Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Constatare, referitor la campionatul national
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bmwz3



Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sâm 14 Feb 2009, 19:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tocmai ce-am "picat" de la Adunarea Generala. Pe scurt pentru ca plec cu familia in oras.
1. s-a promis ca fondul din care se achizitionau diplome si cupe la final de sezon va fi schimbat in fond de premiere;
2. am incercat dar nu am reusit 100% sa nu discutam pozitia lui Sandi si a lui Denis(pentru ca de ei erau cel mai afectati oficialii) atat timp cat ei nu se aflau de fata.
3. nici un cuvant despre palmares pentru ca rezultatele erau obtinute de cei care au deranjat federatia prin pozitia pe care au adoptat-o;
4. nu avem bani nu putem coopta sponsori dar dorim sa gazduim CE U19 din 2010; foarte bine dar cum sustinem?
5. m-am hotarat de la inceput sa ma dedublez si sa gandesc din perspectiva jucatorului si nu a vice-lui, si sprijinit fiind de colegii de club Ionut Cristian Chircu si Max Bera cred ca macar punctul de vedere a fost mai bine exprimat comparativ cu anul trecut
6. Max Bera este membru in biroul federal - felicitari inca odata Max
7. Am exprimat foarte clar faptul ca nimeni nu doreste sa ia locul atcuiva si asta din cauza faptului ca domnul presedinte a spus foarte clar la inceput faptul ca 4 mese sunt ale lor si nu le poate lua nimeni, dar la sfarsit am punctat faptul ca schimbarile se pot face din 4 in 4 ani conform statutului.
8. O discutie personala la sfarsit cu secretarul general al federatiei din care nu va pot reda pentru ca a fost intre 4 ochi.
deocamdata atat, plec dar sunt convins ca Andy va va oferi mai multe amanunte; si eu voi reveni maine.
Sa aveti parte de o seara placuta alaturi de cei dragi voua.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui bmwz3 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 14 Feb 2009, 21:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multe mulțumiri pentru rezumat. Da, cred că e nevoie și de ceva lămuriri suplimentare. Wink Să înțelegem că fondul de premiere e doar o nouă denumire dată vechiului fond alocat pentru diplome și cupe și că suma va rămâne aceeași ?

CE U-19 de la anul ? Nu putem decât să sperăm că până atunci se vor găsi sponsori.

Felicitări, Max !



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Sâm 14 Feb 2009, 22:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bmwz3 a scris:

1. s-a promis ca fondul din care se achizitionau diplome si cupe la final de sezon va fi schimbat in fond de premiere;


hmmm....curios ...parca nu a ramas asa. S-a discutat despre achizitia cupelor la fiecare etapa, daca nu cumva ar fi mai bine sa nu se mai dea, ci sa se stranga respectivul fond (undeva intre 3-5 mil pe etapa dupa calculele mele) pentru a se premia la finalul anului competitional campionii. Unul dintre sustinatorii infocati al renuntarii la cupele de la fiecare etapa a fost d.nul secretar care a si exemplificat ca asa se procedeaza in alte sporturi.

Cert este ca in continuare se vor mentine cupele la fiecare etapa (cate una pentru fiecare categorie), dar s-a incercat oarecum o promisiune de a gasi macar 10-20 mil pentru a premia campionii respectivului an competitional.

Curios este ce se va intampla cu Liga Nationala de anul urmator si anume ce solutii se vor gasi pentru premierea campionilor ligii. Probabil ca una din solutiile la care se gandesc ar fi un sistem gen Pontin's cu plata in avans a tuturor etapelor iar la finalul anului fondul respectiv impartit primilor 4 sau 8. Asta este inca "surpriza" asa ca vom afla la anu'. Smile

Eu personal nu sunt de acord cu eliminarea definitiva a cupelor de la etape... ma uitam la cadeti (10-11 ani) .... cata fericire se citeste pe fata lor in momentul in care pleaca cu o cupa acasa... este o imagine de nepretuit Smile . Oky doky, pt jucatorii mai mari nu inseamna la fel de mult dar pt ei este o motivatie suficienta sa lupte. Imi amintesc de Mihai Vladu astazi care a inceput sa planga cand a pierdut la cadeti pentru ca a comis prea multe faulturi (e micutz si nu prea ajunge la masa Smile ).

