Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

TAC SNOOKER

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
AndreiCS
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2008
Mesaje: 366

MesajTrimis: Mie 20 Feb 2008, 12:00    Titlul subiectului: TAC SNOOKER Răspunde cu citat (quote)

Salutari,

Sunt interesat de achizitionarea unui tac de snooker, sa mentionez ca acesta ar fi primul tac personal, sa zic in plaja de preturi 300-500 de Euro, si nu cred ca mi-ar strica sfaturolr unora dintre voi care in trecut si-au achizitionat unul.
O persoana, a carui nume nu vreau sa-l dau, mi-a sugerta marca "John Parris" insa nu stiu daca merita sa dau 3-4 sute de lire pe un astfel de tac.


Ce m-ar interesa, daca binevoiti a-mi raspunde, as dori sa stiu detalii gen:
-de pe ce site l-ati comandat
-pretul
-modalitatea de plata
-in cat timp a ajuns
-cat a durat transportul-
-taxe transport/vamale(?)
-daca exista vreo "formula" de calcul a lungimii/greutatii tacului functie de inaltimea persoanei care-l va folosi(194cm in cazul meu)
-tacurile vin implicit in cutie dotata cu accesoriile necesare?(gen prelungitor... sau acestea se platesc separat?din cate am vazut eu pe siteul D-lui Parris a doua varianta pare mai plauzibila).
-sunt tacuri cu varfuri care se infileteaza si tacuri ale caror varfuri se lipesc? e de preferat varianta pe filet?eu unul spre aceasta am inclinat.

Multumesc anticipat!
[/b]


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui AndreiCS Trimite mesaj privat
octav_star
Addicted to snooker


Data înscrierii: 28/Sep/2005
Mesaje: 147
Locație: bucarest

MesajTrimis: Mie 20 Feb 2008, 14:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un site pot sa iti recomand eu http://www.rightoncue.co.uk/ . Am cumparat de la ei , problema este ca nu stiu exact cum se cumpara din Romania , eu fiind in Anglia cand am cumparat de la ei de pe site . Plata s-a facut foarte simplu , cu un card ce suporta plati internationale.

Ca si tac vorbind , recomandarea generala este John Parris . Cel mai important este sa te gandesti la ce iti trebuie tacul , cat de des joci , ce asteptari ai de la tine si mai sunt multe alte intrebari Laughing Eu ti-as recomanda un tac Peradon , Un Peradon Century mi se pare un raport foarte bun calitate pret . In Anglia tacul mi-a venit in 5 zile , cred ca in Romania ajunge in aproximativ 2 saptamani.

Daca zici ca ai 1.94 , probabil ca ar trebui sa optezi pentru un tac mai lung , de 60" si atunci si un pic mai greu , un 19 OZ(18 este standard).
Sper sa iti fie de ajutor macar un pic Very Happy if anything else, just ask 8)



_________________
"Imagination decides everything. "
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui octav_star Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Mie 20 Feb 2008, 20:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

erau cativa jucatori care aveau de vanzare pe la noi tacuri destul de bune la preturi rezonabile (adica pe la 200 E e si drept e si bun etc.)

eu pot doar sa-ti dau pontul, depinde de tine mai departe: la centrul national sunt cateva tacuri aduse de jucatorii care au fost la competitiile internationale (intrebi la receptie cine are tac de vanzare pe acolo).

daca esti la inceput de drum in snooker nu are rost sa-ti cumperi un parris (este f. bun dar nush daca maerita banii inca de la inceput ; avantajul cu un astfel de tac este ca il poti vinde f. usor in Romania pt ca sunt multi amatori de un astfel de tac)



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ronnie147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 04/Dec/2005
Mesaje: 263

MesajTrimis: Mie 20 Feb 2008, 23:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cea mai buna modalitate de a achizitiona un tac este sa pui mana pe el. Trebuie sa simti tacul si sa iti dai seama ca acela este cel mai bun pentru tine, asta in cazul in care esti dispus sa dai ceva mai multi banuti pe el.
Merita un John Parris? Da, cu siguranta!
Metodele de livrare, modalitatile de plata le poti gasi AICI pe site-ul lor. Si totusi, nu iti recomand sa faci o comanda. Mai bine incearca sa ajungi pe acolo si sa incerci fiecare tac pana il gasesti pe cel potrivit.
Ca o alternativa, poti astepta pana in luna mai a acestui an, cand baietii nostri vor pleca la europene in Scotia si cu siguranta unul din ei te poate ajuta in aceasta privinta.
Toate cele bune.



