Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2016-2017 » Mastersul european 2016
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 8 Oct 2016, 22:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Doar ce-am ajuns acasă dupa o zi dedicată snookerului. Excelentă experienta urmăririi din tribune/arenă a unui meci de snooker. Deși a fost o zi minunată nu pot să nu remarc faptul că am rămas cu un gust amar după înfrângerea lui Neil. Mă așteptam la un meci mult mai echilibrat. Am constatat un lucru șocant, cel puțin pentru mine, că mulți spectatori în afară de Ronnie nu prea au auzit de alți jucători si pe lângă faptul ăsta mai dau dovadă si de lipsă de respect față de adversarul său (aici fac aluzie la scandările "Go Neil!/ Go home Neil!"). Inclusiv și plecările după meciurile lui Ronnie mi se par deplasate. Să nu ne mire faptul că în viitor (dacă vor mai fi turnee) unii favoriți nu vor mai participa.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AndreiCS
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2008
Mesaje: 366

MesajTrimis: Dum 9 Oct 2016, 10:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna dimineata,
Are sens sa ne intrebam cine este arbitrul finalei? Am inteles ca ei nu-si prea pot spune punctul de vedere, altfe ca de-as fi maltezul in cazul in care as fi nominalizat pentru finala as incerca sa le sugerez celor din forul decizional ca ar fi firesc ca romanul sa arbitreze, iar experiente ca unul sa arbitreze prima sesiune, celalalt cealalta sesiune cred ca nu s-au facut pana acum.

S-avem parte de o finala cu intorsaturi de frameuri, asemanatoare optimii Ronnie-Mark.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui AndreiCS Trimite mesaj privat
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Dum 9 Oct 2016, 11:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna dimineata,
Din informatiile comentatorilor, Marcel Eckardt, va arbitra finala.

Da, greseala mea, mi-a scapat informatia de pe forum, postata inaintea anuntului comentatorilor.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021


Ultima modificare efectuată de către Dr.Killjoy la Dum 9 Oct 2016, 14:26, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 9 Oct 2016, 12:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ne-am exprimat, majoritatea dintre noi, nedumerirea (ca să nu spun mai mult) în legătură cu dezinteresul (ca să nu spun mai mult) manifestat atât față de jucătorii, cât și față de arbitrii români.

Citat:
Sunt profund dezamăgită : Marcel Eckardt a primit finala Mastersului german 2015. De ce n-a primit și Alex Crișan finala de la București ?



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Dum 9 Oct 2016, 13:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut!
Ce fain suna: turneu de MT in Romania!
Multumesc pentru relatarile de la fata locului, finala captivanta si ' ai, Ronson!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
Redboy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 01/Aug/2007
Mesaje: 693

MesajTrimis: Dum 9 Oct 2016, 13:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cuvinte de laudă pentru public din partea comentatorilor britanici. Urmăresc online și tocmai ce l-am auzit pe unul dintre ei (nu Doherty... celălalt... Neal Foulds, sau cine o fi...) trăgând concluzia că e foarte popular snooker-ul în România, fiind în sală persoane de toate vârstele. Very Happy

Da, faza cu jucătorii&arbitrii români e cam aiurea, dar na... Poate la anu'.

Cât despre finală... Eu unul merg pe mâna lui Ronnie.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Australian Open 2012, Wuxi Classic 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Redboy Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
shake13
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Apr/2012
Mesaje: 302
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Dum 9 Oct 2016, 20:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O finala senationala...bravo Judd.

Cred ca acest meci a sters toate detaliile organizatorice mai nereusite de la aceasta editie inaugarala.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Haikou World Open 2014, Masters 2015, Campionatul Mondial 2015, World Grand Prix 2016, Campionatul Mondial 2022
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui shake13 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 9 Oct 2016, 20:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Excelent meci. Pe Twitter, cineva a găsit sau a transpus în imagine chestia cu „ăștia nu-s oameni, dom'le, 's extratereștri !” Groaznică imagine. Laughing



Excelentă finală.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
niros56



Data înscrierii: 02/Mai/2010
Mesaje: 3
Locație: Craiova

MesajTrimis: Dum 9 Oct 2016, 20:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce gura "aurita" a avut Bontea asta!!! cu : "meciul decisiv"
Imi pare f. rau de Ronnie....
Poate la anu'



