Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » Campionatul Regatului Unit 2012
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va câștiga turneul ?
Ali Carter
0%
 0%  [ 0 ]
Stuart Bingham
0%
 0%  [ 0 ]
Luca Brecel
0%
 0%  [ 0 ]
Shaun Murphy
20%
 20%  [ 6 ]
Mark Davis
0%
 0%  [ 0 ]
Matthew Stevens
3%
 3%  [ 1 ]
Neil Robertson
27%
 27%  [ 8 ]
Mark Selby
48%
 48%  [ 14 ]
Voturi totale : 29

Autor Mesaj
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 2:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce viteza a prins Mark... Ca sa vezi si sa nu crezi cate gears are si ce bine le foloseste... =))

Anyway... Neil cred ca nu o sa uite multa vreme meciul asta.

Good night and, well, good luck... Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
skorpyo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Mar/2011
Mesaje: 674
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 3:38    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mark mă surprinde în cel mai plăcut mod posibil de când îl urmăresc la tv (asta însumând vreo 4-5 ani deja Razz) și nu cred că sunt singurul care în noaptea asta a rămas mască . La pauză am și zis mai sus, speram bineînțeles din tot sufletul să lase toate relele la cabine și să-și revină dar văzând statistica meciului, realistic vroiam măcar un frame pe tabelă..Neil era de neoprit .. ''să nu fie înfrângere la 0" urla mintea mea Rolling Eyes Nah, uite ce am trait saptămâna asta .. câte sentimente alambicate ! Lui Higgins i-a reușit ieri, asemeni o revenire mare,fără "happy-end" pentru el,ce-i drept, însă adversarii nu se pot compara.

Sunt euforic fără de margini și mă abțin cu greu să nu scriu "romane" pe aici...ce să mai zic, a fost un meci pe care Selby sigur nu-l va uita toată viața lui !
Cifrele lovesc tot: 6 jocuri câștigate fără răspuns de la 0-4 în best of 11. U-LU-I-TOR !!!

Vineri, 7 decembrie, ora 02.05 -> Mark Selby își trece numele în capitolul uriașelor reveniri din istoria snookerului modern Very Happy Așa cum spunea și dl. Ancuța în comentariu și cum înclin și eu să cred, nu există precedent pentru o astfel de revenire, sunt foarte curios Very Happy
Selby , you're fan-f******-tastic !



_________________
Enjoy the moment Wink
Laureat al Premiului Oscue - International Championship 2014, World Grand Prix 2019, Campionatul Mondial 2023
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui skorpyo Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20201
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 4:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Au trecut peste trei ore de la încheierea meciului și încă nu mi-am revenit din surpriză. Pe de o parte, surpriză, așa, în general, fiindcă în ultima vreme, nu sunt deloc sigură cât de mult & bine se poate mișca Mark Selby fără să depășească limita durerii, iar pe de altă parte, surpriză în cazul specific al meciului, fiindcă nu cred să mai existe cineva care să-l reducă astfel la tăcere pe Neil, în acest moment. Orice aș spune mi se pare insuficient ca elogiu adus acestui om de oțel care e Selbs.

Votasem și eu cu Neil pentru că mi se păruse de neoprit. Nu luasem însă în calcul voința și capacitatea phoenixiană a Jesterului.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 8:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce declaratie pe Robertson:
"The game just seemed to punish me. I don't feel like I've thrown it away, it was just one of those matches where I was maybe just a little bit unlucky. I'll get over it, as soon as I get back to the hotel. But good luck to Mark, he's a great guy and we get on really well."

Cum poate sa se planga de noroc, atunci cand fura un joc cu snooker din snooker, si mai are o lovitura identica in jocul 5 , care ii ofera jocul pe tava, dar rateaza pozitia copilareste? A avut un noroc de zile mari Robertson, si nici asa nu a reusit.

Victoria asta a fost 100% munca lui Selby, pentru ca norocul a fost fara nici o urma de indoiala de partea lui Robertson...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Golan Trevize
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2010
Mesaje: 248
Locație: Dom's Home

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 9:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce m-am ofticat când am văzut cum a pierdut Luca Brecel... Sad Zid

Și da... am avut insomnie și am reușit să văd și meciul lui Selby cu Neluțu...

