Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 21, 22, 23  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2017-2018 » CAMPIONATUL MONDIAL 2018
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeti ca va fi campionul mondial 2018 ?
Mark Allen
6%
 6%  [ 2 ]
Kyren Wilson
9%
 9%  [ 3 ]
John Higgins
21%
 21%  [ 7 ]
Judd Trump
15%
 15%  [ 5 ]
Ding Junhui
21%
 21%  [ 7 ]
Barry Hawkins
6%
 6%  [ 2 ]
Mark Williams
21%
 21%  [ 7 ]
Ali Carter
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 33

Autor Mesaj
Seba
Addicted to snooker


Data înscrierii: 22/Apr/2010
Mesaje: 257
Locație: Timișoara

MesajTrimis: Mar 24 Apr 2018, 17:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cat de prețioase au fost acele minute in care pe Eurosport s-a difuzat comentariul in limba engleza.

Mi se pare incredibil, uluitor cum poti sa vorbesti 80% din timp idioțenii, aproape sa nu ai habar ce se intampla la masa, asta in condițiile in care comentezi acest sport de 15 ani daca nu ma înșel. Nu vreau sa fiu rautacios dar sufera de vreo boală? Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Seba Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 24 Apr 2018, 17:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

alexandra0003 a scris:
Eu pot urmari la TV si comentariul celor de la British Eurosport. Cum? Sunt abonata la UPC, avand un abonament de televiziune digitala prin cablu. Astfel, fiind pe canalul Eurosport HD si apasand butonul "info" de la telecomanda poti alege (apasand apoi pe sagetile de la telecomanda) ce "coloana sonora" vrei. Totusi, gama oferita nu e prea larga, ci in cazul acestui post sunt doar 3 optiuni: comentariul in romana (care e luat ca preselectat), in maghiara si in engleza (de la British Eurosport). In cazul Eurosport 1 oferta de limbi e: romana, engleza, maghiara si croata. Iar pentru Eurosport 2: romana si maghiara.
Pentru celelalte firme de cablu nu cunosc astfel de amanunte.....


Așa se aude British Eurosport (evident, în limba engleză). În general, calitatea comentariului la British Eurosport e sub calitatea comentariului de la BBC, dar, oricum, plecând de la comentariul de la această oră, de pe Eurosportul în limba română, „saltul calitativ” tot e imens.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Mar 24 Apr 2018, 17:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

alexandra003 a scris:
Eu pot urmari la TV si comentariul celor de la British Eurosport. Cum? Sunt abonata la UPC, avand un abonament de televiziune digitala prin cablu. Astfel, fiind pe canalul Eurosport HD si apasand butonul "info" de la telecomanda poti alege (apasand apoi pe sagetile de la telecomanda) ce "coloana sonora" vrei. Totusi, gama oferita nu e prea larga, ci in cazul acestui post sunt doar 3 optiuni: comentariul in romana (care e luat ca preselectat), in maghiara si in engleza (de la British Eurosport). In cazul Eurosport 1 oferta de limbi e: romana, engleza, maghiara si croata. Iar pentru Eurosport 2: romana si maghiara.
Pentru celelalte firme de cablu nu cunosc astfel de amanunte.....


Optiunile de selectare audio sunt romana, engleza si maghiara, in cazul RCS & RDS. Indiferent ca e vorba de Eurosport 1 sau 2 (SD si HD). Evident, doar prin receptia digitala. Modul de selectare al limbii (din telecomanda tv-ului), difera in functie de marca televizorului, de la un model la altul daca receptia digitala se face direct, prin intermediul cardului CI, introdus in televizor. In cazul decodoarelor (receiver) selectarea limbii audio se face din telecomanda acestuia, receiver ce difera de la un operator cablu-tv la altul. Asta, pentru o explicatie sumara, privind aspectele tehnice in acest sens.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 24 Apr 2018, 18:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multe mulțumiri, Dr.Killjoy, pentru deslușirile tehnice. Trebuie să specific faptul că Alexandra a postat acest mesaj în anul 2013.

Și fiindcă tot suntem aici, o veche & mereu nouă nedumerire referitoare la actualul comentariu în limba română : de câtă incultură lingvistică & generală are „nevoie” cineva ca să insiste în a copia/imita pronunția britanică în pronunțarea unui nume belgian (valon)/chinezesc ? Oare inculții de această factură imită și pronunția franceză a numelor germane (unde, de pildă, Bach se prununță „bac”) ?... Laughing Laughing Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Seba
Addicted to snooker


Data înscrierii: 22/Apr/2010
Mesaje: 257
Locație: Timișoara

MesajTrimis: Mar 24 Apr 2018, 18:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mulțumesc Dr. Killjoy.

