Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2022-2023 » Shoot-Out 2022-2023
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Sâm 28 Ian 2023, 0:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
James Cahill, dar am înțeles cum a călătorit gândul : nepot galez – unchi scoțian > Jamie Rhys Clarke (galez) > Hendry > Rhys Clark (scoțian). Smile


Very Happy Exact. Eram aproape convins ca nu e scotianul Rhys Clark. Am retinut ca l-a invins pe O’Sullivan in urma cu cativa ani, in primul tur la CM (daca bine retin, din nou, dar imi e lene la ora asta destul de tarzie, sa verific informatia), dar nu imi venea in minte James Cahill. Dar, da intr-adevar asa am gandit, cum ati expus dvs. Multumesc pentru clarificare !



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 28 Ian 2023, 0:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

No problem. Din cauza asemănării numelor, nu mai trec și „Rhys” în numele galezului, dar deja e târziu. Laughing

http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?p=57839#57839



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snookerella
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Feb/2009
Mesaje: 235

MesajTrimis: Sâm 28 Ian 2023, 15:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Dr.Killjoy a scris:
Va multumesc pentru raspuns. Atat Alex Crisan cat si Sorin Niculescu, ca doar pe cei doi i-am auzit comentand, pronunta de maniera "Gradinarii" (articulandu-l cu articol hotarat), uneori prelungind "i"-ul final si mai mult. Ceea ce e de-a dreptul rusinos din punctul meu de vedere. Ma rog, noroc cu Eurosport 4k, unde se poate selecta pista audio si evident ca prefer comentariul in limba engleza.


Aha, am înțeles când am auzit MC-ul de la Leicester : comentatorii noștri români cred că trebuie să învățăm pronunțarea numelor românești de la... englezi ! Laughing

Că tot am învățat să pronunțăm și numele de origine franceză al lui Brecel cu accent britanic și să facem un sport extrem din pronunțarea numelor chinezești după același model ! OK, nu știi franțuzește că limba franceză poate nu e chiar pentru toată lumea, însă întrebi un profesor de franceză. Nu știi chinezește că încă nu e o limbă obligatorie, însă întrebi pe Google / YouTube. Dar să pronunți un nume românesc după model brit e de tot râsul.

Iar noi putem să râdem după pofta inimii. Laughing


Poate domnii comentatori nu vorbesc cu diacritice! Laughing



_________________
Premiul Oscue Laureată a Premiului Oscue - Masters 2024
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerella Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 28 Ian 2023, 18:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Rolf Kalb (Eurosport Deutschland) a postat, pe Twitter (rezumativ) gradele de comparație ale adjectivului „nebun” (pozitiv > comparativ de superioritate > superlativ) : Verrückt, verrückter, Poomjaeng Laughing

Na, gut. Aș zice, totuși, „nebunatic.”



Dar Mr Poombastic este om însurat (cu Korawan) și tată de familie (pe fetița lui o cheamă Gim Gim).




_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mmb147
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Apr/2015
Mesaje: 313

MesajTrimis: Sâm 28 Ian 2023, 20:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dr.Killjoy a scris:
Clara White a scris:
Dr.Killjoy a scris:
Va multumesc pentru raspuns. Atat Alex Crisan cat si Sorin Niculescu, ca doar pe cei doi i-am auzit comentand, pronunta de maniera "Gradinarii" (articulandu-l cu articol hotarat), uneori prelungind "i"-ul final si mai mult. Ceea ce e de-a dreptul rusinos din punctul meu de vedere. Ma rog, noroc cu Eurosport 4k, unde se poate selecta pista audio si evident ca prefer comentariul in limba engleza.


Aha, am înțeles când am auzit MC-ul de la Leicester : comentatorii noștri români cred că trebuie să învățăm pronunțarea numelor românești de la... englezi ! Laughing

Că tot am învățat să pronunțăm și numele de origine franceză al lui Brecel cu accent britanic și să facem un sport extrem din pronunțarea numelor chinezești după același model ! OK, nu știi franțuzește că limba franceză poate nu e chiar pentru toată lumea, însă întrebi un profesor de franceză. Nu știi chinezește că încă nu e o limbă obligatorie, însă întrebi pe Google / YouTube. Dar să pronunți un nume românesc după model brit e de tot râsul.

