Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii

 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2016-2017 » Sezonul național
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun 26 Sep 2016, 16:31    Titlul subiectului: Discutii Răspunde cu citat (quote)

(loc de dat cu părerea, nu cu parul)

se primesc sugestii, impresii și dorințe



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
GladRC



Data înscrierii: 26/Apr/2017
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie 26 Apr 2017, 12:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut! Sunt curios ce premii se ofera pentru o etapa de liga nationala respectiv campionat national si care sunt premile pentru clasamentul final anual. Nu am gasit nicaieri astfel de informatii. Multumesc!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui GladRC Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 26 Apr 2017, 12:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

GladRC a scris:
Salut! Sunt curios ce premii se ofera pentru o etapa de liga nationala respectiv campionat national si care sunt premile pentru clasamentul final anual. Nu am gasit nicaieri astfel de informatii. Multumesc!


Salut, ceea ce știu eu, ca jucător participant în Liga Națională, este că nu există premii de etapă nici la Ligă, nici la Campionatul Național. De asemenea, cred că nici pentru clasamentul final nu este o recompensă financiară.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
GladRC



Data înscrierii: 26/Apr/2017
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie 26 Apr 2017, 12:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trist. Din ce vad etapele se desfasoara pe parcursul mai multor zile, iar pentru un jucator din provincie asta presupune costuri destul de ridicate. In absenta unor premii macar modice e greu sa gasesti motivatia si determinarea de a progresa in sportul asta. Chiar imi pare rau sa o spun dar asta explica de ce nu avem niciun jucator profesionist...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui GladRC Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie 26 Apr 2017, 13:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

GladRC a scris:
Trist. Din ce vad etapele se desfasoara pe parcursul mai multor zile, iar pentru un jucator din provincie asta presupune costuri destul de ridicate. In absenta unor premii macar modice e greu sa gasesti motivatia si determinarea de a progresa in sportul asta. Chiar imi pare rau sa o spun dar asta explica de ce nu avem niciun jucator profesionist...


Da, este, dar din punctul meu de vedere e doar o parte dintr-o problemă mai mare. Particip la snookerul românesc din 2012 și de atunci am avut ocazia să observ de mai de aproape desfășurarea lui. Consider că un factor major în calea evoluției spre topul 128 și profesionism este atitudinea jucătorilor. Etapele noastre se desfășoară într-o atmosferă de antrenament, fără implicare și concentrare, și câteodată chiar fără respect față de meciuri derulate în paralel.

Cauza dezinteresului nu o cunosc, poate fi lipsa motivației financiare sau nu, nu pot știi, iar desfășurarea turneelor într-o atmosferă relaxată/gălăgioasă nu e neapărat un lucru rău, atâta timp cât nu-ți dorești să te folosești de ele ca treaptă pentru campionatele europene/mondiale, respectiv QSchool. Dacă însă ne dorim ceva mai mult de atât, eu consider că lucrurile trebuie să se schimbe de aici și spun asta chiar cu riscul să-mi atrag antipatii.

Lucrurile țin de organizare, țin de atitudinea participanților: dacă nu dăm totul să facem un turneu serios, atunci cum putem să ne obișnuim cu meciuri serioase în competițiile care duc spre profesionism? De ce să nu folosim turneele noastre pentru a ne pregăti pentru cele mari, televizate?

Lipsa premiilor nu e deloc un lucru de lăudat, dar cert este faptul că atunci când au existat (pentru un scurt timp), lucrurile nu se desfășurau cu mult diferit. Da, prezența lor ar ajuta pt deplasări și o oarecare motivare, dar mai departe ce facem?



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
GladRC



Data înscrierii: 26/Apr/2017
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie 26 Apr 2017, 14:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atitudinea despre care vorbesti se poate datora tot acestei lipse de miză. Si nu cred ca ar trebui tolerata de organizatori, ma refer in special la deranjarea meciurilor ce se joaca in paralel.

Si ai perfecta dreptate cand spui ca turneele trebuiesc jucate in spiritul celor de nivel mai ridicat. Cu totii jucam snooker din pasiune si dragoste pentru joc si da, vrem sa ne simtim bine la masa, dar e esential ca jucatorii care participa si la competitii mai puternice sa se obisnuiasca cu presiunea si concentrarea.

Atat Campionatul National, dar mai ales Liga ar trebui sa fie tratate cu seriozitate, in primul rand de catre federatie si organizatori. Jucatorii ar trebui stimulati sa isi doreasca sa se impuna in etapele acestor competitii.

Stim ca din pacate la noi in tara cand vine vorba de sponsori cam bate vantul. Dar e absolut ridicol ca cea mai inalta competitie la nivel national sa nu ofere niciun premiu financiar si totusi sa se doreasca performanta. Unde in lumea asta s-au obtinut rezultate in acest mod?

Nu sunt in masura sa fac presupuneri si imi imaginez ca federatia intampina si ea dificultatile ei, dar promovarea talentelor ar trebui sa fie scopul ei fundamental, altfel pentru ce exista? Macar o parte din taxa de participare (vad ca la campionat se plateste taxa de inscriere, nu stiu la liga) ar trebui returnata jucatorilor ce evolueaza bine in fiecare etapa.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui GladRC Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 26 Apr 2017, 18:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, Glad. Smile



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2016-2017 » Sezonul național Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community