Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

FOARTE IMPORTANT! - Sondaj autobiografie Ronnie O'Sullivan
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Maeștrii
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Daca ar aparea in limba romana cartea "RONNIE - Autobiografie lui Ronnie O'Sullivan", ati fi interesat in achizitionarea acesteia?
Cu siguranta DA!
71%
 71%  [ 32 ]
Poate
17%
 17%  [ 8 ]
NU
11%
 11%  [ 5 ]
Voturi totale : 45

Autor Mesaj
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Vin 12 Sep 2014, 19:15    Titlul subiectului: Re: ALERGAND nu este RONNIE !!! :( Răspunde cu citat (quote)

[quote="snookerfreak"]Am facut imensa greseala sa cumpar autobiografia lui Ronnie, pe care evident ca o asteptam cu sufletul la gura, stiind ca se lucreaza la traducere deja de anul trecut ...


Cred ca alergatul inseamna mai mult pentru Ronnie decat inseamna pentru tine Shocked
El a declarat ca alergatul l-a tinut in forma pentru snooker si l-a facut sa se indeparteze de droguri, prozac etc
Si eu astept sa primesc cartea si imi doresc foarte mult o traducere la prima carte


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum 14 Sep 2014, 14:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am cumparat-o, am primit-o, am savurat-o; continuare sau nu mie mi-a placut tare mult. Abia astept sa apara si prima; ii multumesc de pe-acum lui mediatecar pentru traducere. Pupici! Polemica o las pentru voi.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
zveros
A super fan


Data înscrierii: 17/Apr/2013
Mesaje: 65
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Dum 14 Sep 2014, 17:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Unde gasim cartea? ce magazin?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zveros Trimite mesaj privat
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Dum 14 Sep 2014, 17:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zveros a scris:
Unde gasim cartea? ce magazin?

http://librarie.carturesti.ro/in-fuga-autobiografia-387153
In doua zile o primesti


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum 14 Sep 2014, 20:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am comandat-o joi la ora 14, am primit-o vineri, ora 12:30, transportul fiind gratuit de la editura Carturesti.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
Vallentin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Noi/2011
Mesaje: 324
Locație: Lugoj

MesajTrimis: Lun 15 Sep 2014, 16:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru link , am comanda-to si eu. Acu sunt curios in cat timp imi vine.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - UK Championship 2012, Masters 2016, Mastersul european 2016, UK Championship 2017, Masters 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Vallentin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Lun 15 Sep 2014, 23:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cei de la Carturesti mi-au raspuns la dorinta mea de a avea prima carte a lui Ronnie, dar cred ca nu au inteles ca o vreau in romana. Acum astept urmatorul rasouns si va tin la curent!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
snookerfreak



Data înscrierii: 12/Sep/2014
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar 16 Sep 2014, 8:21    Titlul subiectului: Re: ALERGAND nu este RONNIE !!! :( Răspunde cu citat (quote)

serbanm a scris:


Cred ca alergatul inseamna mai mult pentru Ronnie decat inseamna pentru tine Shocked
El a declarat ca alergatul l-a tinut in forma pentru snooker si l-a facut sa se indeparteze de droguri, prozac etc
Si eu astept sa primesc cartea si imi doresc foarte mult o traducere la prima carte


Cred ca ori eu nu m-am exprimat bine, ori tot restul lumii are o alta perceptie asupra universului (ceea ce inseamna evident ca eu sunt defect....), dar nu era nicidecum vorba de ce cred eu despre alergat, snooker sau prozak, (desi, ma rog, l-o fi vindecat alergatul pe Ronnie de multe belele, dar daca vroiam o carte pe aceasta tema cumparam biografia lui Ben Johnson... sigur stie mai multe de alergat decat Ronnie...), ci imi strig aici frustrarea si revolta ca in Romania, ca si nicaieri in alta parte a lumii, iata, inclusiv cand e vorba de niste carti, se incalca cele mai elementare reguli de bun-simt: cum naiba sa iti treaca macar prin cap, chiar si pret de o secunda, sa publici volumul doi al unei carti inainte de volumul unu???

Va rog, spuneti-mi ca nu am inebunit, doar mie mi se pare o aberatie??

