Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Coronavirus !
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 25 Mar 2020, 22:30    Titlul subiectului: Coronavirus ! Răspunde cu citat (quote)

În timp de molimă (ca urmare a „cadoului de la Wuhan”), am căutat cele mai serioase articole din presa românească. Am găsit câteva :

Arrow http://inliniedreapta.net/virusul-partidului-comunist-chinez-cenzura-propaganda-dezinformare/

Arrow http://inliniedreapta.net/blogpost/cum-ne-salveaza-china-pe-toti-de-virusul-chinezesc-in-opt-pasi-simpli/

Arrow https://adevarul.ro/international/europa/dezinformare-ruseasca-vremuri-corona-1_5e7a29235163ec427127b642/index.html

Arrow https://adevarul.ro/locale/timisoara/sfaturile-pretioase-medicului-musta-eviti-contaminarea-haine-pantofi-manusile-mare-capcana-1_5e7880715163ec42711f2d8a/index.html

În orice caz, să nu ne lăsăm demoralizați. Să nu uităm, mai ales, că pramatiile de la Kremlin își continuă & intensifică dezinformarea în scopul amplificării panicii & depresiei generate de virusul chinezesc. Canalele de propagandă sunt cele cunoscute plus, evident, rețelele de socializare.

Două sugestii :

Arrow https://humanitas.ro/humanitas/colectii/biblioteca-virtuala

Arrow https://www.buzzfeed.com/andyneuenschwander/13-museums-you-can-visit-online-during-your-quarant



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mar 7 Feb 2023, 14:24, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 26 Mar 2020, 19:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Motive pentru a o șterge de acasă Arrow https://tinyurl.com/qkozuy7



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Sâm 28 Mar 2020, 23:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Infodemia de tip „fake” nu se vindecă prin vaccin sau stat în casă. Soluția este oarecum simplă, dar în același timp complicată: o combinație de gândire proprie + verificare a informației.

Până una-alta, iată și alte tururi virtuale care pot fi accesate:
Arrow Pentru iubitorii de mașini

Arrow Împărțite pe secțiuni de interes

Arrow După criteriul „gratis”



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 29 Mar 2020, 16:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un punct de vedere

Liviu Antonesei – Declar greva foamei



Dacă nu aș fi devenit un laș… Arrow https://www.cotidianul.ro/daca-nu-as-fi-devenit-un-las/

"[...] Măsurile adoptate prin ordonanța militară 3, inspirate de discursul președintelui, sînt stupefiante. [...] Introducerea unei distincții arbitrare în tratamentul cetățenilor acestei țări în funcție de vîrstă este tipică regimurilor fasciste, care făceau asemenea distincții în funcție de etnie, rasă, sex etc. Noi, bătrînii sîntem evreii [...]. Mai rămîne să ne pună banderole galbene, culoarea liberalilor, la braț și să ne ducă în lagăre de concentrare, poreclite „centre de odihnă și recreere [...].

În rest, faceți tot ce puteți pentru a vă autoproteja. În halul în care au dus sistemul medical treizeci de ani un șir pluralist de guvernări cleptocrate și habarnamiste, altă soluție nu este. Protejați-vă și protejați-i pe cei dragi. Cînd va trece molima asta și molima politrucă, vom avea vreme să rîdem de prostia și ticăloșia celei din urmă…"



Liviu Antonesei – Despre prostia statistică și prostia politică

Arrow https://antoneseiliviu.wordpress.com/2020/03/24/din-foisor-liviu-antonesei-lupta-cu-epidemia-in-faza-fascista-sau-despre-prostia-statistica-si-prostia-politica/

Despre „arestul la domiciliu, aplicat cîtorva sute de mii de oameni, bazat pe o discriminare flagrantă, cea de vîrstă“.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 30 Mar 2020, 13:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Prof Dr Vasile Astărăstoae: Pandemia COVID-19 - un pericol real sau manipulare?

