Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

FOARTE IMPORTANT! - Sondaj autobiografie Ronnie O'Sullivan
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Maeștrii
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Daca ar aparea in limba romana cartea "RONNIE - Autobiografie lui Ronnie O'Sullivan", ati fi interesat in achizitionarea acesteia?
Cu siguranta DA!
71%
 71%  [ 32 ]
Poate
17%
 17%  [ 8 ]
NU
11%
 11%  [ 5 ]
Voturi totale : 45

Autor Mesaj
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 3 Feb 2014, 9:49    Titlul subiectului: FOARTE IMPORTANT! - Sondaj autobiografie Ronnie O'Sullivan Răspunde cu citat (quote)

In 2003 aparea in Londra autobiografia lui Ronnie O'Sullivan ( http://www.amazon.co.uk/Ronnie-Autobiography-OSullivan/dp/0752858807 - varianta originala in lb engleza)

Anul trecut a aparut o a doua carte autobiografica ("Running" - link http://www.amazon.co.uk/Running-The-Autobiography-Ronnie-OSullivan/dp/0752898809) si, dupa ce le-am citit pe amandoua, m-am gandit ca amandoua cartile ar merita sa vada lumina tiparului si in limba romana!

Evident ca prima ar trebui publicata cea din 2003 (in opinia mea, este si cartea cea mai fascinanta, atat pentru iubitorii de snooker dar si pentru orice cititor, intrucat e o lectie de viata impresionanta, intre glorie si disperare, intre dependenta de droguri si excelenta in snooker, o relatare absolut remarcabila si extrem de bine scrisa, abundand cu referinte despre aspecte intime si private atat din viata lui Ronnie, cat si amanunte cu privire la marii jucatori care i-au fost prtieteni sau oponenti de-a lungul timpului, din copilarie si pana la maturitate).

Pentru a face insa demersurile in ceea ce priveste obtinerea drepturilor de traducere si publicarea propriuzisa, se impune un sondaj de opinie cu privire la cererea pe care ar avea-o in Romania autobiografia lui Ronnie. Orice aparitie editoriala este dificil de sustinut financiar, cu atat mai greu este sa convingi o editura sa se inhameze la o carte despre viata unui sportiv... si mai ales cand e vorba despre un sport de care majoritatea din acele edituri nici nu au auzit!

De aceea va rog pe cat mai multi de pe acest forum sa participati la sondaj, intrucat acesta va sta la baza argumentatiei mele in favoarea aparitiei autobiografiilor lui Ronnie!

Va multumesc!




Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Mar 4 Feb 2014, 8:17, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Lun 3 Feb 2014, 23:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Unde e sondajul? Eu as vrea cartile in romana!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 4 Feb 2014, 8:16    Titlul subiectului: Deasupra Răspunde cu citat (quote)

serbanm a scris:
Unde e sondajul? Eu as vrea cartile in romana!


Sondajul e chiar in capul (deasupra) topicului. Are deja 10 participanti, voteaza si tu!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 6 Feb 2014, 10:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In 6 zile sunt doar 17 voturi exprimate in sondajul de opinie de la acest topic Sad

Probabil cartea totusi nu ar trezi atat de mult interes pe cat credeam... Daca totusi ati fi interesat de aparitia acesteia, VA INVIT SA VOTATI.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
rudiprus
Addicted to snooker


Data înscrierii: 19/Apr/2013
Mesaje: 304

MesajTrimis: Joi 6 Feb 2014, 16:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Excelenta initiativa, insa nu cred ca rezultatele pot fi relevante.

De ce zic asta...forumul are 1039 de useri inregistrati. E greu de stabilit cati din acesti useri sunt activi pe forum. O indicatie ar fi faptul ca doar 170 au postat 10 sau mai multe mesaje (si asta din 2004 incoace, de cand exista forumul).

Hai,totusi, sa acceptam ca exista 170 de useri activi, care este un "sample" destul de mic pentru a sustine initiativa.

