Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 47, 48, 49, 50  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » Campionatul mondial 2013
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va fi campionul mondial 2013 ?
Ronnie OSullivan
60%
 60%  [ 36 ]
Stuart Bingham
0%
 0%  [ 0 ]
Shaun Murphy
3%
 3%  [ 2 ]
Judd Trump
8%
 8%  [ 5 ]
Ricky Walden
3%
 3%  [ 2 ]
Michael White
3%
 3%  [ 2 ]
Ding Junhui
11%
 11%  [ 7 ]
Barry Hawkins
10%
 10%  [ 6 ]
Voturi totale : 60

Autor Mesaj
free2tedy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Dec/2007
Mesaje: 238
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2013, 23:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pjanooo a scris:
Am si eu o nelamurire, sau mai bine zis doresc raspuns la o disputa cu un prieten, si anume:
- odata ce O'Sullivan a castigat campionatul mondial, automat el este cel mai bun jucator din lume? Se mai tine cont de clasamentul provizoriu, in care Mark Selby e primul, si de celelalte turnee de snooker ale sezonului tocmai incheiat?


E atat de dubioasa intrebarea, dar incerc sa iti spun parerea mea. Campionul mondial nu este plasat din oficiu pe prima pozitie. El va fi pe pozitia pe care ajunge dupa castigarea titlului mondial cu punctele aferente. In cazul de fata, Mark Selby este numarul 1 si va fi numarul 1 pana la urmatoarea rectificare a clasamentului. Ronnie a fost pe 28 inainte de campionatul mondial, acum e pe 19 si acolo va ramane. Totusi, ca si campion mondial, va fi calificat pe tabloul principal ca si cap de serie numarul 2 la toate turneele mari.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui free2tedy Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2013, 23:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pjanooo a scris:
Am si eu o nelamurire, sau mai bine zis doresc raspuns la o disputa cu un prieten, si anume:
- odata ce O'Sullivan a castigat campionatul mondial, automat el este cel mai bun jucator din lume? Se mai tine cont de clasamentul provizoriu, in care Mark Selby e primul, si de celelalte turnee de snooker ale sezonului tocmai incheiat?


(free2tedy a fost mai rapid decât mine cu 4 minute)

- răspuns instinctual (se poate sări peste): da, Ronnie e cel mai tare din parcare, e zeul zeilor.

- răspuns serios: Nu. Clasamentul contează, numărul 1 rămâne Mark Selby. O comparație cu tenisul: un jucător câștigă un turneu de Mare Șlem (sau pe toate) dar la sfârșitul sezonului altcineva (cumva, printr-un miracol) este pe primul loc în clasamentul ATP. Sau la fotbal, există un campionat mondial, dar este și un clasament FIFA, cu niște puncte - ele determină capii de serie la tragerile la sorți pentru preliminarii.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2013, 23:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiMese a scris:
pjanooo a scris:
Am si eu o nelamurire, sau mai bine zis doresc raspuns la o disputa cu un prieten, si anume:
- odata ce O'Sullivan a castigat campionatul mondial, automat el este cel mai bun jucator din lume? Se mai tine cont de clasamentul provizoriu, in care Mark Selby e primul, si de celelalte turnee de snooker ale sezonului tocmai incheiat?


(free2tedy a fost mai rapid decât mine cu 4 minute)

- răspuns instinctual (se poate sări peste): da, Ronnie e cel mai tare din parcare, e zeul zeilor.

- răspuns serios: Nu. Clasamentul contează, numărul 1 rămâne Mark Selby. O comparație cu tenisul: un jucător câștigă un turneu de Mare Șlem (sau pe toate) dar la sfârșitul sezonului altcineva (cumva, printr-un miracol) este pe primul loc în clasamentul ATP. Sau la fotbal, există un campionat mondial, dar este și un clasament FIFA, cu niște puncte - ele determină capii de serie la tragerile la sorți pentru preliminarii.


