Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2011-2012 » Openul galez 2012
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va câștiga de data asta Openul galez ?
Ding Junhui
13%
 13%  [ 6 ]
Stephen Lee
2%
 2%  [ 1 ]
Shaun Murphy
2%
 2%  [ 1 ]
Mark Allen
6%
 6%  [ 3 ]
Ronnie OSullivan
45%
 45%  [ 20 ]
Judd Trump
18%
 18%  [ 8 ]
Stephen Maguire
6%
 6%  [ 3 ]
Mark Selby
4%
 4%  [ 2 ]
Voturi totale : 44

Autor Mesaj
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 459
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Feb 2012, 15:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ceea ce-a facut aseara Mark Selby este rusinos pentru acest sport.
Ma mira abordarile unora de tipul scopul scuza mijloacele, cum ca ce daca a jucat urat, important e c-a ajuns intr-o finala si are sansa sa isi mai adauge un titlu in palmares. Really? Daca toti jucatorii de snooker ar intelege acest sport in logica lui Selby, atunci numarul fanilor acestui sport s-ar injumatati in no time. Sa vii la masa, sa faci break-uri de 15-20 pct. si apoi sa ascunzi bila alba pentru ca ti-e frica de adversar e mizerabil. Dupa parerea mea, scopul nu scuza mijloacele. Aproape nicodata. Iar aici ma refer ca principiu in viata, nu neaparat cu referire la jocul de snooker.

Apoi, sunt altii care spun ca da, Selby a jucat urat, dar nici Ronnie n-a fost in forma astfel incat ambii sunt "vinovati" de lipsa spectacolului. Din nou gresit. Ronnie, cu exceptia a doua bile atacate si ratate in semifinala cu Selby, a ratat bile dificile si foarte dificile. Daca Ronnie ar fi raspuns jocului mizerabil practicat de Selby cu aceeasi moneda, semifinala ar fi durat pana la 4 dimineata si chiar daca Ronnie ar fi castigat-o, cu siguranta nu ar fi fost onorat.

Sunt meciuri nenumarate pierdute de Ronnie din vina lui, dar nu am vazut niciodata un adversar care nu a facut altceva decat "sa otraveasca fantanile si sa arda recoltele". Rusinos, nu stiu cum isi va putea privi Selby nepotii in ochi peste 40 de ani spunandu-le ca in 2012 a reusit sa-l invinga pe cel mai talentat jucator de snooker din istorie.

A, nu ma intelegeti gresit, iubesc jocul tactic, loviturile de siguranta dibace si strategia defensiva in jocul de snooker, dar atunci cand sunt o parte fireasca a unui joc de snooker complet, unde imbinarea armonioasa intre ofensiva si defensiva genereaza spectacol. Ceea ce-a facut ieri Selby nu poate fi numita tactica, ci o abordare mizerabila de tachinare si enervare a adversarului.

Personal, o sa schimb cu gratie canalul de fiecare data cand in turneele de snooker vor fi transmise meciurile lui Mark Selby. Ce numar unu mondial!



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Dum 19 Feb 2012, 15:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ha 2 centuries. Shocked Laughing Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mac1951ro
Addicted to snooker


Data înscrierii: 28/Apr/2011
Mesaje: 394

MesajTrimis: Dum 19 Feb 2012, 16:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru Razvan:

Poate ca intradevar nu am habar de snooker,dar incercam doar sa-mi exprim o parere legata de modul cum a castigat Selby si de aceea am accentuat ca prefer jocul deschis celui tacticizat.

Poate cuvantul "antijoc " nu este potrivit,desi daca erai atent am scris ca jocul tacticizat are fanii sai ,printre care te numeri si tu evident .Atata tot!



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Players' Championship 2018
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mac1951ro Trimite mesaj privat
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Dum 19 Feb 2012, 21:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

lilimm a scris:
serbanm a scris:
Va invidiez! Am vazut doar jocul 5 si nu am sanse nici la reluari! Sper sa apara ceva pe youtube, pt cand o sa am tinp! Idea

Tot meciul de astazi: http://www.youtube.com/user/786hunzavalley?feature=g-u-u#g/u

Multumesc! astazi am reusit sa vad meciul, dar, pt un meci bun, niciodata nu-i prea tarziu! Dupa ce-am vazut aseara, a picat tocmai bine.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Dum 19 Feb 2012, 22:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mac1951ro a scris:
Pentru Razvan:

Poate cuvantul "antijoc " nu este potrivit,desi daca erai atent am scris ca jocul tacticizat are fanii sai ,printre care te numeri si tu evident .Atata tot!


