Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Kacper Filipiak - primul polonez din Main Tour

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 9 Apr 2011, 14:47    Titlul subiectului: Kacper Filipiak - primul polonez din Main Tour Răspunde cu citat (quote)

Sper că nu mă pripesc, dar momentul este foarte important și nu numai pentru Polonia. Mi s-a părut că n-are rost să postez la threadul Campionatului european U-21 și că puștiul ăsta ne va mai da de discutat.

Menționam, la thread-ul competiției, că noul campion urma să fie așteptat, la aeroport, de mulți entuziaști. A fost. Printre aceștia și Przemek Kruk, care i-a luat un interviu pentru Eurosport-Polonia.

Kacper, campion european U-21, abia sosit pe aeroportul din Varșovia

Kacper a fost întrebat dacă plecase în Malta cu un obiectiv anume și ce sperase să reușească : „Da, voiam neapărat să depășesc faza grupelor și am reușit.” (Mda, așa s-ar zice ! Între noi fie vorba, obiectivul cu pricina n-a fost chiar așa ușor de realizat și Kacper s-a clasat al patrulea în Grupa G – spre deosebire de finalistul Michael Leslie, care s-a calificat în eliminatorii după ce, în grupa lui – Grupa E – n-a cedat decât un frame. Numai că râde mai bine cine râde la urmă...)

A doua întrebare s-a referit la presiunea din meciul lui cu englezul Mitchell Travis, al doilea cap de serie al turneului (calificat și el din grupe cu numai 3 frame-uri pierdute). Fili a spus : „În grupe, Mitchell a jucat extraordinar. Chiar înainte de meci, l-am auzit, fără să vreau, pe Adam (dășteptul său de compatriot Adam Stefanów, adică) spunându-i cuiva că Mitchell e invincibil. M-am speriat groaznic. Dar am câștigat primele două frame-uri și mi-a trecut sperietura. Pe urmă, meciul a devenit mai echilibrat. M-am concentrat și am jucat foarte bine. Cred că acela a fost meciul meu cel mai important și mai bun – mai ceva decât finala.”

Reporterul Eurosport l-a întrebat cum de a putut să-și păstreze calmul și dacă a făcut ceva pregătire cu psihologul. „Nu, așa sunt eu, calm. Nu m-am pregătit pentru asta. E firea mea.”

Se vorbește despre el în toată lumea, l-a anunțat domn’ rep, după care l-a informat că urmează să joace la Telford, la Sheffield etc – îl luase valul, dar puștiul l-a adus imediat pe terenul cert al realității : „Păi, mai întâi trebuie să joc în calificări...”

Oricum, Fili zice că nu se lasă de școală (marți are teză la nu știu ce materie din care, foarte probabil, n-o să-și facă niciodată o meserie) și va încerca să etc etc. Greu de crezut că așa ceva ar fi posibil (dar trebuie să adaug că notele sau calificativele obținute până acum sunt maxime).

Poate însă că lucrul cel mai interesant pe care l-am aflat (nu din interviu, bineînțeles) este că tânărul a ieșit la lumină, total pe neașteptate, la Campionatul național Under-16 al Poloniei, în 2008, după ce se apucase de snooker de numai câteva săptămâni.

Kacper în 2008, când s-a apucat de snooker

A trecut de grupe, de optimi și a pierdut în sferturi, 2-3, în fața mult mai experimentatului Piotr Majcherczyk, pe care poate că-l cunosc și unii dintre ai noștri. A pierdut, dar s-a făcut remarcat. În anul următor, a ajuns tot până în sferturi, dar la Campionatul național Under-21 (unde l-a învins Michał Zieliński, cu 3-1). Apoi, a făcut echilibristică temporală școală-snooker. Și a venit momentul Malta.

Dacă participă la toate PTC-urile, are șanse mari să-și păstreze locul în MT, dar, pentru moment, ceea ce contează enorm (atât pentru Polonia, cât și pentru planurile lui Barry Hearn) este să se creeze un „efect Filipiak” exact așa cum, în China, a existat (și continuă să se manifeste) puternicul „efect Ding”.

Bravo, Fili !



PS : Prenumele noului campion se pronunță "kațper", cu accent pe prima vocală.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 20 Oct 2011, 16:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ghiciți cu cine s-a antrenat azi polonezul cel blonduț & simpatic ?... Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Joi 20 Oct 2011, 16:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Desi ne este foarte simpatic juniorul polonez nu prea se simte in largul sau in circuitul mondial profesionist si tare mult nu as vrea ca el sa doboare recordul negativ al jucatoarei R.Evans care a terminat sezonul fara a obtine macar o victorie,In situatia lui Kacper se mai afla inca trei jucatori anume J.Meara,D.Wells si L.Vatnani pe I.Figueiredo nu il mai punem la scoteala deoarece nu stiu daca brazilianul va mai participa la un turneu in actualul sezon.
Sper sa isi revina desi sanse se a ramane si in urmatorul sezon in circuitul mondial ar fi doar Q School.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 7 Feb 2015, 0:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

BREAK MAXIM !

Primul jucător polonez care să facă un break maxim.

Well done, Kacper ! Applause



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community