Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Bila ramasa pe marginea mesei ( pe manta )

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
babuzduc



Data înscrierii: 31/Dec/2010
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar 24 Noi 2015, 13:50    Titlul subiectului: Bila ramasa pe marginea mesei ( pe manta ) Răspunde cu citat (quote)

Am avut si eu cazuri cand bila lovita a parasit masa, a mers pe manta de-a lungul ei si a intrat in buzunarul opus, de pe manta cazand direct in buzunar. Stiu ca e o lovitura valabila.

Dar, mi s-a intamplat sa urce bila rosie pe marginea mesei si sa ramana in echilibru exact intre postav si marginea de lemn ( pe masa ).
Este fault?

Multumesc



_________________
Free Ball
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui babuzduc Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Lun 7 Dec 2015, 0:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare !

Da, este fault ! Regula care se aplica este "forced off the table", care zice ca daca o bila nu se afla pe suprafata de joc (suprafata acoperita cu postav cuprinsa intre fetele tuturor mantelor) sau intr-unul dintre buzunare, atunci se afla inafara jocului, asadar este fault.

In cazul tau, bila rosie se va lua si se va pune intr-unul din buzunare. Daca ar fi fost o bila colorata, aceasta ar fi fost repozitionata pe punctul ei.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Mai/2010
Mesaje: 174
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 7 Dec 2015, 11:58    Titlul subiectului: Re: Bila ramasa pe marginea mesei ( pe manta ) Răspunde cu citat (quote)

babuzduc a scris:
Am avut si eu cazuri cand bila lovita a parasit masa, a mers pe manta de-a lungul ei si a intrat in buzunarul opus, de pe manta cazand direct in buzunar. Stiu ca e o lovitura valabila.

Dar, mi s-a intamplat sa urce bila rosie pe marginea mesei si sa ramana in echilibru exact intre postav si marginea de lemn ( pe masa ).
Este fault?

Multumesc


Asa ceva constituie in primul rand un defect al mesei, intrucat suprafata imbracata in postav a mantei are o usoara inclinatie spre masa si intre postav si lemn nu exista in mod normal niciun spatiu, asadar nu poti gasi niciun locusor unde sa poti aseza bila si ea sa ramana acolo (nici daca o pui cu mana).

Daca exista insa un asemenea defect, el se incadreza in regula conform careia o bila este considerate iesita de pe suprafata de joc daca trece de partea imbracata in postav a mantei. Daca atinge lemnul, este evident ca nu mai este doar pe postav, deci a trecut de suprafata legal stabilita ca fiind cea de joc (logic).

Asadar fault si bila rosie se introduce in buzunar (ca si in cazul in care aceasta ajunge pe jos).


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mediatecar Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
babuzduc



Data înscrierii: 31/Dec/2010
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar 8 Dec 2015, 18:09    Titlul subiectului: Bila pe margine Răspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru raspunsuri, e adevarat joc pe o masa vai de capul ei, sunt foooarte curios cum m-as descurca pe o masa cu postavul bun si bine echilibrata Smile Tacul si bilele sunt personale, deci aici nu am probleme...



_________________
Free Ball
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui babuzduc Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community