Teoria mea despre acest meci: Mark l-a lăsat în prima parte a meciului - sesiunea inaugurală (așa cum dădeam când eram mici celor ceva mai mici decât noi... un avans la orice fel de întrecere sportivă) - după care a zis: "Gata că te-nveți!" și s-a pus pe treabă Laughing Laughing Laughing și-a ieșit ce-a ieșit. o victorie de zile mari!



_________________
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Golan Trevize Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 9:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Și mie mi-a părut rău că a pierdut Brecel, mai ales pentru ocaziile avute în ultimele două frame-uri. Pentru mine însă a bătut în cuie un aspect: e favoritul meu cert în Main Tour în anii care urmează. Îmi plac mult de tot calmul și dezinvoltura lui, și până aproape de final, nimic nu părea să-l perturbe. De tehnică, precizie și îndrăzneală nu mai zic. Însă până la urmă, emoțiile sau adrenalina și-au spus cuvântul.
Iată finalul meciului și reacția lui Murphy "la cald":
Luca Brecel vs Shaun Murphy Frame 11 Quarter Final UK Championship 2012



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Vlad Răzvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2010
Mesaje: 116
Locație: București

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 12:15    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Declarația lui Neil este învăluită în frustrare. Bine, nu că m-aș fi așteptat la altceva... Totuși este un rezultat șocant și, în plus, îl mai cheamă și Robertson, iar ăsta e un argument suficient ca să îi întelegem spusele.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Vlad Răzvan Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 12:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Golan Trevize a scris:
Teoria mea despre acest meci: Mark l-a lăsat în prima parte a meciului - sesiunea inaugurală (așa cum dădeam când eram mici celor ceva mai mici decât noi... un avans la orice fel de întrecere sportivă) - după care a zis: "Gata că te-nveți!" și s-a pus pe treabă Laughing Laughing Laughing și-a ieșit ce-a ieșit. o victorie de zile mari!


Asta e si teoria mea, numai ca diferita. Laughing

E posibil sa ma insel, desigur, dar cred ca toata treaba asta reprezinta o tactica deja. Nu stiu exact in ce consta ea... Poate costa in a juca numai safe si a fragmenta meciul pana la un scor anume, pentru a introduce adversarul intr-o anumita stare de spirit (daca poti, bine, daca nu, bravo lui ca a rezistat, la multi ani si succes in continuare). Si apoi tras de meci pana la capat.

Nu e nicidecum prima data cand face Selbs asta, ba e chiar foarte departe de a fi prima data.

Pana acum am crezut ca intra mai greu in meci, dar acum tind sa cred ca e un evil (well, nu neaparat evil, dar...) mastermind, care isi asteapta adversarul sa ii pice in capcana precum un animal de prada care isi pandeste tinta.

Asta cu precadere in zilele in care nu se simte in forma probabil sau in care simte ca nu poate face fata adversarului printr-un joc personal normal.

Oricum, cinste lui pentru ce a facut.

Dar mie chiar nu mi-a placut meciul de aseara. Si asta in conditiile in care chiar tin la Mark. Tactica respectiva poate fi de succes, dar eu tot pe Mark care l-a batut pe Ronnie la Masters vreau sa il vad.

Aseara chiar imi venea sa zic antijoc. Dar cred ca as fi exagerat putin. Oricum, a fost un meci foarte, foarte ciudat. (Eu imi par unable sa grasp exactly despre ce tactica e vorba).

Iar Neil... Nu am cuvinte bune pentru el. Pana la 4 la 0 a facut fata cu brio presiunii din partea lui Selby si dupa aia s-a dus pe apa Sambetei.

Luck e abracadabra, dar oricum cred era terminat dupa meciul respectiv, ma mir ca a mai reusit sa mai incropeasca o declaratie decenta. Laughing Laughing Doar o supozitie, caci cuvintele lui nu au aratat-o, palavragesc si eu. Oricum, la masa nu arata prea bine. Laughing Bine ca e prieten cu Selbs. Asta e o treaba si ma bucura.


P.S. Si ca tot veni vorba de lucky... Oamenii si, cu precadere, jucatorii arunca acest cuvant asa de des in conversatie incat el nu are mare meaning.

