Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Stephen Hendry
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 21, 22, 23  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 30 Apr 2008, 11:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poftim "confesii" la Radio Scotland (reproduse în The Daily Record de azi) : Maestro își amintește cum s-a lăsat împins de Mark Williams la trăsnaia de a conduce un taxi pe Sukhumvit Road – una dintre cele mai aglomerate străzi din Bangkok. Evident, amândoi fiind "bine dispuși" mangă. Laughing Laughing

"Mark m-a provocat ! Am oprit vreo duzină de taxiuri, dar niciunul dintre șoferi n-a vrut să mă lase la volan. Numai că, oprind mașinile, am cam blocat circulația, ceea ce înseamnă ceva într-un oraș cu un trafic atât de haotic precum e Bangkok-ul ! Până la urmă, am dat de un taximetrist dispus să-mi cedeze locul. I-am dat ceva bani de-ai lor, iar el a trecut pe bancheta din spate și m-a lăsat să conduc taxiul până la hotelul în care eram cazați. Vreau să vă spun că asta m-a trezit din beție imediat : a trebuit să fac un mai mare efort de concentrare decât în oricare dintre meciurile pe care le-am jucat vreodată ! Acum, când îmi aduc aminte, mă pufnește râsul, dar nu știu zău ce s-ar fi putut întâmpla !..."

Ale tinereții valuri... Laughing Laughing

O altă mărturisire : consoarta sa Mandy și managerul său, celebrul fost boss de la 110sport, Ian Doyle nu s-au înțeles bine niciodată. Bineînțeles, doamna H. nu l-a iertat pe autoritarul domn D. că i-a interzis lui Stephen (pe atunci, adolescent) s-o mai vadă. Păi, Mr Doyle credea că fătuța i-ar fi luat mințile tânărului viitor campion de la ale snookerului. Dar, zău așa, Mandy : cam ce reacție te aștepți să aibă lumea atunci când te cheamă, pardon, Tart ?!... Twisted Evil Laughing Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mie 30 Apr 2008, 16:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Tare Very Happy Thank you Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
snooky
Addicted to snooker


Data înscrierii: 11/Ian/2006
Mesaje: 1210
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi 1 Mai 2008, 10:11    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
foarte tare!!!! Twisted Evil
multumiri,Clarisor! Very Happy



_________________
"Stie ce e iubirea acela care iubeste fara speranta".
Cine iubeste,aiureaza".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snooky Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Joi 1 Mai 2008, 10:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intr'adevar , de'ale tineretilor! Laughing Laughing
Multumim! Laughing



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Miss Chigwell
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Mar/2005
Mesaje: 1596
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Joi 1 Mai 2008, 10:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De la Williams ma astept la orice, dupa chestia cu acel cetatean ce l-a gasit pe peluza din fata casei dumisale si l-a usurat de podoaba capilara in timp ce Mark dormea somnul celor exagerat de bine-dispusi, dar de la Stephen? Tz-tz.. Si de la filmuletul ce a ajuns pe Youtube, unde altcineva manuia de zor masina de tuns in timp ce Williams isi cauta votculita.
Rolling Eyes Laughing
Si unde, in Bangkok, unde singura regula de circulatie e ca nu exista nici o regula! Bine ca n-au patit nimic domnii!
Ma duc sa mai rad. Laughing
Multumesc, Clara. Ha-ha!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Miss Chigwell Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 2 Mai 2008, 23:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesant! Laughing Laughing Laughing

Thanks Clara!



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 13 Ian 2009, 13:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trinterviu

În dispoziție cam ursuză scoțianul la începutul unui scurt interviu publicat acum două zile, în Scotland on Sunday . Încerc să decupez spusele eroului zilei, pentru care, de fapt, aniversările n-au absolut niciun fel de importanță : „O zi ca oricare alta”. Da, ai zice, dar se împlinește o vârstă... „E doar un număr și nimic mai mult !” Rolling Eyes Laughing

Well, n-o să-l las pe Mr Hendry să mă indispună cu ursuzenia dumisale de moment, drept care decid să combin acest interviu din Scotland on Sunday cu un altul, apărut cu o zi înainte – pe 10 ianuarie – în The Daily Express, iar în acest cocktail o să mai adaug și câteva frânturi dintr-un al treilea interviu, apărut în ziua de 4 decembrie 2008, pe site-ul firmei de pariuri Betfair. Poate că din trei interviuri mediocre scoatem unul bun. Laughing