Despre asta e vorba! Da, stiu foarte bine ca in acest sport, la noi ORICE carte, ORICE transmisie a vreunui meci (bravo DIGI!) sau ORICE articol in presa pe subiect e oricum o reduta in sine cucerita de eleganta si perfectiunea acestui sport, insa tocmai in spiritul aceluiasi bun-simt, nu era NORMAL si FIRESC sa se publice vol I si pe urma sequel-ul?

Aici insa cred ca suntem de vina (daca poate fi numita astfel) si noi, iubitorii de snooker, ca nu suntem mai multi, mai activi, mai vizibili si poate mai pretentiosi. Pentru ca daca am fi toate cele de mai sus, am avea poate MAI MULTE transmisii de meciuri, MAI MULTE articole de presa sau MAI MULTE carti, sau macar ar aparea volumul unu al unei autobiografii inainte de volumul doi!.. Stiu, stiu, pretentiile mele sunt absurde! Asta e...

Oricum, scuze daca am suparat pe cineva, chiar nu am solicitat aici nimic pentru mine. Cel putin nu pentru mine personal. Pentru ca, ce sa vezi?, am luat legatura cu mediatecar, e un tip de milioane si sper sa il vizitez cat de curand, prilej cu care nu cred ca imi va refuza placerea de a vedea traducerea sa, asa ca poate nu voi mai intra in polemici si imi voi vedea de treaba mea. Greseala evident ca imi apartine, probabil sunt eu ciudat, scuze tuturor si lecturi placute.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfreak Trimite mesaj privat
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 16 Sep 2014, 14:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Copii, copii, nu va certati! Mai bine luati-va la bataie! ! Laughing Twisted Evil Laughing

Fiti siguri ca daca destula lume va cumpara cartea, editura nu va avea nicio problema sa publice si volumul unu, am asigurari destul de solide din partea lor in acest sens. Drept e insa, ca tot atatea asigurari am primit de la dansii si ca vor sa publice prima carte, cand m-au abordat in urma mailului meu in care le ofeream traducerea in primavara anului trecut... dar, cum am mai spus, a venit toamna lui 2013, a aparut cartea a doua si au existat, sunt convins, presiuni care au obligat la aceasta ciudata decizie. In ceea ce ma priveste, faptul ca am tradus cartea a fost un act de placere si dedicatie in cinstea snooker-ului si a marelui jucator, peste care s-a suprapus munca dedicate a unei bune si dragi prietene care s-a ocupat de corectura... si daca pe unii dintre voi ii revolta ca nu a aparut prima carte, va dati sema cat de dezamagiti am fost, atat eu cat si prietenii mei care stiau cu ce ma ocup in timpul liber, cand am fost anuntat de decizia editurii!... Crying or Very sad

Va pot doar spune ca celor carora le place "IN FUGA", prima carte "RONNIE" ii va incanta de-a dreptul, deci sper sincer ca "IN FUGA" sa fie un success de vanzari, ca sa stimuleze editura suficient cat sa publice si prima carte...

Stiu si ca revolta lui snookerfreak e autentica, credeti-ma ca mi-a justificat-o cu argumente mult mai numeroase decat cele pomenite aici (ce a scris pe forum e zero, hahahaha, sa vedeti ce a spus cand am vorbit noi prin viu grai!!! ...ce bine ca nu va sti editura niciodata aceste amanunte! 8) ...LOL). Insa in viata e bine ca pentru lucruri pe care nu le poti schimba sa nu te agiti. Si cum Editura Publica are drepturile de traducere si publicare a ambelor volume, vorba celor din sanatoriul in care a fost internat si Ronnie (Priory): „Doamne, dă-mi seninătatea să accept lucrurile pe care nu le pot schimba, curajul de a schimba lucrurile pe care pot să le schimb și înțelepciunea de a face diferența dintre ele”.

Rolling Eyes Wink




Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Mie 17 Sep 2014, 8:06, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Mar 16 Sep 2014, 18:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Raspuns de la Carturesti
Buna ziua,

Va multumim pentru e-mailul transmis.

Vom incerca sa onoram dorinta dumneavoastra si va vom anunta in momentul in care aceasta carte va fi disponibila si in limba romana.

Va dorim o zi buna in continuare!

--

Mihaela Pohribeanu,
Responsabil Relatii Clienti
http://librarie.carturesti.ro/
0732003050


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
snookerfreak



Data înscrierii: 12/Sep/2014
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi 18 Sep 2014, 13:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

serbanm a scris:
Raspuns de la Carturesti
Buna ziua,

Va multumim pentru e-mailul transmis.