Cum ar fi... "Ai pierdut? Unlucky, mate..." LOL Unlucky, dea... Deci nu stiu cum mai poate fi judecat cuvantul asta "luck".

Cum ar zice Dr. Cox in clipul asta: You use hate far too much so I need a new word stronger than hate to describe how I feel about others Laughing :

https://www.youtube.com/watch?v=0Tqa4sxJVY8

Unde mai pui ca pe mine ma scoate din minti treaba asta cu norocul. Ma gandeam acum ceva vreme la Higgins si la cum cred ca mare parte din acel noroc despre care vorbeste toata lumea iese fix din subconstientul si manutele lui. La un om care joaca ce joaca el, cred ca, la masa, putin noroc mai este CHIAR NOROC, ca sa zic asa.

Ma rog... Unlucky, ce sa zic... Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vlad Răzvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2010
Mesaje: 116
Locație: București

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 12:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu. NU, NU, NU! Zbier aici, Mrs. Hendry! Zbier aici! Laughing

Cum să fi exagerat cu "antijocul"? Păi ți-ai dat răspunsul singură, în același post: Mark nu s-a simțit în formă (precum cea când l-a bătut pe Ronnie) și a conștientizat faptul că dacă se ia la întrecere de trimis bile în buzunare cu Neil, va pierde drastic. Ei bine, el nu a făcut altceva decât să răspundă tirului blondului, cu o tactică de joc suficient de inteligentă cât să producă una dintre cele mai frumoase reveniri.

Spui că nu ți-a plăcut. Iar zbier. Mie chiar un astfel de meci (inclusiv stil de joc) mi se pare a fi cel mai spectaculos. Dacă vrem bile în buzunare la foc automat și frame-uri de 10-15 minute, automat ne dorim un joc dezechilibrat. Ei da, acest lucru este perfect drăguț când favoritul tău se află în postură de "vitezist". Dar dacă cel pe care îl susții în meciul de aseară se numește Selby, automat un "antijoc" este soluția. Și până la urmă a avut și break-uri de peste 100...

Gata cu procesul intentat ție. Laughing Robertson are scuza șocului rezultatului pentru declarațiile de aseară, așa cum am mai zis, dar nu în totalitate. Este totuși cine este... Razz


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Vlad Răzvan Trimite mesaj privat
skorpyo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Mar/2011
Mesaje: 674
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 13:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vlad Răzvan a scris:
Mark nu s-a simțit în formă (precum cea când l-a bătut pe Ronnie) și a conștientizat faptul că dacă se ia la întrecere de trimis bile în buzunare cu Neil, va pierde drastic. Ei bine, el nu a făcut altceva decât să răspundă tirului blondului, cu o tactică de joc suficient de inteligentă cât să producă una dintre cele mai frumoase reveniri.

Foarte corect spus Vlad ! Nu știu dacă simpatizezi pe vreunul dintre combatanții de aseară dar prin post-urile tale eu cred că ai privit situația perfect obiectiv.

După ce tocmai am urmărit acum la tv reluarea meciului (un rezumat bine detaliat,mai precis) exact asta pot să spun cu mintea limpede,acuși Very Happy
Selby a conștientizat perfect situația și pericolul iminent de a fi făcut whitewash, scurt după pauză. Din momentul ăla parcă a avut un buton de reset ,ceva.. și-a "ascuțit" simțurile și cu un mental de oțel a făcut totul ca la carte pentru a-și adormii adversarul, a-i afecta iremediabil încrederea în sine și a sfârșit prin a-si duce planul său, la bun sfârșit !
Doamne doamne bine rău i-a mai ieșit .. începe să sune ca un obicei al unui prădător de noapte, neînfricat Laughing ..deh,poate ca există un strop de adevăr în supozițiile "D-nei Hendry" Razz

Eu zic că acest meci a cuprins toate elementele constitutive ale snookerului,prin difiniție și a încântat audiența Wink



_________________
Enjoy the moment Wink
Laureat al Premiului Oscue - International Championship 2014, World Grand Prix 2019, Campionatul Mondial 2023