Mie imi place snooker-ul ca intreg. Imi plac break-urile mari la fel de mult cum imi place si jocul tactic. Nu sunt fanatic in a tine cu un jucator. Ma unge la suflet cand Ronnie "e in bile" si construieste fantastic, dar, in egala masura, imi plac si loviturile tactice, de siguranta. Il acuzati pe Selby de antijoc, dar e pe locul al 9-lea la break-urile de peste 100 de puncte, iar in sezonul trecut, daca nu ma insel, a avut cel mai mare numar de sutare. Intr-adevar, e o rusine pentru snooker!!!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum 19 Feb 2012, 23:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bravo Ding! Majoreta Majoreta Applause O finala tare frumoasa, felicitari amandurora! Applause Applause



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 19 Feb 2012, 23:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bravo Ding...



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
ney
More than a fan


Data înscrierii: 05/Dec/2010
Mesaje: 34

MesajTrimis: Dum 19 Feb 2012, 23:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dragonul galez a fost cucerit de dragonul chinez. Laughing

Well done, Ding! Party

LE. Nu cred ca Mark e de condamnat pentru cum a jucat. A demonstrat ca poate face usor break-uri de peste o suta si nu e vina lui daca oponentii nu au reusit sa profite de ocaziile pe care le-au avut. Daca esti intr-o pasa mai proasta si recunosti acest lucru nu inseamna ca trebuie sa fii stigmatizat drept Mister Antijoc. Nici nu vreau sa ma gandesc ce nume ar trebui sa poarte Ebdon in acest caz. Twisted Evil




Ultima modificare efectuată ney la Dum 19 Feb 2012, 23:49, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ney Trimite mesaj privat
tavy2008
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Aug/2008
Mesaje: 354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 19 Feb 2012, 23:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ding a jucat foarte bine, merita sa castige aceasta finala !!! Applause



_________________
/STEPHEN LEE/
Laureat al Premiului Oscue - German Masters 2011, German Masters 2012, Haikou World Open 2012, Shanghai Masters 2012, Welsh Open 2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui tavy2008 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Redboy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 01/Aug/2007
Mesaje: 693

MesajTrimis: Lun 20 Feb 2012, 0:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

GG Ding ! Hmm... N-a varsat nimeni lacrimi, se pare. Smile Felicitari si lui Selby, pentru munca depusa in drumul spre acele 1000 lire. Very Happy



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Australian Open 2012, Wuxi Classic 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Redboy Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
lilimm
A super fan


Data înscrierii: 26/Apr/2011
Mesaje: 58

MesajTrimis: Lun 20 Feb 2012, 7:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bavo!!!! Bravo DING!!!!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui lilimm Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Lun 20 Feb 2012, 7:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte frumos meci. 5 Breakuri de 100+ si inca 7 breakuri peste 50... Sa tot avem astfel de finale... Bravo Ding!!!

Nu prea inteleg rostul discutiei Selby - Antijoc. Nu l-am vazut nici un moment sa faca asa ceva, desi ai nostri comentatori vedeau altceva, dar ei tineau amandoi cu Ronnie si nu ascundeau asta deloc.
Semifinala Selby-O'Sullivan a fost un meci slab, datorat nenumaratelor ratari, dintre care, asa cum arata si statisticile, cele mai multe i-au apartinut lui Ronnie. Selby a jucat mai bine la siguranta si a avut mai un procentaj mai bun la buzunar, deci era destul de normal sa castige.

