Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2017-2018 » Mastersul de la Shanghai 2017
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeti ca va castiga in acest an ?
Judd Trump
40%
 40%  [ 4 ]
Jack Lisowski
10%
 10%  [ 1 ]
Ronnie OSullivan
50%
 50%  [ 5 ]
John Higgins
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 10

Autor Mesaj
hunt3r
Addicted to snooker


Data înscrierii: 10/Feb/2012
Mesaje: 145
Locație: sibiu

MesajTrimis: Sâm 18 Noi 2017, 12:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imi aduc aminte foarte bine de finala din 2004, la care se face referire...o superba revenire, din partea lui Paul Hunter, in fata unui Ronnie cu parul lung🙂.
Diferenta este ca desi Trump este capabil sa joace la fel de bine ca Paul in acea finala, Ronnie este mult mai matur si mai putin labil psihic, acum☺.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui hunt3r Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 18 Noi 2017, 12:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Reiau din pagina precedentă (precedentă în paginația mea cel puțin) pentru că, adineaori, a apărut și anunțul oficial :

Mastersul de la Shanghai va deveni un nou Masters. Adică, un prestigios și, mai ales, bogat turneu invitațional (Top 16 mondial + următorii profesioniști chinezi clasați în afara Topului 16 + 4 wildcarduri chinezești). Fondul de premiere va crește cu 25 000 de lire/sezon, astfel încât, față de 700 000 de lire acum, la anul va fi de 725 000 de lire, în 2019, de 750 000 etc, iar în 2022, de 825 000 de lire.

Problema e că sponsorul vrea să câștige bani. La Shanghai, da, se pot câștiga bani și din organizarea unui turneu (ceea ce nu e valabil, de exemplu, la București) pentru că banii vin din drepturile de difuzare TV, publicitate și abia apoi din vânzarea biletelor. Ca urmare, sponsorul are nevoie de nume mari. Nu mă omor după invitaționale, am mai spus asta de câteva ori, dar trebuie să recunosc că există și părți bune ale situației : pe lângă promisiunea unor meciuri spectaculoase între jucători de prim rang, apar și șansele acordate jucătorilor chinezi de a fi văzuți și, mai ales, de a învăța. Șanse pe care, la București, jucătorii români nu le-au avut.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Sâm 18 Noi 2017, 13:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu alte cuvinte inseamna ca daca nu si-a dat duhul in aceasta editie ca turneu de clasament dupa finala asta in mod cert ii...putem pune cruce!!!!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 18 Noi 2017, 13:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

S-a tot întâmplat de multe ori, în istoria snookerului, ca turneele să apară, să se transforme, să revină apoi la forma inițială, ba chiar să și dispară pentru a reapărea după câteva sezoane etc. În mod evident – iar termenul relativ lung al noului contract o arată – există un proiect serios în spatele schimbării. Asta nu înseamnă însă că, după aceea, lucrurile vor rămâne așa cum se conturează acum.

__________________


Revenind la finală, nu cred nici eu că isprava lui Paul Hunter ar mai putea fi reeditată, acum, de către Judd Trump. (S-ar putea să nu existe nici stimulentele de care dispunea Paul, atât în 2001, cât și-n 2004. Laughing )

Judd ar trebui să se concentreze asupra misiunii de a da o oarecare „respectabiliate” scorului și astfel eliberat de grija victoriei, ar putea chiar începe să joace la adevărata lui valoare. Wink

În treacăt fie zis, Ronnie folosește și el noua cretă.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 18 Noi 2017, 15:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu prea am urmărit turneul decât "accidental" ca să spun așa (nu prea îmi plac turneele din China - sper să nu-mi sară în cap vreo 1,4 miliarde de chinezi Laughing ) . Însă, nu pot să nu remarc (din ce am văzut și din ce ne arată rezultatul final) că Ronnie e pus pe treabă și vrea să câștige aproape tot ce se poate. Eu mă bucur că a făcut-o la Shanghai. Astfel, se "dărâmă" teoria precum căreia pentru el altceva în-afară de seria Britanică nu ar mai conta. L-am văzut si la Campionul campionilor cât de dezamăgit a fost când a pierdut și l-am văzut și acum cum era tot un zâmbet. Niciodată nu a fost printre preferații mei, dar mereu m-am bucurat când l-am urmărit, până la urmă este un mare privilegiu să fii contemporan și să urmărești cum se scrie istoria în direct.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Sâm 18 Noi 2017, 17:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iata deci un prim calificat pentru editia de anul viitor a turneului Champion of Champions caci turneele din China nu sunt chiar de mana a doua.
Detinatorul trofeului este calificat cumva din oficiu?Ca nu prea sunt in tema...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2017-2018 » Mastersul de la Shanghai 2017 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community