Prin fun cred ca intelegeam oarecare "tambalau" ....a iesit dar nu asa cum aproximasem eu. S-a "discutat" in termeni cat de cat normali daca se poate spune asa Very Happy . Nu voi intra in detalii pentru ca sunt destul de obosit dupa ziua de azi si mi-e sa nu aberez pe alte carari decat cele normale.

Cristi Chircu a ridicat problema premiilor in cadrul etapelor, ce se intampla cu taxele care se incaseaza.... Problema este una nasoala, sustinuta si de inspectorul MTS prezent la adunare, si anume ca din veniturile federatiei nu se pot face premieri (sunt prevederi prezente in legea sportului daca am retinut bine). Solutia in cazul acesta este strict numai de sponsori.... care ? ce ? cum ? ... si mai ales cand ?...om vedea

Dar, dupa afirmatiile domnului inspector, lucrurile pot fi privite si altfel: la adunarea generala a fost prezent cate un membru sau cate un delegat pt fiecare club sportiv afiliat...oky...acesti membri aleg biroul federal. Biroul federal are strict rol de conducere etc... puterea deciziei fiind de fapt in mainile reprezentantilor cluburilor sportive. Precizarea aparuta a fost: federatia urmareste obtinerea de performante internationale prin oferirea unor conditii de antrenament si competitie iar cluburile sportive la care sunt afiliati jucatorii ar trebui sa ii premieze (financiar) in momentul in care acestia obtin performante nationale/internationale. Astfel, problema gasirii de sponsori nu este exclusiv a federatiei ci si a cluburilor sportive care o compun, iar fiecare club sportiv ar trebui sa caute sponsorizare pentru ograda proprie.

Si ca o incheiere pentru moment....faptul ca Marcel este membru al biroului federal imi da o oarecare incredere ca lucrurile vor evolua pe un traseu prielnic dezvoltarii. ( m-am cam suparat un pic pentru afirmatiile lui referitoare la site si cu precadere la lipsa unor profile actualizate... dar deh ! ce sa-i faci .... pe server am aprox 800 de documente pentru buna lui functionare... si nr. lor tot creste...si eu tot unul sunt.... ; se va rezolva si aceasta prb....am gasit deja solutia..dar mai ramane implementarea si timpul aferent).



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 16 Feb 2009, 15:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multe mulțumiri pentru cele relatate, Alex.

Dar s-a rezolvat ceva concret ?... Confused



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Lun 16 Feb 2009, 16:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca prin concret se intelege "negru pe alb" nu prea cred. Le consider totusi doar "discutii", asa cum le-a propus Mario la adunare.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Andrei H.



Data înscrierii: 16/Feb/2009
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun 16 Feb 2009, 23:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vreu sa il felicit pe domnul denis cretu pentru comentriul de mai sus. El unul dintre cei mai buni jucatori ai romaniei la snooker , va zic asta deoarece si eu am juucat cu dumnealui un meci si mi-a placut f mult.


Pe aceasta cale tin sa va anunt retragerea mea temporara din activitatea snooker-istica in acest an competitional. Voi reveni in momentul in care lucrurile vor fi cat de cat mai ok decat acum. Decizia mea este deocamdata irevocabila.
Am avut multe nemultumiri legate de federatie dar vreau sa le ascund ca sa nu am de suferit mai departe.




Ultima modificare efectuată de către Andrei H. la Mar 14 Apr 2009, 11:24, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Andrei H. Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Mar 17 Feb 2009, 0:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Andrei....nu intelege gresit....esti liber sa spui ce vrei cand vrei. Nu-ti poate lua nimeni acest drept.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Denis
More than a fan


Data înscrierii: 20/Dec/2005
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Feb 2009, 6:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In cel mai bun caz va fi mustrat ca a indraznit sa-si exprime o parerea iar in cel mai rau nu va mai fi primit la etape.

