentru acel meci frumos nu i se datorează exclusiv lui Graeme, chiar dacă am apreciat că acesta a avut o prestație excelentă, doar astfel reușind să-l elimine pe John. Dott se putea califica în sferturi și pe fondul unui meci slab sau chiar lamentabil al lui Higgins (vezi Ebdon 0 - 6 Fu), dar nu a fost așa.
Nici Neil nu a jucat lamentabil în opinia mea, a jucat bine atît în optimi, cît și în sferturi, dar a fost eliminat de un joc mai bun al adversarului său din sferturi.
zenart a scris:
Surpriza placuta pt mine a fost Marco, cu un tuneu constant bun, mai putin finala, in rest a aratat un snooker bun, pe alocuri foarte bun chiar.
Pana la urma, absolut meritat a castigat Ding, jucatorul nu cel mai spectaculos, dar cel mai constant in toate meciurile.

Așa este, sînt de acord cu tine.
zenart a scris:

Si cum mai spuneam, un Masters cu 16 breakuri de peste 100, cu niciunul maxim si cu doar unul in finala, spune tot.

Dacă privești situația doar în alb și negru, afirmația este corectă; însă nuanțînd, va trebui să luăm în calcul faptul că eliminînd majoritatea favoriților oricărui turneu din chiar primul tur, normal că nu ne putem aștepta la excelență din partea acelui turneu. Vor exista beneficii pe alte planuri - am detaliat în postul anterior -, iar excelența să o așteptăm, firesc, într-un viitor turneu. Majoreta


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Daros Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2010-2011 » The Masters 2011 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
Pagina 17 din 17

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community