Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discutii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2022-2023 » CAMPIONATUL MONDIAL 2023
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeti ca va fi campionul mondial 2023 ?
Luca Brecel
28%
 28%  [ 4 ]
Si Jiahui
7%
 7%  [ 1 ]
Mark Selby
35%
 35%  [ 5 ]
Mark Allen
28%
 28%  [ 4 ]
Voturi totale : 14

Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 1 Mai 2023, 12:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Posseidon a scris:
Superb ce-a realizat Selby! Si a avut vreo 2 lovituri la bilele rosii (a 10-a si a 11-a) care au fost dificile.
Recunosc ca la inceputurile lui la profesionisti nu l-am avut deloc la inima, insa am invatat sa-l respect si sa-l apreciez, e un jucator fabulos.
Am vazut acum cateva zile un clip cu jucatorii de snooker intrebati care e cea mai faimoasa persoana din lista de contacte, iat Selby a spus Nicko McBrain. Mi-a intrat si mai mult la inima, Iron Maiden fiind trupa mea de suflet Very Happy

P.S: Clara, esti cumva la Crucible?


Laughing Nu, nu sunt. Am văzut înregistrări ale acelui frame. Bineînțeles, pe la a patra sau a cincea bilă roșie, am închis sonorul că nu se mai putea – eu, cel puțin, după peste 20 de ani, am ajuns să nu mai suport turuiala continuă, indiferent în ce limbă ar curge ea, ca un robinet stricat – turuiala asta obositoare, plictisitoare & făcută din lucruri absolut banale, total inutile, evidente pentru toată lumea. Apropo, dacă găsește cineva vreo înregistrare fără turuială a maxului de ieri, îl/o rog să mi-o semnaleze. Deocamdată, la Lista breakurilor maxime am pus video-ul cu turuială englezească. Am închis deci sonorul și nu l-am mai redeschis decât la finalul breakului, iar atunci a fost o explozie auditivă în toată regula.

Nu știu cum s-a comentat la Eurosport România, în timpul breakului. Știu doar că, îndată după, poate greșesc dar am avut impresia că s-a încercat temperarea entuziasmului văzut & auzit în arenă + minimalizarea importanței momentului : mai întâi, emițându-se imediat constatarea aia profundă cu câte frame-uri se câștigă printr-un break maxim și la nici cinci minute după ce omul acela reușise breakul maxim, repet : breakul maxim (mai exact, primul break maxim realizat intr-o finală la Crucible), am auzit că „Selby face ce știe el cel mai bine – adică o lovitură de siguranță” Da !!! Bineînțeles că Selby este un mare strateg și un mare tactician, care știe perfect și loviturile de siguranță, numai că vorbele & tonul nu erau de laudă. Oricum, bună remarca & bine adaptată momentului. Încă mai râd și acum. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dr.Killjoy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 388

MesajTrimis: Lun 1 Mai 2023, 13:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:

Nu știu cum s-a comentat la Eurosport România, în timpul breakului. Știu doar că, îndată după, poate greșesc dar am avut impresia că s-a încercat temperarea entuziasmului văzut & auzit în arenă + minimalizarea importanței momentului : mai întâi, emițându-se imediat constatarea aia profundă cu câte frame-uri se câștigă printr-un break maxim și la nici cinci minute după ce omul acela reușise breakul maxim, repet : breakul maxim (mai exact, primul break maxim realizat intr-o finală la Crucible), am auzit că „Selby face ce știe el cel mai bine – adică o lovitură de siguranță” Da !!! Bineînțeles că Selby este un mare strateg și un mare tactician, care știe perfect și loviturile de siguranță, numai că vorbele & tonul nu erau de laudă. Oricum, bună remarca & bine adaptată momentului. Încă mai râd și acum. Laughing


Exact aceeasi impresia am avut-o si eu, dupa break-ul maxim. Acelasi gen de atitudine, fata de Mark Selby, am vazut-o nu de ieri, de azi, in ceea ce ii priveste pe dl. Bontea si pe Dl. Crisan. Ma refer la ei, ca am (avut) pretentii mai mari din partea dumnealor. In speta, jocul lui Selby, chiar si cand castiga, e oarecum adus in derizoriu. "Meritul" lui Selbv fiind, ca e foarte bun la jocul de siguranta si la taraganarea loviturilor, iar pe jucatori "foarte buni pe atac si intr-un joc deschis" ii afecteaza acest aspect si "ii lucreaza" la psihic. Evident Selby nefiind capabil sa se ridice la nivelul de joc al adversarilor si atunci apeleaza la acest gen de tertipuri. Cam asa se pune problema in raport cu Mark Selby de mai multa vreme. Cand vine vorba de O'Sullivan sau de Trump, de exemplu, chiar si cand nu joaca mai nimic, intotdeauna li se gasesc scuze si "justificari". Atitudinea partinitoare si lipsita de profesionalism, se vede de la o posta. Afirmatii de acest nivel, cu siguranta nu am fi auzit din partea regretatului domn Cristian Topescu, cred eu.

