Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 21, 22, 23  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2018-2019 » CAMPIONATUL MONDIAL 2019
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeti ca e campionul mondial 2019 ?
John Higgins
24%
 24%  [ 6 ]
Gary Wilson
12%
 12%  [ 3 ]
Judd Trump
52%
 52%  [ 13 ]
Dave Gilbert
12%
 12%  [ 3 ]
Voturi totale : 25

Autor Mesaj
mac1951ro
Addicted to snooker


Data înscrierii: 28/Apr/2011
Mesaje: 394

MesajTrimis: Lun 6 Mai 2019, 18:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar daca finala nu s-a incheiat si Trump se pare ca va fi noul campion mondial,incerc cateva scurte obsrvatii (strict subiective ,evident !).
Mai intai finala este de o calitate foarte buna,tot turneul a fost foarte bun,tinand cont numai de breakurile de peste 100.
Totusi,daca Judd n-ar fi juacat extraordinar in a doua sesiune a finalei,nu stiu care ar fi fost rezultatul final.
Desi nu sunt iubitor de istorie contrafactuala,nu ma pot abtine sa nu amintesc ca Trump nu ar fi ajuns in finala daca tailandezul nu i -ar fi oferit jocul decisiv din primul meci.Sigur ,de acolo Trump a mers foarte bine ,mai sigur pe el,dar inca are scaderi pe parcursul unui meci.
Apoi ,cum ar fi evoluat acest turneu cu un Ronnie fara acea zi proasta din primul meci,sau cu un Robertson care n-ar fi clacat pe parcurs sau cu un Gilbert un pic mai norocos cand avea mai multa nevoie.
Cum spuneam,istorie contrafactuala ...!
Judd merita sa fie acum campion mondial,are un joc solid,a dovedit-o in tot sezonul care a trecut.
Higgins ramane un mare ,mare jucator.Cine se mai poate lauda cu trei prezente in ultimele turnee finale de CM ?Imi place de el cum joaca ,e o incantare sa-l privesti la campionatele mondiale.
Raman de la acest CM cu prestatia lui G. Wilson si David Gilbert.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Players' Championship 2018
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mac1951ro Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 6 Mai 2019, 18:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

După părerea mea, ai dreptate, Mac, dar eu am avut nevoie de ceva timp ca să mă adun și să postez statisticile ! Pe prima am și uitat s-o postez la timp ! Laughing Total sub vrajă. Nu mă mai gândesc la restul turneului : finala mi se pare dincolo de superlative. Joc, recorduri, sportivitate, atmosferă – nivel Himalaya. Nu știu să mai fi existat o finală de o asemenea calitate. O fi entuziasmul momentului, dar nu cred.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 6 Mai 2019, 19:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Frumusețea finalei, deh : am uitat până și de noua întâlnire a lui Barry Hearn cu presa, întâlnire anunțată încă de acum câteva zile. Ce a mai spus Dl Supremo :

- Cupa mondială (turneu pe echipe) va fi organizată din doi în doi ani, la Wuxi, cel puțin în perioada de zece ani care urmează – 24 de echipe a câte doi jucători, reprezentând 23 de țări (China, cu două echipe – privilegiu de gazdă). În acest sezon, competiția va avea loc în perioada 24-30 iunie.
- Jucătorul care câștigă cel mai mult în turneele seriei Corral va mai primi și un bonus de 100 000 de lire (că era greu de imaginat că ar câștiga cineva toate turneele). Învinșii din prima rundă iau bani de parcă ar fi câștigat, dar fără ca premiul să conteze în clasament.
- Seria națiunilor va avea capi de serie tot Topul 32 (nu ca până acum, Topul 16).
- Cele mai mari breakuri se vor premia la fel fie că-s făcute în calificări, runde preliminare sau runde superioare.
- Lentoarea în joc va fi monitorizată în continuare.
- Pauzele de mers la toaletă vor fi și ele monitorizate și se vor lua măsuri ca ele să nu devină o formă a lipsei de sportivitate.
- Q School Asia va debuta în sezonul 2019-2020, în aceeași perioadă cu obișnuita Q School.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gi0nel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Feb/2011
Mesaje: 435
Locație: Bistrita, Cluj

MesajTrimis: Lun 6 Mai 2019, 19:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca va castiga, 'Asul din pachet' va deveni al 21-lea om - Campion Mondial la Snooker! Ca la blackjack, trebuia sa fie ceva de genul Very Happy Very Happy

Lasand asta la o parte, ce calitate a snookerului am avut sezonul acesta! Acum ti-e mai mare dragul sa fii fan al sportului asta sa te bucuri de snooker!

