Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Biliard - ofensiv/defensiv

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Unele și altele
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
gi0nel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Feb/2011
Mesaje: 435
Locație: Bistrita, Cluj

MesajTrimis: Joi 28 Iul 2011, 16:56    Titlul subiectului: Biliard - ofensiv/defensiv Răspunde cu citat (quote)

De mult ma gandeam la un topic despre asta. Eu sunt sigur ca multi utilizatori ai snookerforum Romania, joaca biliard la un nivel mai ridicat sau nu neaparat. Unii joaca de placere, altii mai si gandesc la jocul lor.
As vrea sa vad parerile voastre, in legatura cu loviturile ofensive la biliard. Mie personal mi se intampla frecvent sa am sansa la o lovitura de distanta, nu foarte dificila sa zicem. Dar avand in vedere ca ratez destul de des, ma gandesc de doua ori inainte sa dau la buzunar. Daca ratez las pozitie, si de cele mai multe ori, joc la siguranta. De cele mai multe ori e mai ok asa dar nu mai apar nici sansele mele.
Pana la urma cum e mai bine, sa risti la buzunar sau sa dai la siguranta? E de inteles ca foarte mult conteaza si tipul de joc al adversarului. Eu personal joc cu un prieten care ataca din orice pozitie si le mai si baga, dar se intample sa si rateze. Asadar, voi cum jucati intr-o situatie asemanatoare?



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Shanghai Masters 2014, UK Championship 2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui gi0nel Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 28 Iul 2011, 17:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Depinde de ce tip de joc e vorba(pt ca sunt diferente mari intre bila 8 si bila 9 sau 10 in ceea ce priveste jocul tactic)...Stilul de joc ofensiv/defensiv il poti adapta si in functie de adversar, insa la un nivel inalt unde exista riscul ca dupa o ratare sa nu ai mai sansa sa mai vii la masa, trebuie sa gandesti mai in detaliu...Adica daca esti sigur ca ai sansa sa inchizi masa, sau esti sigur pe un anumit tip de lovitura trebuie sa ataci, insa daca esti in dubii cel mai bine ar fi o lovitura la doua capete...in caz ca nu ai aceasta varianta poti juca safe. Exista totusi si cazuri cand e bine sa risti deoarece adversarul poate iesi usor cu ceva noroc dintr-o siguranta si apoi te vei intreba de ce nu ai atacat in loc sa joci defensiv.
Eu unul sunt un jucator destul de ofensiv, care incearca sa inchida mesele dintr-o singura vizita, insa daca realizez ca nu se mai poate acest lucru, joc siguranta...La bila 9 sau 10 e mult mai simplu pt ca lovitura de siguranta este mai usor de realizat existand o singura bila obiect ce trebuie atacata.
Un alt factor care influenteaza stilul de joc il poate constitui si scorul (pt ca la o diferenta mare de scor iti permiti sa mai risti), sau forma de moment (daca nu te simti in forma la jocul de buzunar, esti obligat sa joci defensiv)
Daca jocul e amical, fara nici o miza (eventual cu un adversar mai slab) imi permit sa joc 100% ofensiv si cu lovituri si iesiri cat mai spectaculoase.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
gi0nel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Feb/2011
Mesaje: 435
Locație: Bistrita, Cluj

MesajTrimis: Joi 28 Iul 2011, 22:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intr-adevar, era vorba de bila 8, unde sunt indicate loviturile de atac. Numai ca eu m-am invatat sa joc mai mult la siguranta, desi joc doar amical si rar cate-o competitie si am vazut ca parca ar fi mai bine asa. Acuma depinde de fiecare, si cum spunea si Cristi depinde de pofta de joc si de jocul adversarului. O sa vad data viitoare cand joc biliard daca ma pot concentra doar asupra unor tip de lovituri. Mersi de sfaturi Cristi.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Shanghai Masters 2014, UK Championship 2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui gi0nel Trimite mesaj privat
andrew90
Vizitator





MesajTrimis: Mie 19 Sep 2012, 22:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce e de bagat se ataca, iar daca nu ai pozitie foarte buna joci la siguranta. E simplu:D


Sus
marmota
Vizitator





MesajTrimis: Lun 1 Oct 2012, 10:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

un raspuns bun:D ms


Sus
marmota
Vizitator





MesajTrimis: Lun 1 Oct 2012, 10:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

un raspuns bun:D ms


Sus
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Mar 2 Oct 2012, 20:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu cred ca in biliard nu exista un 'joc defensiv', decat poate o lovitura unde nu ai pozitie..si o ascunzi...si asta se intampla o data la cateva meciuri si nu putem sa numim o lovitura ' joc defensiv'. Vorbesc la nivel de jucatori buni. In snooker da, am vazut oameni care pot sa castige numai din jocuri defensive bine organizate si foarte mult antrenate. Parere personala desigur.


Sus
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 16 Dec 2012, 21:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu am găsit un topic mai bun - este în direct pe GSP TV finala mastersului la bila 10 dintre Babken și Braga. Într-o oarecare măsură putem spune că avem biliard defensiv vs biliard ofensiv. Scorul în acest moment este 5-3 pentru Babken (primul la 7).

L.E. Senzațională finala, decisă până la urmă în joc decisiv, la bila 10. Au fost câteva lovituri de siguranță și de buzunar superbe.
Este (cred) a doua oară când îl văd în direct pe Babken, mulți dintre voi probabil îl cunoașteți mai bine; patru lucruri am remarcat:
- jucător de mână stângă, cu ochiul drept cel dominant;
- „dansul picioarelor” (de care aminteau și comentatorii), dar nu doar la lovitura de spargere;
- foarte concentrat și pe jocul de siguranță, utilizând cu inteligență timpul disponibil/lovitură;
- prezența sa din această seară îmi aduce aminte de Ronnie, când era tuns mai scurt. Smile



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 17 Dec 2012, 9:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cam multe greseli/ratari usoare in acest meci. Poate s-a simtit tensiunea finalei, insa ma asteptam la un joc mai bun din partea celor 2. Babken pe final era sa piarda pe mana lui, oferind numeroase sanse lui Braga, insa avand si noroc pt ca nu lasa lovituri clare in momentul cand rata.
Oricum s-a vazut o diferenta f mare (la dimensiunea buzunarelor mai ales) inte mesele SAM Billiards din Sereno si mesele Diamond de la Mosconi cup.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Mar 18 Dec 2012, 19:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cristi a scris:
Cam multe greseli/ratari usoare in acest meci. Poate s-a simtit tensiunea finalei, insa ma asteptam la un joc mai bun din partea celor 2.

Poate mi s-a părut mie, dar cel puțin Mihai părea foarte obosit; de aici putem explica și ratările.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Unele și altele Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community