Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » Campionatul Regatului Unit 2012
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că va câștiga turneul ?
Ali Carter
0%
 0%  [ 0 ]
Stuart Bingham
0%
 0%  [ 0 ]
Luca Brecel
0%
 0%  [ 0 ]
Shaun Murphy
20%
 20%  [ 6 ]
Mark Davis
0%
 0%  [ 0 ]
Matthew Stevens
3%
 3%  [ 1 ]
Neil Robertson
27%
 27%  [ 8 ]
Mark Selby
48%
 48%  [ 14 ]
Voturi totale : 29

Autor Mesaj
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 8 Dec 2012, 20:02    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mda, mersi de info, daca puneai si link la wikipedia chiar erai super ok; chiar nu inteleg nevoia de a "ataca" persoana careia nu-i place ce-ti place tie, ce treaba are faptul ca sunt sau nu jucator de snooker, bile am bagat si eu si la biliard si la snooker dar nu vad legatura cu ce spuenam mai inainte;

era vorba despre ce anume place la snooker fiecaruia si faptul ca jucatorii mai rapizi si mai putin inclinati spre "tacticizare" plac mai mult nu e chiar o stire bomba, daca vrei iti dau si eu link la wikipedia sa descoperi ca Ronnie are mai multi fani decat Selby + Ebdon + Carter (sau altu) la un loc si nu cred ca trebuie sa-mi cer scuze pentru asta

cat despre denumirea de snooker, opinia mea personala este ca manevra in sine, chiar daca da numele jocului, nu e o caracteristica principala a lui si nici macar nu e exclusiva lui, in definitiv aceeasi manevra o intalnim si la biliard ...



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
cristian99
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2011
Mesaje: 435
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 8 Dec 2012, 20:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cele doua reveniri cred ca au fost asa.Cei doi si-au imaginat ca scorul era de 0-0 si daca pierdeai primul joc pierdai meciul.Deci unfel de pot black dar au avut un handicap la diferenta de jocuri Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cristian99 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Golan Trevize
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2010
Mesaje: 248
Locație: Dom's Home

MesajTrimis: Sâm 8 Dec 2012, 20:50    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce se mai ceartă lumea și vine Crăciunu... a fost moșu... ăla Nicolae... Laughing

Ca să spun și eu ceva... și pozițiile dificile de snooker pot aduce puncte... dar bineînțeles că grosul punctelor vine de la introducerea bilelor în buzunar. Și normal că un joc fluent în care sportivul de la masă demonstrează măiestrie în construirea de break-uri place, pentru că totul e fluent, rapid, spectaculos.

Iar Selby... pare că are meci ușor cu Davis... mă întrebam de ce un jucător ca Mark Davis... nu e un jucător mai de perspectivă. Pentru că nu e slab, dar se pare că în meciurile cu miză... nu face față. Sau cel puțin până acum nu a părut că face față. L-am văzut la ieșirea din arenă... era negru, livid la față... se vedea că nu i-a căzut bine scorul de pe tabelă.



_________________
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Golan Trevize Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 8 Dec 2012, 21:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dar zic să mai punem niște paie pe foc, că e cam frig afară Laughing

History of Snooker

În varianta asta nu prea pare să aibă legătură poziția numită acum snooker cu denumirea jocului.

Citat:
One afternoon Chamberlain's Devonshire regiment was visited by an young officer who had been trained at the Royal Military Academy in Woolwich. This officer explained that a first-year cadet at the Academy was referred to as a 'snooker'. Later, when one of the players failed to hole a coloured ball, Chamberlain shouted to him: 'Why, you're a regular snooker.' He then pointed out the meaning and that they were all 'snookers' at the game. The name was adopted for the game itself.


și mai e un articol, dar pe care încă nu am apucat să-l citesc:

Origin of snooker



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
skorpyo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Mar/2011
Mesaje: 673
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2012, 0:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ohhh da, ce finală ne așteaptă Smile Sper să mai facă două,trei sesiuni de antrenamente intense Selby mâine dimineață că de nu o să aiba mari probleme cu Shaun.Nu a jucat rău dar nici prea bine și a scăpat ieftin azi, cu un M.Davis copleșit de miză ,de ceva ..nu știu,dar nu i-a priit ziua mai deloc (excepția fiind poate acele cateva trasoare impresionante).

Deabea aștept , e momentul lui Mark Selby să-și adauge în palmares un trofeu high profile , simt asta Smile GO SELBY !!!