Un alt exemplu in acest frame 15. Dupa o ratare a lui Walden, maestrul de ceremonii Ancuta spune ca nu vede cum poate (Ricky) sa castige meciul Very Happy Smile
Mai spune despre acesta: “nu gândește nimic”, “vede numai cai verzi pe pereți”. Bineînțeles că Walden face 9-6. Very Happy Very Happy

Meci de meci (aproape frame de frame) are concluziile sale pe care nu mai el le intelege (90% eronate) si le exprima exact ca un “ultras” de stadion de fotbal din liga lui mitică. Nu m-aș mira daca ar fi fcsb-ist. Very Happy

Mă opresc aici definitiv in a vorbi despre comentariul in limba română.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Seba Trimite mesaj privat
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Mar 24 Apr 2018, 19:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu mare placere!

Chiar cautasem postarea pe paginile anterioare si negasind-o, am citat-o din postul dvs. doamna Clara.

Legat de comentariu, desi mi-am declarat in mai multe randuri, simpatia fata de domnii Ancuta si Bontea, cu privire la comentariu, dar in dupa masa asta, nu am rezistat si de la pauza dintre sesiuni am trecut pe comentariul in limba engleza. Demult nu mi-a fost dat sa aud atat de multe imbecilitati, intr-un timp atat de scurt.

Am impresia ca dl Ancuta vrea sa se ia la intrecere cu comentarii unguri, in principal, cu unul dintre ei. La turnee mai mici mai treceam pe comentariul unguresc, pentru amuzament, nu pentru altceva. Cateodata si mai ales cand nu te afecteaza direct, prostia omeneasca are haz. Dar pentru un timp foarte limitat. Nu este nevoie sa stii ungureste, ca sa te crucesti, in ce hal pronunta acel individ (pentru ca e vorba de un comentator, in speta, nu de toti) numele jucatorilor. Tendinda de maghiarizare a pronuntiei numelor (care nu le este straina multora dintre ei), este dusa in acest caz, in extremitatea penibilului si a idioteniei izvorate dintr-o prostie crancena. Ca altceva nu poate fi.Asta ca sa nu mai vorbim, ca individul habar nu are de ce vorbeste in majoritatea timpului.

Probabil, chiar o fi vreun concurs unde se obtin si premii. Cel putin, pe plaiurile noastre nu m-ar mira. Unde din ce in ce mai des, vedem ca, cu cat esti mai prost, mai needucat, mai incompetent si mai nesimtit, ai sanse mult mai mari de reusita in viata.

Imi cer scuze, ca m-am "ambalat". Dar chiar m-a enervat la culme acest "comentariu" al meciului. Noroc ca totusi am facut la timp transferul in limba engleza.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 24 Apr 2018, 19:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu țin nici eu să mai prelungim discuția asta fiindcă nu merită, dar vreau să spun totuși că mai-mai c-aș înțelege „românizarea” – incultă, bineînțeles – a unor nume străine, dar nu maimuțărirea pronunției britanice numai fiindcă aia-i pronunția pe care o auzi tu în cască, de la britanici și atunci pronunți, de-a valma, și numele franceze, și numele chinezești (de ce nu și numele românești, la o adică ?!) exact cum auzi că le pronunță briții. Asta e caraghioșenia. Laughing Mai ales că englezii sunt cunoscuți pentru că pronunță greșit toate limbile străine, foarte probabil, din cauza sistemului fonetic al propriei lor limbi materne. De aceea și e ridicol să-i iei pe ei ca reper în materie de pronunție. Laughing

În fine, să trecem la lucruri mai serioase și mai plăcute :

. . .


.



Sesiunile decisive
Mark Williams v Jimmy Robertson : miercuri, ora 12.00
Neil Robertson v Robert Milkins: miercuri, ora 16.30

__________________________


STREAMING

Mulțumiri lui Raduka, lui Blackzet, lui Bakan, lui Skorpyo și lui Ocnenodis hg pentru link-uri ! Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mie 25 Apr 2018, 17:05, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bakan
Fan


Data înscrierii: 22/Apr/2018
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mie 25 Apr 2018, 10:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Referitor la comentariu - anii trecuti existau niste streamuri unde se puteau vedea meciurile fara comentariu, aveai doar ambianta. Am vazut mai multe meciuri asa fara probleme, pentru ca de fapt comentariul nu este interesant decat prin cateva mici informatii adiacente: stiri despre jucatori, ceva statistici, etc. sau prin particularitatile comentatorilor, exemplu "prajitura" lui Bontea.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui bakan Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 25 Apr 2018, 11:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Ce vremuri !

Informațiile au valoare reală NUMAI dacă sunt corecte, nu „înflorite,” „deduse” din spusele altora ori chiar inventate (azi, chestia asta se cheamă „fake news”) și date pe post doar din plăcerea comentatorului de a se auzi vorbind sau pentru a crea impresia că știe ceva ce, în realitate, nu știe. Orgoliu, superficialitate, lipsă de răspundere, mizarea pe „ăștia-s proști, înghit orice” & „las'că merge și așa”. Toate astea constituie lipsuri grave de profesionalism & de etică.