Nu consider ca a juca bine la siguranta inseamna "antijoc". Stiu ce inseamna si acel gen de joc, si nici un moment din acel meci Selby nu a facut asta. Am si jucat cu astfel de adversari, si e destul de dificil de trecut de ei, sincer sa fiu.
Daca vreti exemple din snookerul de top, Fu, Doherty, Ebdon si Mike Dunn ( nu chiar de top Very Happy) sunt jucatorii pe care i-am vazut sa faca asa ceva. Ce ar insemna acest antijoc: - Cel mai bun exemplu este ca atunci cand simti ca nu iti merge lovitura, sa blochezi bilele colorate superioare intentionat, chiar daca in jocul respectiv nu ai un avans de puncte pe tabela. Recunosc ca este si asta o abordare ce poate aduce victoria, dar intr-adevar poate fi considerata "antijoc".
Ce a facut Selby a fost sa riste mai putin, sa joace "mai inchis", la fel cum au facut si Robertson sau Murphy contra lui Trump, atunci cand l-au invins. Nimic de condamnat.
Pentru fanii lui Ronnie acum, v-as sfatui sa revedeti meciul O'Sullivan - Trump din sferturile acestui Welsh Open. Observati pe final cum Ronnie a trecut pe un joc "gen Higgins", jucand fiecare bila cat de cat desprinsa de pachet, pana la cea din urma bila abordabila, inainte de a sparge pachetul. Deloc in maniera obisnuita a "Rachetei", dar a stiut sa se adapteze, trecand la un joc "mai inchis", si , sincer sa fiu, am apreciat asta foarte mult la el.
Orice jucator bun isi adapteaza stilul in functie de adversar, si Selby a facut si face asta foarte bine de ceva timp, de-aia e numarul 1 mondial.

Si , ca tot am adus vorba de strategie si joc la siguranta, parerea mea este ca aseara Selby a pierdut aceasta lupta in fata lui Ding...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 20 Feb 2012, 8:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Problema lui Selby a constat in faptul ca Ding a avut lovituri de distanta bune si a ratat mai putin ca el...pt ca Ronnie nu a profitat de numeroasele greseli, iar cand Selby rata avea sansa si nu lasa bile usoare...De aceasta data nu a mai tinut norocul si s-a vazut asta. Practic Selby dupa parerea mea nu a avut un joc solid in nici un meci din acest turneu...Sa nu uitam primul meci...A ajuns cu greu in finala si cum ulciorul nu merge de multe ori la apa, a pierdut.

Evident, Selby nu poate fi acuzat de antijoc...Doar poate fi acuzat de lipsa spectacolului...Si din punct de vedere al unor jucatori e frustrant sa ai parte de un astfel de joc, mai ales cand adversarul mai are si noroc...



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
sevvilla86
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Dec/2005
Mesaje: 1532
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 20 Feb 2012, 8:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bravo Ding! Very Happy Applause Ma bucur pentru el ca si-a revenit dupa un sezon ceva mai slab, daca isi va mentine forma actuala poate fi un candidat serios la Crucible. Very Happy Finala a fost foarte frumoasa, insa in opinia mea Mark n-ar fi meritat sa ia trofeul dupa cum jucase pana acum si ma refer aici mai ales la meciul cu Sam Baird. Rolling Eyes


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui sevvilla86 Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 20 Feb 2012, 8:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cred ca RVI are dreptate in ce spune; nu e spectaculos jocul lui Selby dar fiecare jucator joaca dupa cum crede ca ii va aduce victoria; pe de alta parte Sullivan a fost deranjat de acest fel de joc dar a si ratat mult; cat despre comentatori e firesc sa prefere jocul spectaculos, cursiv, el este acela care aduce audienta, ore mai multe de snooker pe Eurosport pe care sa le comenteze, mai multi bani etc. De exemplu, pe mine m-au pierdut de spectator pentru finala de ieri, nu agreez in mod deosebit nici jocul lui Selby, nici acela lui Ding, si pus in fata perspectivei de a motai in fata TV mi-am ales un alt mod de a petrece dupa-masa de duminica (mi-am scos junioru la sanius si bulgareala Yeah )
____
@ razvan : sper din suflet ca pe acest forum sunt bineveniti toti iubitorii de snooker, indiferent de jucatorul preferat sau de capacitatea de a juca ei insisi snooker.



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2011-2012 » Openul galez 2012 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Următoare
Pagina 15 din 16

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community