Cu aceasta ocazie va urez vacanta placuta si sa ne regasim cu bine la calificarile primului turneu ale sezonului 2019-2020. Multa stima dragilor!



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Shanghai Masters 2014, UK Championship 2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui gi0nel Trimite mesaj privat
Blackzet
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Apr/2011
Mesaje: 128

MesajTrimis: Lun 6 Mai 2019, 20:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe deplin meritat titlul pt Judd a pastrat cel m ai bun snooker al sau pt finala.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Blackzet Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2019, 0:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)




_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 459
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2019, 8:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce trista e ultima poza. Intotdeauna vine si un final, va trece greu un an de zile. Crying or Very sad

Concluziile mele dupa CM 2019:
- Judd a confirmat ca este un jucator foarte valoros. Au fost nevoie de 8 ani pentru a reedita finala, iar titlul este pe deplin meritat
- surprize foarte placute sunt, pentru mine, in ordine, Garry Wilson si David Gilbert, jucatori cu urias potential si care, daca vor ramane conectati si concentrati, daca vor juca cu aceeasi pasiune, sigur vor castiga si turnee
- suprizele negative sunt Ronnie, Selby, Allen, Ding - toti creditati cu sanse bune, toti iesiti repede din competitie
- sper ca Higgins sa nu puna tacul in cui, este un jucator senzational si unul dintre greii acestui sport
- mi-e dor de vocea lui Marius Ancuta, ca de fiecare data, apreciezi si mai mult un om atunci cand nu mai e. CM de snooker fara el muuult mai sarac



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
rooniefan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Dec/2007
Mesaje: 735
Locație: Targoviste

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2019, 10:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Posseidon a scris:

- mi-e dor de vocea lui Marius Ancuta, ca de fiecare data, apreciezi si mai mult un om atunci cand nu mai e. CM de snooker fara el muuult mai sarac


Subscriu 150%.
Cu bune, cu rele , Dl Ancuta a fost unul din motivele pentru care am inceput sa urmaresc snooker.Iar combinatia cu Dl Bontea dadea unul din cele mai ok cupluri de comentatori sportivi.Pe acelasi palier cu Naum-Banciu.



_________________
Un sport nobil pentru oameni nobili.
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2013, Campionatul Mondial 2016, Campionatul Mondial 2017
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rooniefan Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2019, 13:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mă bucur că-l pomenim. El și cu mine am avut unele divergențe, dar și mie mi-e dor. Nu se poate să nu i se recunoască, înainte de orice, pasiunea pentru snooker și clasa. Cultural și sufletește, avea clasă. M-am gândit destul de mult la el, în cursul finalei și mă gândesc la el de fiecare dată când îl văd pe Leo Scullion, care are aceeași boală – dar, cum spun doctorii, nu există boli, ci bolnavi, fiecare caz e unic, în felul său. Și mă întreb, inutil, dacă și soarta lui Marius Ancuța ar fi fost alta în condițiile în care s-ar fi dus la medic în urmă cu doi sau trei ani, când l-am rugat eu, la telefon, pe Florentin Ciobanu să-i spună să se ducă, fiindcă mi se păreau unele lucruri în neregulă cu vocea și salivația care se simțea în voce... În fine, asta e, stăm pe-aici atât timp cât trebuie să stăm.

____________________

O vorbă despre Leo Scullion : nu l-am auzit și nu l-am văzut decât strictissimul necesar, în această finală – cu alte cuvinte, și-a făcut treaba în mod impecabil.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2019, 13:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ladies & Gents, să încercăm și anul acesta vechiul chestionar. Care credeți că au fost :

1 Cel mai bun meci
2 Cel mai slab meci
3 Cel mai bun jucător
4 Cel mai slab jucător
5 Jucătorul-revelație al turneului
6 Cel mai frumos moment
7 Cel mai dezamăgitor / discutabil moment



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2019, 14:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

rooniefan a scris:
Posseidon a scris:

- mi-e dor de vocea lui Marius Ancuta, ca de fiecare data, apreciezi si mai mult un om atunci cand nu mai e. CM de snooker fara el muuult mai sarac


Subscriu 150%.
Cu bune, cu rele , Dl Ancuta a fost unul din motivele pentru care am inceput sa urmaresc snooker.Iar combinatia cu Dl Bontea dadea unul din cele mai ok cupluri de comentatori sportivi.Pe acelasi palier cu Naum-Banciu.