_________________
Fan Snooker
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui niros56 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AndreiCS
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2008
Mesaje: 366

MesajTrimis: Dum 9 Oct 2016, 23:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ziua finala a editiei inaugurale a mastersului european de snooker a inceput, dupa cum eram rugati ieri, trebuia sa fim cu 15 minute inaintea orei oficiale, cu un moment special, si anume minutele de comemorare a regretatului Paul Hunter, nu stiu daca inregistrarea a fost transmisa inaintea sesiunii finale, cu siguranta comemorarea a 10 ani de la stingerea germanului a fost inregistrata, nefiind transmisa live.
https://www.youtube.com/watch?v=JRJazBvZq0s
Primele doua frameuri au fost impartite de cei doi, cate unul de fiecare parte, Ronnie incheind prima repriza in avantaj dupa ce in frameurile 3 si 4 a reusit cate un break de 50+ puncte. Judd a parut ca incearca sa restabileasca egalitatea dupa realizarea sutarului in frameul 5, insa alte 2 breakuri de 50+ l-au ajutat pe Ronnie sa castige prima sesiune, 5-3. Dupa cele 8 frameuri jucate am concluzionat ca disputele Ronnie-Judd nu-s pe gustul meu, ceva lipsind, poate intorsaturile spectaculoase la care speram ieri noapte, lucru ce s-a intamplat in sesiunea a doua, cele 9 frameuri fiind impartite in calupuri de cate 3 castigase de acelasi jucator, Trump fiind primul, ajutandu-se de cate un sutar in fiecare din cele doua "vizite" si castigand trofeul prin intermediul unui break castigator de 74 de puncte realizat in frameul decisiv.
Pentru mine a fost dureros felul in care s-a incheiat turneul, oamenii in general sunt pe interes, insa credeam ca se pastreaza proportiile, surprinzand momentul cand directul de turnee WPBSA, Mr. Ganley, ii cerea cu inversunare/disperare, gesticuland din maini catre Judd care tocmai terminase sesiunea de poze (probabil stiti ca premiile au fost acordate de Adrian Thiess, amabilul care la 6-6 a servit gasca lui Marica cu popcorn, sportivul fiind intervievat in holul principal dupa incheierea premierei, cand paraseam arena(?!), acelasi individ (Adrian Thiess) care in timp ce domnul Ancuta lua interviuri jucatorilor statea pe telefon si "magnatul" Tiriac), sa faca turul mesei cu trofeul, zambetul de pe fata lui Trump fiind cat se poate de fals/impus, acelasi oficial cerandu-i repetarea

