Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Masa de snooker
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Joi 3 Iun 2010, 22:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Toata lumea isi da cu parerea (probabil) fara sa incerce. Eu am jucat cu tac normal si nu schimba cu nimic. Masa are inaltimea unei mese de biliard deci nu e nicio problema in pozitie.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 4 Iun 2010, 10:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu am vrut sa ma cert cu nimeni,pur si simplu mi-am exprimat parerea.Daca parerea mea este gresita spuneti ce credeti voi si gata.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Vin 4 Iun 2010, 12:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

snookerfan97 a scris:
Nu am vrut sa ma cert cu nimeni

Shocked Question

Apropo, UK 8bal-ul se joaca pe masa de 6ft si ceva, cu tac normal.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
snookerfan97
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 738
Locație: Brasov

MesajTrimis: Vin 4 Iun 2010, 20:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mihnea a scris:
snookerfan97 a scris:
Nu am vrut sa ma cert cu nimeni

Shocked Question



Vroiam sa spun ca nu trebuie sa ne contram pentru asa ceva . Presupun ca tu stii mai bine cum este corect ,deci iti voi asculta parerea.



_________________
Whoever called snooker 'chess with balls' was rude, but right.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfan97 Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cristian.D
More than a fan


Data înscrierii: 20/Ian/2013
Mesaje: 26
Locație: Italia

MesajTrimis: Lun 21 Ian 2013, 14:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca mai citeste cineva dupa 3 ani, dar va dau cateva idei...

E vorba de 3 mese pe care am avut ocazia sa le probez, deci stiu ce spun:

1. Pentru bani putini si spatiu mic:

http://www.ebay.it/itm/170958946886?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

are placa in MDF care in timp se poate deforma datorita umiditatii/diferentelor de temperatura, dar la nivel amatorial se comporta ok. Vine cu un postav destul de lent care se poate schimba foarte usor daca va pricepeti (eu fac de unul singur). Are un design frumos dupa parerea mea si este in lemn masiv, nu PFL. Domnisoara nu este inclusa in pret, am intrebat...

2. Pt bani ceva mai multi, spatiu un pic mai mare, dar si calitate mai buna:

http://www.ebay.it/itm/130826002472?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

acelasi lucru dar ceva mai mare, postavul se comporta mult mai bine; se gaseste si cu postav verde.

3. Daca vreti chiar ceva profesionist, ca sa nu zic de arta, aceasta e o masa cu toate caracteristicile unei mese de calitate, inclusiv placa in ardezie. Calitate nemteasca garantata, pcat ca expedierea pana in Ro cred ca costa cam cat masa...
Cand am intrebat eu, era disponibile in varianta de 7ft, 8ft si 9ft. Cea din poza este cea de 7ft

http://www.ebay.it/itm/380467345867?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

Sper sa fie de ajutor.

Inca ceva, este adevarat ca MDF nu este cine stie ce, dar daca aveti un amic la o fabrica care prelucreaza marmura, puteti duce placa in MDF ca sablon si va fac una in marmura pe tiparul exact. Eu am facut asa pentru un amic care a cumparat modelul de la numarul 2, si i-am pus placa de marmura slefuita lucios (avem un amic care prelucreaza, ne-a luat pe ea 200euro in loc de vreo 500...). A iesit perfect. Nu am masurat-o laser dar pare perfect plana (nu am observat devieri de traiectorie la bile) si cu un postav Strachan 10 se comporta exact ca o masa "originala" spune cine a jucat ca eu inca nu am vut ocazia sa probez o masa de 12ft originala si buna...



_________________
Viata este ceea ce se intimpla in timp ce tu iti planifici viata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristian.D Trimite mesaj privat
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Lun 21 Ian 2013, 23:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Masa de biliard (ca cele din pozele tale) difera mult de cea de snooker: de la inaltimea mantelor, la forma buzunarelor, postav etc. Mesele de biliard englezesc se apropie de mesele de snooker.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristian.D
More than a fan


Data înscrierii: 20/Ian/2013
Mesaje: 26
Locație: Italia

MesajTrimis: Mar 22 Ian 2013, 11:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mie mi s-a parut la ele ca mantele sunt exact ca la televizor, atat la forma cat si ca inaltime. La fel si forma buzunarelor dar aici nu pot sa bag mana in foc.
Ceea ce difera mult intr-adevar sunt proportiile. Explic mai bine: o masa de 6ft si una de 12ft nu reprezinta marirea proportionala in toate dimensiunile a primei. Exista 2 variante:

1. Reducerea exacta la scara de la 12ft la 6ft, dar ar rezulta o masa de 6ft (adica cu satiul de joc de aprox 1.90m x 0,80cm) dar cu deschidera buzunarelor de aprox 44mm. Si in cazul asta, cu ce naiba bile jucam ca si alea de 38mm sunt mari pt asa buzunare... cu margele??

2. Reducerea la scara doar a dimensiunilor lineare ale mantelor. Tot restul, dimensiunile si forma buzunarelor, inaltimea mantei fata de suprafata de joc, largimea externa (lemnul) mantelor ramane la fel ca la o masa de 12ft. Firmele serioase de mese de snooker care fac mese de dimensiuni reduse le fac in acest mod. Citeam pe forumul englez o statistica care spunea ca in UK cele mai vandute mese de snooker catre privati sunt cele de 9ft, urmand in ordine cele de 10ft, apoi cele de 8ft, 7ft si abia apoi cele de 12ft (statistica se schimba complet la nivel de firme/cluburi, unde predomina cele de 12ft, evident).
Al treilea exemplu pe care l-am postat eu (aia nemteasca) respecta aceste caracteristici.

3. Mai exista si varianta hibrid, in care se respecta proportiile la scara pentru toata masa mai putin buzunarele care sunt mai reduse, dar nu procentul "la scara".
Cam asta este cazul primeor doua exemple.

Precizez ca nu fac publicitate la nici una dintre ele, doar ca m-am interesat foarte foarte mult in ultima vreme, intrucat in curand am sa ma mut intr-o casa noua pe am cumparat-o si unde la demisol am un spatiu in care am sa instalez o masa de snooker, dar cu dimesiunea maxima de 8ft casa mai am loc si eu in jurul ei. Acestea finnd dimensiunile maxime pe care mi le permit vreau sa gases compromisul cel mai bun. Inca mai caut...



_________________
Viata este ceea ce se intimpla in timp ce tu iti planifici viata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristian.D Trimite mesaj privat
Razvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Oct/2005
Mesaje: 121
Locație: Brasov

MesajTrimis: Mar 22 Ian 2013, 18:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La biliard bilele sunt mai mari, de aceea si mantele sunt mai inalte. Buzunarele au margini drepte la mesele de biliard, la snooker sunt rotunjite. Cand o sa vezi in realitate o masa de snooker, ai sa vezi diferentele.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Razvan Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristian.D
More than a fan


Data înscrierii: 20/Ian/2013
Mesaje: 26
Locație: Italia

MesajTrimis: Mar 22 Ian 2013, 22:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am vazut si am jucat pe masa de snooker adevarata, doar ca pe vremea aia nu jucam snooker ci... biliard (bila 8 ) pe masa de snooker din simplul motiv ca celelate mese erau mereu ocupate, in timp ce asta era mereu libera. Se intampla in IDM, cu ceva ani in urma... Smile



_________________
Viata este ceea ce se intimpla in timp ce tu iti planifici viata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristian.D Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community