Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2011-2012 » The Masters 2012
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine are șanse mai mari la titlu ?
Judd Trump
66%
 66%  [ 24 ]
Neil Robertson
13%
 13%  [ 5 ]
Mark Williams
2%
 2%  [ 1 ]
John Higgins
11%
 11%  [ 4 ]
Graeme Dott
0%
 0%  [ 0 ]
Shaun Murphy
5%
 5%  [ 2 ]
Voturi totale : 36

Autor Mesaj
hendry147
Vizitator





MesajTrimis: Dum 22 Ian 2012, 22:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E ziua lu' Neil azi? Prea multe cadouri primeste...


Sus
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012, 0:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Haaaaaaaaaaaa, ce cute, ce aplauda young one. Laughing Laughing Laughing S-weet !

Bravo, Neil ! Bravo baieti !
Applause Applause Applause Applause



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
skorpyo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Mar/2011
Mesaje: 673
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012, 1:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu un joc foarte bun si o evolutie constanta saptamana asta , Neil s-a alaturat elitei castigatorilor de masters si poate mai important pentru el, a ridicat stacheta la nr 9 !
Inca si mai frumos ar fi fost un decisiv zic, dar asa a fost scris anul asta Wink

Awesome Neil .. awesome Applause

P.S. Dna. Clara , nota 10 pentru poza de la rezultate Laughing



_________________
Enjoy the moment Wink
Laureat al Premiului Oscue - International Championship 2014, World Grand Prix 2019, Campionatul Mondial 2023
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui skorpyo Trimite mesaj privat
Redboy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 01/Aug/2007
Mesaje: 693

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012, 1:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

9 din 9. Vor mai urma ? Bv Neil, pentru ca te-ai prezentat totusi la finala... Laughing Felicitari si lui Shaun pentru cele 2 frame-uri luate, la 9-4, dupa ce Robertson deja pusese mana pe trofeu... Twisted Evil

Ca de obicei, frumoase aceste nopti, indiferent cine ar castiga.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Australian Open 2012, Wuxi Classic 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Redboy Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012, 1:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Thanks, Skorpyo, și mie-mi place. Cred că n-o s-o înlocuiesc cu poza oficială, cu trofeul. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012, 8:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce le tot face Neil in finale, dar toata lumea jaoca mai prost cu el. Reuseste sa-i faca sa-si piarda concentrarea cumva... Ar trebui sa tina operatorul mai mult camera pe el... poate le da cu tacul peste degete cand nu se uita nimeni.....Very Happy Aseara a si jucat extraordinar, a meritat sa castige.
Murphy s-a trezit cam tarziu, si, desi il consider cel mai capabil jucator de a recupera un handicap, oricat de mare, nu a mai reusit sa revina. Anul trecut la WUXI a reusit cea mai frumoasa revenire pe care am vazut-o de cand ma uit la snooker, impotriva lui Ding. De la 2-8 sa castige 9-8.

De cand a zis Sandi la meciul Murphy-Selby de statistica loviturilor cu sprijinul , am tot urmarit... curiozitate personala. Murphy nu a ratat nici o lovitura cu sprijinul nici cu Selby , nici cu Higgins. Si aseara, daca nu ma insel, a avut tot 100%. Doar la Jimmy White am mai vazut asa ceva.
Alaturi de Higgins, Shaun e jucatorul meu preferat, dar dupa ce l-am vazut la declaratia de dupa meci, fericit ca, desi a pierdut, macar a fost la teratru si "s-a dat in drifturi", imi venea sa-l strang de gat. Mai buna o declaratie ca a lui Trump, decat sa-l "periezi" pe adversar, dar sa spui ca esti ferice cand pierzi o finala facand asa greseli cum a facut Shaun....

Bravo Neil!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
cristian99
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2011
Mesaje: 435
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012, 11:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara imi place prima imagine cu Neil pe care ai puso Laughing
Finala cred ca s-a rupt la scorul de 7-4.Dar de ce domnul Marius Ancuta zice mereu ca Neil nu a pierdut nicio finala Laughing
Neil Robertson a pierdut finala Openului Austriei impotriva lui Judd Trump,scor 6-4


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cristian99 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Daros
Addicted to snooker


Data înscrierii: 10/Dec/2010
Mesaje: 417
Locație: Flora, NO

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012, 12:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe deplin meritată victoria lui Neil, a fost jucătorul mai bun în finala de ieri. Foarte frumoase și cuvintele spuse în urma meciului care i-a asigurat calificarea în finală: au dovedit ceva modestie, o ușoară ironie (la adresa spuselor lui Judd), precum și mult bun simț.