E buna comparatia cu tenisul. Acolo se poate ajunge nr 1 fara grand slem daca joci multe turnee mai mici sau masters-uri( 1000 pct), dar doar la fete s-a intamplat asta. Totusi clasamentul la tenis tine cont si daca iti aperi titlurile de la un an la altul, daca nu reusesti sa ajungi in acelasi tur intr-un turneu scazandu-se puncte. In snooker, noul mod de clasare favorizeaza jucatorii care joaca cat mai multe turnee, ptc-urile avand un rol important in clasarea anumitor jucatori! Nu stiu daca acum cativa ani nr. 1 in clasament putea fi un necastigator de campionat mondial!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
free2tedy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Dec/2007
Mesaje: 238
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2013, 23:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clasamentul in tenis cumuleaza cele mai bune 23 de turnee, parca, dintr-un an calendaristic, din punct de vedere al punctajelor. Asa ca degeaba joaca unu toate turneele posibile dintr-un an daca e slab si n-are performante. Asa mi s-ar parea normal si in snooker sa fie, sa conteze x turnee mari, y turnee mici, ca asa cum e acum e un concurs de furnicute, ca sa fii in top16 trebuie sa joci absolut toate turneele, ceea ce mi se pare inuman la cate competitii au ajuns sa existe in prezent.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui free2tedy Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 8 Mai 2013, 0:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

free2tedy a scris:
Asa mi s-ar parea normal si in snooker sa fie, sa conteze x turnee mari, y turnee mici, ca asa cum e acum e un concurs de furnicute, ca sa fii in top16 trebuie sa joci absolut toate turneele, ceea ce mi se pare inuman la cate competitii au ajuns sa existe in prezent.


Păi mă gândesc că asta încearcă să repare prin intermediul noului sistem bazat pe premiile în bani, unele turnee vor fi mai importante decât altele, iar un jucător își poate alege evenimentele la care participă, în funcție de asta.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
pjanooo
A super fan


Data înscrierii: 07/Mai/2013
Mesaje: 57
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mie 8 Mai 2013, 0:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu incerc sa ii spun prietenului cum ca da, Ronnie a fost cel mai bun la acest turneu, dar doar la acest turneu. Pentru ca, la general, Selby e cel mai bun din lume datorita performantelor sale de pe parcursul sezonului, fiind si numarul 1 in top. Prietenul zice contra, adica, odata ce Ronnie a castigat campionatul mondial, care e si cel mai prestigios turneu in puncte, bani, prestigiu, etc, automat e cel mai bun din lume; ce incerc eu sa spun e ca nu se poate tine cont doar de un turneu pentru a desemna cel mai bun jucator din lume, iar pentru asta ai nevoie de o perioada de timp in care jucatorii sa evolueze, iar pe baza acelor evolutii se va desemna cel mai bun jucator. Banuiesc, ca acel clasament provizoriu, care de azi sau de maine devine clasament oficial pentru sezonul urmator (desi parca s-au schimbat regulamentele, probabil nu mai e asa), are si o alta insemnatate, nu doar pentru argumentul mentionat la inceputul frazei. E ca la fotbal, in 2004, Grecia desi a castigat campionatul european, nu inseamna automat ca a fost cea mai buna echipa din lume(cea mai buna echipa era cea de pe locul 1 in topul FIFA).


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pjanooo Trimite mesaj privat
pjanooo
A super fan


Data înscrierii: 07/Mai/2013
Mesaje: 57
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mie 8 Mai 2013, 0:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

free2tedy a scris:
Clasamentul in tenis cumuleaza cele mai bune 23 de turnee, parca, dintr-un an calendaristic, din punct de vedere al punctajelor. Asa ca degeaba joaca unu toate turneele posibile dintr-un an daca e slab si n-are performante. Asa mi s-ar parea normal si in snooker sa fie, sa conteze x turnee mari, y turnee mici, ca asa cum e acum e un concurs de furnicute, ca sa fii in top16 trebuie sa joci absolut toate turneele, ceea ce mi se pare inuman la cate competitii au ajuns sa existe in prezent.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pjanooo Trimite mesaj privat
free2tedy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Dec/2007
Mesaje: 238
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mie 8 Mai 2013, 1:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Avand in vedere formatul campionatului mondial, si eu as spune ca in momentul de fata Ronnie e cel mai bun din lume. De ce? Pentru ca mie mi se pare ca meciurile in format lung reflecta mult mai bine valoarea jucatorilor, acestia jucand mai multe sesiuni pentru stabilirea castigatorului si astfel forma de joc la un singur moment de timp nu mai cantareste atat de decisiv ca in meciurile in format scurt.

