Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Biliard - "vid legislativ"?!? :)

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Aayath



Data înscrierii: 01/Mai/2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum 1 Mai 2011, 18:52    Titlul subiectului: Biliard - "vid legislativ"?!? :) Răspunde cu citat (quote)

Povestea pe scurt este dupa cum urmeaza: mergand cu un prieten sa jucam putin snooker si masa de snooker fiind ocupata, am decis sa ne incalzim cu putin biliard Smile. In urma unei lovituri interesante ale prietenului meu, care aminteste intrucatva de "Buzunarul Higgins" am ajuns intr-o situatie in care nu am stiut sa ne descurcam din punct de vedere al regulamentelor de biliard:


http://www.flickr.com/photos/11661142@N05/5675944910/

Dupa cum se poate vedea in pozele alaturate (de o calitate cam slaba si pentru care ne cerem scuze - am folosit aparatura din dotare la momentul respectiv care nu era conforma cu standardele de calitate Smile), prietenul meu nu reusise sa introduca bila in buzunar, dar nici sa comita fault (spre ghinionul meu). Astfel ca era teoretic randul meu, insa eu nu puteam lovi o bila de-a mea deoarece ma aflam intr-un soi de "touching ball" si comiteam fault in secunda urmatoare loviturii.
Am decis sa apelam la cunostintele comunitatii si sa va cerem sfatul si parerile avizate vis-a-vis de aceasta situatie!




Ultima modificare efectuată de către Aayath la Dum 1 Mai 2011, 19:27, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aayath Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Dum 1 Mai 2011, 19:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dificila si interesanta intrebare.

Din punctul meu de vedere cred ca este aceeasi situatie ca atunci cand te lasa adversarul intr-un snooker, bila alba lipita de o bila a lui (sau de o alta bila cu exceptia celei obiect, in cazul 9 ball). Daca nu reusesti sa atingi o bila a ta (desigur, inainte de a atinge ORICE bila a lui sau bila neagra sau, desigur, bila obiect in cazul 9 ball), atunci este fault...

In acest caz, intr-adevar un fault inevitabil... Dar nu am gasit o regula care sa mentioneze exact aceasta situatie (nici nu cred ca m-am confruntat vreodata cu asa ceva, o raritate Very Happy). Sunt doar reguli legate de cum trebuie sa lovesti cand esti lipit de o alta bila, tacul sa nu faca de doua ori contact cu bila alba si asa mai departe. Si, evident, cand esti lipit de bila adversarului nu trebuie sa o misti.

Sper ca v-a ajutat ideea, oarecum. Very Happy Poate vine cineva cu un raspuns mai bun. Si eu as fi curioasa. Poate chiar am sa mai intreb si sa vin cu alte idei, dar sunt aproape convinsa ca ceea ce am spus se aplica. E ca si cum ar fi lasat un snooker extraordinar de bun, in care nu ai nicio solutie. Wink



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Aayath



Data înscrierii: 01/Mai/2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum 1 Mai 2011, 19:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns, si eu banuiam ca pana la urma sunt fortat sa comit un fault...noi am rezolvat atunci situatia printr-o "negociere la sange", din care am iesit castigator prin repozitionarea bilei albe, urmand culmea, ca eu sa execut lovitura! Smile
A fost oricum, o situatie amuzanta pe care nu mi-o prea imaginam posibila mai ales in practica (chiar ma gandeam ca probabil e din vina mesei si ca pe o masa de competite asa ceva e imposibil de realizat). Poate insa gaseste cineva o astfel de situatie reglementata si ridica orice urma de indoiala cu privire la aceasta pozitie.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aayath Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 587
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 1 Mai 2011, 21:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca bila adversarului se misca e fault...Din imagine bilele par ca se sprijina una de cealalta sa nu cada in buzunar...ceea ce face imposibila o lovitura fara a comite fault...insa cum bilele par sa fie trecute in buzunar si nu au cum sa ramana pe masa, normal ar fi ca ambele sa fie introduse...o sa caut aceasta situatie...



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019


Ultima modificare efectuată de către Cristi la Vin 13 Mai 2011, 11:23, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mar 10 Mai 2011, 22:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am intrebat si un jucator care cunoaste foarte bine regulile si a fost de acord cu ce am zis eu in celalalt mesaj. Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 13 Mai 2011, 9:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Te rog pune un linear pe buzunar intre cele mai apropiate de gaura parti ale matei (unde fac ele acel unghi ascutit, inainte sa inceapa plasticul buzunarului) si spune-mi distanta intre ele.

2. Nu exista reglementare in aceasta situatie, intrucat ea nu poate aparea pe mesele de competitie. Sa ma explic:

Mesele de competitie nu au buzunarele din plastic, ci din piele, si dimensiunea lor cat si postavul nu permit aparitia situatiei de acest gen. Adica unghiul de primire a bilelor in buzunar combinat cu indicele de frecare a postavului (nou!) fac sa nu poata aparea aceasta situatie.

Mai conteaza si daca joci cu bile de turneu sau mai ieftine, e si acolo o usoara deviere in diametru.

3. Daca totusi apare o asemenea situatie, parerea mea este ca cel care trebuie sa joace, fiind in touching ball, are obligatia sa se departeze de bila de jucat (in cazul vostru cea de care e lipita alba) fara ca bila cu care se afla in touching sa miste de pe loc. Asta inseamna ca cel care urmeaza sa efectueze lovitura va lovi in bila alba spre masa si nu spre buzunar (evident), ceea ce in cazul vostru va avea ca efect caderea bilei galbene in buzunar, adica fault de 4 puncte si repozitionarea bilei galbene pe punctul ei.

