Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Darts
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Unele şi altele
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 739
Locaţie: Brasov

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2010, 13:31    Titlul subiectului: Darts Răspunde cu citat (quote)

Acum vreo trei saptamini a vazut pe Eurosport campionatul de darts de la Lakeside si mi-am dat seama ca darts-ul este un sport chiar foarte frumos [desigur nu mai frumos ca snooker-ul] . Daca mai este cineva care a urmarit meciuri de darts poate scrie despre acest joc aici.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.


Ultima modificare efectuată de către snookerfan97 la Joi 28 Ian 2010, 20:18, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger  
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1210
Locaţie: Oltenia

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2010, 14:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mai urmăresc şi eu din când în când. Dar meciul dintre Woods şi Wagner de anul acesta a fost incredibil, s-a ajuns în joc decisiv, unde am văzut şi un 180, au fost şi închideri cu Bull. Totuşi, păcat că acest sport este divizat, sunt 2 Campionate Mondiale.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat  
cristian99
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2011
Mesaje: 435
Locaţie: Slobozia

MesajTrimis: Dum 18 Dec 2011, 12:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mie imi place dartul si astept cu mare interes campionatul mondial de la Lakeside Smile dar snooker -ul este pe primul loc Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cristian99 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului  
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1210
Locaţie: Oltenia

MesajTrimis: Dum 18 Dec 2011, 14:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cristian99 a scris:
Mie imi place dartul si astept cu mare interes campionatul mondial de la Lakeside Smile

Mai degrabă celălalt campionat mondial care deja a început: http://en.wikipedia.org/wiki/2012_PDC_World_Darts_Championship.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat  
cristian99
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2011
Mesaje: 435
Locaţie: Slobozia

MesajTrimis: Dum 18 Dec 2011, 17:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Turneul se tine la Alexandra Palace unde se tine Masters-ul Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cristian99 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului  
cristian99
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2011
Mesaje: 435
Locaţie: Slobozia

MesajTrimis: Mar 3 Ian 2012, 20:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E am vazut in programul eurosport ca campionatul mondial de la Lakeside va incepe duminica pe la ora 18 si 15 minute Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cristian99 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului  
gi0nel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 06/Feb/2011
Mesaje: 435
Locaţie: Bistrita, Cluj

MesajTrimis: Mie 4 Ian 2012, 17:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare,
Am si eu o intrebare pentru cei pasionati de Darts...
Tocmai s-a incheiat Campionatul Mondial de la Alexandra Pallace, turneu ce avea denumirea data dupa cea a spunsorului principal. A fost foarte frumos, niste meciuri pe cinste si un castigator meritat.
La acest turneu au fost prezenti jucatori de pe toate continentele chiar daca unii nu au trecut de ultimul tur de calificare, desfasurat in aceeasi lcoatie...
Bun. Duminica cum spunea si Cristian incepe Lakeside World Championship, in care sunt prezenti jucatori de top dar care nu au participat la Alley Palley... Deci, care e diferenta dintre cele doua?? care e mai prestigios? sau mai banos? Avand in vedere ca participa jucatori diferiti la cele 2 competitii, cei doi castigatori vor avea titulatura de campion mondial pana la anu sau cum??

Mersi anticipat si spor la toate va doresc Smile .



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Shanghai Masters 2014, UK Championship 2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui gi0nel Trimite mesaj privat  
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 21301
Locaţie: Snookerland

MesajTrimis: Joi 5 Ian 2012, 1:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe scurt : ceea ce tocmai s-a încheiat, la Ally Pally, a fost The Professional Darts Corporation (PDC) Ladbrokes World Championship. Ceea ce urmează e The British Darts Organisation (BDO) Lakeside World Professional Darts Championships.

BDO a fost înfiiinţată în 1973, ca structură de conducere a profesioniştilor, dar a ajuns (asemenea snookerului de până acum vreun an şi jumătate) să tragă barca pe uscat, în relativă modestie financiară, stagnare amorţită şi nemulţumire generală. Şi unde să se ducă nemulţumiţii decât la Barry Hearn ?!... Şi aşa, în 1992, a luat naştere PDC. Dar înfiinţarea PDC nu a însemnat desfiinţarea BDO aşa că, de fapt, avem de-a face cu două circuite profesioniste paralele, fiecare cu propriul său campionat mondial.