Si mie mi-e dor si m-am gandit si eu la el turneul asta.

N-am mai urmarit snooker de multa vreme (decat spre finala campionatelor mondiale), dar cand a plecat Marius Ancuta a disparut o emblema. Cred ca a fost un element foarte important pentru toti cei care au indragit snookerul.
Era genul de emblema care, cu bunele si relele sale, te asteptai sa fie mereu acolo la transmisiunile Eurosport si peste ani si ani, intrebandu-se unde se duce bila alba si comentand pasional, cu Daniel Bontea langa el, pentru un contrast temperat si cerebral.

Anul trecut am urmarit ultima sesiune a finalei pe un televizor din 1980 gen si nu-mi aduc aminte daca l-am auzit.

Oricum, vocea lui ramane mereu cu noi.



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
gi0nel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 05/Feb/2011
Mesaje: 435
Locație: Bistrita, Cluj

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2019, 14:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1 Cel mai bun meci - Finala + Judd vs Tepchayia
2 Cel mai slab meci - nu-mi aduc aminte ceva in mod special..
3 Cel mai bun jucător - Judd Trump
4 Cel mai slab jucător - Luo Honghao
5 Jucătorul-revelație al turneului - Gary Wilson
6 Cel mai frumos moment - Dubla lui John Higgins pt. 147-le ratat la a 15-a neagra
7 Cel mai dezamăgitor / discutabil moment - Ronnie O'Sullivan (a doua sesiune)



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Shanghai Masters 2014, UK Championship 2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui gi0nel Trimite mesaj privat
Seba
Addicted to snooker


Data înscrierii: 22/Apr/2010
Mesaje: 257
Locație: Timișoara

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2019, 14:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1 Cel mai bun meci : Trump - Higgins & Tian - Maguire
2 Cel mai slab meci : Luo Honghao - Murphy
3 Cel mai bun jucător : Judd Trump
4 Cel mai slab jucător : Luo Honghao
5 Jucătorul-revelație al turneului : Michael Judge (calificări); David Gilbert
6 Cel mai frumos moment : Trump ridica primul trofeu de campion mondial
7 Cel mai dezamăgitor / discutabil moment : Eliminarea lui Lu Ning (calificări)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Seba Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2019, 17:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un parior mai norocos/inspirat decât acela care, în China, a mizat, cândva, pe Ding


.


Senzaționala poveste adevărată a unui parior, relatată în The Bristol Post de azi : după ce l-a remarcat, într-un club, pe puștiul Judd, pe atunci în vârstă de 8 ani, un anume domn Neil Morrice a fost atât de impresionat încât s-a dus și a pariat 10 lire (1/1000), la Coral, că mititelul va deveni campion mondial înainte de a împlini 30 de ani. Evident, de ieri, dl Morrice e mai bogat cu 10 000 de lire.

__________________________


Mulțumesc celor care deja au răspuns la chestionarul nostru și-l reiau mai jos :

Care credeți că au fost :

1 Cel mai bun meci
2 Cel mai slab meci
3 Cel mai bun jucător
4 Cel mai slab jucător
5 Jucătorul-revelație al turneului
6 Cel mai frumos moment
7 Cel mai dezamăgitor / discutabil moment



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mac1951ro
Addicted to snooker


Data înscrierii: 28/Apr/2011
Mesaje: 394

MesajTrimis: Mar 7 Mai 2019, 19:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1 Cel mai bun meci : Trump - Higgins
2 Cel mai slab meci : cele jucate de Steven Maguire
3 Cel mai bun jucător : Judd Trump
4 Cel mai slab jucător : Michael Georgiou
5 Jucătorul-revelație al turneului : David Gilbert
6 Cel mai frumos moment : cele doua incercari de 147 din finala
7 Cel mai dezamăgitor :Ronnie pentru oboseala afisata si lipsa chefului de a juca un meci de CM.

ps. subscriu la tot ce ati scris despre M. Ancuta.Pacat ca Alex Crisan nu presteaza in studioul tv.,la fel ca la masa de snooker.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Players' Championship 2018
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mac1951ro Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2018-2019 » CAMPIONATUL MONDIAL 2019 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 21, 22, 23  Următoare
Pagina 22 din 23

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community