Iar noi putem să râdem după pofta inimii. Laughing


E nevoie de “multa” minte pentru asta. Trist totusi. Habar nu am cine e Sorin Niculescu, dar din cate stiu, Alex Crisan e inginer de profesie. Asta inseamna ca are niste ani (mai multi) de scoala. Sa repeti o prostie, la nesfarsit e rusinos, cum am mai spus. O alta prostie, repetata intens e in raport cu Robbie McGuigan, cum ca e nepotul lui Mark Allen. Acest lucru putea fi valabil, in cel mai bun caz, prin alianta, atata vreme cat Allen a fost casatorit cu Kyla McGuigan. Acelasi gen de imbecilitate a fost spusa si despre Rhys Clark, daca nu ma insel, ca e nepotul lui Hendry si ca de acolo i se trage talentul. Desigur si in acest caz, Clark i-a fost nepot prin alianta. Cretinismul asta a fost repetat si sustinut ani in sir, dupa ce Hendry divortase de Mandy Hendry, matusa lui Clark. In ambele cazuri, nu exista vreo legatura de sange intre jucatorii de snooker amintiti. Ma rog, ma uit extrem de rar la TV, in speta la snooker si la tenis. Dar, niciodata de cand urmaresc acest sport, nu am auzit atata prostie si atatea informatii eronate exprimate in 2 zile si jumatate de turneu.


Trebuie subliniat ca Alex Crisan in sesiunea de seara trecuta a pronuntat corect numele jucatorului din R.Moldova. O greseala recunoscuta ar trebui iertata.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - German Masters 2016, China Championship 2016, Masters 2017, Romanian Masters 2018, Players Championship 2022
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mmb147 Trimite mesaj privat
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Sâm 28 Ian 2023, 20:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mmb147 a scris:
Trebuie subliniat ca Alex Crisan in sesiunea de seara trecuta a pronuntat corect numele jucatorului din R.Moldova. O greseala recunoscuta ar trebui iertata.


"Greseala" ce nu ar fi trebuit sa existe, in primul rand. Mai mare rusinea. Totusi, a conchis, prin a pronunta ultima data, numele de familie al lui Vladislav, de aceeasi maniera, Gradinarii. Eu personal, nu l-am auzit sa recunoasca nimic, in privinta faptului ca a gresit pronuntia. Posibil sa imi fi scapat mie. Spre deosebire de Dl. Ancuta, fie iertat, ce a recunoscut ca a gresit pronuntia initialei numelui lui Mark J. Williams si a facut public si de unde si de la cine a primit informatia corecta, in comentariul unui meci, in direct. Asta in urma cu vreo 18-19 ani.

Edit:

In fine, nu doresc sa mai prelungesc subiectul,mai mult decat am facut-o deja, pentru ca nu are rost. Am spus ce am avut de spus, concluziile le trage fiecare. Cu siguranta, nu m-ar fi interesat si deranjat de asa maniera, daca as fi auzit pronuntia asta, la o stire pe care o aud in treacat. Totusi, aveam alte asteptari din directia asta.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 28 Ian 2023, 21:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Arbitrii Shoot out 2023 :


De la stânga spre dreapta : Marcel Eckardt, Tatiana Woollaston, Kevin Dabrowski, Desislava Bozhilova & Mark King



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 30 Ian 2023, 13:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mă rog, o singură dată în viață câștigi primul titlu și te simți ca un pașă.





Nu, nu vi se pare : „cadâna” din stânga este, într-adevăr, Vicki Selby.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1197
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Joi 2 Feb 2023, 22:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:

„cadâna” din stânga este, într-adevăr, Vicki Selby.

Și atunci poza cine a făcut-o, Mark Selby? Smile



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Joi 2 Feb 2023, 22:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da. Deci nu e „poză de divorț.” Laughing

Ceea ce mă face să-mi aduc aminte de așa-numitul „Cod Hays,” cu regulile de decență pe care filmele americane erau ținute să le respecte. Ca și la snooker, Codul Hays cerea ca în scenele de dormitor, actorii & actrițele să aibă un picior pe podea...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2022-2023 » Shoot-Out 2022-2023 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community