Arrow Probabil, una dintre cele mai lucide și amare analize a situației de față într-un articol dintr-un ziar local. Ar fi de dorit să-l vadă cât mai multă lume.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Mar 31 Mar 2020, 20:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, sunt multe lucruri pe care nu le cunoaștem cu privire la această pandemie și nici nu cred că avem cum în acest moment; cu siguranță că această stare de fapt ne îngrijorează pe toți dintr-un motiv sau altul, mai mult sau mai puțin personal, mai mult sau mai puțin egoist, mai mult sau mai puțin panicard.

Ca scurt exercițiu de gândire - Cum v-ați simți:
1. Dacă numărul total de persoane infectate ar fi de zece ori mai mare decât cifrele curente?
2. Dacă numărul care arată cât de contagioasă este boala (celebrul R0) ar fi 2 ori mai mare?
3. Dacă perioada în care un pacient este contagios ar fi dublă?
4. Aceleași întrebări acum pentru valori mai mici decât cele curente.
Contează aceste lucruri? Există un număr minim de persoane infectate începând de la care se impune aplicarea măsurilor drastice pe care le vedem astăzi în tot mai multe țări? Ar trebui să fim pasivi atunci când nu cunoaștem toate datele problemei? Nu am răspunsuri, dar nici nu cred că acestea contează prea mult... acum.

Important este ce putem face la nivel personal, dacă ne pasă doar de noi sau (și) de ceilalți, iar asta nu mai ține de nicio teorie a conspirației.
Manipulați sau nu, cel ma greu este atunci când realizăm că pierdem controlul asupra propriilor noastre vieți, dar nici prin gând nu ne trece că soluția este tot la noi.

Este testul de omenie al omenirii!



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2020, 17:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, o fi adevărat că există multe lucruri pe care nu le cunoaștem. Spre deosebire de același Prof Dr Astărăstoae, care le cunoaște. Iată încă o mostră : Magia numerelor pandemiei COVID-19.

Apropo de exercițiul de gândire, o să răspund la toate întrebările odată : da, categoric că aceste numere contează. Tocmai de aceea se iau sau nu se iau măsuri asupra unui număr mai mare sau mai mic de cetățeni, fiindcă oricât de tare ni s-ar rupe inima pentru ce se întâmplă cu cinci inși, numai de dragul lor nu se va decreta niciodată, nicăieri, nicio stare de urgență. Ca să ne lămurim cum stă treaba cu omenia. Este întotdeauna vorba despre numere (inclusiv la voturi).

Pe de altă parte, dacă ne înduioșăm pentru fiecare situație individuală, nu mai avem energia (și perspectiva) să raționăm așa cum trebuie raționat – adică la rece. Altminteri, e preferabil să nu sentimentalizăm chestii care aduc atât de grave atingeri vieții & viitorului unor întregi populații, din țări diferite sau violează drepturi constituționale pentru câștigarea cărora au murit mult mai mulți oameni decât din cauza coronavirozei (și de sacrificiul cărora nici n-ar fi rău să ne înduioșăm, dacă mai avem o clipă liberă, printre lacrimile vărsate pentru molima chinezească). Orice forțare a drepturilor constituționale creează un precedent extrem de periculos. Riscul este real și supragenerațional. Reală și supragenerațională va fi și decontarea punerii pe butuci a economiilor naționale. La fel, fracturarea socială. De aceea nu sunt mulțumită de ceea ce se întâmplă. E nevoie nu numai de minte, ci și de curaj. Nu vreau făcători de sluj nici către Bruxelles, nici către Moscova. Și, în orice caz, nu vreau lideri care să aibă și între coapse la fel de puțintel pe cât au între urechi.

În atare context, mă tem că spectacolul sportiv nu mai interesează cine știe ce. La urma urmei, ne putem îngropa capul, struțește, în cam orice fel de nisip TV.

Mircea, cred că erai în pasă cam emoțională când ai postat. Sper că n-o să ajungi, Doamne ferește, să crezi, de pildă, și că autobiografiile sportivilor sunt scrise pentru a spune adevărul & numai adevărul. Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2020, 19:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:

Apropo de exercițiul de gândire, o să răspund la toate întrebările odată : da, categoric că aceste numere contează.