Din pacate clasamentul nu reflecta valoarea jucatorilor asa cum trebuie. Selby e numar unu si a castigat in ultmii doi ani, 2 turnee de puncte(UK si Shanghai), Mastersul si 3 PTC-uri in timp ce Ronnie a castigat 2 campionate mondiale, mastersul german si 2 PTC-uri. Unu e pe locul 1 si celalalt e pe locul 19, mie mi se pare o diferenta absurda. E ca si cum Nadal ar castiga intr-un an un Slam si un Masters si ar fi pe locul 15 sub unu care abia daca a castigat 2-3 turnee de ATP 250. Din punctul meu de vedere un clasament trebuie sa reflecte o ordine valorica a jucatorilor. Ma uit acum la clasament, si constat stupefiat ca Mark Davis e pe locul 14 cu o finala pierduta de PTC si mondialul de 6-reds(care culmea e non-ranking event) castigat in ultimii 2 ani. Evident ca asta e datorat sistemului de punctare al fazelor eliminatorii. Practic un sfert la UK Championship si un sfert la International Championship sunt recompensate cat o victorie la UK Championship sau cat o finala pierduta la campionatul mondial, numai eu vad o problema in asta?

Legat de dorinta jucatorilor de a castiga bani, nu vad absolut nici o problema, pot sa se duca la cate turnee vor ei ca banii oricum se dau, dar mi se pare aiurea ca unul care sa zicem ca intr-un an a jucat doar la campionatul mondial si l-a si castigat sa fie sub altul care a pierdut in R16 la 5 dintre turneele mari.

Sa vedem cat de bun o sa fie clasamentul bazat pe bani. Va fi o imbunatatire probabil fata de sistemul actual dar ma indoiesc ca va fi una dintre cele mai bune variante.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui free2tedy Trimite mesaj privat
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 8 Mai 2013, 7:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu propun ca fiecare sa si-l considere pe cine doreste drept cel mai bun jucator din lume 8)



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
hunt3r
Addicted to snooker


Data înscrierii: 10/Feb/2012
Mesaje: 145
Locație: sibiu

MesajTrimis: Mie 8 Mai 2013, 8:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, dar se vede cu ochiul liber cine este cel mai bun jucator din lume, o recunoaste toata lumea, pana si cei mai aprigi rivali o spun Smile .
Inainte de campionatul mondial, erau foarte multi favoriti, parca mai multi ca niciodata.Din valul stelelor mai nou aparute se anuntau cu sanse(Trump, Ding, Allen), pe de alta parte, erau jucatorii cu experienta si psihic de fier(Higgins, Selby, Robertson)...si altii.A venit Ronnie de la ferma si a facut o aroganta Razz 8) .Nu putem sa ne legam de faptul ca adversarii lui au ratat, sau ca in nu stiu care meci scorul putea fi altul, sa fim seriosi.A castigat toate meciurile la o diferenta clara de scor, procentajele lui au fost foarte ridicate...bineinteles ca adversarii lui au ratat mai mult, din cauza asta este el cel mai bun, pt. ca rateaza mai putin decat adversarii Laughing ...bineinteles ca scorul putea fi altul, scorul poate fi altul tot timpul...jucatorii mari fura jocuri, cu cat sunt mai buni, cu atat fura mai multe jocuri.
Ronnie ne-a demonstrat ca daca el este in forma, nu are cu cine sa joace.Selby este un jucator admirabil, ft. constant, dar nu cred ca se poate face o comparatie...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui hunt3r Trimite mesaj privat
pjanooo
A super fan