Pana acum au votat 21, deci peste 10%...este rata de raspuns mica spre medie, dar statisticile arata ca o rata mai mare (se ajunge spre 60%) nu imbunatateste f mult acuretea rezultatelor.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Shanghai Masters 2013, China Open 2014, Campionatul Mondial 2018
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rudiprus Trimite mesaj privat
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 10 Feb 2014, 11:57    Titlul subiectului: VA ROG SA VOTATI! Răspunde cu citat (quote)

De acord, Cu toate astea apelez la cei 145 care au vizualizat topicul sa faca efortul de a vota, e doar un click distanta, nu va cheama nimeni la urne si nici nu aveti zeci de pagini cu candidati de parcurs...

Va cer sa va solidarizati in a ma ajuta si sa votati, pro sau contra, cum doriti dar
VA ROG SA VOTATI!

Multumesc!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 10 Feb 2014, 12:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E posibil cineva sa intre de mai multe ori si astfel se contorizeaza fiecare vizita .... asadar nu cred ca sunt mai multi de 40-50 useri care au dat click pe acest topic.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 10 Feb 2014, 15:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CosminCtin a scris:
E posibil cineva sa intre de mai multe ori si astfel se contorizeaza fiecare vizita .... asadar nu cred ca sunt mai multi de 40-50 useri care au dat click pe acest topic.


OK, IN REGULA PRIETENI: 40 de votanti, ma ajutati cu niste rezultate, va rog? Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Joi 11 Sep 2014, 21:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://librarie.carturesti.ro/in-fuga-autobiografia-387153

Nu stiu daca mai e de actualitate, dar eu am achizitionat cartea, comandand pe linkul de mai sus. 35 de lei m-a costat. Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca e si tradusa si ca e in stoc Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
snookerfreak



Data înscrierii: 12/Sep/2014
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin 12 Sep 2014, 7:47    Titlul subiectului: ALERGAND nu este RONNIE !!! :( Răspunde cu citat (quote)

Am facut imensa greseala sa cumpar autobiografia lui Ronnie, pe care evident ca o asteptam cu sufletul la gura, stiind ca se lucreaza la traducere deja de anul trecut ...

Fratilor, ce e pe rafturile librariilor NU E autobiografia lui Ronnie O'Sullivan din 2003 (pe care personal o detin din 2005 in original in limba engleza, doar ca engleza mea e cam de balta, de aceea asteptam ca pe sfintele moaste traducerea!!!....) ci e CONTINUAREA acesteia, aparuta anul trecut! Cum naiba, incredibil, doar in Romania se poate intampla asa ceva!!!

Asta e autobiografia: http://www.amazon.co.uk/Ronnie-The-Autobiography-OSullivan/dp/0752858807
Asta e continuarea aparuta anul trecut: http://www.amazon.co.uk/Running-The-Autobiography-Ronnie-OSullivan/dp/0752898809

Pe scurt, autobiografia adevarata, aia din 2003, incepe de cand avea el sapte ani, descrie cum a invatat el snooker, ce l-a manat in toata pasiunea asta a lui, cum si unde juca, cum a facut primul break de o suta, cum umbla de copil pe la turnee si toate amintirile lui legate de jucatori astazi celebritati, dar care erau copii pe-atunci... un de-li-ci-u! Toate astea lipsesc din continuarea tradusa in Romanica noastra de poveste...! Nu mai vorbesc de condamnarea lui taica-sau, problemele lui de maturizare si lupta cu drogurile si alcoolul, toate toate aceste framantari si turbulente ce explica cam tot ce ne-a mirat pe noi de-a lungul anilor (si ne mai mira uneori!) in comportamentul lui Ronnie, toate astea lipsesc sau in cel mai fericit caz sunt pomenite sporadic in cartea asta...

Snookerul a fost o pasiune de-a mea pe vremurile lui Steve Davis, Parrot, White. In ultima vreme am pierdut contactul cu acest sport, mie imi placea cand se juca cu whiskey-ul pe masa si implica mai multa pasiune si mai putini bani. V-o zic doar pt ca acesta e motivul pentru care nu am fost la current nici cu aparitia cartii "RUNNING" anul trecut, altfel stiam ca e alta carte si nu "puneam botul". Pentru ca se vede dupa titlu si coperta ca nu este "RONNIE", dar na, stiti cum e la mall... intre doua filme si-o cumparatura vad cartea (eram la diverta, in Maritim Mall din Constanta), pe coperta Ronnie - ochii mari si jap! Cartea in cos, normal!