momenele cu adevarat importante pentru mine avand loc cu o ora inaintea inceperii sesiunii decisive, prima data abordandu-l pe amabilul cavaler Alex Crisan, toata stima si recunostinta, care a gasit intelegerea a-mi raspunde la cateva intrebari, nu stiu exact cate i-am adresat, tin minte insa ca toate raspunsurile primite au solutionat nelamuririle mele, o sa redau doar ce mai regasesc acum in minte, in ordinea importantei as enumera:
1. vis a vis de nominalizarea arbitrului pentru finala punctul dumnealui de vedere a fost următorul, nu am fost nominalizat pentru ca nu fac parte din prima categorie ci din al doilea eșalon al arbitrilor, se fac excepții(aspect probabil cunoscut deja de voi)...însă nu a fost cazul României/ori al meu (ca paranteza, în momentul actual exista 150 de arbitri în circuit, este cam greu sa prinzi o săptămână jumătate de arbitraj într o luna calendaristica, săptămâna viitoare nu merge la Manchester, abia la Belfast își reia activitatea)
2. organizarea turneului este impartita in doua tabere, una a WPBSAului, care tine de tot ceea ce inseamna masa de joc, jucatori, conferinta de presa, aici voi aminti si nemultumirea/dezamagirea noastra, a tuturor fanilor romani ca nu s-a facut exceptie si in cazul editiei inaugurale a mastersului european de snooker in ceea ce priveste nominalizarea arbitrului roman pentru finala, cu totii considerand ca acesta altfel ar fi controlat publicul/solutionat problemele aparute de-a lungul ultimului act al turneului etc si partea organizatorului ce implica arena unde urmeaza a fi amplasata masa si desfasurate partidele, biletele si accesul in arena ale spectatorilor, annoucerii/MCul(am abordat si problema asta intrebandu-l de ce nu ii ajuta in primul rand cu "traducerea numelor corect citite" ale jucatorilor, o facea inainte de debutul turneului si treaba era clara, ori cel putin la partidele unde urma sa arbitreze ori sa fie scorer, mi-a raspuns ca nu este responsabilitatea sa ori sarcina directa, ba chiar ca i-a ajutat in prima zi a turneului...insa imi scapa momentan detaliul asta, Crying or Very sad modalitatea prin care a incercat, ce veni vorba de ei, toata saptamana au anuntat premii de 80k castigatorul si 50k invinsul, mirandu-ma la vremea aceea ca premiile sunt altele decat cele afisate pe worldsnooker, insa in cadrul decernarii premiilor Ancuta a mentionat 75k invingatorului, 35k invinsului).
Ca o alta paranteza, Alex marturisea ca nu se astepta sa iasa atat de bine, adica ei toti, arbitri, oficiali, poate si jucatori, au fost foarte satisfacuti si incantati de atmosfera din arena, ba mai mult, ca a arbitrat in atatea locuri si ca nu am fi fost mai prejos fata de Germania sau UK, amintind de un eveniment neplacut in timpul unei partide de Masters, unde de altfel se permite consumul berii, rugand sau mai degraba "invitand" 7 indivizi aflati sub influenta bauturilor de ordine sa paraseasca arena, evident cu ajutorul "fortelor de ordine", dupa incheierea partidei imaginea din arena fiind dezolanta, zeci de pahare lasate pe oriunde.
Deci problemele semnalizate de mine(lipsa de promovare sau mai degraba edificare a partidelor pe zi, in zilele lucratoare fiind persoane de varsta a 3-a care intrau mirati in sala, nestiind ce partide s-au jucat deja, ce partide urmeaza a se juca, comercializarea popcornului in arena si permiterea spectatorilor sa consume in arena, astazi in pauza dintre doua frameuri o cutie de popcorn ramasese in zona VIP pe un scaun, "proprietarul" iesind din arena, nu stiu daca a aparut pe camera/in transmisie, cel mai probabil nu, altfel ar fi aparut gramezile de cotoroance caracteristice poporului roman amplasate pe scaunele vecine, masinaria de cafea care scotea un zgomot enervant periodic-se puteau gandi la o alta varianta de vanzare pe perioada turneului, ori mutata intr-o zona mai departata incat zgomotul "perceput" in arena sa se reduca, promovarea insuficienta a turneului prealabil, in afara de cateva afise prin oras neavand ideea daca turneul a fost promovat in alt mod, spre deosebire de promovarea "agresiva" in cazul altor eveniment mondene de pe meleagurile noastre, poate ca ghilimelele nu-si au rostul aici, m-am tot gandit daca era posibila o promovare inainte si dupa stirile sportive de seara printr-un mic spot, cel derulat in arena inaintea partidelor, cu Murphy, Hawkins, McGill, ori dupa ce s-a hotarat injumatatirea preturilor pentru elevi si studenti, aceasta masura sa fie dublata si de o promovare in campusurile universitare) tine de McCann Thiess events, organizatorul oficial al mastersului european de snooker.
3. un alt lucru aflat este ca, spre deosebire de zona in care stau spectatorii ce au achizitionat bilete de categoria 1 si 2, pana si arbitri li se adreseaza intr-un mod aparte persoanelor din sectorul VIP. Probabil germanul Marcel mi-a devenit antipatic, de la avertizarea scotianului McGill care mi a adus aminte de reactiile vazute prin colegii nemti din perioada lucrata in DE, umflata apoi, antipatia, de avertizarea facuta unui spectator din loja lui Tiriac, sunt convins ca a venit in ultimele 3 frameuri ale partidei, insa in decisiv nu pare a fi, vroiam a gasi momentul pentru a-l exemplifica..."se poate va rog sa lasati tonul mai jos, deoarece se aude in sala...", am perceput tonul altfel comparativ cu tonul prin care a trimis afara un spectator aflat in loja vecina in prima sesiune, continuand a surprinde orice mica greseala facuta de acesta, in frameul 6 parandu-mi-se ca a numarat de doua ori 44, atat dupa lovitura neagra(corect fiind 43) cat si dupa rosie, fiind ajutat in a remarca scaparea, aici fac referire la mine, de reactia lui Ronnie care mirat a aruncat o privire pe tabela de marcaj cand a auzit acelasi break de doua ori, vad ca pe comentariul englezilor primul fourty four e acoperit de unul din comentatori:
secventa din min 23-23:15, posibil totusi sa ma insel
https://www.youtube.com/watch?v=sElgAOS2YFw
4. in ceea ce priveste initiativa mea de a le scrie organizatorilor o "scrisoare deschisa" in care sa enumar aspectele neplacute/deranjate ale acestei editii inaugurale ale mastersului european cat si propuneri/sugestii prin care viitoarele editii pot fi imbunatatite, a spus ca o pot face scriindu-le direct pe adresele de e-mail oficiale, nu m-a putut ajuta cu o adresa de e-mail unde directorul de turnee poate fi contactat, acesta , prin prezenta sa, fiind o persoana care nu mi-a sugerat o moralitate/integritate suficient de mare incat sa reusesc a ma urni sa-l abordez.
Intentionez a trimite scrisoare din partea comunitatii fanilor de snooker din Romania(si a formului snookerforum.ro), in caz ca e deplasata, va rog a-mi atrage atentia, altfel astept detaliile pe care voi le gasiti nereusite/imperfecte/de imbunatatit vis a vis de organizare/de bunul mers al meciurilor/desfasurarii turneului, eu voi incerca sa pregatesc un draft in zilele urmatoare si daca printre voi sunt persoane interesate de imbunatatirea acestui document, sa il poate citi/completa incat pana la sfarsitul saptamanii sa putem face versiunea finala care printr o modalitate(scrisoare) sau alta(e-mail) sa ajunga la WPBSA si McCann Thiess events.
al doilea moment special al serii fiind intrarea celor doi, de fapt prezentarea si accederea finalistilor intr-o maniera specifica Mastersului, cei doi coborand in arena pe muzica(stand up for the champions, for the champions ...) de undeva de sus...sper sa nu ma insel comparand intrarea cu cea de la Masters, sunt convins ca ma veti corecta, ce nu am inteles eu este de ce nu a fost facuta si la startul finalei?! oare asta e traditia, sa fie facuta doar inaintea sesiunii decisive?! ma indoiesc.