Vom incerca sa onoram dorinta dumneavoastra si va vom anunta in momentul in care aceasta carte va fi disponibila si in limba romana.


Am fost la mediatecar!!! 8)

Am avut traseu prin Arad in drumul meu catre Viena (via Nadlac) si am putut sta cu el o ora aproape de povesti, timp in care am inteles oarecum aberatia intamplata cu autobiografia asta.

Respectiv, ordinea cronologica a fost asta:

1. mediatecar a tradus cartea, pur si simplu din pasiune, dupa care a scris la vreo 30 de edituri (in primavara sau inceputul verii lui 2013, ceva de genul asta...) dintre care Publica a fost singura ce a raspuns ca "ia uite, frate, ce coincidenta, in urma cu nici o saptamana colectivul redactional se sfatuia daca sa traduca sau nu autobiografia lui Ronnie" (asta a doua, "RUNNING", ei nestiind de prima). Cum "RUNNING" inca nu aparuse, era doar vorba ca prin toamna, un domn de-acolo i-a spus lui mediatecar sa-i dea bice cu ultimele corecturi la prima carte si gata, asta e, se da drumul cat de repede.

2. Zis si facut, a terminat omu ultimele tuse la traducere, o prietena de-a lui, invatatoarea lui din clasele primare cand a fost el micutz, s-a ocupat de corectura (mi-a aratat ditamai dosarul cu corecturile Smile).

3. Cand toate erau gata, mediatecar a fost pur si simplu anuntat de catre cel de la Publica despre faptul ca editura care avea drepturile pentru Europa de est, ceva din Polonia parca, le-a zis sa tina caii in frau si sa lase prima carte, ca e inutila, cea de-a doua fiind nu VOL 2 ci, vezi Doamne, o reeditare a primei carti cu update pana in 2013! Evident ca Publica a asteptat, poate asa si era, nu?

4. Cartea a iesit in Anglia in septembrie si mediatecar le-a spus ca sunt total diferite. A mers chiar pana acolo incat le-a trimis traducerea primului volum, fara contract fara nimic, sa vada si ei ce diferente, cum doar in 2~3 locuri e povestit cumva in rezumat ceva din adolescenta lui ca sa poata face legatura cu prezentul ca altfel nu se intelegea... In fine. Din pacate, se pare ca au existat alti factori care au determinat aparitia doar a volumului II (culmea e ca sigur nu cel financiar, pentru ca am inteles ca mediatecar s-a oferit sa si sponsorizeze prima carte si sa si promoveze chiar si ambele carti, daca s-ar publica simultan, vorbise deja in acest sens cu d-l Marius Ancuta, cu marketingul de la Eurosport, totul era pregatit... ) Crying or Very sad ... aici n-a putut sa-mi dea explicatii, pentru ca nici el nu a inteles ce aveau de pierdut cei de la Publica, de ce pur si simplu s-au incapatanat sa blocheze efectiv aparitia primei carti?

Poate ne zice cineva de la Publica, desi nu intra ei aici... daca intrau, stiau snooker sau le placea... si nu faceau ce au facut.

Am tras insa concluzia ca nu a fost vina d-lui de la Publica, pentru ca - acum vine o faza mortala!!! - acesta i-a dat lui mediatecar ghiciti ce? N-o sa ghiciti niciodata fratilor: i-a dat traducerea volumului II la corectura si, atentie! in cartea asta (vol II, "In Fuga") sunt foarte multe pagini corectate de mediatecar (in special unde se descrie un joc sau chestii de snooker specifice, unde initial traducatorul celor de la Publica scrisese ce stiuse si el, omu clar nu joaca si nici nu urmareste acest sport...). I-am spus eu ce-as fi corectat in locul sau, daca ma rugau astia... le aratam eui corecturi, de nu puteau duce! Grrrrr!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Ei, asta e, mediatecar e cu snookerul nu pt bani sau faima, ci pur si simplu pt snooker. Si nu e singurul din vestul tarii, sa vedeti ce salon de snooker au! Dar asta e alta discutie. Subscriu si eu, sa scriem aici si la Publica, sa il lase pe om sa publice vol 1, acum ca vol 2 e pe rafturi, si da de asculta cineva! Desi mai bine la Publica decat aici, repet, aici nu intra nimeni de la editura aia...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfreak Trimite mesaj privat
Snooker Club Seven



Data înscrierii: 21/Sep/2014
Mesaje: 1
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 21 Sep 2014, 10:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ,

Am citit cu atentie toate postarile voastre si concluzia mea este ca, toti de fapt va doriti aceleasi lucruri doar ca aveti opinii diferite.