Apropo de informații (1) : pentru cei care respectă dreptul la proprietate intelectuală sau exactitatea și care, în general, apreciază inteligența de a tăcea atunci când habar n-ai despre ce e vorba în context, trebuie să menționez că faimosul cântec Delilah nu a fost „compus & interpretat de Tom Jones”. Numai interpretat. Atât. Compozitorul a fost Les Reed, iar textierii, Barry Mason & Sylvan Whittingham. Laughing O serie întreagă de informații difuzate la Eurosportul în limba română (la snooker) trebuie întotdeauna verificate. Laughing

Apropo de informații (2) : sunt convinsă că o armată de „iubitori ai snookerului” și-au frământat creierii, și-au uitat de prânz, și-au pierdut somnul, și-au paradit calculatoarele, și-au terorizat duhovnicii & psihologii, munciți fiind ei de dorința irepresibilă de a afla cine e pensionarul australian de la Crucible. Capitală importanța informației. Nici nu știu cum ar mai fi putut continua CM fără ca ea să fi fost făcută publică, printre timpuri verbale insuficient controlate & incorect folosite. La Eurosportul în biata limbă română, regulile viitorului anterior sunt la fel de impenetrabile ca declinarea micului, dar esențialului substantiv „zi”. Laughing

Repede, înapoi la BBC/British Eurosport ! Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 25 Apr 2018, 13:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)





_________________________

Thepchaiya Un-Nooh a ratat ultima bilă neagră pentru un break maxim nu o singură dată, ci de două ori, în sezonul 2015-2016 : la UK Championship (în meciul contra lui Neil Robertson) și, câteva luni mai târziu, în ultima rundă a calificărilor pentru CM (în meciul contra lui Anthony McGill).

Thailandezul a reușit totuși maxul, în sezonul următor, la Paul Hunter Classic. Premiul a fost de 40 000 de lire sterline. (Ăsta ar fi trebuit să fie „Apropo de informații (3)”, dar m-am plictisit de încercarea de a corija incorigibilul. Laughing )




_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mie 25 Apr 2018, 14:11, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Mie 25 Apr 2018, 13:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce pacat ca John Higgins a ratat break-ul maxim. Pe undeva, ar fi repetat performanta de la LG Cup din 2003. (raportata la norocul avut, desigur) .

https://www.youtube.com/watch?v=I4wOaHgQkuE (minutul 6:45 al break-ului)



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
rudiprus
Addicted to snooker


Data înscrierii: 19/Apr/2013
Mesaje: 304

MesajTrimis: Mie 25 Apr 2018, 14:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imi dati voie sa visez la o finala Higgins -Ronnie? (asa suporter al lui Barry Hawkins, cum sunt).

Si imi dati voie sa visez ca o va castiga Higgins? (daca nu din alt motiv, pentru infrangerea de anul trecut in fata lui Selby)



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Shanghai Masters 2013, China Open 2014, Campionatul Mondial 2018
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rudiprus Trimite mesaj privat
Mr.GloSs
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2011
Mesaje: 222
Locație: Braila

MesajTrimis: Mie 25 Apr 2018, 14:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Doamna Clara permite-mi să semnalez o greșeală la "Meciuri și rezultate" scorul la Neil - Milkins e 3-6, din fericire, nu 2-7. Recunosc că m-am cam speriat, am crezut, inițial, că eu am văzut alt meci. Laughing



_________________
„Nu au râs ei cât am plâns eu.” Charlie Chaplin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mr.GloSs Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bakan
Fan


Data înscrierii: 22/Apr/2018
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mie 25 Apr 2018, 16:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sesiunea a debutat extrem de greu pentru ambii, si Neil si Robert par a evolua din inertie si rezulta un joc urat, incalcit. Dupa primul frame m-am plictisit si am cautat stream pentru jocul de la masa 1, macar il vedeam pe Trump, dar nu am gasit nimic pe net.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui bakan Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 25 Apr 2018, 17:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Văzut, Mr.GloSs, când am consemnat scorul actual. Mulțumesc. Cred că, într-un moment de deznădejde, aseară, am pus un scor care părea să fie cel de capăt al sesiunii. De ce deznădejde ? Fiindcă, în ciuda unui talent mare, cred că Milky nu are ce aduce interesant în acest turneu : după părerea mea, e genul de jucător care câștigă un meci, după care chixuiește lamentabil în următorul. Pentru CM, cred că prezența lui Robertson e mult mai ofertantă decât cea a lui Milkins. Oricum, eu văd o mare diferență de clasă între cei doi.

Plus că, nefiind Neil prea simpatizat la Eurosportul în (biata limbă) română, automat mi-e mie mai simpatic. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2017-2018 » CAMPIONATUL MONDIAL 2018 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 21, 22, 23  Următoare
Pagina 9 din 23

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community