Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Club de snooker in Slobozia

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cristian99
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2011
Mesaje: 435
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Dum 16 Dec 2012, 13:23    Titlul subiectului: Club de snooker in Slobozia Răspunde cu citat (quote)

Exista un club de snooker in Slobozia?Va rog sa-mi raspunda cineva Crying or Very sad


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cristian99 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Lun 17 Dec 2012, 10:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din cate cunosc, nu ! Si prin zona cred ca singura masa este pe la Calarasi Smile



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 17 Dec 2012, 10:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am intrebat pe cineva cunoscut din Slobozia si mi-a spus ca nu e nici o masa de snooker in oras. In schimb in Calarasi e o masa bunicica unde se poate juca (tacurile de la receptie nu sunt prea bune, insa masa-postavul-bilele sunt ok).



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Steppenwolf



Data înscrierii: 11/Dec/2012
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun 17 Dec 2012, 18:30    Titlul subiectului: Mesele de snooker din cluburi Răspunde cu citat (quote)

Postav ok pentru o masa de snooker dintr-un club inseamna ,probabil, ca nu e rupt,murdar si inca are un "irish green".In cluburi postavul e prost chiar daca arata rezonabil si iese bine in poze.Ca sa obtii un efect minim de retur trebuie sa pleznesti serios bilele.Postavul de calitate costa iar propietarii de cluburi nu cred ca cheltuiesc banii pe asta.In majoritatea cluburilor,daca nu toate,si postavul de biliard e sub orice critica.



_________________
Snooker is not a matter of life or death. It's much more important than that.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Steppenwolf Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Mie 19 Dec 2012, 13:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Lovitura de retur nu tine numai de postav, tine si de tehnica si de tac. Pe cam toate mesele pe unde am jucat am reusit retururi foarte lungi, aproximativ o lungime de masa cu tacul meu cu pastila de 8,5 . Conteaza foarte tare cat de jos lovesti bila Alba.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 19 Dec 2012, 15:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aș mai adăuga următoarele:
- contează unghiul făcut de tac în relație cu masa, în momentul loviturii - cu cât lovești mai "în cădere" (unghi mare) cu atât efectul de retur va fi mai redus. O poziție a tacului apropiată de paralela cu masa (în limite rezonabile, pentru că trebuie să ai loc să-l și balansezi) este întotdeauna benefică unei lovituri corecte și în special la loviturile cu retur;
- continuarea mișcării înainte a tacului după impactul cu bila albă contează la fel de mult; cu alte cuvinte, încerci să "treci cu tacul prin bilă" în loc să îl oprești instinctiv și să-l retragi repede. Tendința naturală e de a înțepa bila albă și a retrage tacul pentru a-i face loc să se întoarcă. O astfel de tendință trebuie voluntar suprimată.
- niciodată nu se "pleznesc" bilele pentru a obține efectul dorit. Efectul e dat de mișcarea accelerată a tacului prin bila albă, cum am spus la punctul anterior. Puterea cu care lovești e dată doar de distanța dintre bila albă și bila obiect. La distanțe mari, un efect considerabil de retur se va putea face doar pe postavurile de turneu.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 20 Dec 2012, 16:15    Titlul subiectului: Re: Mesele de snooker din cluburi Răspunde cu citat (quote)

Steppenwolf a scris:
Postav ok pentru o masa de snooker dintr-un club inseamna ,probabil, ca nu e rupt,murdar si inca are un "irish green".In cluburi postavul e prost chiar daca arata rezonabil si iese bine in poze.Ca sa obtii un efect minim de retur trebuie sa pleznesti serios bilele.Postavul de calitate costa iar propietarii de cluburi nu cred ca cheltuiesc banii pe asta.In majoritatea cluburilor,daca nu toate,si postavul de biliard e sub orice critica.


De masa de care vorbeam eu, sa stii ca lucrurile nu stau chiar atat de rau, postavul s-a schimbat prin aprilie-mai, set de bile noi .... e oricum altceva fata de conditiile enumerate de tine mai sus.
Acelasi lucru e valabil si in alte cluburi care au mese de snooker: IDM si Kings au schimbat postavul la toate mesele de snooker anul acesta (chiar destul de recent) prin tara s-au deschis alte doua cluburi noi dedicate exclusiv snookerului ..in Pitesti si in Cluj (cate 3 mese de snooker fiecare), la Brasov sunt 4 mese ... in concluzie cei care au investit intr-un astfel de club inteleg ce presupune o masa de snooker decenta si pot spune ca per total toti iubitorii snookerului nu pot decat sa se bucure ca apar din ce in ce mai multe cluburi de snooker.

Mihai a explicat destul de bine cum poti sa dai retur si inca ceva foarte important: cu un tac de sala care nu aluneca sau un tac lucios de iti ia ochii de la lac la prima vedere nu o sa poti da retur in vecii-vecilor. Cel mai indicat lucru ar fi sa-ti cumperi un tac personal si cu un shaft de o calitate buna.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community