_________________
ONLY POT THE BLACK FOR PERFECTION!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ronnie147 Trimite mesaj privat
TomiRaelian
Fan


Data înscrierii: 02/Mar/2010
Mesaje: 13
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mar 2 Mar 2010, 19:28    Titlul subiectului: Tac Jonh Parris de vanzare Răspunde cu citat (quote)

Salutare:)

Din intamplare, eu vreau sa vand un tac John Parris cu shaft Special, care cred ca se potriveste foarte bine inaltimii de 1,94.

Tacul are in jur de 60 de inchi lungime, varf de 10 mm, mini butt, extensie telescopica + cutie aluminiu.

Poti sa vii la Centrul National de Snooker si sa-l incerci, daca vrei. Mai multe informatii iti pot da la numarul de tel. 0763676661 sau pe mess, la id-ul tomiraelian

Numai bine:)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui TomiRaelian Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Joi 4 Mar 2010, 19:41    Titlul subiectului: Re: TAC SNOOKER Răspunde cu citat (quote)

epure a scris:

-daca exista vreo "formula" de calcul a lungimii/greutatii tacului functie de inaltimea persoanei care-l va folosi(194cm in cazul meu)
-tacurile vin implicit in cutie dotata cu accesoriile necesare?(gen prelungitor... sau acestea se platesc separat?din cate am vazut eu pe siteul D-lui Parris a doua varianta pare mai plauzibila).
-sunt tacuri cu varfuri care se infileteaza si tacuri ale caror varfuri se lipesc? e de preferat varianta pe filet?eu unul spre aceasta am inclinat.

Multumesc anticipat!
[/b]


Nu exista formula de calcul pentru nimc. Din multe experiente ajungi sa constati ce e mai bun pentru tine.

Tacuri de snooker cu filet pentru varf...??? nu exista tac profesional cu asa ceva. Producatorii de pastile adevarate gen Kamui, Moori, Talisman nu cred ca ar produce vreodata asa ceva.

Cred sincer ca e inutil cumperi un tac de 500 de lire cand nu ai o tehnica, pentru ca atunci cand vei avea ”finețuri” intradevar iti vei da seama ca e varful prea gros sau prea subtire, coada prea groasa sau invers, prea greu, echilibrat prea sus, poate il voiai cu shaft de artar nu frasin...etc.

octav_star a scris:


Daca zici ca ai 1.94 , probabil ca ar trebui sa optezi pentru un tac mai lung , de 60" si atunci si un pic mai greu , un 19 OZ(18 este standard).

Nu are nicio legatura inaltimea cu greutarea. Terry Grffiths de exemplu folosea un tac foarte usor (in jur de 15 oz) dar cu o lungime normala, nu mai mic.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
Costin



Data înscrierii: 09/Mar/2011
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun 14 Mar 2011, 11:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Wow!
Stau, am citit acest topic și deja mă gândesc să mă cer singur afară din lumea acestui sport Smile
Dragii mei. La nivelul meu de amator mai jos decât prevede legea, sincer să fiu tacul care mi l-am achiziționat mă mulțumește pe deplin. Când am intrat în magazin, am cerut să mi se arate niște tacuri la prețuri rezonabile. Și mi-au arătat. Sincer să fiu nu mi s-a spus cât costă respectivele tacuri și nici nu am întrebat. Eram dispus să fac o gaură în buget de maxim 300 lei. Și m-am pus frumos pe încercat tacurile din stocul recomandat. Unul, două... nouă... mă rog, câte au fost acolo. Până la urmă m-am hotărât asupra unuia. Acela mi-a picat mie cu "tronc". Când mi-a spus prețul, era să întreb dacă doar o secțiune costă atât sau "ambele două". Prețul a fost fabuloasa sumă de... 79 RON (TVA inclus).
Este un tac comun, se intitulează "DUELLIST", produs de " POWERGLIDE BILLIARDS&SNOOKER". Caracteristicile sale sunt:

•Lemn exotic

•Manerul (Butt) din Palisandru cu lemn de Maslin.