Tot despre aniversare ! „Nu mă deranjează faptul că am 40 de ani. Totuși, a trebuit să anunț pe toată lumea, din vreme, că nu vreau să aud de vreo petrecere-surpriză. Nu pot să sufăr surprizele, indiferent cum, când și unde mi s-ar face și de către cine ! În afară de asta, nu prea sunt eu amator de petreceri.” (Așa s-ar zice : niciodată nu și-a permis să sărbătorească și să se relaxeze și el, acolo, un pic, după victorii. Ridica trofeul deasupra capului, după care prima reacție era s-o taie repejor spre clubul unde se antrena, ca să se pregătească pentru a câștiga și următorul turneu, apoi pe următorul. Și asta nu pe la 25-30 de ani, ci încă de pe când avea 18-19...)

Mda, nu vrea surprize, nu vrea petreceri : ce să zic, mare schimbare de dispoziție de la un interviu la altul !... Laughing Dar asta nu mă descurajează, așa că-mi continui colajul. Unde rămăsesem ? Ah da, la aniversare Wink : „Mă simt foarte bine – exact așa cum mă simțeam și acum 20 de ani. Și ce dacă în fața unui zero e un patru și nu un trei ?! Patru e mai mare decât trei – asta-i tot. Patruzeci de ani par însă mulți atunci când vezi că mai toți ceilalți jucători de top au cam 26-28. E drept că media de vârstă a câștigătorilor de turnee a scăzut, dar anii contează din ce în ce mai puțin. Mai întâi, fiindcă în snooker n-ai nevoie să fii chiar așa de atletic, cu toate că jucătorii de azi se preocupă și de forma fizică, iar în al doilea rând, și eu merg conștiincios la sala de gimnastică...”

O privire în urmă : „M-am afirmat exact în momentul cel mai bun. Televiziunea programa din ce în ce mai mult snooker, erau în joc sume mari de bani – mai mari decât acum ! – și, în general, interesul pentru acest sport era enorm. Existau personalități atât de bine conturate încât păreau personaje : Dennis Taylor – meșterul trick shot-urilor, John Parrott – glumețul, John Virgo – imitatorul, Alex Higgins – rebelul incontrolabil. Și acum, după atâția ani, tot despre ei mă întreabă lumea, că pe primii patru din clasamentul mondial de azi nu i-ar recunoaște oamenii nici dacă ar da nas în nas cu ei pe stradă...”

Sper că dispoziția lui Stephen o să se mai însenineze, deși îndată după aceste interviuri (discuțiile cu primii doi reporteri avuseseră loc cu circa o săptămâna înaintea publicării materialelor respective), n-a apărut mare motiv de înseninare : scoțianul s-a îndreptat spre Essex, unde a jucat în grupele 1 și 2 din CLS (Championship League Snooker). În atmosferă amicală, înviorată de râsete – printre meciurile altfel foarte serioase – dar, din păcate, fără prea mare succes pentru el, așa că, la toamnă, „dl Șapte-Titluri-Mondiale nu se va mai număra printre „cei șapte magnifici” din Premier League... Păcat... (Totuși, până și Steve Davis, prietenul de o viață al lui Barry Hearn, va trece prin „fabrica” CLS – din care tare mă îndoiesc că va găsi drum spre Ligă...)

Cum spuneam, sper că dispoziția lui Stephen s-a mai înseninat cu toate că, după zilele CLS, n-a mai avut timp să ajungă acasă, în Scoția și a luat-o direct spre Londra, pentru Masters, competiție pe care a dominat-o mai autoritar decât oricine. Recunoaște că acum nu se mai pune problema dominației : „E greu să-ți intimidezi adversarii când n-ai mai câștigat un turneu de patru sau cinci ani...”

Dar Masters-ul are vraja lui, care poate trezi la viață energii latente. „Cred că încă mai sunt în stare să câștig turnee și le aștept cu aceeași nerăbdare de altădată. După părerea mea cel puțin, ca prestigiu, Masters-ul este al doilea turneu după Campionatul mondial și dacă nici Masters-ul nu te mai pune în priză, atunci chiar că e timpul să te retragi din activitate ! Știu și simt că, dacă sunt în formă, încă pot câștiga, altfel nici nu m-aș mai deranja să mă prezint la linia de start. Au existat momente în care mi-am spus „gata, s-a terminat, renunț”, dar în dimineața următoare, când mi-am amintit de chestia cu renunțarea, mi-am zis „ce prostie !”, după care am trecut, ca de obicei, la masa de antrenament.”