O saptamana de vis se incheie! (la treaba!)

PS: Nu apucasem sa parasim sala ca masa era aproape demontata, asta da profesionalism!

PS2: in ceea ce priveste scrisoarea catre WPBSA, nu o luati ca pe o promisiune, o sa incerc sa ma ocup de acest aspect in limita timpului disponibil, insa nu este o promisiune, promit doar ca pana la sfarsitul saptamanii sa revin cu un raspuns, fie el si...nu s-a putut; evident daca sunt doritori care vor sa se ocupe de acest lucru au tot suportul meu, imi va fi mai usor sa "particip" din postura de "auditor", daca va fi cazul, gandurile mele sunt in linii mari scrise, posibil sa mai am mici detalii prin strafundul memoriei.
PS3: o distinsa doamna pe care am avut ocazia sa o cunosc cu ocazia acestui turneu afirma ca astazi a realizat diferenta de calitate a publicului venit pentru finala, la semifinale nu a fost, nu stia cum a stat situatia, cu cea a publicului venit in cursul saptamanii care parea mai cunoscator al fenomenului, ce verau sa punctez aici este ca in finala s-a aplaudat de prea multe ori inainte ca bila alba sa se opreasca, de multe ori apaludand doar initiativa loviturii de atac aplauzele continuand si pe timpul faultului/intrarea albei in buzunar, adica organizatorii ar trebui sa lucreze si la educarea publicului, eu unul m-as gandi la o initiativa in acest sens.

later edit: Am uit sa abordez aspectul wildcardurilor, cel putin dpdv al programului puteau fi introduse fara nicio problema 2 astfel de meciuri, marti pe perioada desfasurarii primului si ultimului meci in arena principala, la amsa secundara nu se desfasurau partide, insa cum sa fie alesi/nominalizati adversarii celor 2 wildcardisti, cei mai slabi clasati dintre cei calificati?! ce parere aveti?