Bineînţeles că există şi fenomenul migrării. E clar în care direcţie : dinspre BDO către PDC, unde au apărut mult mai multe turnee, iar banii curg gârlă (de exemplu, la CM, fondul de premiere BDO e de circa 330 000 lire, în timp ce fondul de premiere PDC a fost de un milion). La început, în PDC au fost 16 jucători. Acum sunt 400. Laughing

În afară de campionatul său mondial, BDO mai organizează şi Mastersul mondial plus o serie de turnee open şi divizii locale.
În afară de campionatul său mondial, PDC mai organizează şi UK Open, World Grand Prix, Premier League Darts, World Matchplay şi Las Vegas Desert Classic plus o serie similară PTC-urilor, plus, desigur, turneele de calificare numite Q School (recunoaşteţi stilul Wink Laughing ). În calendarul sezonului PDC 2011 au figurat competiţii în Regatul Unit, Irlanda, Olanda, Canada, Germania şi Austria.

De remarcat că nemulţumiţii din darts 1992 n-au dat chiar aşa repede de bine precum nemulţumiţii din snooker 2010 şi totuşi niciunul n-a avut nesimţirea de a deveni nemulţumitor. Acum, datorită succesului colosal arhitecturat de Barry Hearn, dartiştii au urcat pe locul 2 naţional în materie de audienţă TV, avându-i înainte doar pe fotbalişti. Aşa cum, altădată, reuşiseră şi snookeriştii.

Până în 2013, contractul de difuzare TV este exclusiv cu Sky Sports şi ITV, de aceea Eurosportul transmite şi el ce poate.

În BDO, nemulţumirile continuă şi se agravează : la Adunarea generală anuală 2011, întreg Comitetul de conducere a fost mătrăşit prin vot, dar dacă nu au un Barry Hearn... Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger  
gi0nel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 06/Feb/2011
Mesaje: 435
Locaţie: Bistrita, Cluj

MesajTrimis: Joi 5 Ian 2012, 4:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc Clara pentru clarificari.
Inteleg acum care e ideea dar in acelasi timp sunt putin confuz. Eu de cand ma stiu urmaresc sporturile in general. In 90% dintre sporturi, cea mai importanta competitie este Campionatul Mondial/Cupa Mondiala (exceptand sporturile olimpice, dar si acolo sunt exceptii). La un Campionat Mondial, in cele mai multe cazuri, are dreptul sa participe oricine, desigur cu un numar de locuri alocat continentelor si alte criterii, iar daca esti chiar bun si te califici, ai sansa sa devi cel mai important om al acelui sport, in cazul in care si castigi... Acuma, cum spuneam la Ally Pally a fost si un japonez si un brazilian si un domn simpatic din Malaysia care si-au castigat locul in ultimul tur de calificare castigand turneele jucate in zonele lor geografice. Pentru mine asta inseamna un campionat mondial: 6 continente si Game on!

Din cate ati expus dvs. in mesajul precedent inteleg ca cei din BDO nu pot juca cu cei din PDC in nici o competitie oficiala Mad ceea ce e foarte trist. Se exagereaza cu televiziunile si agentiile. A intrat deja prea mult bussinessul in unele sporturi ceea ce e grav.
Sper sa nu ajunga si snookerul impartit ci chiar mi-as dori o mai mare deschidere a sportului, in sensul ca oricine cat de cat talentat sa poata juca in calificari la CM sau alte turnee, sa nu se-aleaga tot timpul din cei 100...

Om trai si om vedea.
Mutumesc inca o data!



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Shanghai Masters 2014, UK Championship 2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui gi0nel Trimite mesaj privat  
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 21301
Locaţie: Snookerland

MesajTrimis: Joi 5 Ian 2012, 8:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu plăcere, Gi0nel. Smile Confuzia nu e numai a ta. Din moment ce (încă) există două campionate mondiale, n-are cum să fie prea multă claritate. Ca să mai împrăştii câte ceva din respectiva confuzie, trebuie să mai trec în revistă câteva fapte :

– După desprinderea de BDO a insurgenţilor anului 1992, s-a dat o lungă bătălie juridică pe cât de chinuitoare pe atât de costisitoare. Bătălia a ţinut cinci ani şi s-a încheiat (în iunie 1997) cu o înţelegere numită Dispoziţia Tomlin.