Apropo de excluderea arbitrara. Am auzit/ aflat ca unui jucator i-a fost interzisa participarea pe motive strict personale, gen, nu-mi place fata ta.
Daca asa au stat lucrurile este un lucru foarte grav deoarece toti jucatorii sunt in pericol de nu mai fi primiti in cazul in care devin persoane nongrate in urma exprimarii unor opinii divergente.

In state civilizate precum Papua Noua Guinee, Swaziland sau mai stiu eu ce tari democratice cu traditie, acest procedeu se foloseste cu succes ca si exemplu pentru mase.

Alt fapt care mi-a ajuns la urechi si care ne arata logica politicii (gaunoase in opinia mea) care se practica la nivel de federatie referitor la promovarea snookerului. Un distins (cel mai distins) membru s-a gindit ca pentru a promova snookerul eficient este nevoie de o infuzie de "oameni cu valoare". Un lucru foarte bun dealtfel daca era vorba de personalitati din snooker, jucatori sau antrenori de nivel mondial insa domnul in cauza se referea la atragerea odraslelor unor "personalitati" locale. Un fel de hai sa lucram la imagine sa dam valoare campionatului si nu sa punem la dispozitie jucatorilor un mediu cit mai competitional. Cei ce au asistat la discutie pot confirma cele spuse mai sus, sau nu, dupa preferinte.

Vreau sa mai mentionez faptul ca aducerea antrenorului Wayne Griffiths este un lucru foarte bun iar meritul este in totalitate al D_lui Cozmaciuc.

p.s. Om trai si om vedea ce se va intimpla, eu unul am hotarit ca cel putin in acest an competitional sa nu mai particip la nici o etapa de campionat national. Sper, ca prin demersul nostru, ca lucrurile se vor schimba in bine pentru jucatori iar ceea ce va promit este faptul ca vom facem in asa fel incit sa ne atingem acest scop. Daca nu vom reusii acest lucru vom incerca a oferii o alternativa pentru ca snookerul autohton nici nu a inceput si nici nu se va termina la FRS.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Denis Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
bmwz3



Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar 17 Feb 2009, 13:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vorbeam zilele trecute cu un foarte bun jucator de la noi din tara si rememoram inceputurile acestui foileton pe care-l traim acum. Stiind ca persoane din federatie mai lectureaza mesajele de pe acest forum o sa-mi permit(pentru ca istoria imi da dreptul si am si pregatirea profesionala-spre dezamagirea acelorasi persoane din conducerea federatiei) sa le reamintesc cum a inceput totul.
Erau total necunoscuti si atentie mare: erau NIMENI in lumea snooker-ului. Asa zisii conducatori usor usor s-au urcat pe umerii nostri ai celor ce practicam si am adus cinste acestui sport in tara si peste hotare si iata-i acum spintecand in stanga si in dreapta ajungandu-se sa se afirme ca daca Dragos nu era un frumos nebun sa investeasca in clubul acela in Romania nu exista snooker. Am spus-o si in AG o repet si acum: FALS domnilor pentru ca orice sport merge intotdeauna inainte(mai repede sau mai incet) indiferent de cine se afla in varful piramidei. E pacat ca se uita cine te-a tinut in brate si te-a ridicat de la statutul de novice la cel de "expert" ca mai apoi sa-i iei si "capul" eventual.
Se pune problema si de atitudine. Noi le uram federalilor succes deplin in munca pe care o depun si speram ca noi sa fim cei care ne inselam si ei sa reuseasca sa produca macar 1 jucator ce va depasi toate performantele obtinute pana acum.
Pana atunci domnilor imprumutand o expresie ce-i drept destul de neacademica, dar vine din politic: "ciocu' mic ca inca nu sunteti la putere".
Nu o luati in sens peiorativ domnilor ci analizati toate aceasta istorie pe care v-am propus-o si apoi uitati-va in oglinda(expresia imprumutata de la reprezentatntul MTS)!
In rest toate cele bune si sa auzim numai de bine, mai ales dupa Sankt Petersburg. Va tinem pumnii la modul cel mai sincer


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui bmwz3 Trimite mesaj privat
Andrei H.