O alta curiozitate nedeslusita, pe tot timpul desfasurarii turneului, pe ultimul rand al unui sector din zona abonamentelor stateau 2 tineri cu laptopuri, a intalnit careva situatia la alte turnee? Banuiesc ca ar fi angajatii unor case de pariuri, altii considerand ca s-ar putea ocupa de comentarii live ale meciurilor sau cronici pentru diverse siteuri, insa in acest caz nu era firesc sa stea mai aproape de jucatori incat sa prinda si detalii care din fundul salii poate nu ies in evidenta?


Nu am idee prin ce echipamente trece imaginea inregistrata din sala inainte de a fi redata pe ecranele televizoarelor, insa intarzierea este de 20-25 de secunde.




Ultima modificare efectuată AndreiCS la Lun 10 Oct 2016, 13:14, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui AndreiCS Trimite mesaj privat
rudiprus
Addicted to snooker


Data înscrierii: 19/Apr/2013
Mesaje: 304

MesajTrimis: Lun 10 Oct 2016, 8:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pana la turele demne de circ impuse lui Trump, ne-am facut de ras la inmanarea trofeului.

Daca la TV probabil nu s-au vazut turele, cu siguranta a fost vazut dl Thiess care a inmanat trofeul aparand (in loc de costum, cum se cade) intr-un echipament care tine de orice (de la Las Fierbinti la pijama de cartier) doar de eleganta nu. Absolut penibil momentul.

In rest, o finala de mare angajament. Ca joc, mi s-a parut mereu ca Trump e mai bun, chiar si la 8-6 pt Ronnie, eram convins ca Trump putea reveni. Nu imi dau seama cum s-a vazut la TV, insa Ronnie parea grabit, asteptand mereu greseala adversarului.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Shanghai Masters 2013, China Open 2014, Campionatul Mondial 2018
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rudiprus Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun 10 Oct 2016, 9:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aș vrea să dau și eu un mic feed-back la experiența pe care am avut-o vizionând două partide ale acestui turneu, fiind prezent miercuri în arenă la partidele O'Sullivan - Allen și Robertson - Clark. Dar nu voi mai vorbi despre organizare și public, pentru că impresiile sunt cunoscute deja.

Din postura de jucător amator, m-am dus acolo și în "interes de serviciu", încercând să fiu atent la comportamentul și tehnica jucătorilor profesioniști, în cadrul unui turneu oficial (motiv pentru care am și evitat în trecut meciurile demonstrative). Din acest punct de vedere, televizorul are dezavantajul că atrage atenția aproape exclusiv asupra mesei și a mișcării bilelor. Ce am observat:
- cel mai fascinant lucru l-am considerat stabilitatea corpului în momentul loviturii, la toți cei patru jucători pe care i-am văzut: stană de piatră, doar brațul care ghidează tacul mișcându-se cu precizie;
- lovituri ne-ezitante, adică așa numita "accelerare prin bila albă";
- rutina respectată cu strictețe, în speță, cazul lui Robertson: aceleași mișcări la fiecare venire la masă, disciplină bună în joc.

Mai important însă mi s-a părut ce NU am observat, având ca sistem de referință snookerul românesc, sport din care fac parte într-un fel sau altul din 2012:
- profesioniștii nu își consultă telefoanele după fiecare întoarcere în scaun;
- profesioniștii nu stau de vorbă cu spectatori sau prieteni proaspăt ajunși în arenă;
- profesioniștii nu pufnesc și nu se enervează de la prima ratare și apoi la orice eșec sau inexactitate milimetrică;
- mediul în care se desfășoară un meci de calitate este unul liniștit și lipsit de scandaluri spontane sau neînțelegeri mai vechi;