Brusc, unul dintre reporteri (nu mai știu care) avansează un comentariu pompos : „Hendry se definește pe sine câștigând”. Pam-pam ! (Cu un premier cu nume onomatopeic, e cazul să nu neglijăm nici noi resursele de expresie artistică ale acestei categorii lexicale. Wink Laughing ) Deci "se definește pe sine câștigând"... Ha ! Twisted Evil Nimeni nu e atât de schematic, dom’ rep’ ! Ia mai du’ și-nvață ! Twisted Evil Dar, într-un anumit sens, „dom’ rep’” are dreptate, fiindcă Hendry însuși o spune – dar nuanțează... din gros : „Numai despre victorie e vorba. Niciodată n-a fost vorba decât despre victorie. Nimic altceva nu m-a interesat. Și totuși, dacă mă uit spre trecut, abia dacă pot să-mi amintesc meciurile pe care le-am câștigat, dar țin minte absolut fiecare dintre meciurile pe care le-am pierdut din cauza câte unei lovituri ratate. Uneori, mi se perindă prin fața ochilor unele lovituri pe care le-am reușit și altele pe care le-am ratat și pur și simplu mă îngrozesc. De exemplu, ratarea din ultimul frame al finalei cu Peter Ebdon, la Crucible 2002 continuă și azi să fie o amintire foarte dureroasă. Cred că în obținerea victoriilor mele a contat enorm și faptul că n-am știut niciodată cum să mă împac cu înfrângerile. Văd că alți jucători suportă foarte bine eșecul și câteodată mă bate gândul că ar fi bine să încerc și eu să fiu ca ei, dar nu pot. Nu pot – nu e în firea mea. Urăsc înfrângerile. Nici măcar la vremea asta nu există meci pe care să nu fiu convins că-l pot câștiga. Din păcate, setea de victorie nu mi s-a domolit deloc, ba am chiar impresia că a devenit încă și mai acută. Bineînțeles, acum am o familie – dacă pierd un meci, nu pot să umblu bombănind și trântind lucrurile prin casă : îmi ascund supărarea, dar ea mă roade pe dinăuntru la fel de rău ca întotdeauna.”

Cât despre actualitate : „Am asistat la destule schimbări – mai ales în felul în care se joacă snookerul și o mare parte din aceste schimbări se leagă de stilul de joc pe care l-am introdus chiar eu : atacam absolut orice bilă ! Expresia „lovitură de siguranță” nici nu făcea parte din vocabularul meu – de fapt, habar n-aveam să execut loviturile de siguranță ! Cu alte cuvinte, jucam exact așa cum se joacă acum. Azi, toți jucătorii merg aproape exclusiv pe atac. Evident, numărul breakurilor de peste o sută este mult mai mare decât în anii ’80, când cei de la BBC se socoteau norocoși dacă prindeau un asemenea break în transmisiune directă.”

Dar schimbarea organizatorică – propusă, între alții, de Stephen însuși – nu s-a mai produs... „Acum ne-am întors exact de unde am plecat : cercul s-a închis. Oamenii care ne-au opus rezistență atunci (John Higgins, Ronnie O’Sullivan etc) au ajuns și ei să-și dea seama de consecințe. Au venit la vorba noastră, adică, dar cu câte minciuni au umblat, câtă zâzanie au băgat între jucători și cât rău au făcut snookerului ! Și când te gândești că totul era doar din cauză că nu ne puteau suferi pe noi, nu că s-ar fi gândit la viitorul acestui sport ! Refuzul lor a fost o simplă chestie personală ! Mă enervez de fiecare dată când îmi aduc aminte !...”

Știm că-i place să joace și golf, deși recunoaște că acest sport n-ar putea niciodată să devină obsesia care continuă să fie pentru el snookerul. Pokerul – doar ca amator : „Nici nu joc suficient de bine, nici contul meu din bancă nu este suficient de mare ca să mă apuc de poker ca profesionist !”

Cât despre fotbal, nici pomeneală – mai ales dacă e vorba de echipele scoțiene : „Nu m-aș deranja să ies din casă pentru a le vedea meciurile nici dacă ar veni să joace la mine-n grădină !”

Blaine ? „E în toate echipele școlii, așa că face rugby, hockey, atletism, fotbal. Bineînțeles, îl interesează și snookerul, are și talent, așa că este foarte competitiv. Sigur că mi-ar plăcea să-l antrenez, numai că nu mă ascultă ! Încerc să-i dau sfaturi și soluții la masa de antrenament – pur și simplu se preface că nu mă aude !!! Ca și cum nici n-aș fi acolo ! Nu știu, presupun că e o chestie obișnuită între tați și fii... Încerc să-i explic că, zău, dacă e ceva la care să mă pricep bine de tot, tocmai de snooker e vorba, dar îmi răcesc gura degeaba : îi intră pe o ureche și-i iese pe cealaltă ...!”

