Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Proba video în snooker

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Mar 30 Noi 2021, 20:36    Titlul subiectului: Proba video în snooker Răspunde cu citat (quote)

Întrebarea este următoarea: Există posibilitatea folosirii probei video în snooker pentru a clarifica o situație neclară / decizie controversată?
Asemănător cu „hawk-eye”-ul din tenis.
Dacă da, cine are dreptul de a apela la ea? Arbitrul, arbitrul care ține scorul în unele turnee mai importante, jucătorii, comentatorii?

Mă interesează punctual ce spune Regulamentul în acest moment.

Exemplu concret: loviturile simultane, conduse sau împinse, unde vederea omului poate fi ușor păcălită.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 3 Dec 2021, 23:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Incerc eu un raspuns din experienta mea de jucator si urmaritor al fenomenului pool/snooker. Nu am cautat daca este specificat in regulament acest aspect, insa cred ca daca meciul este filmat, oricare dintre jucatori poate cere arbitrului sa analizeze situatia, sau arbitrul se poate sesiza (in caz ca nu este sigur de decizie) si sa fie facuta o analiza video pe loc.

Cel mai bun exemplu care imi vine in minte este din turneul de US open pool anul acesta cand SVB a anuntat (sau nu) "extension" si a fost o disputa cu arbitrul. Chiar si dupa analiza video nu a fost concludent, insa adversarul Yapp a fost mai mult decat fair play si i-a permis lui SVB sa continue la masa.
Vezi video: https://www.youtube.com/watch?v=ifCaVLmwEL8&ab_channel=KAMUIBRAND



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1198
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 5 Dec 2021, 19:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cristi a scris:
insa cred ca daca meciul este filmat, oricare dintre jucatori poate cere arbitrului sa analizeze situatia

Nu am văzut niciodată asta... Și nu mă refer aici la situațiile de refacere a unei poziții pe masă.

Citat:

sau arbitrul se poate sesiza (in caz ca nu este sigur de decizie) si sa fie facuta o analiza video pe loc.

Asta, da, am mai văzut. Mai ales pentru refacerea unor poziții pe masă după un fault și ratare.

Citat:

Cel mai bun exemplu care imi vine in minte

Este din bliliard. Razz Alt joc, alte reguli.

Am căutat între timp în Regulament. Singura referire la proba video (în afară de regulile pentru Shootout) este următoarea:
Secțiunea 5, primul punct:
(c) If the referee has failed to notice any incident, they may at their discretion take the evidence of the marker or other officials or spectators best placed for the observation or, if available, they may view a camera/video recording of the incident to assist their decision.

Sublinierile îmi aparțin.
Deci jucătorii din câte înțeleg aici nu au dreptul direct să ceară reluarea. Desigur, ei pot cere, dar arbitrul poate să nu fie de acord cu asta. La fel și comentatorii, deși sunt cazuri când ei sunt singurii care văd anumite situații... mai greu de observat.
Concluzia mea este că Regulamentul este cumva incomplet în această direcție, mai ales acum când avem tot mai multe meciuri filmate, din mult mai multe unghiuri.
Adică ne așteptăm la jucători să fie fair-play și să anunțe singuri anumite fault-uri pe care le fac, dar nu le dăm posibilitatea unei verificări atunci când ei cred că o decizie nu a fost corectă.
Nu-i vorba neapărat aici despre cine a avut dreptate sau nu, ci despre impactul psihologic pe care-l poate avea o astfel de situație.

Ar fi grozav să auzim și părerea unui arbitru... Smile



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community