Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

STAY IN TOUCH ! WHAT'S NEW IN SNOOKERLAND ?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 169, 170, 171 ... 241, 242, 243  Următoare
 
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » The News
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1199
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Sâm 16 Ian 2010, 2:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
În sezonul viitor, calendarul circuitului mondial profesionist va cuprinde și [b]un turneu de puncte găzduit de Germania

Era şi timpul. Există mulţi iubitori de snooker acolo.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 19 Ian 2010, 14:40    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pat Mooney (managerul și asociatul lui John Higgins) și Brandon Parker (managerul lui Shaun Murphy) au fost numiți de către Barry Hearn în comitetul de conducere al WSA. Din vechea formație mai rămăseseră doi oameni : primul e Lee Doyle (bossul firmei de manageriat 110sport), iar cel de-al doilea e amicul personal al lui Sir Rodney Walker, Dr Hamish McInnes. Doyle n-are ce face și-l va susține pe noul supremo. La rândul său, Hearn are nevoie de Doyle (firma 110sport îi are sub contract pe cei mai mulți dintre jucătorii din Top 16, plus, între tinerele speranțe o recentă achiziție inspirată : tânărul belgian Luca Brecel), așa că va fi pace.

Ieri, Hamish McInnes a înțeles, în fine, că nu mai prea are ce căuta prin zonă și a demisionat.

Prin urmare, în acest moment, din comitetul de conducere fac parte cinci directori : Lee Doyle, Steve Davis, Brandon Parker, Pat Mooney și, bineînțeles, Barry Hearn.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1199
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Mie 20 Ian 2010, 0:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un fel de Royal Flush este acum la conducere... Cred că vor schimba mult în bine faţa snooker-ului în următorii ani.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 1 Feb 2010, 17:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Peste patru zile, la Beijing, începe sărbătoarea snookeristică numită East v West Challenge, organizată de firma de management sportiv 110sport. Momentul (un fel de a spune ! Wink ) culminant va fi reprezentat de marele meci demonstrativ dintre Stephen Hendry și Ding Junhui – un best of 25 disputat pe parcursul a două zile. Se estimează că numărul telespectatorilor va depăși un sfert de miliard. Bineînțeles că membrii și vizitatorii acestui forum – fiind cele mai bine informate persoane din Snookerland Wink Laughing - știau de multă vreme de acest eveniment, anunțat aici, încă de pe data de 16 august 2009 (NEWS, pag 162). Acum, există și un site al evenimentului Arrow http://www.dingvhendry.com/

În afară de meciul celor doi, publicul chinez va avea parte și de un prolog național, agrementat de prezența nord-irlandezului Mark Allen.

Programul
5 februarie, ora locală 14.30 : meci între doi jucători chinezi
5 februarie, ora locală 14.30 : meci între învingătorul meciului de mai sus și Mark Allen (best of 9 sau best of 11 – încă nu s-a stabilit)
6 februarie, ora locală 14.30 : prima sesiune a meciului Ding – Hendry (6 frame-uri)
6 februarie, ora locală 21.30 : a doua sesiune a meciului Ding – Hendry (6 frame-uri)
7 februarie, ora locală 14.30 : a treia sesiune a meciului Ding – Hendry (6 frame-uri)
7 februarie, ora locală 21.30 : ultima sesiune a meciului Ding – Hendry (7 frame-uri)

Barry Hearn – a treia victorie managerială Arrow http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?p=24219#24219

Sâmbătă, Mark Selby și-a prezentat trofeul de la Masters pe stadionul echipei de fotbal preferate, Leicester City, la meciul acesteia cu Newcastle.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 3 Feb 2010, 22:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pool. Asociația presei sportive americane specializate în biliard (United States Billiard Media Association sau USBMA) i-a desemnat pe filipinezul Efren „Bata” Reyes și pe englezoaica Allison Fisher ca jucători ai deceniului (The Billiards Digest).



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mihnea
Addicted to snooker


Data înscrierii: 31/Mai/2009
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mie 3 Feb 2010, 23:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Reyes ar trebui sa fie jucatorul secolului. Cine stie ce facea el in tinerete, kick-uri si bank-uri care au ramas in istorie, ma va intelege.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihnea Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 6 Feb 2010, 12:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ding v Hendry, Beijing 2010 Arrow http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?p=24302#24302

A apărut numărul de februarie al publicației online On Q Mag. Multe lucruri interesante. Între acestea, interviurile lui Tony Drago, Dominic Dale, Mark Allen, Michael White. (Poate mă înșel, dar am avut impresia că numărul de ianuarie, menționat la Linkuri noi..., a trecut neobservat. Confused )