Conform Dispoziţiei Tomlin, BDO le recunoştea dartiştilor dreptul de a alege în care circuit să joace, dar se impuneau nişte condiţii printre care aceea că jucătorii din Top 16 (BDO şi PDC) precum şi cei care se calificaseră în optimile fiecăruia dintre cele două campionate mondiale nu au voie să participe la niciuna dintre competiţiile celuilalt circuit în anul imediat următor dobândirii acestei clasări sau acestei calificări. Condiţia avantaja BDO, fiindcă tocmai BDO pierdea jucători. Numai că respectiva condiţie n-a fost respectată, iar BDO n-a putut face nimic : nu mai erau bani pentru alte procese. Prin urmare, deşi toţi jucătorii trebuie şi acum să dea în scris că se vor conforma Dispoziţiei Tomlin, se găsesc foarte des „portiţe” legale, mai ales după ce, în 2007, Barry Hearn a organizat The Grand Slam of Darts, cu participarea tuturor dartiştilor, indiferent de care parte a acestui „zid al Berlinului” s-ar fi aflat ei. (În 2007, 2008 şi 2009, titlul a fost câştigat de PDC-istul Phil Taylor, iar în 2010, de BDO-istul Scott Waites.)

– Chestiunea valorii şi prestigiului campionatelor mondiale : conform datelor statistice, comparaţia mediei performanţelor pas cu pas, rundă/rundă este net în favoarea campionatului mondial PDC. În afară de asta, aşa cum am menţionat mai sus, fondul de premiere PDC este de circa trei ori mai mare decât fondul de premiere BDO (iar premiul campionului mondial este de 100 000 de lire la BDO şi 200 000 de lire la PDC).

– Înlocuirea vechii conduceri a BDO a fost un fel de puci : Adunarea generală anuală a avut loc pe data de 7 august 2011 şi, cu câteva zile înainte, un grup de jucători şi oficiali au pus în circulaţie o scrisoare deschisă în care întreg sistemul BDO a fost desfăcut în bucăţele şi au fost criticate toate aspectele sale criticabile. Şi erau extrem de multe, de la organizarea turneelor până la concepţia şi funcţionalitatea site-ului oficial (de unde lipseau date esenţiale).

– Puciul din august trecut trebuie să fi constituit un moment dureros pentru preşedintele fondator al BDO, Oliver („Olly”) Croft, OBE. Croft avea aproape 82 de ani şi se afla la cârmă din anul 1973 !... Şi totuşi a păţit exact ceea ce a păţit şi Sir Rodney Walker.

Dar cu doi ani înainte de această Adunare generală anuală, mai în glumă, mai în serios, Barry Hearn anunţase că e dispus să cumpere BDO contra sumei de 1 000 000 de lire. Croft a refuzat unificarea BDO-PDC, spre dezamăgirea şi iritarea foarte multor dartişti. Probabil că de aici i s-a şi tras debarcarea. Ceea ce vreau să accentuez este că zvonurile legate de o viitoare unificare a celor două circuite devin tot mai insistente.

Prin urmare, confuzia s-ar putea risipi cât de curând. Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger  
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1210
Locaţie: Oltenia

MesajTrimis: Sâm 7 Ian 2012, 23:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
(În 2007, 2008 şi 2009, titlul a fost câştigat de PDC-istul Phil Taylor, iar în 2010, de BDO-istul Scott Waites.)

Nu vreau să fie rău, dar ce poate face Phil Taylor este extraordinar. Pentru mine este cel puţin cu o clasă peste toţi ceilalţi.

Citat:

– Chestiunea valorii şi prestigiului campionatelor mondiale : conform datelor statistice, comparaţia mediei performanţelor pas cu pas, rundă/rundă este net în favoarea campionatului mondial PDC.

Aprob pozitiv! Smile Am urmărit şi eu statisticile de la ultimele ediţii ale campionatelor mondiale, nici nu se pune problema unei comparaţii.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat  
CristiPOLI
More than a fan


Data înscrierii: 20/Iul/2011
Mesaje: 46

MesajTrimis: Mie 6 Iun 2012, 13:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

la Mall in Timisoara este Darts...e full nopate de noapte, si prinde din ce in ce mai multi oameni acest sport pana la umra.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristiPOLI Trimite mesaj privat  
chriss
Vizitator





MesajTrimis: Joi 27 Sep 2012, 23:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Jucam si eu de placere, insa nu pot sa ma uit la TV la concursurile de DARTS. Ma plictisesc groaznic..


Sus
 
marmota
Vizitator





MesajTrimis: Vin 28 Sep 2012, 11:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nici mie nu imi plac alea de la tv...nu au niciun farmec:D


Sus
 
andrew90
Vizitator





MesajTrimis: Mie 3 Oct 2012, 1:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

un sport de fete:))


Sus
 
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Unele şi altele Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community