Fac această comparație pentru că există dorința să ajungem și noi la acel nivel. Ei bine, mai este cale lungă până atunci. Dacă nu tratăm sportul la modul serios, evoluția va fi în continuare cu viteza melcului.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
AndreiCS
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2008
Mesaje: 366

MesajTrimis: Joi 20 Oct 2016, 14:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intre un curs de puericultura si cel al parintilor responsabili, speram noi viitorii parinti, imi fac timp de a incropi o schita(draft) a reactiilor(feedback) suporterilor/spectatorilor/forumului snookerforum.ro

Draft 1

In atentia WPBSA si a organizatorului Mastersului European de snooker, McCann/Thiess Events

In speranta ca viitoarele editii ale Mastersului European vor fi imbunatatite, va aducem la cunostinta aspecte care in opinia membrilor forumului snookerforum.ro, o parte din ei regasindu-se printre spectatorii prezenti in arena Circul Globus pe intreaga perioada de desfasurare a turneului, au lasat de dorit(a lot of room for improvement):

1. Fiind constienti de faptul ca arbitrul roman Alex Crisan nu face parte din primul esalon al arbitrilor de snooker si ca in consecinta finala nu ii putea fi atribuita, cu totii am fost nedumeriti realizand ca WPBSA nu a facut o exceptie in acest caz, cum au fost exemplele din trecut in cazul altor tari, prin a atribui finala primului turneu organizat de Romania din calendarul oficial arbitrului Alex Crisan, considerand ca acesta ar fi controlat publicul intr-o maniera mai autoritara ca unul strain, solutionand problemele aparute mai discret.

2. Al doilea aspect care a surprins neplacut este ca nu au fost facute eforturi pentru a ajuta si stimula jucatorii si arbitrii romani care nu fac parte din plutonul profesionist, desi in primele 2 zile de concurs s-au desfasurat partide la masa secundara aflata in afara arenei principale, iar in sezoanele trecute, tari ca China, Thailanda, Germania, Bulgaria au avut parte de acest privilegiu (mai corect spus au stiut cum sa negocieze contractul cu WPBSA incat sa obtina acest "drept"):


. . 2.1 In a doua zi de concurs, masa secundara nu a fost ocupata in primul, respectiv ultimul meci al zilei, astfel ca in urma unor criterii clare a jucatorilor desemnati pentru runda wildcardurilor si a celor deja calificati care urmau sa intalneasca respectivii jucatori amatori romani, ar fi putut fi organizate cel putin doua astfel de intalniri fara a incurca desfasurarea fleunta/fireasca a turneului

. . 2.2 Arbitrii romani ce nu au acreditarile necesare arbitrarii partidelor din circuit ar fi avut ocazia perfecta de a arbitra partidele din arena secundara, daca nu partide din cadrul cele 8 intalniri desfasurate in primele 2 zile, macar cele 2 din runda wildcardurilor.

3. Consideram ca o parte din atributiile ce reveneau organizatorului puteau fi tratate mai amanuntit incat sa nu lase impresia de neprofesionialism:

. . 3.1 Instruirea angajatilor Circului Globus pentru acest eveniment, in primele 2 zile primul telefon ce suna in arena apartinandu-le, in cazul in care acest lucru era greu de facut personalul putand fi suplimentat exclusiv pentru acest eveniment cu studenti cu un program part time care ar fi putut educa public din Romania in ceea ce priveste comportamentul ce trebuie adoptat in arena (trecerea telefonului in modul silentios sau inchiderea acestuia, au fost mult oameni in varsta ce nici macar nu stiau cum sa isi seteze telefonul pe modul silent, poze fara blit, pentru spectatorii din zona VIP interdictia de a se misca si fotografia jucatorul ce se regasea pe lovitura in directia spectatorului in cauza, cand trebuie aplaudata lovitura jucatorului, cel putin in ziua finalei fiind nenumarate cauzele cand loviturile de atac era aplaudate frenetic, desi la finalul acesteia se producea un fault, parasirea locurilor din zona VIP in timpul frame-ului sa fie permisa doar in cazuri extreme), o minima instruire a personalului ce se ocupau de activitatile secundare in preajma arenei fiind de asemenea necesare (zgomotul baxurilor de apa trantite in zona de acces fiind percepute in arena, a diverselor imbunatatiri tehnice legate mai degraba de acitivitai extrasnookeristice, printre care si o bormasina, au fost auzite in preajma locatiei mesei secundare, care intre noi fie vorba a lasat de dorit.