Chiar daca bila galbena nu cade in buzunar, ea tot se va misca deci va fi tot fault.

Nu se va da fault si ratare intrucat e evident ca tu vei incerca sa nu misti bila colorata, asadar nu are sens o eventuala refacere a pozitiei.

Daca bila urmatoare de jucat nu poate fi atinsa de oponent dupa lovitura ta, se aplica regulamentul obisnuit (free ball, etc).


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 587
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 13 Mai 2011, 10:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar, este joc de biliard (bila 8, 9) nu de snooker...Ce fault de 4 pct si ce ratare?... Este o masa de biliard (nu stiu daca este cumva in king's club bucuresti - asa imi da impresia...daca e asa masa este dynamic II care este de comeptitie europeana si bilele sunt aramith pro cup TV)...

In regulametul BCA(Billiard Congress of America) http://www.bca-pool.com/play/tournaments/rules/rls_gen.shtml apare la art 3.33 asta:

Citat:
JAWED BALLS
If two or more balls are locked between the jaws or sides of the pocket, with one or more suspended in air, the referee shall inspect the balls in position and follow this procedure: he shall visually (or physically if he desires) project each ball directly downward from its locked position; any ball that in his judgement would fall in the pocket if so moved directly downward is a pocketed ball, while any ball that would come to rest on the bed of the table is not pocketed. The balls are then placed according to the referee’s assessment, and play continues according to specific game rules as if no locking or jawing of balls had occurred.


Insa in Europa se joaca dupa regulamentul WPA, care nu specifica nimic in acest caz...



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019


Ultima modificare efectuată Cristi la Vin 13 Mai 2011, 11:25, modificat de 4 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 13 Mai 2011, 10:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

oups! My bad! Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 13 Mai 2011, 10:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cristi are dreptate, e aici e vorba despre o situatie la biliard .... ce se vede in poza nu seamana deloc cu o masa de snooker.

As vrea sa adaug urmatorul lucru: atat la snooker cat si la biliard aceasta situatie nu poate aparea vreodata, indiferent daca e competitie sau joc amical; din poza se vede clar ca acele bile au fost puse cu mana, tind sa cred ca mai mult fortat si care se sprijina una de alta sa nu cada in buzunar.

In cazul bilelor lipite, din cate cunosc si din cate am vazut in unele filmulete de pe net, ai voie sa lovesti in orice directie deoarece cele doua bile formeaza un tot unitar (ca o bila mai mare); in momentul in care lovesti alba, bila obiect este aruncata mai repede decat impingi tacul si astfel nu ai cum sa lovesti de doua ori.

Problema care ar putea aparea aici este faptul ca bila 9 e lipita de coltul buzunarului si e posibil sa faci fault.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 587
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 13 Mai 2011, 10:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va asigur ca situatia poate aparea (chiar daca este putin probabila)...se gasesc mai multe cazuri de acest gen.
si ca sa va demonstrez: puteti sa vedeti standardizarile pt buzunare si pt bile http://www.wpa-pool.com/web/WPA_Tournament_Table_Equipment_Specifications si din calcule reiese ca se poate intampla acest lucru Very Happy

Aici am mai gasit o nou regula privind acest lucru:
http://www.theballinhand.com/rules.php

Citat:
22. JAWED BALLS
Should a situation occur where two balls are locked in the jaws of a pocket, any ball more than half a ball over the edge of the pocket will be deemed pocketed.

Should two balls be locked in the jaws of a pocket, but neither ball is more than half a ball over the edge of the pocket and a subsequent shot fails to move either ball, both balls will be respotted (see rule 18 ) .


Din ce vad din poza bilele sunt aproape cazute in buzunar(ele sustinandu-se una pe cealalta)...ar fi corect ca ambele bile sa fie introduse si sa fie considerat fault, deoarece nici una din bile nu este trecuta mai mult de jumatate pe masa.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 587
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 13 Mai 2011, 12:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In cele din urma am regasit si in regulamentul WPA tradus de D. Iulian prevederea in situatia asta:

WPA, capitolul 8 , Definitii :

Citat:
"8.3 Bila introdusa
O bila este introdusa daca se opreste in buzunar sub nivelul mesei sau intra in sistemul de returnare a bilelor. O bila in apropierea marginii buzunarului partial sustinuta de alta bila se considera introdusa daca prin eliminarea bilei suport aceasta ar cadea in buzunar.
Daca o bila se opreste in apropierea marginii buzunarului, si ramane aparent nemiscata pentru 5 secunde, nu se considera introdusa daca dupa aceea cade in buzunar prin propria miscare. Vezi1.7 Bile care se misca in mod spontan pentru alte detalii. Pe durata celor 5 secunde, arbitrul trebuie sa se asigure ca nici o alta lovitura nu este executata. O bila obiect care revine dintr-un buzunar pe suprafata de joc nu se considera introdusa. Daca bila alba atinge o bila deja introdusa, bila alba va fi considerata introdusa indiferent daca revine sau nu pe masa. Arbitrul va scoate bilele introduse din buzunarele pline sau aproape pline, dar este responsabilitatea tragatorului sa se asigure ca aceasta sarcina a fost indeplinita.
"


Case closed Smile



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community