Și mai frumos pentru el este faptul că și-a îmbunătățit cunoscutul palmares: Victorii/Finale disputate.

Bravo, Neil! Felicitări! Applause Applause Applause

Shaun a jucat mai slab comparativ cu evoluția din semifinală, nu a depus armele, însă combativitatea-i cunoscută nu i-a fost suficientă pentru a-l readuce în meci.

În final, am două nedumeriri:

1. Dacă John nu rata acea bilă roz și ar fi dus meciul din semifinală în joc decisiv cîștigîndu-l, mai avea Neil astăzi celebru-i palmares? Smile Nu vreau să fiu răutăcios, dar ar fi fost interesant să-l văd pe Neil în această finală încrucișînd tacul cu Higgins.

2. Oferta lui Shaun făcută spectatorilor a fost uriașa cutie de coca-cola și cîte un pai, pe cînd Neil le promitea bere. Să fi pierdut Murphy din această cauză? Very Happy Ca în basmele în care Făt-Frumos lupta cu zmeul, iar în momentele de răgaz în timp ce unul bea apă, celălalt bea putere, mă întreb: Cum poți motiva publicul britanic ofertînd coca-cola, în vreme ce adversarul deja anunțase bere? Categoric, neinspirată oferta lui Shaun! Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Daros Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012, 17:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

RVI a scris:
[...] Murphy s-a trezit cam tarziu, si, desi il consider cel mai capabil jucator de a recupera un handicap, oricat de mare, nu a mai reusit sa revina. Anul trecut la WUXI a reusit cea mai frumoasa revenire pe care am vazut-o de cand ma uit la snooker, impotriva lui Ding. De la 2-8 sa castige 9-8. [...]


Exact la acel meci de astă-vară mă gândeam și eu în timpul finalei de ieri. Laughing Fabuloasa revenire de atunci a lui Shaun trebuie pusă alături de cele mai ilustre fapte de tac din istoria snookerului – mai ales că era vorba despre o finală, iar acea finală avea loc chiar pe terenul lui Ding.

Nu sunt însă de acord cu ideea „periatului”. Shaun a fost întotdeauna extrem de elegant în momentul înfrângerii și nu este deloc omul care să „perie”. Dimpotrivă, spune mereu ce are de spus chiar atunci când știe foarte bine că astfel își atrage resentimente din partea unor jucători mai populari decât el și, evident, din partea fanilor acestora (de exemplu, luările lui de poziție apropo de unele declarații sau decizii ale lui Ronnie). Spre deosebire de multe alte staruri ale tacului, Shaun e inteligent și vorbește bine, dar, în ceea ce mă privește, dincolo de talentul lui și de complexitatea din ce în ce mai bogată a jocului pe care-l face, apreciez tocmai curajul de a-și susține deschis punctul de vedere și, așa cum am spus, eleganța în momentul înfrângerii.

Nu-mi plac declarațiile agresive și bădărănești. Nu se potrivesc snookerului. Îl cred pe Shaun că a fost bucuros de calificarea în finală. Bineînțeles că și-ar fi dorit victoria, dar... deh, acolo a fost dl Murphy și nu se poate să nu-și fi dat seama că, așa cum a zis și Radu, s-a trezit prea târziu ! Și-a stăpânit însă frustrarea și s-a comportat cu maturitate și cu sportivitate. Bravo lui ! (În plus, l-am văzut cum se uita la Neil când acesta îl ținea în brațe pe Alexander și vorbea cu Hazel Irvine, în arenă : privirea aceea spune foarte mult – secvența Arrow http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/snooker/16675246.stm - puțin după minutul 2).

Mai e ceva : l-am urmărit pe Shaun, în acești ani, cum joacă împotriva unor adversari mult inferiori, mult mai tineri sau mult mai în vârstă : de fiecare dată, le-a arătat tot respectul. Pe de o parte, nu dă semne de nerăbdare cu cei lenți și nici nu-i grăbește, iar pe de altă parte, nu se năpustește asupra celor necopți și-i lasă să-și facă jocul (în acel meci de la Crucible, contra lui Judd, așa a făcut până în clipa în care a trebuit să-și schimbe stilul ca să-și asigure victoria, ceea ce e perfect logic și normal).

