Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii

 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2021-2022 » POOL Cupa Mosconi 2021
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2021, 23:05    Titlul subiectului: Discutii Răspunde cu citat (quote)

Cazoo e peste tot ! A fost cât pe ce să-l avem în arenă pe Earl the Pearl...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ovidiu
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Apr/2015
Mesaje: 214
Locație: Muntenia

MesajTrimis: Mar 7 Dec 2021, 23:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Și Kaci e cu jocul său slab mereu la Mosconi... Rolling Eyes Ratări și greșeli de nedescris din partea lui. Earl a fost dat la o parte pe motive de covid, chiar imi doream sa-l vad dupa atata vreme live.

Pe hartie, pare o victorie facila pentru europeni. Retragerea fortata din tabara americanilor poate sa aiba un efect de ambitionare, vom vedea.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Tour Championship 2021


Ultima modificare efectuată de către Ovidiu la Mie 8 Dec 2021, 1:01, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ovidiu Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 8 Dec 2021, 0:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, la 2-0 pentru americani, aproape că mă speriasem. Aproape. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 8 Dec 2021, 16:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"Pierderea" lui Earl nu e chiar o pierdere, dupa cum am citit si unele pareri avizate ale unor jucatori ca D. Appleton, care sublinia faptul ca daca Earl ar fi jucat ar fi avut in mod normal un nr de 7 meciuri (pt ca sigur aparea in fan's choice matches) si SVB si Skyler ar fi avut 6 respectiv 5. Acum cu aceasta schimbare SVB va avea mai mult ca sigur 7 meciuri (deci e un plus pt USA), iar cel mai "slab"/lipsit de antrenament jucator (capitanul J.J.) va juca cred 3 meciuri: 1 single si 2 double.

Asta conteaza mai putin, cert este ca ieri putea fi lejer 3-1 pt Europe daca Kaci si Albin cunosteau regulile si eru atenti la oridinea de joc. Practic in decisiv Kaci a jucat in locul lui Albin si a fost acordat fault.

Pt seara asta oricum eu cred ca pe masura ce intrevin meciurile de single Europenii vor lua avans.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
Ovidiu
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Apr/2015
Mesaje: 214
Locație: Muntenia

MesajTrimis: Mie 8 Dec 2021, 18:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cristi a scris:
"Pierderea" lui Earl nu e chiar o pierdere, dupa cum am citit si unele pareri avizate ale unor jucatori ca D. Appleton, care sublinia faptul ca daca Earl ar fi jucat ar fi avut in mod normal un nr de 7 meciuri (pt ca sigur aparea in fan's choice matches) si SVB si Skyler ar fi avut 6 respectiv 5. Acum cu aceasta schimbare SVB va avea mai mult ca sigur 7 meciuri (deci e un plus pt USA), iar cel mai "slab"/lipsit de antrenament jucator (capitanul J.J.) va juca cred 3 meciuri: 1 single si 2 double.

Asta conteaza mai putin, cert este ca ieri putea fi lejer 3-1 pt Europe daca Kaci si Albin cunosteau regulile si eru atenti la oridinea de joc. Practic in decisiv Kaci a jucat in locul lui Albin si a fost acordat fault.

Pt seara asta oricum eu cred ca pe masura ce intrevin meciurile de single Europenii vor lua avans.


Bine zis, Cristi. Nu am fost atent la acest aspect. Aș fi vrut să-l mai văd pe Earl pentru vremurile apuse, să-i mai văd reacțiile de la masa. Laughing

Ultimul meci de dublu de ieri a arătat ca Shaw pare în forma. A avut câteva lovituri excelente. Cool



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Tour Championship 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ovidiu Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 9 Dec 2021, 14:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce se credea ca va fi o diferenta mare de scor in favoarea europenilor nu prea se adevereste pana acum. Ieri atat Filler cat mai ales Albin Ouschan au jucat la un nivel slab, coroborat si cu norocul pe alocuri al americanilor scorul a ajuns 4-5.
Inca trag nadejde ca europenii se vor distanta astazi dat fiind si faptul ca americanii si-au consumat ieri mai toate gloantele trimitand in arena cei mai buni jucatori in primele 3 meciuri. Insa meciuirile de primul la 5 (mai ales la bila 9) sunt foarte imprevizibile. Vom vedea.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
Ovidiu
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Apr/2015
Mesaje: 214
Locație: Muntenia