Data înscrierii: 07/Mai/2013
Mesaje: 57
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mie 8 Mai 2013, 17:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

free2tedy a scris:
Avand in vedere formatul campionatului mondial, si eu as spune ca in momentul de fata Ronnie e cel mai bun din lume. De ce? Pentru ca mie mi se pare ca meciurile in format lung reflecta mult mai bine valoarea jucatorilor, acestia jucand mai multe sesiuni pentru stabilirea castigatorului si astfel forma de joc la un singur moment de timp nu mai cantareste atat de decisiv ca in meciurile in format scurt.

Din pacate clasamentul nu reflecta valoarea jucatorilor asa cum trebuie. Selby e numar unu si a castigat in ultmii doi ani, 2 turnee de puncte(UK si Shanghai), Mastersul si 3 PTC-uri in timp ce Ronnie a castigat 2 campionate mondiale, mastersul german si 2 PTC-uri. Unu e pe locul 1 si celalalt e pe locul 19, mie mi se pare o diferenta absurda. E ca si cum Nadal ar castiga intr-un an un Slam si un Masters si ar fi pe locul 15 sub unu care abia daca a castigat 2-3 turnee de ATP 250. Din punctul meu de vedere un clasament trebuie sa reflecte o ordine valorica a jucatorilor. Ma uit acum la clasament, si constat stupefiat ca Mark Davis e pe locul 14 cu o finala pierduta de PTC si mondialul de 6-reds(care culmea e non-ranking event) castigat in ultimii 2 ani. Evident ca asta e datorat sistemului de punctare al fazelor eliminatorii. Practic un sfert la UK Championship si un sfert la International Championship sunt recompensate cat o victorie la UK Championship sau cat o finala pierduta la campionatul mondial, numai eu vad o problema in asta?

Legat de dorinta jucatorilor de a castiga bani, nu vad absolut nici o problema, pot sa se duca la cate turnee vor ei ca banii oricum se dau, dar mi se pare aiurea ca unul care sa zicem ca intr-un an a jucat doar la campionatul mondial si l-a si castigat sa fie sub altul care a pierdut in R16 la 5 dintre turneele mari.

Sa vedem cat de bun o sa fie clasamentul bazat pe bani. Va fi o imbunatatire probabil fata de sistemul actual dar ma indoiesc ca va fi una dintre cele mai bune variante.



Eu vad putin altfel problema. A nu se intelege ca am vreo problema cu unii in sensul ca tin foarte tare cu ei, sau cu altii in sensul ca ii detest. Dar dupa ideea ta, ar putea insemna ca de ex, Hawkins este mai bun decat Selby, deoarece in acest format s-a intamplat ca Hawkins sa castige. Si da, folosesc cuvintele "s-a intamplat", pentru ca eu cred ca daca maine incepe o alta editie de campionat mondial, exact cu aceleasi meciuri, rezultatul dintre cei doi ar sta altfel, si probabil nu numai in acest meci. Binenteles ca Ronnie, e cel mai inzestrat jucator, asta e clar si fara dubii, dar raman la parerea ca el a fost cel mai bun jucator la aceasta editie de campionat mondial, pe cand Selby a fost cel mai bun jucator al sezonului, indiferent ca a iesit prematur din competitia numita campionat mondial.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pjanooo Trimite mesaj privat
sentence
Vizitator





MesajTrimis: Mie 8 Mai 2013, 18:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

noul clasament bazat pe castigurile in bani vor reflecta cu acuratetze diferentele intre jucatori si discutiile vor fi in plus, cred eu. Multe dintre premii la majoritatea eventurilor vor creste si ele dupa cum merge snookerul la nivel mondial in acest moment. E pe val mai tare ca intotdeauna. O mare surpriza personala a fost acum cateva zile cand am auzit la RADIO romania actualitati la rubrica sport dupa fotbal finala cupei nu stiu care si tenis , un turneu mondial..etc.., o stire despre campionatul mondial de snooker cu date, nume .etc. Deci , snookerul e pe val si sa speram ca va fi si mai si in curand cu inca o tara cu o populatie de un miliard si ceva, bagata in main tour cu un nou event, nu se stie daca invitational sau altfel..si anume India, care sa recunostem are piata imensa. Deci bani in plus, rating..etc etc.