_________________


Cristian, cred că era vorba despre finalele televizate.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012, 19:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vorbulițe după finala allypallyană

Shaun Murphy : „Sunt dezamăgit că am fost învins, dar nu pot să nu fiu mulțumit de tot parcursul meu până la finală. Mă bucur că mi-am recăpătat forța ofensivă. Acest lucru îmi dă șansa de a construi pe baze solide restul sezonului. Deocamdată e prea devreme să mă gândesc la Campionatul mondial fiindcă mai e mult snooker de jucat până ajungem la Sheffield, dar partea bună a situației este că am reușit din nou să joc foarte bine într-un turneu de foarte mare importanță. Păcat că am ratat ocazia de a deveni al optulea pe lista campionilor mondiali care au câștigat atât Campionatul Regatului Unit cât și Mastersul, dar măcar am făcut o încercare destul de meritorie.

În finală, am ajuns într-o situație foarte dezavantajoasă și cu toate astea, n-am crezut nicio clipă că rezultatul era garantat în favoarea lui Neil – am fost convins că pot răsturna scorul și n-am renunțat la luptă decât după ce el a trimis în buzunar ultimele bile. La 9-6, încă mai speram să am șansa de a schimba cursul meciului numai că, în frame-ul următor, tocmai pe când mă gândeam că lucrurile sunt pe cale să redevină bune și frumoase, am lăsat pe masă acea bilă roșie ! Era clar că, pentru mine, finala luase sfârșit.

Neil este un jucător de mare clasă și face cinste țării și familiei lui, precum și sportului nostru. Suntem norocoși că avem printre noi un asemenea profesionist. A devenit unul dintre cei mai buni jucători din lume – dacă nu cumva chiar cel mai bun. Capacitatea lui de a realiza breakuri mari, laolaltă cu virtuozitatea tactică îl plasează alături de John Higgins, deși eu aș zice că, în acest moment, Neil îl depășește până și pe John. Ori de câte ori ajungeam la masă, mă găseam în fața unei probleme dificile, în timp ce el puncta solid, se apăra foarte bine și mă pedepsea pentru toate greșelile comise. În rezumat, azi, diferența dintre noi a constituit-o faptul că jocul meu tactic n-a fost la fel de bun ca al lui.

Toată săptămâna, publicul a fost extraordinar, iar în finală, m-a susținut tot timpul, ceea ce m-a ajutat foarte mult. Au existat momente în care eram aproape de descurajare, dar de fiecare dată, spectatorii mi-au ridicat moralul. Au venit mulți prieteni de-ai mei din Manchester și din Sheffield și vreau să le mulțumesc pentru că au fost alături de mine. Locația este minunată pentru snooker și abia aștept ediția următoare a Mastersului.”


Neil Robertson : „Cred că a contat foarte mult faptul că am început meciul bine. Am avut noroc să mă distanțez la 3-0, după care am jucat foarte atent la puncte. Este o victorie extrem de importantă pentru că, după titlul de campion mondial, tocmai titlul de campion la Masters era cel pe care mi-l dorisem cel mai mult. Traseul către finală n-a fost unul ușor, dar m-am ambiționat să rezist pe poziții. Am reușit să câștig multe frame-uri printr-un joc spectaculos și multe altele, printr-un joc temeinic și calculat. În legătură cu acest lucru, știu că acum sunt trecut în categoria ai cărei exponenți principali sunt Steve Davis și John Higgins – categoria jucătorilor capabili să treacă foarte repede de la stilul ofensiv la stilul defensiv, în funcție de situație. Încadrarea mi se pare corectă și mă onorează.

La începutul carierei, mergeam numai pe atac. Adevărul este că habar n-aveam de jocul tactic și de aceea trebuie să le aduc mari mulțumiri lui Joe Perry și lui Mark King, oamenii cu care m-am antrenat încă de pe atunci. Datorită lor am învățat să-mi dezvolt jocul și am ajuns în punctul în care mă aflu acum. Fără sfaturile pe care mi le-au dat ei, de-a lungul anilor, n-aș fi reușit și victoria de acum n-ar fi fost posibilă.

N-am cuvinte să vă descriu cât de frumos e din partea lui Shaun să spună ceea ce a spus, mai ales știind că e sincer și nu spune niciodată decât ceea ce crede cu adevărat. Este un mare campion și, bineînțeles, în seara asta ar fi dorit să intre în istoria snookerului, fiindcă nu sunt mulți jucătorii care să fi câștigat toate cele trei mari turnee ale profesioniștilor. După ce mare sperietură mi-a tras azi, când începuse să revină în meci, sunt ferm convins că va câștiga și Mastersul. Dacă ar fi dus scorul la 9-8, situația ar fi devenit foarte periculoasă pentru mine. Spectatorii țin cu cei aflați în dezavantaj și l-ar fi susținut și încurajat până la victorie. Publicul a fost, într-adevăr, formidabil și a încălzit atmosfera până la incandescență. Știam însă că trebuie să am răbdare și să sper că Shaun avea să-mi lase și mie ceva de jucat, că-n cele două frame-uri pe care le-a câștigat nu numai că nu mi-a oferit nicio șansă, dar aproape că nu mi-a permis nici să mă apropii de masă. Eram perfect conștient că e capabil să răstoarne scorul – Ding a pierdut în fața lui, la Wuxi Classic, după ce-l condusese cu 8-2 ! Totuși speram într-o ocazie și, din fericire, ea s-a ivit chiar în ultimul frame. Pe când executam cele din urmă lovituri, deja îl auzeam pe Alexander plângând ca și cum m-ar fi îndemnat să mă grăbesc fiindcă e târziu și el vrea să-și ia lăpticul și să se ducă la culcare ! A fost atât de nostim că, în arenă, a aplaudat, dar la vârsta lui, copiii imită tot ceea ce văd !