MesajTrimis: Joi 9 Dec 2021, 16:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am adormit inainte de ultimul meci. Deja nu mai suportam cat noroc avusese Styer, mai ales la bila 8. Laughing Meciul de anul asta seamana cu cel din 2019: un joc slab al europenilor + pragmatismul americanilor.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Tour Championship 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ovidiu Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 10 Dec 2021, 9:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ieri, SVB a aratat pt a nu stiu cata oara ca nu e in apele sale la mosconi. Degeaba il considera unii cel mai bun jucator in activitate, etc, mie unul nu mi-a placut niciodata si il consider un jucator de top, insa nu cel mai bun (cel putin cand paraseste spatiul american).

Europenii au fost la inaltime in primele meciuri si au meritat vitoria, iar in ultimul meci americanii au dat cu piciorul la sansa de a avea o zi a 4 a echilibrata.
Fix capitanul lor Jeremy Jones a avut un moment de ratacire si a uitat regulile: in meciul decisiv cand mai erau 3 bile pe masa si ar fi putut inchide jocul, a cerut curatarea bilei albe (pt a mai castiga timp zic unii) cand mai erau 10 sec. crezand ca se va opri cronometrul pt aceasta operatiune. Desi arbitrul s-a uitat la ceas si a sters bila alba extrem de rapid, timpul s-a scurs si a fost declarat fault. Putea arbitrul sa ii spuna ca nu mai e timp de curatat bila alba? Sa il faca constient de faptul ca timpul nu se opreste? E o intreaga dilema, insa arbitrul in cele din urma a aplicat regulamentul.
Fireste ca nu e frumos un astfel de final de meci decisiv, insa regulile sunt reguli.

Pt diseara presimt ca se va ajunge rapid la 11.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 10 Dec 2021, 22:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)




Câteodată, nu se poate să nu-mi vină-n minte un cuvânt urât care-ncepe cu „F” – nu, nu ăla, ci ”FIXED”. Confused Poate mi s-a părut, dar parcă prea ușor a ratat Shaw și i-a deschis calea lui Woodward. Se termina seara prea devreme ? (La cât de civilizat se comportă publicul, poate că organizatorii se tem că spectatorii ar devasta arena, dacă ar fi trimiși acasă mai repede decât se așteaptă.)

Dar, cu toate neajunsurile, îmi pare rău că se încheie turneul. Tocmai când începuse să-mi placă griul-rechin al postavului...

_________________________


Jayson Shaw e MVP, din nou (ca și anul trecut).

_________________________


În 2022, la Las Vegas :




_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ovidiu
Addicted to snooker


Data înscrierii: 26/Apr/2015
Mesaje: 214
Locație: Muntenia

MesajTrimis: Mar 14 Dec 2021, 13:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

SVB-ul a cam dat chix la ediția asta de Mosconi. Un jucator bun, doar ca aici nu prea ii iese. Mi-a părut rău pentru Jones în decisivul cu Alcaide. Poate ar merita un update regulamentul, sa fie permisă o ștergerea de bila albă o data pe meci pentru fiecare jucător. Smile

Ar fi interesant un meci de tipul acesta contra celor din Filipine. Wink Aș paria ca ar pune mari probleme. Știu ca anii trecuți a fost un meci de acest tip SUA vs. Rusia, câștigat de americani.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Tour Championship 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ovidiu Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 14 Dec 2021, 17:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai ai deja o extensie pe frame, o poti folosi atunci daca vrei neaparat sa stergi bila alba. Jones a jucat bine, dar cu nesiguranta pe alocuri si lipsa de joc sub presiune si shot clock si-a spus cuvantul si a clacat, uitand o regula elementara de altfel (ca si capitan atatia ani ar fi trebuit sa o stie).

Legat de meciuri contra celor din filipine, eu as zice mai degraba contra Asia, pt ca in ultima vreme chinezii, japonezii s-au ridicat f mult.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2021-2022 » POOL Cupa Mosconi 2021 Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community