Data înscrierii: 16/Feb/2009
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar 17 Feb 2009, 14:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

..




Ultima modificare efectuată de către Andrei H. la Mar 14 Apr 2009, 11:26, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Andrei H. Trimite mesaj privat
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Sâm 7 Mar 2009, 9:28    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In urma sedintei de la Adunarea Generala din 14 februarie 2009, s-a decis ca Federatia Romana de Snooker sa premieze in bani 10 cei mai buni sportivi de la finalul anului competitional 2009 astfel:

Locurile 1-4 Seniori
Locurile 1-2 Juniori
Locurile 1-2 Masters
Locul 1 Ladies
Locul 1 Cadeti

Bugetul acordat premiilor se va stabili in functie de suma disponibila la finalul anului dar va fi mai mare de 5.000 lei.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Denis
More than a fan


Data înscrierii: 20/Dec/2005
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 7 Mar 2009, 15:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

andydrak a scris:
In urma sedintei de la Adunarea Generala din 14 februarie 2009, s-a decis ca Federatia Romana de Snooker sa premieze in bani 10 cei mai buni sportivi de la finalul anului competitional 2009 astfel:

Locurile 1-4 Seniori
Locurile 1-2 Juniori
Locurile 1-2 Masters
Locul 1 Ladies
Locul 1 Cadeti

Bugetul acordat premiilor se va stabili in functie de suma disponibila la finalul anului dar va fi mai mare de 5.000 lei.


Ce nu se intelege este faptul ca nu e vorba de bani ci de atitudinea cu care am fost (inclusiv tu) tratati. In urma acestui tratament mai multi jucatori astepta scuze publice din partea d-lui Cozmaciuc, demisia de onoare a d-lui Toba si a d-lui Paraschivescu.

p.s. In opinia mea, postura de "purtator de cuvint" nu-ti face cinste iar fondul ala de premiere nu-mi pare decit o alta gluma proasta ca si cea cu premierea break`urilor.

p.p.s. Ca si noutate, in curind se va constituii o noua asociatie a jucatorilor de snooker care va functiona pe cu totul alte principii.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Denis Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Sâm 7 Mar 2009, 15:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca tot ce fac se intelege gresit.

Nu tin partea nimanui.

Nu sunt purtatorul de cuvant al nimanui.

Mesajul de mai sus trebuie considerat ca o informatie, nu ca un comunicat oficial din partea FRS pentru ca nu sunt in masura sa emit asa ceva si mai mult decat atat nici nu vreau sa reprezint vreo pozitie oficiala in ceea ce se intampla in acest moment.

Si crede-ma...nu esti singurul care face si alti pasi. Nu zic mai mult pentru ca nu are de ce sa intereseze pe cineva ce se va intampla in acest moment sau in viitor cu arbitrajul, inafara de mine si alti cativa ca mine.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
snookerella
Addicted to snooker


Data înscrierii: 27/Feb/2009
Mesaje: 243

MesajTrimis: Joi 13 Aug 2009, 21:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru dl. Ancuta!!
El i-a instigat pe oameni la revolta si tot el a fost primul care sa-i lase balta!!
Interesul poarta fesul....
Frumos caracter!!
Istoria tradarii la romani....



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2024
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerella Trimite mesaj privat
Denis
More than a fan


Data înscrierii: 20/Dec/2005
Mesaje: 33
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 14 Aug 2009, 13:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bmwz3 a scris:
Dar cum speranta moare ultima:"tot inainte ca inainte era mai bine"


Se pare ca asa este Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Denis Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » Forum general Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community