Cand colo, cartea asta e in principal despre ultimii 4~5 ani din viata lui, zice in treacat cate ceva si despre adolescent dar numai cat sa poata lega de eliberarea lui taica-sau si de altele... dar un sfert din carte trateaza pasiunea lui Ronnie pentru alergat (!!!), total neinteresant pentru mine care nu alerg nici pana la magazinul din colt... in alt sfert de carte descrie sportivii lui preferati din alte domenii decat snookerul (!!!), mega-plictiseala...

Nu prea inteleg ce s-a intamplat si cum de nu s-a pubicat prima oara, firesc, cartea din 2003? Poate ne explica mediatecar. Presupun insa ca nu s-au adunat destule voturi si nu s-a mai tradus? In cazul asta insa, de ce sa se fi tradus continuarea? Mister!....

Poate ne lamureste cineva cu privire la asta.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfreak Trimite mesaj privat
Redboy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 01/Aug/2007
Mesaje: 693

MesajTrimis: Vin 12 Sep 2014, 8:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred că exagerezi puțin, snookerfreak. "Am făcut imensa greșeală...". Nici măcar greșeală n-aș putea s-o numesc. Poate doar dacă 35 lei înseamnă mult pentru buzunarul tău, ceea ce nu cred. E totuși o carte tradusă de 344 pagini (deci pentru care s-a depus ceva efort), pe care probabil orice fan Ronnie și-ar dori să o aibă. Unii nici măcar nu o au pe prima (în engleză)... Și oricum, sigur știai că există două cărți, iar titlul "În fugă" ar fi trebuit să te pună puțin pe gânduri înainte să o cumperi, că oricât ar fi de baltă engleza ta, cred că știi ce înseamnă "Running"...

O fi fost firesc să se traducă cartea din 2003 prima oară, dar tu chiar preferai să nu fie tradusă nici măcar cea de-a doua... Rolling Eyes Aș zice să revii cu picioarele pe pământ.

Dacă ai răbdare, poate o să fie tradusă și cealaltă, până nu moare Ronnie.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Australian Open 2012, Wuxi Classic 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Redboy Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 12 Sep 2014, 8:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cartea aparuta in Romania este intr-adevar continuarea primei carti.

Am inteles de la editura Publica (atentie, singura editura ce a raspuns mailurilor mele trimise cam la toate editurile dupa ce am tradus cartea, deci nu sariti pe ea!) ca editura Orion din Londra (sau ma rog, reprezentanta ei din Europa) a insistat sa se publice RUNNING (In fuga) si nu RONNIE. Ca cica asta a doua ar fi o reeditare a primei carti cu cateva completari si aduceri la zi... ca nu are rost sa publice cartea din 2003, pentru tot ce scrie acolo ca e cuprins in asta noua... samd. Evident ca la aflarea acestei vesti (editura m-a anuntat ca aia insista sa se publice a doua carte si nu prima) nu mi-a cazut foarte bine, dar cum traducerea am facut-o din pasiune si nu pentru bani, am zis, asta e, ce sa-i faci? In plus, am spus editurii ca daca tot e o reeditare, inseamna ca traducerea mea poate fi utilizata fara probleme, respectiv pentru partea din carte de pana in 2003, nu?

Astea fiind stabilite, am cumparat cartea RUNNING, asa-zisa reeditare, imediat dupa aparitie, mort de curiozitate: si snookerfreak are perfecta dreptate! Ea nu e nicidecum o reeditare, ci clar o continuare a primei carti din 2003!... Cartea pomeneste doar sporadic cateva evenimente din prima carte, doar in treacat, pentru a face legatura cu alte chestii... Si nici vorba de o reeditare, ci evident, cartea este o CONTINUARE a celei din 2003. De aceea are si alt titlu... in fine.

Ce va pot spune este insa ca, prin amabilitatea d-lui Ungureanu de la Publica (si va rog sa ma credeti ca nu a depins de dansul, ci a fost ceva de alta natura, nu pot decat sa presupun ca poate editura din Anglia nu are interes sa publice decat aceasta a doua carte... poate pentru prima nu mai intra veniturile la ea ci doar la Ronnie?... cine stie? Very Happy ), stiu doar asta: daca aceasta carte aparuta la noi se va vinde cat de cat, editura este dispusa sa publice si prima carte. Pentru ca tot ei detin drepturile de traducere si pentru prima. Cel putin, asa mi-au spus mie.