. . 3.2 Tiparirea programului partidelor ce urmau a se desfasura in ziua respectiva si amplasarea lor pe panouri la punctele de acces in arene, astfel incat spectatorul sa stie ce joc este in desfasurare/cand urmeaza a incepe partida de care era interesat(in primele doua zile persoanele ce nu foloseau un smartphone fiind destul de derutati in ceea ce priveste locul, masa principala sau cea secundara, cat si ora desfasurarii partidelor).

. . 3.3 Gasirea unei solutii alternative pentru servirea cafelei ori amplasarea aparatului de cafea in alta pozitie (scotea periodic un zgomot deranjant ce se auzea bine in arena) si evitarea comercializarii popcornului pe perioada turneului, mare parte din spectatorii ce nu aveau minimul bagaj de cunostinte vis a vis de comportamentul ce trebuie adoptat intr-o sale in care se desfasoara un turneu profesionist de snooker comportandu-se ca si cum au venit la film ori chiar circ.

. . 3.4 Educarea si supervizarea MCului care ar trebui sa faca repetitii inainte de inceperea fiecarei zile/partide incat numele jucatorilor si arbitrilor sa fie pronuntate corect cat si sa ofere informatii veridice, de a lungul primelor 6 zile ale competitiei fiind anuntate premii diferite decat cele afisate pe site-ul worldsnooker (ce au coincis cu sumele anuntate in gala de premiere a jucatorilor).

. . 3.5 Promovarea insuficienta a turneului, ar fi putut fi imbunatatita atat prin transmiterea unui spot promo inainte si/sau dupa stirile sportive ale serii cu 2-4 saptamani inainte de inceperea turneului pe unul din posturile cu acoperire nationala, daca exista sansa incheierii unui contract in acest sens, cat si prin distribuirea flyerelor in centrele universitare, ma indoiesc ca a fost facuta, cu atat mai mult cu cat se pare ca un comunicat emis de organizator cu cateva zile inaintea inceperii turneului anunta ca elevii, studentii si pensionarii beneficiaza de o reducere de 50% la achizitionarea biletelor pentru zilele lucratoare.

The details differentiate the good from the exceptional!


Intentia mea este ca primele subpuncte sa fie adresate celor de la WPBSA, in timp ce a doua parte organizatorului intr un mail comun trimis ambelor "entitati", momentan atat am putut face, desi e structurare putin mai succinta a unui mesaj anterior, sper sa ma puteti ajuta cu alte puncte ce merita amintite incat pana la sfarsitul lunii sa am varianta finala tradusa in engleza.

Multumesc anticipat!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui AndreiCS Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Ian 2017, 14:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

RIP: Uite cum bietele sufletele de la Circul Globus au murit din cauza intoxicarii cu fum, fiind tinute oricum in conditii precare doar ptr distractia publicului.

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/incendiu-la-un-adapost-de-animale-din-capitala-648262



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 16 Ian 2017, 1:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nici nu am putut să mă uit la imaginile care, probabil, au fost publicate. Un „incident Colectiv” transpus din lumea cluburilor, în cea a circului. Ar trebui să trezească lumea la realitate, așa cum s-a întâmplat în primul caz. Trebuie pus capăt barbariei ăsteia. Inutilii din Senat deja au respins, în 2015, un proiect de lege care viza exploatarea animalelor sălbatice în spectacolele de circ, dar acolo câți nu sunt total corupți sunt total incompetenți. Trebuie împinși de la spate. Eu rog și îndemn pe toată lumea și le cer ajutor tuturor : să facem puținul pe care putem noi să-l facem ca să urnim lucrurile - să adunăm cele 100 000 de semnături necesare repunerii acestui subiect în dezbaterea legislativului. Arrow https://campaniamea.de-clic.ro/petitions/punem-capat-exploatarii-animalelor-salbatice-in-circuri



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2016-2017 » Mastersul european 2016 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community