Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 21, 22, 23
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2018-2019 » CAMPIONATUL MONDIAL 2019
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeti ca e campionul mondial 2019 ?
John Higgins
24%
 24%  [ 6 ]
Gary Wilson
12%
 12%  [ 3 ]
Judd Trump
52%
 52%  [ 13 ]
Dave Gilbert
12%
 12%  [ 3 ]
Voturi totale : 25

Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 8 Mai 2019, 16:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

.

.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Sâm 11 Mai 2019, 22:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este greu să scrii ceva la cald după o astfel de finală, dar este greu să faci asta și la rece.
Eram ceva de genul: „Ce-a fost asta? De unde a venit?”
Normal că încerci să cauți explicații, să găsești „miezul”. Asta am făcut și eu. Smile
„Trebuie să existe un indiciu în statistici, întotdeauna este acolo”, mi-am zis. Și câteva ore bune dă-i și răsfoiește povești cu cifre despre finalele și semifinalele de la Crucible. Da, și semifinalele, deoarece ambițios fiind, am încercat să fac un clasament al celor mai bune performanțe generale și individuale pentru toate meciurile de „best of more than 30 frames” de la Crucible. După vreo 2 ore era Turnul Babel de numere în capul meu, a cărui temperatură internă creștea pe măsură ce turnul câștiga în înălțime; așadar a trebui să resetez mașinăria și să mă concentrez doar pe finale.

Așadar, încercam să găsesc dovezi clare pentru a răspunde la două întrebări:
1. Tehnic vorbind, este aceasta cea mai bună finală de CM din Era Crucibiliană?
Cu siguranță raportul de break-uri de peste 50 de puncte ar trebui să ne dea un indiciu, dar ce să vezi: finalele din 2015 și 2018 au avut procentaje mai bune, nu cu mult, ce-i drept.
La sutare lucrurile au fost clare, nu a fost nevoie de VAR (Video Assistant Referees - tehnologia din fotbal; pentru persoanele nefamiliarizate cu termenul).
Pentru media punctelor marcate pe frame, din nou, numere care nu ajută la nimic.

2. Este performanța lui Judd cea mai bună din istorie într-o finală de CM la Crucible?
Discutabil, cam asta ar spune statisticile.
Hendry a reușit 17 break-uri de peste 50 de puncte (dintre care 3 sutare) în 1995, O'Sullivan 16 break-uri de peste 50 de puncte (dintre care 6 sutare) în 2013.
Nici la media punctelor per frame lucrurile nu sunt clare, Hendry având în 1995 și 1999 procentaje mai bune.

„La naiba cu toate statisticile, cu tot!”, mi-am spus și m-am reîntors la senzația pură. Lăsând la o parte tot raționalul, aceasta este pentru mine cea mai frumoasă finală de CM pe care am văzut-o! Nu a avut dramatismul și tensiunea celei de anul trecut, dar calitatea jocului în toate aspectele sale a fost fermecătoare, hipnotizantă! Păstrând proporțiile, de multe ori mi s-a părut că cei doi erau într-un meci de antrenament, nu într-o finală de Campionat Mondial.
Întorcându-mă la Judd și evoluția sa din finală, cred că a ajuns la rangul de „Maestru” al acestui joc al minții - concentrarea și determinarea din fiecare frame fiind exemplare.

Jos pălăria pentru o finală istorică!



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2018-2019 » CAMPIONATUL MONDIAL 2019 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 21, 22, 23
Pagina 23 din 23

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community