Nu ma intrebati de ce nu au publicat ambele carti simultan. Pot doar presupune ca presiunile din partea editurii din Anglia au fost pe publicarea acestei continuari in defavoarea primei carti. Probabil ca a fost chestie si de bani, una e sa publici o carte, alta doua... desi le-am propus si sa suport eu financiar publicarea primului volum, gasisem si sponsori... dar nu s-a putut, toate eforturile mele fiind in zadar. In fine...

In final, cred ca problema poate fi pusa si astfel: daca ati fi citit prima carte, ati fi luat-o si pe aceasta a doua, nu? Ei bine, intamplarea a facut sa apara a doua acum: nu conteaza, eu zic sa o cumparati pentru a-i convinge pe cei de la Publica sa o tipareasca si pe prima!

Oricum, mai las sa treaca ceva vreme si am sa reiterez editurii Publica propunerea mea sa publicam prima carte, chiar daca pe banii mei, si daca aceasta aparuta acum nu are trecere, sa le vindem impreuna. Gasim cumva o solutie pana la urma, sper! Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
snookerfreak



Data înscrierii: 12/Sep/2014
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin 12 Sep 2014, 8:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Redboy a scris:

Dacă ai răbdare, poate o să fie tradusă și cealaltă, până nu moare Ronnie.


Bine spus! Twisted Evil

Redboy, este evident ca nu e vorba de bani, da-i naibii de bani... ci de faptul ca am luat-o ca sa pot savura in tihna cartea ce cu greutate am incercat s-o buchisesc in engleza (ce sa fac??? pe vremea mea se invata rusa la scoala si franceza! Crying or Very sad ), si cand m-am apucat de ea nu doar am vazut ca e cu totul altceva, dar marturisesc sincer ca au fost capitole intregi pe care le-am citit extrem de greu (partea despre filosofia alergatului e crima pentru cine nu e pasionat de asa ceva... dar in fine, poate sunt doar eu ciudat si credeam ca daca cumpar o carte despre Ronnie, voi citi despre snooker... LOL).

Evident ca oricum cumparam si cartea asta, dar imi exprimam doar dezamagirea ca nu s-a tradus prima (ai citit-o pe prima? Daca da, te rog spune-mi pe bune, ce crezi despre a doua in comparatie cu prima?).

Si imi mai exprimam mirarea ca cineva a putut face o asemenea eroare inexplicabila, adica cum sa publici partea a doua la o autobiografie pentru care tot tu detii drepturile de autor si pentru prima parte?! Shocked (cel putin din ce tocmai ne zice si d-l mediatecar, asta deduc, nu?)

E ca si cum ai citi "Dupa douazeci de ani" si doar pe urma (daca se mai publica) si "Cei trei muschetari"! 8) Laughing Asadar asta e, trebuie sa ascult sfatul tau, sa revin cu picioarele pe pamant si sa multumesc din suflet celor care au decis sa publice vol 2 inainte de vol 1, dupa deviza "putea sa nu publice nici asta", sau "merge si asa", "putea sa fie si mai rau", etc.

Rolling Eyes


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfreak Trimite mesaj privat
Redboy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 01/Aug/2007
Mesaje: 693

MesajTrimis: Vin 12 Sep 2014, 9:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu am citit niciuna din ele. Very Happy Îmi place de Ronnie, evident, și e cu siguranță cel mai talentat jucător al "zilelor noastre", dar nu mă declar fanul său. Asta nu înseamnă că n-o să citesc vreodată.

Anyway, cred ca răspunsul lui mediatecar lămurește întreaga problemă.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Australian Open 2012, Wuxi Classic 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Redboy Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin 12 Sep 2014, 15:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

snookerclau a scris:
http://librarie.carturesti.ro/in-fuga-autobiografia-387153

Nu stiu daca mai e de actualitate, dar eu am achizitionat cartea, comandand pe linkul de mai sus. 35 de lei m-a costat. Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca e si tradusa si ca e in stoc Laughing


Am cumparat si eu cartea tot de aici, constienta fiind ca este continuarea. (Prima am citit-o in engleza cu dictionarul langa mine.)
Am primit-o azi prin curierat si abia astept sa o citesc! Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Maeștrii Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community