In alta ordine de idei, pe parcursul break-ului si mai ales imediat dupa reusita, dl. Bontea a avut doar cuvinte de lauda, fiind fara dubiu extrem de entuziasmat de reusita lui Mark Selby si de laudativ la adresa lui. Cum de altfel e si firesc.

Nu am gasit o inregistrare fara comentariu, pentru cine doreste in schimb, voi lasa link-ul cu fantasticul break maxim reusit de catre Mark Selby, in comentariul domnului Daniel Bontea: https://www.eurosport.ro/snooker/luca-brecel-mark-selby-10-7-dupa-doua-sesiuni-din-finala-campionatului-mondial-de-snooker-englezul-a_sto9586237/story.shtml

Edit: Cu multa placere ! Deocamdata, singura posibilitate de a (re)vedea break-ul reusit de Selby, fara comentariu, e pentru cei ce au abonament la Eurosport (care nu mai e Player) acesta fiind parte din inregistrarea celei de a 2-a sesiuni a finalei. Acolo se poate selecta si optiunea fara comentariu.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2018, UK Championship 2018, Tour Championship 2019, World Grand Prix 2021


Ultima modificare efectuată de către Dr.Killjoy la Lun 1 Mai 2023, 14:43, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Dr.Killjoy Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 1 Mai 2023, 14:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dacă n-a găsit înregistrarea Dr.Killjoy, înseamnă că ea nu există. Multe mulțumiri, Dr.Killjoy !

Nu e vorba că nu trebuie și nu merită să ne necăjim din cauza dublei măsuri, din cauza nedreptății, în general. Trebuie să ne necăjim. Nedreptatea este o ofensă universală (în sensul în care, pe plan superior, dacă nedreptățești un om, nedreptățești omenirea întreagă în aceeași măsură în care, dacă salvezi o singură viață, salvezi omenirea întreagă). Nedreptatea trebuie măcar semnalată pentru că răul trebuie combătut chiar dacă nu ne atinge în mod personal. Să nu discutăm însă, pentru moment, despre asemenea înălțimi etice (talmudice sau creștine).

Altminteri, nimeni nu ne poate dicta cum să gândim – cu atât mai puțin un post TV – și, în fond, nu are rost să ne pierdem timpul comentând ce se comentează, pe oriunde se comentează. Nimic nu va rămâne din cele vorbite și nici măcar din cele scrise pe rețelele de socializare, unde cuvintele oricum lunecă la vale, precum apa dusă în canalele de colectare. Întotdeauna rezistă numai cele scrise pe suport stabil așa că mai degrabă va rămâne ce scriem noi, aici, decât ce se spune pe la și se suprapune pe coloana sonoră a competițiilor sportive.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 1 Mai 2023, 15:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

.

_________________

Parcă de aici o aud pe vară-mea de la Chișinău, sigur deja răgușită de cât a strigat „Hai, Lucuțî, băietul mamei, hai !” Laughing

_________________





_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danypop
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Oct/2016
Mesaje: 181
Locație: marghita

MesajTrimis: Lun 1 Mai 2023, 23:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine Lucaaaa Party Notworthy



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Players Championship 2021, Campionatul Mondial 2021
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui danypop Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
J0hn
Fan


Data înscrierii: 08/Mai/2019
Mesaje: 19

MesajTrimis: Lun 1 Mai 2023, 23:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu obisnuiesc sa postez din motive obiective. Dar azi fac o exceptie. Felicitari Luca!

Primul meu contact cu Luca a fost la Glasgow in 2008. Urcasem in autobuzul jucatorilor care ne ducea la club si vad un copil plangand. Ma asez langa el si il intreb ce s-a intamplat. Isi pierduse bagajul si tacul la Heathrow. Iar parintii nu raspundeau la telefon. I-am zis sa stea linistit ca totul va fi ok. In final, dupa ce s-a linistit l-am intrebat cum il cheama. Raspunsul: "Luca...Luca Brecel".


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui J0hn Trimite mesaj privat
bogdan78
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Apr/2009
Mesaje: 120

MesajTrimis: Lun 1 Mai 2023, 23:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La ce s-a referit Brecel in discursul de la sfarsit cand a spus " Stay strong Vicky" ?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui bogdan78 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 2 Mai 2023, 0:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deocamdată, nu știu, Bogdan. O să aflăm noi.
___________________

Îmi place grozav jocul acesta „de unde s-a plecat vs unde s-a ajuns”. Aplicat lui Luca : de la titlul de campion european U-19, la titlul de campion mondial 2023.




___________________

După o oră de la încheierea finalei :

.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 2 Mai 2023, 6:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)




_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 459
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 2 Mai 2023, 9:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Superba finala, ma bucur pentru Brecel. E un tip cu picioarele pe pamant si un jucator foarte talentat.
Ma bucur si pentru Selby si minunatul lui 147 din finala.
A fost o inclestare pe cinste, cu emotie, lovituri extraordinare, break-uri mari si doi jucatori intr-o forma extraordinara.

Sa ne revedem sanatosi la editia din 2024. Very Happy



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2022-2023 » CAMPIONATUL MONDIAL 2023 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Pagina 8 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community