Eu vorbeam despre nivelul personal, al fiecărui om în parte, ce poate / ar trebui să facă fiecare, lăsând la o parte existență sau nu a unei stări de urgență.

Citat:

Este întotdeauna vorba despre numere (inclusiv la voturi).

Referitor la numere - perfect de acord! Dar numai pentru acei oameni care se pricep cu adevărat să le interpreteze, deoarece această acțiune poate face diferența dintre nenorocire și succes.

Citat:

Pe de altă parte, dacă ne înduioșăm pentru fiecare situație individuală, nu mai avem energia (și perspectiva) să raționăm așa cum trebuie raționat – adică la rece.

Nu asta am vrut să spun, cel puțin nu la înduioșare m-am gândit. Mă refeream la situațiile în care suntem implicați direct și voluntar.
Până la urmă moartea unui om este o tragedie, dar moartea unui milion de oameni este doar statistică, nu-i așa?!

Citat:

Altminteri, e preferabil să nu sentimentalizăm chestii care aduc atât de grave atingeri vieții & viitorului unor întregi populații, din țări diferite sau violează drepturi constituționale pentru câștigarea cărora au murit mult mai mulți oameni decât din cauza coronavirozei (și de sacrificiul cărora nici n-ar fi rău să ne înduioșăm, dacă mai avem o clipă liberă, printre lacrimile vărsate pentru molima chinezească).

Cred că sunt totuși două aspecte (contexte) diferite...

Citat:

Orice forțare a drepturilor constituționale creează un precedent extrem de periculos. Riscul este real și supragenerațional. Reală și supragenerațională va fi și decontarea punerii pe butuci a economiilor naționale. La fel, fracturarea socială.

Da, riscul este real, atât cel al precedentului, cât și cel al colapsului economic. Este o situație nouă, pentru care nu există „protocoale standard”.

Citat:

La urma urmei, ne putem îngropa capul, struțește, în cam orice fel de nisip TV.

Asta pentru cine se mai uită la TV. Există și alte variante...
Și nu, nu cred că spectacolul sportiv își va pierde importanța. Doar este o industrie atât de profitabilă, nu-i așa?! Smile

Citat:

Mircea, cred că erai în pasă cam emoțională când ai postat.

Se prea poate, uneori înveți mai multe din gestionarea emoțiilor decât dintr-o gândire „la rece”. Dar asta este doar o concluzie personală. Wink

Citat:

Sper că n-o să ajungi, Doamne ferește, să crezi, de pildă, și că autobiografiile sportivilor sunt scrise pentru a spune adevărul & numai adevărul.

Sper că nu! Laughing Până la urmă, ce înseamnă „adevăr”? Este doar „adevărul” meu, subiectiv / personal /relativ.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2020, 20:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi-e foarte cunoscută întrebarea asta, de la coadă. A pus-o, între alții, și conu' Pilat (înainte de a se spăla pe mâini vreo 20 de secunde Wink Laughing ). Folosind același pronume interogativ corect din punct de vedere gramatical, dar greșit din punct de vedere ontologic & teologic. Problema e că dacă relativizăm totul, treptat, dispare și diferența dintre bine și rău. Se și întâmplă, numai ochi să avem să vedem.

Nu sunt sigură că vorbim despre aceleași lucruri, Mircea, sau pe același paliere. De aceea îmi și displac generalitățile. Sper însă că oricine citește ceea ce am scris înțelege clar unde bat & ce cred. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2020, 13:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

S-a aflat deja, s-a prelungit starea de urgență. Ca să vedem și partea bună a lucrurilor : tot avem noroc că nu e PSD & Co la guvernare că ăia ar fi furat și ce nu furaseră până acum, în timp ce restul țării e ocupat cu viroza chinezească & solidaritatea. Nu-mi place felul în care e „manageriată” criza, dar mai bine-mi schimb eu părerea decât să paț ocara de a fi de acord cu ALDE dl Tăriceanu. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2020, 18:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu cred ca era vreun secret pentru cineva, prelungirea starii de urgenta. In mod "firesc", prelungirea acesteia a fost anuntata, in direct La Digi 24, inca de sambata, 4 aprilie de catre ilustrul plenipotentiar med. Raed Arafat. Desigur, sub semnul probabilitatii, care de fapt era o certitudine, pt. d-lui/d-lor.