Sus
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Mie 8 Mai 2013, 18:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cel mai bun stim cu totii ca este Chuck Norris...

Dar la turneul asta O'Sullivan a fost cel mai bun. A castigat. La fel cum Robertson a fost cel mai bun la China Open sau Mark Allen la Haikou.

Cel mai bun in clasament ramane Mark Selby. O'Sullivan ramane in afara top16. Un motiv in plus pentru Ali Carter sa ii doreasca "numai de bine"...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
hunt3r
Addicted to snooker


Data înscrierii: 10/Feb/2012
Mesaje: 145
Locație: sibiu

MesajTrimis: Mie 8 Mai 2013, 18:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu cred ca putem delimita putin lucrurile...
Cel mai talentat jucator e una, cel mai bun e alta(valoros), cel mai titrat e altceva...si ar mai fi cel mai in forma...poate suna stupid ce spun eu Rolling Eyes, sa ma explic...prin exemple, ca sa nu lungesc vorba prea mult Smile .
Cel mai talentat jucator este Ronnie, el fiind si cel mai valoros(cel mai bun la ora asta, d.p.d.v. al capacitatii sale de a juca snooker, de a castiga meciuri si turnee, de de a castiga jocuri dintr-o singura vizita la masa etc...), el practica si cel mai frumos joc, cat si cel mai performant.Cel mai in forma jucator este...stiti cine??...tot el Laughing, tocmai ce ne-a demonstrat-o.
Jucatorul cel mai titrat este bineinteles Hendry.
Am vazut ca si voi ati facut comparatii intre snooker si tenis, tocmai deasta vreau sa fac o comparatie.Djokovic este cel mai in forma jucator, cat si cel mai valoros in momentul acesta, desi Nadal sau Federer sunt mai titrati decat el...dar sarbul demonstreaza si prin joc faptul ca momentan joaca cel mai bun tenis, nu degeaba ocupa prima pozitie in lume.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui hunt3r Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Mie 8 Mai 2013, 18:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar trebuie sa te contrazic. Talentul nu e de masurat, e doar o vorba asa... frumoasa... Nu exista argumente valide nici pro nici contra unui jucator, din moment ce masuratoarea este strict subiectiva. Am sa trec peste asta.

Dar cel mai in forma la ora asta? Habar nu am. E ceva ce nu poate fi masurat. Poate O'Sullivan tocmai si-a rupt mana si ar pierde un meci in momentul asta contra oricui, nu avem de unde sa stim.

De aceea exista clasamentul , pentru a putea avea o masura exacta a celui mai bun jucator la un moment dat. Si acel jucator este Selby.
Asta este o delimitare adevarata. Nu discutiile gen "cine e mai bun: ninja sau Van Damme?"... Astea sunt doar copilarii din partea fanilor, pe care le intelegem cu totii... Cine nu a dat cu piciorul in aer iesind de la cinema dupa un film cu ninja....

Cel mai bun jucator la acest Campionat Mondial, am mai spus, a fost O'Sullivan. La fel cum a fost si Hendry in 1996, Higgins in 2011, Murphy in 2005, Robertson in 2010, etc.

Cel mai valoros se poate sa ai dreptate si sa fie O'Sullivan. Din punct de vedere al castigurilor pe care le aduce, adica al valorii pe care o are pentru WBSA. El aduce oameni in sala si la casele de pariuri mai mult decat ceilalti. Are cei mai multi fani. Cam ca Real Madrid , daca vrei o comparatie (sa nu ne limitam la tenis)...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » Campionatul mondial 2013 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 47, 48, 49, 50  Următoare
Pagina 48 din 50

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community