•Imbinarea lemnului facuta automat pe masini speciale.

•Shaft din Frasin (ASH) cu fibra intarita atent selectionata

•Fibrele lemnului se potrivesc perfect la imbinare

•Alura distincta

•Sistemul inovator de imbinare de precizie Quick Release Joint
•Varf 10 mm

•Inelul din varf ( Ferrule) de alama

•Pastila din piele naturala

•Lungime 145 cm

Vă spun sincer că, la nivelul meu și tac din os de dac de 10000 de euroi dacă aș avea, rezultatele ar fi aceleași Smile
Eu unul consider că acel tac care te face să te simți cel mai bine și să-l simți cel mai bine... este cel mai bun.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Costin Trimite mesaj privat
brummy



Data înscrierii: 18/Apr/2011
Mesaje: 7
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 19 Apr 2011, 15:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu am cumparat tacul acu vreo 4 ani, este marca BCE si l-am comandat din ungaria. acum aceiasi firma si-a deschis magazin si in romania. au multe chestii interesante si dupa parerea mea preturile sunt rezonabile. au tacuri, tipsuri, crete, bile, tot de ce ai nevoie. adresa lor e novoparts.ro Wink (gamecenter.ro)



_________________
Drag cars don't have to be pretty, they just have to go fast in straight line
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui brummy Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Vin 22 Iun 2012, 7:51    Titlul subiectului: Re: TAC SNOOKER Răspunde cu citat (quote)

epure a scris:
Salutari,

Sunt interesat de achizitionarea unui tac de snooker, sa mentionez ca acesta ar fi primul tac personal, sa zic in plaja de preturi 300-500 de Euro, si nu cred ca mi-ar strica sfaturolr unora dintre voi care in trecut si-au achizitionat unul.
O persoana, a carui nume nu vreau sa-l dau, mi-a sugerta marca "John Parris" insa nu stiu daca merita sa dau 3-4 sute de lire pe un astfel de tac.


Ce m-ar interesa, daca binevoiti a-mi raspunde, as dori sa stiu detalii gen:
-de pe ce site l-ati comandat
-pretul
-modalitatea de plata
-in cat timp a ajuns
-cat a durat transportul-
-taxe transport/vamale(?)
-daca exista vreo "formula" de calcul a lungimii/greutatii tacului functie de inaltimea persoanei care-l va folosi(194cm in cazul meu)
-tacurile vin implicit in cutie dotata cu accesoriile necesare?(gen prelungitor... sau acestea se platesc separat?din cate am vazut eu pe siteul D-lui Parris a doua varianta pare mai plauzibila).
-sunt tacuri cu varfuri care se infileteaza si tacuri ale caror varfuri se lipesc? e de preferat varianta pe filet?eu unul spre aceasta am inclinat.

Multumesc anticipat!
[/b]


nu iti recomand sa cumperi nici un tac profi pana cand nu iti dai seama ce tac ai nevoie. In general important este greutatea tacului, varful 9, 9.5, 10 , alunecarea pe mana..asta daca nu folosesti manusa si arcuirea tacului pe lovitura, densitatea lui ..in special la efectele date. De abia dupa ce faci un break de 40-50 minim stii ce tac sa iti cumperi. No ofence!


Sus
chitu90
More than a fan


Data înscrierii: 06/Iun/2012
Mesaje: 35

MesajTrimis: Mie 4 Iul 2012, 11:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu sunt un jucator profesionist, insa cred ca tacul te ajuta foarte mult. Inainte de a cumpara un tac, trebuie sa iti dezvolti tehnica de joc.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui chitu90 Trimite mesaj privat
Steppenwolf



Data înscrierii: 11/Dec/2012
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar 11 Dec 2012, 22:23    Titlul subiectului: Inlocuire pastila Răspunde cu citat (quote)

Stie cineva daca in Bucuresti exista vreun atelier (sau persoane) unde se poate inlocui intr-un mod profesionist pastila unui tac?



_________________
Snooker is not a matter of life or death. It's much more important than that.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Steppenwolf Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community