Șirul de mari finale câștigate n-o să țină la infinit. Bineînțeles că am încredere pentru că e vorba de un record foarte frumos și, în general, cred în capacitatea mea de a obține titluri, dar va veni și finala pe care o s-o pierd. La începutul sezonului, nu m-am gândit la acest record : obiectivul meu era să mă calific în fazele superioare ale cât mai multor turnee, iar victoria la Masters îmi aduce o satisfacție atât de mare încât aș putea spune încă de pe acum că, datorită ei, am avut un sezon foarte bun. Sper totuși să mai clădesc ceva pe baza aceasta și să am rezultate frumoase și la Campionatul mondial.”


Neil a fost întrebat ce a vorbit și de ce a râs, în arenă, cu Barry Hearn. „Barry face minuni de când a venit la conducerea snookerului și ne dă tuturor câte un șut zdravăn în partea din spate ! Altădată, după ce câștigam un turneu, aveam cel puțin două luni ca să-mi savurez succesul și să mă odihnesc fără griji, dar uite că acum lucrurile s-au schimbat și chiar mâine am de jucat în Championship League ! Trebuie să spun însă că tocmai acestui ritm îi datorez constanța de formă. Prin urmare, încă nu pun piciorul pe frână. Și când mă gândesc că, înainte, eram destul de leneș ! Nici la antrenament nu mă duceam atât de des pe cât ar fi trebuit. Nu-i nimic, am avut mult de învățat și în privința asta. În arenă, mi-am zis că, probabil, Barry crede că o să lipsesc de la CLS, așa că l-am întrebat, în glumă, dacă nu mă învoiește pe mâine. Mi-a răspuns : „Nicio șansă, treci la muncă !” O să joc cât o să pot de bine, dar acum vreau să mă bucur de victorie, să golesc vreo câteva pahare și să mă simt bine.”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată Clara White la Lun 23 Ian 2012, 22:21, modificat de 6 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012, 19:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Total de acord cu tot.
Nu sustineam declaratiile uracioase, in genul lui Trump, dar dezaprobam fericirea lui Shaun pentru activitatile non-snookeristice, cand a pierdut finala. Nu e rau sa aratatam si ca suntem suparati cand pierdem. Nu inseamna sa fie mitocan in declaratii, poate sa-si laude adversarul, pentru ca chiar are de ce, dar sa arate si un pic de mahnire acolo, nu sa stranga din dinti si sa zambeasca (chiar, geniala faza dupa minutul 2 din filmulet, spune totul...).

Cat despre periat... chiar avea ce lauda Shaun aici, si am vazut ca si Robertson si-a laudat adversarul, asa e frumos dupa o finala de Masters. Dar ce asteptam de la Murphy, in finalul declaratiei, dupa recunoasterea valorii adversarului, era un mesaj pentru Neil: "Nu Zayats, Pogodi!!!".

Shaun a luat in serios rolul de ambasador al acestui sport si foarte bine face. Dar nu imi place sa-l vad invins si zambitor. Pentru mine, ca fan, e mai rau decat daca ar fi spus vreo boacana, dar sunt totusi subiectiv aici...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Daros
Addicted to snooker


Data înscrierii: 10/Dec/2010
Mesaje: 417
Locație: Flora, NO

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012, 20:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

RVI a scris:

Shaun a luat in serios rolul de ambasador al acestui sport si foarte bine face. Dar nu imi place sa-l vad invins si zambitor. Pentru mine, ca fan, e mai rau decat daca ar fi spus vreo boacana, dar sunt totusi subiectiv aici...


Shaun ne va zîmbi fericit în curînd cu un trofeu mare în brațe, îl vom vedea cîștigînd pentru că merită! Nu-mi fac griji în această privință. Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Daros Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2011-2012 » The Masters 2012 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Pagina 10 din 10

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community