Pentru mine, mai suparatoare decat afirmatiile domnului Tariceanu, sunt declaratiile presedintelui tarii (prompterist desavarsit, in ultima vreme) , care in continuare refuza sa ne spuna esentialul, respectiv, interesele cui le savarseste.

Un lucru e cert, manipularea , despre care era intrebat si Dl. Prof. Dr. Astărăstoae, devine incet, incet bataie de joc, din punctul meu de vedere. Rezultatele vor fi pe masura si se vor vedea in perioada ce va urma.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2020, 20:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Discursul prezidențial este cam același la București ca și la Roma sau la Paris, de exemplu. De fapt, mai bun la București decât la Roma și la Paris. (Luni, domn' Macron și-a găsit să vorbească despre ștergerea datoriilor statelor africane, că doar asta e urgența acestor zile !...) Autoritățile europene nu știu foarte exact cu ce se confruntă, dar deja s-a conturat discursul „coronacceptabil,” corespunzător „corectitudinii politice” – cu alte cuvinte, cine are altă părere, poate fi condamnat imediat ca iresponsabil, egoist sau, cine știe, chiar rasist (că oricine nu e de acord cu atât de sensibilii susținători ai zisei „corectitudini” poate fi etichetat ca rasist, chiar dacă în propoziție e vorba de cu totul altceva).

Ideea este că deja s-a lansat un discurs „politic-acceptabil” – „coronacceptabil.” El conține intenția generoasă cât mai cuprinzătoare, care trebuie să justifice limitarea drepturilor & libertăților individuale. Se lansează campanii agresive pentru : (1) omenia / altruismul / responsabilitatea etc exprimate, toate, prin acceptarea obedientă a restricțiilor; (2) simulacrul de activitate (lucrul de acasă) – vorbă să fie, pentru asta trebuie pregătire că altfel e aflare-n treabă redenumită mai frumos. E ușor : tot felul de vedete apar la TV ca să demonstreze & recomande statul acasă etc etc și pe urmele lor vine corul naivilor care habar n-au ce se întâmplă, dar susțin activ tot ce zboară în ideea că poate se și mănâncă.

Pe de altă parte, televiziunile (mai nerușinate ca oricând în obținerea ratingului prin dramatizarea unei situații și așa destul de grave), bombardează prostimea cu date generatoare de panică și practică spălarea insistentă pe creier prin repetarea neîncetată, neîncetată a „sfaturilor,” indicațiilor & „mesajelor de utilitate publică.” Sub masca (!) „informării.” Prostimea „cumpără” tot ce aude, își alimentează panica deja instalată și acceptă mai ușor cozile ceaușiste, de ore întregi, îndepărtarea („sănătoasă” !) dintre oameni, dezinformarea & plictiseala. Într-o zi, o să se contureze și începutul mâniei. Nicio problemă însă, mămăliga nu prea explodează. Dar vor prolifera depresia, isteria, ipohondria & paranoia. Nu numai la noi, bineînțeles.

După părerea mea, Dr.Killjoy, treaba e cu mult deasupra ligii în care jucăm noi și, implicit, Klaus al nostru.