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 7 Feb 2010, 16:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Reanne Evans

The South Coast Classic, Q-Ball Snooker Club, Eastbourne, 6 februarie – cel de-al patrulea turneu de puncte din circuitul World Ladies Billiards and Snooker Association (WLBSA) și aceeași campioană ca în toate celelalte competiții feminine, de aproape un an încoace : cvintupla campioană mondială WLBSA Reanne Evans, aflată acum, la cel de-al 21-lea titlu WLBSA. Pentru ea, turneul a avut un ce mai aparte, fiindcă meciul pe care l-a câștigat în faza optimilor a rotunjit la 50 numărul victoriilor ei succesive (rotunjire „stricată”, imediat, de victoriile din fazele următoare, astfel încât, în acest moment, Reanne rămâne neînvinsă în 53 de meciuri la rând, începând din martie 2008).

Sferturi
Reanne Evans 3-0 Jodie Symes
Katie Henrick 3-0 Tina Owen-Sevilton
Emma Bonney 3-1 Suzie Opacic
Maria Catalano 3-1 Vicky Ashby
Semifinale
Reanne Evans 3-0 Katie Henrick
Maria Catalano 3-0 Emma Bonney
FINALA
REANNE EVANS 3-1 MARIA CATALANO

Cel mai mare break al turneului : un 90, marcat de Reanne, în sferturi.

Reanne : „Finala s-a jucat într-o atmosferă amicală, ba chiar am mai și glumit câte un pic. În primele câteva frame-uri, Maria a avut atâta noroc încât amândouă am început să râdem. În ultimul frame, aveam nevoie de două snookere. Le-am obținut, numai că, după aceea, am comis un fault. Dacă aș fi scăpat lucrurile de sub control, s-ar fi ajuns la decisiv, dar chiar și fără decisiv, tot a fost un meci frumos.”

Turneul de consolare a fost câștigat de octupla campioană națională a Germaniei Natascha Niermann, care a învins-o, în finală, pe tânăra Hannah Jones (13 ani), cu 2-1.

Campioană a competiției 40(+) a ieșit Marianne Williams (victorie, în finală, asupra Christinei Sharpe, cu 2-1), iar titlul junioarelor i-a revenit lui Jodie Symes (15 ani), care a învins-o pe Jasmine Bolsover (2-0) – victorie importantă : primul trofeu câștigat de tânăra jucătoare. E drept că adversara sa a fost dezavantajată de vârstă... Wink

De remarcat debutul competițional al acestei foarte tinerei speranțe Jasmine Bolsover (10 ani), care, în Turneul de consolare, a eliminat-o pe mult mai experimentata Maureen Logan (scor : 2-0). A lăudat-o și Reanne : „E o mică jucătoare foarte bună. Când o să mai crească un pic, o să-i fie ceva mai ușor, dar este un talent foarte promițător.” (Foto : Jasmine Bolsover și Hannah Jones, în decembrie 2009)



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Dum 7 Feb 2010, 22:33, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea22
Addicted to snooker


Data înscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1199
Locație: Oltenia

MesajTrimis: Dum 7 Feb 2010, 17:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aşteptam această ştire încă de marţi (când am citit că Reanne ar putea ajunge la a 50-a victorie consecutivă). Smile Ce-ar mai fi de spus... Îi doresc să ajungă la 100 de victorii consecutive. Oricum, are locul asigurat în istoria snooker-ului.



_________________
"That's inches away from being millimetre perfect." (Ted Lowe)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mircea22 Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 7 Feb 2010, 22:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Păi, să știi, Mircea, că, dacă ar fi fost după mine, dădeam știrea chiar de marți (trecând până și peste faptul că turneul urma să aibă loc abia sâmbătă Laughing ), fiindcă aș fi putut paria pe un milion de lire că Reanne avea să ajungă la cifra de (cel puțin) 50 de victorii ! Laughing

Acea a 50-a victorie a venit, așa cum am spus, în optimi, anume în meciul pe care Reanne l-a câștigat (cu 3-0) în fața lui Gaye Jones.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 8 Feb 2010, 20:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Încurcă-i, drace ! IBSF (adică The International Billiards and Snooker Federation, șefia snookerului amator) s-a hotărât să organizeze un campionat mondial 2010 de 6-Bile roșii. L-a programat în aprilie. Cum se știe, șefia este preponderent franceză (ca și faimoasa „regie de la Paris” a Eurosportului, izvor, vede-se, nesecat de informații greșite la foarte multe discipline sportive – în snooker, la concurență cu site-ul WSA Rolling Eyes ), dar asta nu scuză (totuși !) frecventa dare cu stânga în dreapta (pentru iubitorii de fotbal, cu stângul în dreptul Laughing ). Ca, de pildă, în acest caz : versiunea prescurtată a adevăratului snooker a luat naștere în Asia (mai exact, în Thailanda) și însuși inventatorul ei ține să organizeze... well,... guess what : un campionat mondial 2010 de 6-Bile roșii !!! Laughing