Ultima modificare efectuată de către skorpyo la Vin 7 Dec 2012, 13:37, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui skorpyo Trimite mesaj privat
Vlad Răzvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2010
Mesaje: 116
Locație: București

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 13:37    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Păi îți spun eu cum stau cu obiectivitatea: Sunt fan Mark Selby și, alături de Shaun Murphy, Robertson este în capul listei mele cu jucători antipatizați. Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Vlad Răzvan Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 13:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ok, ok, no need to get aggriessive. Laughing Laughing Laughing Razz

Deci nu a exagerat cu antijocul? That's ok. Am gresit cu exageratul, dar eram precisa ca a fost vorba de un antijoc. Laughing Laughing Oricum eu nu ma refeream la anti fata de jocul lui Robertson, ci fata de snooker in general. Asa a fost pentru mine. Stiu, am o viziune obtuza. Laughing

Interesant, in orice caz. Da, presupun ca atunci cand favoritul tau se numeste Selby, vezi stilul altfel (nu tu, in general). Dar eu chiar tin la Selby si nu l-am vazut asa. Imi place si mie jocul cu multe lovituri de siguranta. Dar asta este un stil mancator de nervi. Laughing

Aseara au fost 3 frames, cel putin, castigate prin numeroase break-uri de 12 puncte puse cap la cap. E o distanta destul de mare intre a face multe break-uri mari si a nu face mai nimic. Laughing

Ma rog... Neinteresant. Asa e. A dat roade stilul lui Selbs. Bravo lui, ca si dorinta de victorie. Pana la urma nu esti acolo sa faci spectacol, esti acolo sa castigi. Din punctul asta de vedere, tot respectul. Smile

Dar, ca spectator, daca am sa am de ales in a urmari, am sa aleg intotdeauna un meci deschis, presarat cu lovituri de siguranta, nu unul tocator, presarat cu break-uri de 100 de puncte. Laughing

P.S. Astept sa ma ardeti pe rug pentru opiniile exprimate astazi asa ca o voi lua la fuga pentru moment. *Run, Forrest, run!* Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

P.P.S. Glumesc, sper sa nu ma luati prea in serios. Very Happy



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary


Ultima modificare efectuată de către Mrs. Hendry la Vin 7 Dec 2012, 14:36, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 14:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

vaz ca sunt multe gusturi aici si poate e si bine asa; fani Selby, fani Murphy, chiar pana si fani (OMG) Ebdon; e frumos sa fie diversitate, d-aia si transmite Eurosportu la greu promo-urile alea
parca totusi gust mai mult un break facut ca la carte, in care jucatorul arata ca e tintas bun, ca isi contorleaza bila alba bine, in care-si calculeaza pasii de urmat bine, intr-un cuvant ..in care jucatorul demonstreaza ca este bun.



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
Vlad Răzvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2010
Mesaje: 116
Locație: București

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 15:17    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Câți oameni tot atâtea gusturi și păreri. Smile

A început meciul lui Carter. Nici nu mă gândesc să nu-l învingă pe Fuego al snookerului. Asta tot apropo de gusturi. Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Vlad Răzvan Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 7 Dec 2012, 15:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mie mi s-au părut lucrurile destul de simple. Mark Selby nu se lasă intenționat condus în căutare de provocări ci consider că are un talent deosebit în a se adapta situațiilor. A încercat un stil normal, nu a fost în formă, era surclasat clar de Roberston. Parcă îi și aud vocea lui Dennis Hopper, în rolul făcut în filmulețul "Speed" (de prin anii '90, pentru cei mai tineri de pe forum): "Ești condus cu 4-0, într-un meci primul la 6, iar adversarul tău este călare peste tine. Ce faci acum?" Atac la psihic, trebuie să destabilizeze cumva adversarul, să-l scoată din ritm. Da, și eu consider că a făcut antijoc, dar acel "joc" din cuvânt se referă expres la jocul lui Robertson, nu la jocul de snooker. Nu mi-a plăcut nici mie în mod deosebit, și nu sunt adeptul lui, dar îmi dă idei. E un lucru fantastic să fii în stare să schimbi complet abordarea atunci când ești condus și sub presiune.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » Campionatul Regatului Unit 2012 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Următoare
Pagina 10 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community