Apropo de dr Raed Arafat : l-am cunoscut prin anii 1990. A fost și-n casa mea, în perioada când se lupta (mai ales la București) să înființeze SMURD-ul, la Tg Mureș – țin minte c-a venit împreună cu o persoană foarte apropiată mie, care, la vremea aceea, era subprefect și apoi prefect (PD) de Mureș și-l susținea foarte activ. De-a lungul timpului, este posibil ca dr Arafat să fi făcut unele greșeli – nu multe, totuși. Cred cu tărie în onestitatea lui și nu mă joc cu vorbele. Faptul că sunt sau nu sunt de acord cu ideile / deciziile lui actuale nu schimbă cu nimic opinia mea despre el. Deocamdată, cel puțin.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 24 Apr 2020, 8:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

„[...] Trăim, neîndoielnic, un moment de vârf al acestui climat de angoasă. Nu vreau să minimalizez în niciun fel pericolul pandemiei, dar mi se pare evident că această angoasă este întreținută, șapte zile din șapte și 24 de ore din 24, de către mass-media. Această complacere în macabru este și morbidă și demobilizatoare (mă îndoiesc că ea îi face pe oameni mai responsabili - cozile de la piețele agro-alimentare și chiolhanurile cu rudele și vecinii par să-mi dea dreptate).

Și mai grav este atunci când acest bombardament mediatic ascunde adevărul sau îl spune doar parțial. Câți știu că în Coreea de Sud, atât de lăudată (pe bună dreptate), practic întregul sistem medical este privatizat? Că și în Germania, lăudată și ea, tot pe merit, bună parte din sistemul spitalicesc este și el privat? Că o serie de statistici vin să contrazică niște convingeri prea categoric impuse? Spre exemplu, că mortalitatea în țările care nu au practicat izolarea - Olanda, Elveția, Suedia, Taiwan, Singapore - este mai mică, cel puțin de trei ori, decât în țările care au recurs la restricții severe?

Nu trag nicio concluzie de aici (nu e căderea mea) și nu fac prozelitism. Ceea ce vreau să spun este că frica nu trebuie să ne paralizeze voința și să ne întunece judecata. Nu trebuie s-o facem pe eroii, dar nici să transformăm prudența lucidă într-o spaimă irațională.” (Prof. univ. Alexandru Călinescu)



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 28 Apr 2020, 17:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Două pamflete, azi. Ambele publicate de scriitorul Liviu Antonesei. Ambele despre arestul la domiciliu & discriminarea pe criterii de vârstă – „cauze” în care au fost mobilizați mulți propagandiști & spălători de creiere, de la staruri holywoodiene care arată inteligență numai când recită cuvintele scrise de alții, până la sportivi – de pildă, pe Eurosport, ca sculat din somn, cu părul vâlvoi & scărpinându-se (politicos), un O'Sullivan mai îngălat decât oricând sau un Becker mai buhăit decât oricând.



* Mircea Dinescu : Iisus în arest la domiciliu

Vă rog, cumpărați-mi degrabă un claun
că circul îmi pare închis pe vecie,
voi sta la un doctor cuminte pe scaun,
să-mi dea o rețetă pe bază de claun,
pitit printre sticlele din farmacie.

Cutia Pandorei e fără sigiliu
și Roma-i pavată cu trupuri de faun,
un orb cîntă-n pîntecul Sfîntului Scaun
arestul copilului la domiciliu.
Vă rog, cumpărați-mi degrabă un claun.

https://www.catavencii.ro/editorial/iisus-in-arest-la-domiciliu/
https://antoneseiliviu.wordpress.com/2020/04/28/cercul-poetilor-aparuti-3-mircea-dinescu-iisus-in-arest-la-domiciliu/




* Brîndușa Palade : Cui îi e frică de klaustrare?

