Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Tehnica
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 15:46    Titlul subiectului: Tehnica Răspunde cu citat (quote)

La sugestia lui Zsolt am deschis acest topic (in care nu au acces persoanele care posteaza in general doar Hunter rullzzz, Hendry rullzzz, White rullzzz, s.a.m.d.)... Cei care doresc sa discute despre modul in care lovesc jucatorii bilele, modul in care tin tacul sau orice legat de tehnica... sa inroseasca topicul!!



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 16:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu as avea o intrebare despre ce a zis unul din comentatorii de pe eurosport. El a spus ca la spargere jucatorii imprima un efect lateral bilei albe? Ca sa fiu sincer nu imi dau seama de ce ar fi nevoie de un efect lateral la spargere. Plus ca efectele laterale sunt foarte grele la o asa distanta. Mie nu imi reusesc nici cand sunt apropiate bilele de gaura. La biliard parca e ceva mai usor cu efectele laterale.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 16:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

probabil pt. a nu le intra alba in buzunar...



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 16:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu. Nu prea cred. Poti evita buzunarul si fara efect lateral. La cate aberatii vorbesc comentatorii, nu m-ar mira sa fie si asta o aberatie.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 16:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu cred ca ar fi o aberatie, mai ales ca Dan Bontea e poate singurul jucator de snooker din tara Laughing



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 16:24    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, stiu ca e cel mai bun din tara, dar mi se pare cam ciudat sa folosesti efect lateral la spargere, avand in vedere cat de dificile sunt aceste lovituri. Am un material video despre tehnici de snooker si antrenament, si acolo se spunea ca acest tip de lovituri sunt foarte grele si pentru jucatorii profesionisti. Si ca ei le folosesc doar cand este strict necesar.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 16:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

e foarte adevarat ca sunt dificile efectele laterale, dar mai ales atunci cand incerci introducerea unei bile in buzunar... iar la spargere nu e vorba de asa ceva... efectele le folosesti pt. a-ti plasa alba pe masa, iar cand e vorba de spargere asta e singura prioritate...



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Aura
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 345
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 17:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am o intrebare: cum se obtine exact efectul de ocolire?
Am observat ca jucatorii lovesc in partea de jos a bilei, dar nu inteleg cum se loveste practic.



_________________
"I want to make the balls talk, that's what it is all about." Ronnie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aura Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 18:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu in partea de jos... daca vrei sa ocolesti spre dreapta lovesti alba in stanga, daca vrei in spre stanga lovesti in partea dreapta a bilei... este insa foarte greu de reusit, iar pt. asta iti trebuie un tac foarte bun si o bila alba profesionista... mie sincer nu mi-a iesit niciodata la biliard asta... e adevarat ca nici nu prea am incercat... mai bine dau cu manta decat asa...

daca lovesti in partea de jos obtii returul...



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Aura
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 345
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 19:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

10x Smile



_________________
"I want to make the balls talk, that's what it is all about." Ronnie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aura Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MasterJames
More than a fan


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 42
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 19:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daniel Bontea il cheama (nu Dan) nu este singurul jucator de snooker de la noi... Se intampla sa fie cel mai bun Razz (bravo lui, jos palaria). Sincer nu l-am vazut niciodata jucand (nici nu stiu cum arata tipu'), dar am vazut alti jucatori care se descurcau binishor (in Texas- club care nu mi-a placut).

In IDM daca mergeti nu prea o sa aveti ocazia sa vedeti jucatori buni de snooker, dar se joaca bine bila 8 si bila 9.

flaviusO: chiar nu ai incercat niciodata efectul de ocolire?? hm... Pana acum te imaginam ca fiind un jucator trecut prin multe Razz.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MasterJames Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
flaviusO
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 260
Locație: Piatra-Neamt

MesajTrimis: Sâm 27 Noi 2004, 20:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Nu ca nu l-am incercat, dar cu un tac de biliard si cu niste bile cat cartofii de mari, cum sunt pe la mine prin Piatra, e foarte greu de reusit... l-am incercat, dar nu a iesit... mai degraba am zburat bilele de pe masa... iar cand am jucat snooker nu m-am riscat... Mr. Green



_________________
GO RONNIE!! GO!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui flaviusO Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
RaZoR
Fan


Data înscrierii: 29/Noi/2004
Mesaje: 11
Locație: Constanta

MesajTrimis: Lun 29 Noi 2004, 0:28    Titlul subiectului: Vis-a-vis de ce se spune... Răspunde cu citat (quote)

Sa fim seriosi, chiar Daniel, la toate comentariile scoate niste aberatii de te doare capu, iar Ancuta chiar le ghiceste intentiile jucatorilor.

Fata de ocolirea unei bile din fata bilei albe, cu efect lateral si lovit in josul bilei albe, pana si incepatorii le reusesc pe postavuri bune, doar veniti la Constanta si va arat eu cluburi in care iese ca lumea. + ca daca vrei sa joci ca lumea iti trebuie gauri mici. Reply me, ca poate pana la vara aranjez vreo cateva meciuri Smile)



_________________
What's up doc? Think you're better than me? Just meet me at a pool table and we shall see! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RaZoR Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 29 Noi 2004, 0:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca sa obtii un efect de ocolire nu ajunge doar sa lovesti lateral bila alba. Astfel efectul ar fi mult prea mic. Ca sa obtii un efect mai mare trebuie sa ridici manerul tacului la un anumit grad, sa zicem aproximativ 45 grade, lovind bila lateral putin peste centru (ora 10 pentru efect stanga si ora 2 pentru efect dreapta)



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Cosmin
A super fan


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 29 Noi 2004, 16:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

flaviusO a scris:
nu in partea de jos... daca vrei sa ocolesti spre dreapta lovesti alba in stanga, daca vrei in spre stanga lovesti in partea dreapta a bilei... este insa foarte greu de reusit, iar pt. asta iti trebuie un tac foarte bun si o bila alba profesionista... mie sincer nu mi-a iesit niciodata la biliard asta... e adevarat ca nici nu prea am incercat... mai bine dau cu manta decat asa...

daca lovesti in partea de jos obtii returul...


Mie mi-a reusit la biliard decateva ori efecte de ocolire. Lovitura trebuie efectuata in partea de sus a bilei si cu tacul inclinat. Cum zicea si zsolt.



_________________
Walk on, walk on with hope in your heart
And you'll never walk alone,
You'll never, ever walk alone.
Walk on, walk on with hope in your heart
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cosmin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Întrebări despre snooker Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 1 din 5

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community