P.S. Interesante articole Mihai, mulțumesc ! 8)



_________________
Enjoy the moment Wink
Laureat al Premiului Oscue - International Championship 2014, World Grand Prix 2019, Campionatul Mondial 2023
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui skorpyo Trimite mesaj privat
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2012, 2:39    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

o sa fie o finala frumoasa ..... aici la poll am mers pe Murphy dar nu stiu la oscue pe cine sa merg Rolling Eyes


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
Vlad Răzvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2010
Mesaje: 116
Locație: București

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2012, 2:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu sunt fan declarat al jocului tactic. Chiar mi se pare că un astfel de meci este tot farmecul acestui minunat sport. Ca să fac o paralelă (nu stiu cât de fericită), așa cum iubesc fotbalul italian și-ale lui echipe gen Inter în 2010 când trece de spectaculoasa Barcelona printr-un joc defensiv perfect, așa iubesc și un Selby care știe, pe lângă construirea de break-uri superbe, să joace tactic precum nimeni altul. Aici e cheia până la urmă. Aduceți-vă aminte de Trump la începuturi, sau de Wenbo în zi mare... Laughing

Una peste alta, voi urmări cu sufletul la gură finala. Sper ca Mark să demonstreze de ce anume este capabil.

În altă ordine de idei, am observat că finala va fi doar pe Eurosport Internațional, începând cu orele 17:00 și 22:00, în direct.

Doamne ajută!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Vlad Răzvan Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2012, 8:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesanta a doua carticica, Mihai. Merci.
Eu ce stiam e ca "snooker" era un cuvan folosit de militari, pentru pifanii care veneau proaspeti.
Snooker, ca verb, inseamna a pacali, a atrage in capcana, deci ca substantiv, ar fi "usor de atras in capcana", "fraier" , sau daca vrei, mult prea folositul la noi "gascan" Very Happy.
Si Chamberlain, jucand impotriva unui pifan, l-a numit pe acesta "gascan", in momentul in care a ratat.

Despre jocul la snookere, am mai spus, dar cand suntem cu ochii rosii nu prea mai citim bine... "Fiecare cu ce-i place".
Bleic, mai mult nu am ce sa-ti spun, nu stiu ce zici cu wikipedia acolo, deci am sa presupun ca nu ai citit tot ce am scris, dar te-au deranjat primele randuri. Nu stiu ce e cu lumea astazi de primeste atat de greu o corectura sau o alta parere. Ne-am facut mai mandre ca frantuzoaicele... ( Sa nu incercati vreodata sa intrati in vorba cu vreuna in alta limba decat a lor Very Happy)

Astazi il am pe Murphy favorit , dar sunt constient ca are sansa a doua. Joaca totusi contra numarului unu mondial (cel putin in provisional rankings), deci trebuie sa repete performanta din semifinala pentru a castiga.

Go SMurph!!!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2012, 12:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Murphy o sa aiba multi fani .... toti cei care tin cu "sTRUMP" il vor pe Shaun castigator. Eu as vrea ca Selby sa ajunga iar pe locul 1 insa vreau ca Murphy sa castige Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
mihtudor
Addicted to snooker


Data înscrierii: 19/Sep/2010
Mesaje: 214

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2012, 14:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adi... Selby deja e primul... daca pierde are vreo 4000 avans... daca castiga si mai bine. Va fi o finala frumoasa!



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2012, Campionatul Mondial 2014
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui mihtudor Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2012, 15:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adi4Ebbo a scris:
Murphy o sa aiba multi fani .... toti cei care tin cu "sTRUMP" il vor pe Shaun castigator. Eu as vrea ca Selby sa ajunga iar pe locul 1 insa vreau ca Murphy sa castige Laughing


Nu neapărat Adi, sunt sigur că vor fi și simpatizanți ai lui Trump care nu vor ține cu Murphy astăzi. Mie Judd mi-e neutru, poate puțin antipatic chiar, iar astăzi îl susțin pe Shaun, datorită eleganței pe care o are de ceva ani încoace.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012


Ultima modificare efectuată de către MihaiMese la Dum 9 Dec 2012, 19:01, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
serbanm
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Feb/2011
Mesaje: 181

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2012, 17:36    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tin bine minte ca cei doi protagonisti de astazi sunt prieteni din copilarie? Asta ar insemna si ca se cunosc foarte bine unul pe altul. Pana acum egalitate!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui serbanm Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2012, 18:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Așa e, sunt buni prieteni din copilărie și încă de pe atunci vorbeau (la vremea aceea, visând cu ochii deschiși) despre cum ar fi să ajungă amândoi jucători de top și să dispute o mare finală. Laughing

(Categoria "vise pe care știm să ni le împlinim". Wink )

Nu numai că sunt prieteni, dar au și o viziune comună asupra dedicării de care e nevoie ca să te realizezi precum și asupra responsabilității pe care marii campioni o au față de sportul în care s-au realizat.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2012, 19:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu credeam sa vad asa ceva intr-o finala de turneu mare. In jocul 6, dupa norocul incredibil la bila maro, cand i-a ascuns-o dupa bila neagra, Murphy a dat, cum se zice pe la noi "de rusine", la bila albastra.
A refuzat sa castige jocul din asa noroc. Frumos, dar il putea costa jocul...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 9 Dec 2012, 19:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Gentleman Shaun.

Mă întreb dacă sunt mulți cei care să nu fi putut paria (la o adică Wink ) pe scorul de 4-4, la capătul primei sesiuni... Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » Campionatul Regatului Unit 2012 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Următoare
Pagina 12 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community