În marea sa generozitate, întîistătătorul KWI a anunțat luni, 27 aprilie, cu grija-i paternalistă pentru care-i sunt recunoscători unii pensionari mai obișnuiți să se teamă de libertate decît de coronavirus, o „relaxare” și o„extindere” a orarului de ieșire din casă pentru seniori. „Relaxare” și „extindere” care par, în realitate, mai meschine chiar decît orarul 11-13, la care se adăuga pînă de curînd o oră de plimbat seara animalul de companie pentru nevoile sale. De ce? Pentru că, dacă seniorii au voie să iasă dimineața de la 7 la 11, înseamnă că trebuie să se trezească cu noaptea-n cap și să iasă din bordeie nu cînd e soarele sus pe cer (astru care oferă, pentru sănătatea omului, căldură, energie și vitamina D – acea vitamină de a cărei importanță pentru imunitate aflase pînă și Liviu Dragnea), ci cînd e încă răcoare și adie, în plus, briza dimineții. Cu argumentul, destul de prematur invocat la sfîrșitul lunii aprilie, că „vremea se încălzește”, dl prezident și „guvernul lui” au decis că vîrstnicilor le prinde mai bine „la răcoare”. Mai e și răcoarea vesperală dintre orele 19-22, de care e știut că cei mai dornici să se bucure sunt tinerii și adolescenții. Nu prea întîlnești pe stradă, în vremuri normale, mulți seniori care bat străzile, aleile parcurilor și mall-urile după ora 19.

Cu bucuria că planul de deportare al cominternistului pesedist Streinu-Cercel n-a fost pus în aplicare, adică nici nu i-a scos nimeni din case, nici nu le-au fost tăiate curentul și apa caldă, seniorii de 65+ trebuie să-i mulțumească iubitului conducător că le prelungește orarul de preumblare după cele ale gurii și doftorii. Noua Ordnung din lagărul care a (re)devenit România în timpul pandemiei e astfel schimbată „în favoarea lor” – chiar dacă nu și a oaselor lor înfrigurate. Lasă că în nici o țară civilizată nu li se impun „vîrstnicilor” asemenea orare de mișcare în afara locuinței – că doar Klaustroland-ul mioritic n-are nimic dintr-o țară civilizată. Bunăoară, în Germania condusă de cancelara Mutti Merkel, unde sălășluiesc și părinții neprețuitului KWI, nu există, desigur, nici umbra unor atari restricții de mișcare pentru seniori. Cu scuza că infrastructura noastră medicală e la pămînt, datorită minunatelor guvernări din ultimii 30 de ani, KWI adoptă măsuri mai „robuste” ca Mutti, adică pune pumnul în gură acestei categorii dacă o apucă klaustrofobia. După care apare și tradiționalul Vela cu o nouă ordonanță militară și, mai pe seară, premierul responsabil cu „îndulcirea” mesajelor prezidențiale. Acum a ieșit să promită vacanțe la munte și la mare, deși circulația în afara localităților va fi restricționată și după 15 mai. În fața atitor declarații contradictorii ale autorităților, mi se pare că logica aristotelică ar trebui revizuită din temelii…

Dar recunosc că pe mine una mă nedumerește cel mai tare tocmai apatia generației vizate. Cu foarte puține excepții, cum e cea a scriitorului ieșean Liviu Antonesei care își dă și acum măsura iubirii de libertate și democrație, majoritatea seniorilor care au o voce publică sunt muți ca lebedele.

Totuși, pentru ca pamfletul de față să vinăși cu niște soluții pentru propășirea Klaustroland-ului – nu doar cu critici, ce sunt probabil inutile sau chiar nesărate după gustul multor aderenți la sindromul Stockholm din țărișoară – propun preamăritelor autorități și următoarele măsuri suplimentare:

– dat fiind că HTA se dovedește o comorbiditate sensibilă, ce sporește statistic mortalitatea în cazurile de deces ale infectaților cu Covid-19, la ieșirile din bloc/ la capătul uliței să fie instalate mese cu echipe calificate în măsurat tensiunea arterială. Hipertensivii să fie întorși înapoi în bloc/casă;

– dat fiind că DZ este o altă comorbiditate ce sporește statistic decesele celor contaminați cu Covid-19, la acele mese să fie măsurată și glicemia. Cei cu glicemia peste limita normală să fie întorși înapoi în bloc/casă;

– dat fiind că obezitatea este o altă comorbiditate ce sporește statistic numărul deceselor celor depistați pozitiv cu Covid-19, la mesele cu pricina să fie prezente și persoane calificate în măsurarea greutății și înălțimii, precum și în calcularea indicelui de masă corporală al tuturor celor care ies din bloc/casă. Cei cu un indice de masă corporală care indică obezitatea să fie întorși înapoi în bloc/casă.