Greseala a fost deja facuta de editura.........acum nu ne ramane decat sa speram ca vom vedea in librarii si volumul 1.

Personal am citit deja volumul 1 tradus de mediatecar, este mult mai spectaculos decat volumul 2. Pe de alta parte inteleg entuziasmul celor care au citit prima oara volumul 2, e normal, au avut acces doar la acesta.

Deschid in acest sens pe pagina de facebook, Snooker Club Seven o postare cu posibilitate de vot pentru toti cei care doresc editarea volumului 1.

Toate bune !


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Snooker Club Seven Trimite mesaj privat
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 6 Oct 2014, 7:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Snooker Club Seven a scris:


Deschid in acest sens pe pagina de facebook, Snooker Club Seven o postare cu posibilitate de vot pentru toti cei care doresc editarea volumului 1.

Toate bune !


Din pacate sondaje de opinie se pot deschide doar pe paginile personale. Asa ca nu este sondaj pe pagina 7even...

Cred insa ca nici nu era relevant, de vreme ce fix la aceasta postare sta un sondaj din urma cu un an (ma rog, din februarie...) care a strans doar 38 de voturi...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
snookerfreak



Data înscrierii: 12/Sep/2014
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun 6 Oct 2014, 8:07    Titlul subiectului: in loc de concluzie Răspunde cu citat (quote)

Dragilor entuziasti si visatori, nu pot decat sa va admir pentru ce ati facut la Arad si sa va spun ca fiecare caramida pusa la fundatia acestui sport are insemnatate, ca e un club nou si bestial, atat de apreciat de oras incat proprietarul mai aduce bani de-acasa si dupa o jumatate de ani de la infiintare, ca e o traducere superba refuzata de o editura in favoarea volumului doi (!!!), ca e o competitie la standard European, unde la finala exista spectatori doar daca ii aduceti voi, sau daca nu au avut cu ce pleca inca acasa daca sunt veniti cu finalistii (LOL)... asadar, fiecare caramida inseamna ceva si conteaza. Evident ca e foarte posibil ca pentru mine sa nu aduca in timpul vietii ceva spectaculos, dar vorba lui Cozmaciuc: "Pai bine mai, ce naiba, la canguiristii aia de australieni le-o trebuit un secol sa produca primul campion mondial, ce te astepti de la noi?!"

...nu ca n-as putea da replica, ceva de genul: "NU ma astept la minuni, dar nici in Bulgaria sau Polonia snookerul nu are vechime mult mai mare ca si la noi. Totusi, ambele tari au etapa PTC..."

Dar asta e alta poveste. Cred ca topicul asta chiar nu are sens sa-l mai tii deschis, nu vezi ca nu are niciun ecou? NU intereseaza pe nimeni, frate, e tara lui "merge si asa" sau, mai bine, am vazut chiar intre postarile de-aici superbul si tipic romanescul: "e bine si asa, ai fi preferat sa nu se publice deloc?". Smile Astia suntem, chiar nu are sens sa te pui contra vantului... pana la urma face fiecare ce poate, dar nici n-are sens sa risipesti margaritarele prin peisajul inca nepregatit pentru eleganta, rafinamentul si stilul britanic. Ce zic eu, nepregatit? Mai degraba la antipozi!... Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerfreak Trimite mesaj privat
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 18 Noi 2015, 12:17    Titlul subiectului: UPTADE Răspunde cu citat (quote)

Editura "PUBLICA" a decis sa publice si primul volum!

El va iesi pe rafturile librariilor, insa poate fi achizitionat mai repede la ediția cu numărul 22 a “Târgului Internațional GAUDEAMUS - Carte de învățătură”, cel mai longeviv și mai îndrăgit eveniment dedicat cărții din țara noastră, care va avea loc în perioada 18 - 22 noiembrie în Pavilionul Central Romexpo.

Volumul I al autobiografiei lui Ronnie va fi in standul editurii "PUBLICA" incepand de vineri, 20.11., asa cum am mentionat mai pe larg si in postarea de la topicul "Jucatorul preferat" aici: http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=1285


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Maeștrii Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community