Revenind la subiectul Masters... „În meciul cu Neil, el va fi favoritul. Încă îmi mai trec prin minte tot felul de gânduri, în momentul în care mă aplec să execut lovitura. N-ar trebui să mi se întâmple așa ceva, ar trebui să fiu, cum se zice, „în zonă”. Singurul gând ar trebui să fie „trimite în buzunar bila aceea și obține poziție la următoarea” ! Mă preocupă tot felul de chestii de tehnică exact când ar trebui să fiu „pe pilot automat”. Așa că, oricum, Neil e favorit – e mai sus decât mine în clasament și deja a câștigat un titlu în acest sezon. Dar nu m-aș mira prea tare dacă l-aș învinge. Și nici dacă aș câștiga titlul.”


OK, sper ca „trinterviul” de azi să nu conteze ca surpriză, Mr Hendry. Wink

La mulți ani !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ANGELA
More than a fan


Data înscrierii: 13/Sep/2008
Mesaje: 41
Locație: Oradea

MesajTrimis: Mar 13 Ian 2009, 16:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara mulțumesc pentru interviu foarte revigorant.
Mi-a plăcut faza cu Blaine "nu mă ascultă,nu mă aude,n-aș fi acolo"deh e greu cu copiii mai ales cu ai tăi.
Părerea despre fotbal a lui Hendry ma uns la inimă și eu urăsc fotbalul.
Despre Ronnie știam că a fost cu "puterea "dar nu și despre John
Poate se vor schimba unele lucruri în bine "speranța moare ultima" . Laughing
Excelenta traducere. Applause


Last edit LA MULTI ANI




Ultima modificare efectuată de către ANGELA la Mie 14 Ian 2009, 20:23, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui ANGELA Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 14 Ian 2009, 1:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu plăcere și mulțumesc. Very Happy

Stephen tot a avut parte de o mică sărbătorire BBC-istă, dar nu cred că a fost chiar o surpriză – presupun că se aștepta la așa ceva. A fost invitat în studio, unde Steve Davis și Ken Doherty l-au felicitat și i-au oferit un tort. Acesta este (sau, mă rog, a fost Wink ) tortul cu pricina :




Noroc de căpșunici : din acest unghi, partea cu "40th" nu se vede chiar așa de bine... Wink Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Mie 14 Ian 2009, 18:10, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie 14 Ian 2009, 14:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

HAPPY BIRTHDAY, STEPHEN! Party

SA TE VEDEM CAT MAI MULTE SEZOANE IN TOP 16!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Lady Croft
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Noi/2004
Mesaje: 1980
Locație: Petrosani (Hunedoara)

MesajTrimis: Mie 14 Ian 2009, 18:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La multi ani , Stphen! D Very Happy D



_________________
It all can be over in just one blink of an eye...but the memory will always remain in the mind! NEVER FORGETT...ALWAYS REMEMBER!
I  Snooker!
Laureată a Premiului Oscue - China Open 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Lady Croft Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
cataline
Addicted to snooker


Data înscrierii: 28/Apr/2008
Mesaje: 197
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie 14 Ian 2009, 20:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumim de interviuri.

LA MULTI ANI Stephen!!!!



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Grand Prix 2009, Premier League 2009, Masters 2011
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cataline Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Mie 14 Ian 2009, 20:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu intarziere... La multi ani! Fara urari, doar cu ganduri de bine. Very Happy

Absolut superb trinterviul! Thank you so much! Very Happy Si frumos tort!



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1199
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Mar 29 Sep 2009, 11:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Competiţia dintre Stephen şi Ronnie continuă şi în pictură: http://www.willowfoundation.org.uk/stephenhendry.
"Capodopera" lui Ronnie o puteţi admira pe thread-ul dedicat.

P.S. Poate le şi comentăm puţin... Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1249
Locație: Germania

MesajTrimis: Mar 29 Sep 2009, 13:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant! Dar de ce costa pictura lui Ronnie mai mult decat pictura lui Stephen? Cea a lui Ronnie costa 2000 de lire iar cea a lui Stephen 1000 de lire... Confused



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Jucătorul preferat Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 21, 22, 23  Următoare
Pagina 18 din 23

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community