Raționamentul e, desigur, unul foarte simplu: dacă pe baza unei statistici epidemiologice li se impun restricții de mișcare „vîrstnicilor” de peste 65 de ani, de ce să nu fie extinse restricțiile și la alte grupuri vulnerabile din punctul de vedere al statisticilor medicale? Dacă legile se dau de către niște politicieni mediocri după statistici medicale (o aberație contestată deja în Franța, datorită unei societăți civile mult mai alerte și argumentate, și respinsă de Curtea Constituțională din Bosnia Herțegovina), de ce nu ar fi extinsă aplicarea lor la toate categoriile marcate cu roșu, în baza acelorași statistici?

În cazul în care nu se întîmplă asta, politrucii ce adoptă aceste măsuri și care le tot ajustează prin noi și noi ordonanțe militare cosmetizate la ceas de seară de premierul Orban, nu prea au cum să justifice discriminarea împotriva unei anumite grupe de vîrstă. Deși, bineînțeles, presa, în mare parte amuțită, și pensionarii fericiți că nu le taie curentul Streinu-Cercel nu le cer, Doamne-ferește, autorităților din Klaustroland să dea socoteală pentru discriminarea împotriva cuiva. Dacă au scăpat de „Vacanța Mare” a lui Mengele de la Balș-oi, tot restul e o vacanță mai mică, petrecută în euforia ieșirilor între 7 și 11 dimineața.

https://antoneseiliviu.wordpress.com/2020/04/28/jurnal-din-celula-si-ograda-25-invitata-brindusa-palade-cui-ii-e-frica-de-klaustrare/


___________________________



Sublinierile mi le asum. De ce reiau & recomand călduros, aici, aceste texte ? Pentru că sunt de acord cu opiniile exprimate. Și mai clar : cred că statul român își discriminează și oprimă „vârstnicii” numai pentru că nu e-n stare să-și îngrijească cetățenii indiferent de ce vârstă au. Acesta cred că este adevărul. Drept care „bătrânii” sunt condamnați la arest domiciliar & lăsați la discreția polițiștilor prompt redeveniți milițieni, care să le judece ei, cu capul lor & bunăvoința lor, „declarațiile pe proprie răspundere” și să le factureze, după cum vrea mușchii lor, amenzi nesimțite (cu care, culmea !, unii imbecili de prin ministere să se laude la TV !).

Bineînțeles, încă avem noroc că nu-s hoții pesediști la guvernare, dar chiar și așa, ce dezamăgire !

Încă o chestie : când s-a dedulcit omul la putere discreționară, greu s-o mai cedeze. De la preș, la melițian. Repet a nu știu câta oară : atenție la ce se întâmplă pe fondul pandemiei ! Pandemia trece, tirania e greu de urnit, iar alterarea relațiilor intergeneraționale, interumane, în general, greu de vindecat. Că românul e cam leneș & cam laș.

Andrei Pleșu ne readuce aminte de o spusă de-a lui Constantin Noica : „E foarte curios ! Se moare de milioane de ani și încă nu ne‑am obișnuit cu asta…“

Și încă o chestie : câtă cruzime cinică să pui printuri cu ferestre larg deschise pe peretele boxelor unui spital de campanie ! Cruzime cinică sau, poate mai probabil, prostie. Fiindcă mai ales cu prostia avem a ne confrunta, în aceste zile, și la autoritățile care au luat ostatică o țară întreagă, și la acea parte a populației care cade în capcana sindromului Stockholm.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 13 Mai 2020, 22:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Raed Arafat: „Valul 2 poate să fie și în vară. Nu trebuie să fim deloc relaxați.”



O societate paralizată de frică va accepta fără mare opoziție dictatul statului.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community