Și când dl Sindhu Pulsirivong (inventatorul, adică) se apucă să facă o asemenea treabă, o face cât se poate de bine :
Sponsorul este deja găsit : marele producător de whisky SangSom.
Locația este deja închiriată : Montien Riverside Hotel.
Data este deja fixată : 17-25 iulie.

IBSF, SAUD ?... Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andydrak
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2007
Mesaje: 268

MesajTrimis: Lun 8 Feb 2010, 22:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Faza si mai interesanta de atat este ca EBSA va desemna oficiali si jucatori care sa participe in iulie la camp mon de 6-Red, lucru confirmat de Maxime Cassis (Secretar General EBSA). Tind sa cred din ce in ce mai tare ca IBSF se stinge incet si sigur, Mr. Pascal fiind total ineficient in organizarea federatiei internationale.



_________________
147 is nothing ... 155 is something !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui andydrak Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mar 9 Feb 2010, 0:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oh, dear !... Twisted Evil


___________________


Fiindcă tot am amintit de Thailanda : ieri, la Lopburi, s-a încheiat The SangSom Lopburi Cup, primul dintre cele șase turnee de puncte din ediția 2010 a Campionatului lor național (Divizia 1 – și la ei, campionatul e organizat tot pe două paliere, acolo, numite „divizii”). Ca de obicei, gazdele au avut și invitați din străinătate, care să mai aducă aer proaspăt și să stimuleze talentele locale : de data aceasta, musafirii au fost doi chinezi : Tian Pengfei (eliminat în optimi) și Wu Yulun (ieșit din competiție în șaisprezecimi) și singaporezul Tommy Ang Boon Chin (și el eliminat tot în șaisprezecimi). Campionul acestui prim turneu 2010 este Passakorn Suwannawat, care, în 2006, a câștigat Campionatul Under-21 al Asiei (și, ca urmare, a fost profesionist în Main Tour, în sezonul 2006-7) și, apoi, a devenit vicecampion mondial IBSF, în 2007. Totuși abia acum a ajuns Passa să câștige și un titlu în campionatul național.

Sferturile
Passakorn Suwannawat 4-2 Noppadon Noppachorn
Issara Kachaiwong 4-1 Phaithoon Phonbun
Kobkit Palajin 4-2 Dechawat Poomjang
Praprut Chathanasakul 4-0 Supoj Saenla
Semifinalele
Passakorn Suwannawat 4-3 Issara Kachaiwong
Kobkit Palajin 4-3 Praprut Chathanasakul
FINALA
PASSAKORN SUWANNAWAT 5-1 KOBKIT PALAJIN
.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 12 Feb 2010, 2:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Neplăceri pentru Stephen Lee (The Daily Mail de ieri, The Sun de azi)...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20253
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 12 Feb 2010, 10:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

John Higgins nu exagerează prin optimism (fotbalistic). Mare fan al echipei Celtic Glasgow, John a fost invitatul special, miercuri, la tragerea la sorți a meciurilor programate în sferturile de finală din Scottish Premier League. Care optimism ?!... Higgo a tunat : „Mai degrabă am eu șanse să-mi păstrez titlul mondial decât au ei șanse la titlul Ligii !”

Pasiunea lui pentru acest sport (& această echipă) a mai pierdut din intensitate (unul dintre lucrurile care-mi plac la Higgo este că-și cunoaște prioritățile Wink Laughing ) : „Ca soț și tată, mi s-a părut nedrept ca, abia întors acasă de prin nu știu ce colț de lume, să-mi anunț familia că mă duc la meci, să-i văd pe cei de la Celtic ! Am trei copii mici : probabil că pe stadion o să ajung din nou doar atunci când băieții mei o să-și manifeste un interes în acest sens – ceea ce văd că încă nu s-a întâmplat. Țin minte că a existat o perioadă în care Celtic era cel mai important lucru din viața mea și-mi făceam programul în funcție de meciurile lor. Weekend de weekend, mi se părea normal să mă alătur celor care se îmbarcau în autocarele suporterilor. Dar timpul trece și ne schimbă...”



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro » The News Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 169, 170, 171 ... 241, 242, 243  Următoare
Pagina 170 din 243

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community