Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Masuta de snooker pentru copii facuta in casa

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Linkuri noi, poze noi
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Cristian.D
More than a fan


Data înscrierii: 20/Ian/2013
Mesaje: 26
Locație: Italia

MesajTrimis: Mar 25 Iun 2013, 15:41    Titlul subiectului: Masuta de snooker pentru copii facuta in casa Răspunde cu citat (quote)

Totul a inceput de la faptul ca de cate ori merg sa joc snooker, fiul meu de 7 ani vrea sa joace si el si practic nici el nu se distreaza (ca nu-l lasam) nici noi nu reusim sa facem un meci in liniste... In plus, sunt pe cale sa-mi cumpar o masa de snooker pentru mine (din pacate de dimesiune redusa, cat sa incapa in garaj, adica de 8ft, dar tot e mai bine decat nimic...), iar masuta asta ar cam fi polita de asigurare ca nu o sa-mi distruga masa cumparata... Very Happy

Am plecat de la idea de a cheltui foarte putini bani, chiar deloc daca se poate. IN primul rand m-am dus la o fabrica de mobila si am cerut daca au o placa de PFL/MDF ca deseu; aveau si erau enorme (2x3m) asa ca am facut pe tiganu si i-am rugat sa mi-o si taie la dimensiunea 150x75cm. Placa este acoperita cu melamina alba, lucioasa-oglinda. Nu mi-au luat nici un ban. Apoi m-am dus intr-o fabrica ce produce tuburi si conducte de plastic si cauciuc si am intrebat de ceva deseuri de cauciuc din care sa pot face mantele si pana la urma am optat pentru niste garnituri de tuburi foarte mai (diametru 1,5m) care au un profil destul de asemanator cu cele de snooker (vezi in poze, daca am sa reusesc sa le postez...). E ceva mai moale decat cauciucul original de mante si cam amortizeaza, dar pentru dimensiunea mesei e mai bine asa, ca nu risti sa faci 5 tururi de masa daca dai mai tare... Tot de aici am luat si niste europaleti rupti di lemnul carora sa fac mantele si picioarele. In loc de postav am folosit un material verde semisintetic dar rezistent ceva intre bumbac si matase, pe care mi l-a adus o prietena croitoreasa, tot ca deseuri industriale si deci tot gratis. Dupa ce l-am intins pe masa, am constatat ca acest material se comporta foarte bine, si bilele se misca perfect, iau si pastreaza efectul imprimat, mult mai mult decat pe mesele ieftine care se gasesc in comert!

Dupa un WE interg de munca, ajutat de un prieten la pensie care inainte era restaurator de mobile de arta si are toate sculele imaginabile pentru lemn, suntem aproape de safrsit. Partea cea mai grea a fost realizarea mantelor la forma dorita (am luat si folosit tiparele gaurilor si mantelor de la o masa adevarata, 12ft, si le-am reprodus exact) in asa fel inact sa fie demontabile (toata masa e demontabila) pt a permite o eventuala inlocuire a "postavului" in caz de nevoie. Mai avem de facut sistemul de recuperare a bilelor, care va fi in varianta cosulet din plasa, si montarea mesei pe picioare care sa fie reglabile in inaltime (la varsta asta copii cresc repede) si reglabile "fin" pt a aranja masa perfect orizontal.

Nu stiu daca am facut bine facand buzunarele exact ca la o masa normala pe o masa asa de mica, dar m-am gandit ca bilele pe care le voi da lui sa se joace sunt bile "full-size" de 52,4mm, si in felul asta se invata direct cu bilele "normale" si cu gaurile "normale", chiar daca e mai usor sa bagi bila. Daca i-as fi luat bile de 38mm sa zicem si as fi facut gaurile pe masura ar fi fost dupa parerea mea prea ne-natural...

Pana la sfarsitul saptamanii, pauza pentru ca muncesc, dar sper ca in WE sa fie gata. Am facut poze si filmulete pe care am sa le montez impreuna si le voi pune pe YouTube. Pana atunci incerc sa pun cateva poze, dar nu prea ma pricep... sper sa functione link-ul de mai jos fara sa va ceara parola de acces...

http://share.shutterfly.com/action/welcome?sid=0AYuXDdq5bN2Ly4
***



_________________
Viata este ceea ce se intimpla in timp ce tu iti planifici viata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristian.D Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Linkuri noi, poze noi Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community