Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

STAY IN TOUCH ! WHAT'S NEW IN SNOOKERLAND ?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 226, 227, 228

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » The News
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator

Data înscrierii: 21/Noi/2004
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 20 Iul 2018, 13:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marius Ancuța

1 august 1967 – 19 iulie 2018

Ca un trăsnet a venit știrea cu toate că, în timpul Campionatului mondial, am avut sentimentul foarte straniu că este ultimul pe care-l mai comentează. Cred că am remarcat cu toții că exista ceva care nu mergea, dar nu ne-am închipuit nicio clipă că situația era atât de gravă...

Snookerul din România îi datorează foarte mult fiindcă Marius Ancuța s-a numărat printre pionierii acestui sport, în a cărui promovare a pus munți de pasiune și de energie.

Rămânem, toți, cu o mulțime de amintiri snookeristice frumoase și de neșters – eu, cu amintirea unei amiciții personale care a durat peste zece ani.

Condoleanțe familiei.
Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace.

Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Miss Chigwell
Addicted to snooker

Data înscrierii: 27/Mar/2005
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Sâm 28 Iul 2018, 13:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe lângă multele meciuri trăite cu sufletul la gură și formula de încheiere a transmisiei, care mi-a rămas pentru totdeauna în memorie, rămân și cu amintirea unei discuții purtate la un turneu din orașul meu, discuție amicală și plină de zâmbete.
Rămas-bun, domnule Ancuța!

Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator

MesajTrimis: Sâm 4 Aug 2018, 11:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Openul de la Haining 2018

PTC-urile și-au încheiat misiunea de a da de lucru, de învățătură și de mâncare unui număr cât mai mare de jucători, dar unele dintre semințele ideii au căzut pe teren fertil, unde au încolțit și continuă să rodească. Un exemplu este Openul de la Haining care, din 2016, face parte din circuitul național al Chinei, astfel încât, dacă pentru invitații de alte nații, e vorba doar de un eveniment invitațional, pentru jucătorii din partea locului e o competiție de clasament foarte importantă tocmai datorită prezenței musafirilor, mai cu seamă a celor profesioniști.

Finalele precedente
2014 (etapă APTC) Stuart Bingham 4–0 Oliver Lines
2015 (etapă APTC) Ding Junhui 4–3 Ricky Walden
2016 (turneu de clasament în circuitul Chinei) Matthew Selt 5–3 Li Hang
2017 (turneu de clasament în circuitul Chinei) Mark Selby 5–1 Tom Ford

Campionul primește 120 000 de yuani, vicecampionul 50 000, semifinaliștii învinși iau câte 20 000, sfertfinaliștii, câte jumătate din această sumă, cei eliminați în optimi, câte 6 000, iar în rundele inferioare, câte 4 000 și 2 500 de yuani. (Premierea breakurilor : 10 000 de yuani pentru cel mai mare break, dublul acestei sume pentru breakul maxim.)

Ca de obicei, în buna tradiție PTC-istă, s-a plecat de la 128 de jucători – bineînțeles, majoritatea asiatici, din care, bineînțeles, majoritatea chinezi. (E ceva să dispui de un asemenea efectiv, dar China-i mare.) În prima rundă, victorii scontate & lejere – numai 11 meciuri s-au încheiat cu scorul de 4–3 (între acestea, și al lui Selbs, deținătorul titlului, care deținător al titlului a fost pus serios la treabă de Simon Lichtenberg, până să câștige, cu greu, decisivul). În runda a 2-a, Barry Hawkins a fost eliminat de Wang Yuchen, Liang Wenbo a cedat meciul fiindcă s-a enervat când a pierdut și al doilea frame ( Shocked ), Lucas Kleckers a fost învins de Mark King, Paul Davison n-a avut replică de dat lui Mark Selby, iar Suchakree Poomjaeng, fratele lui Dechawat, a fost bătut de Huang Zhong. Șaisprezecimile au reprezentat ultimul meci al competiției între alții și pentru Thepchaiya Un-Nooh, Elliot Slessor, Michael Holt, Michael Georgiou, Jimmy Robertson sau Andy Lee.

Un moment neplăcut a fost cel marcat de atitudinea nesportivă a lui Chen Ruifu, pe tot timpul meciului contra lui Matthew Selt, lucru pentru care jucătorul chinez a fost sancționat de Federația chineză de snooker (CBSA). (Despre dreptate & „ce ție nu-ți place” : las' să mai vadă și Selt cum e să joci cu un atare gen de adversar. Wink )

Despre lucruri mai plăcute : demn de menționat parcursul lui Akani Songsermsawad.

Optimi
Zhang Anda 1–4 Mark Selby
Gary Wilson 4–2 Li Yuan
Zhang Yang 0–4 Mark King
Joe Perry 2–4 Matthew Selt
Li Hang 4–0 Huang Zhong
Mei Xiwen 4–0 Mike Dunn
Ju Reti 4–2 Chen Zhe
Wang Yuchen 0–4 Akani Songsermsawad
.

Sferturi
Mark Selby 4–1 Gary Wilson
Mark King 4–2 Matthew Selt
Li Hang 4–0 Mei Xiwen
Ju Reti 2–4 Akani Songsermsawad
.

Semifinale
Mark Selby 4–2 Mark King
Li Hang 4–2 Akani Songsermsawad
.

FINALA
MARK SELBY 5–4 LI HANG

Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker

Data înscrierii: 17/Feb/2009
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 5 Aug 2018, 23:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:

Liang Wenbo a cedat meciul fiindcă s-a enervat când a pierdut și al doilea frame

Deja vu! Acum mulți ani, dar la un alt nivel: https://youtu.be/5ea0yn0UfWA
Probabli de „isprava” lui Liang nu o să-și mai aducă nimeni aminte peste 10-15 ani.

Citat:

Un moment neplăcut a fost cel marcat de atitudinea nesportivă a lui Chen Ruifu, pe tot timpul meciului contra lui Matthew Selt

Pe tot parcursul meciului? Sunt curios ce-au avut de împărțit.
De acord, Selt nu este nici el ușă de biserică și cu siguranță nu face parte din categoria adversarilor pașnici, dar totuși...

Clara White
Administrator

MesajTrimis: Lun 6 Aug 2018, 6:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chinezul a „comunicat” cu publicul cam de fiecare dată când Selt era la masă – vorbe & gesturi. Eu una am avut impresia că Chen nu era chiar cu mintea limpede. Destul de antipatic & agresiv ca tipar comportamental general, de data asta, Selt n-a fost vinovat și nici n-a reacționat provocator. S-o mai fi maturizat un pic, acum, că a devenit tătic.

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » The News Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 226, 227, 228
Pagina 228 din 228

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum