Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » The Masters 2013
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine credeți că are șanse mai mari la titlul 2013 la Ally Pally ?
Neil Robertson
33%
 33%  [ 14 ]
Mark Allen
2%
 2%  [ 1 ]
Shaun Murphy
7%
 7%  [ 3 ]
John Higgins
16%
 16%  [ 7 ]
Mark Williams
4%
 4%  [ 2 ]
Mark Selby
26%
 26%  [ 11 ]
Graeme Dott
2%
 2%  [ 1 ]
Judd Trump
7%
 7%  [ 3 ]
Voturi totale : 42

Autor Mesaj
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2013, 22:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"Revenirea spectaculoasă a lui Robertson îl elimină pe Ding" (www.worldsnooker.com)

Neil Robertson:
"Chiar am crezut că sunt eliminat. A fost puțin ghinionist, dacă ar fi rămas la o bilă roșie în jocul zece, totul s-ar fi terminat.

Per total, cred că a fost un meci grozav. Doi campioni, câteva break-uri mari și jocuri strânse. Am fost foarte mulțumit de felul în care am curățat masa pentru 5-5. Dacă mi s-ar spune că pot juca așa pentru tot restul turneului, aș fi foarte fericit.

Am fost puțin dezamăgit la ultimele două turnee mari, campionatul Internațional și UK
(Campionatul Marii Britanii). Am simțit că lucrurile nu au decurs tocmai în favoarea mea, dar dacă te antrenezi mai mult, devii mai norocos, așa că m-am pregătit foarte bine pentru acest turneu.

Mi-am eliberat complet furia acolo în final. Nu știu dacă Barry Hearn urmărea partida, dar probabil că i-ar fi plăcut momentul. Federer, Djokovic și toți aceia care câștigă un schimb mare în tenis, Tiger Woods când încheie victorios într-un turneu major printr-o lovitură ușoară de la 12 picioare
(3.65 metri), ei o fac. În fond, de ce nu? E un lucru bun pentru sport să vezi multă pasiune.

Împotriva lui Mark Selby în Campionatul Marii Britanii, am jucat poate puțin prea lent. Nu e ceva ce o fac dinadins. Nu-mi place să joc încet, pentru că atunci când ai ocazii să faci break-uri mari, dacă joci încet, atunci va fi dificil să-ți găsești ritmul. Îmi voi acorda întotdeauna timp suficient pentru a juca o lovitură bună de siguranță, dar atunci când sunt între bile, trebuie să încerc să joc repede. Poate nu la fel de rapid ca Judd Trump sau Mark Allen, deoarece e foarte greu de urmat acea viteză, ci un bun echilibru între cele două."



Ding Junhui:
"Am jucat bine astăzi. Cred că scorul de 5-3 nu înseamnă nimic, pentru că el conducea cu 3-2, apoi am câștigat eu trei jocuri la rând, apoi a câștigat el ultimele trei. Orice se poate întâmpla când joacă foarte bine. Uneori ai nevoie de puțin noroc. Nu contează. Este un jucător de top în lume. Eu doar joc. Am fost fericit să joc meciul de azi și să mă antrenez din greu, iar acum mă voi întoarce la antrenamente, în așteptarea următorului turneu."



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2013, 23:25    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mulțumiri pentru declarații, Mihai ! Very Happy



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
snookerclau
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 869
Locație: Buzau

MesajTrimis: Dum 13 Ian 2013, 23:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si teatral pe deasupra, Neil; printre pumnii azvarliti prin aer si la final dar si dupa frame-ul 2(ca doar se acumulase furie nu gluma, dupa 40 de min. de joc) si-a trimis cateva gandulete si spre Barry Hearn sa vada dumnealui ce tensiune e in arena! Am terminat cu rautatile, ca una peste alta Neil chiar mi-e simpatic uneori. Laughing
Pana la urma Davis n-a reusit sa-i puna probleme lui Allen, care s-a ingrasat cam mult in ultima vreme. Foarte interesant, Michaela Tabb, nu arbitreaza la un asa turneu important! Shocked
Multumiri Mihai!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Shanghai Masters 2010, International Championship 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui snookerclau Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 0:49    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Haaaaa. Prea lent ? Eu imi aduc aminte ca Mark l-a bagat pe Neil in jocul sau fragmentat si apoi i l-a facut tzandari pe al lui.

Posibil sa imi aduc aminte prost. Si-asa nu mai stiu om cu pom din ultimul turneu. Smile) Da' parca asa mergeau lucrurile.

Comentez si eu pe langa. :p

Thanks, Mihai !

Mi s-a parut interesanta treaba cu declaratiile rautacioase ale lui Neil. Eu cred ca nu am auzit niciuna. Sunt departe de a il simpatiza pe australian. Cu toate astea imi pare un om onest, ocazional lipsit de o oarecare diplomatie. Sunt multi altii care fac declaratii rautacioase.

La Neil nu imi amintesc decat momentul in care a zis ca el nu crede ca Trump poate castiga Campionatul Mondial, dar aia a fost in mare parte o mizerie ziaristica, scoasa din context (si menita sa ii invrajbeasca pe cei doi, parerea mea. Cam stupid, oricum, tinand cont ca existau materiale video).

Anyway... Eram curioasa despre ce declaratii ar fi vorba. Fac si eu conversatie... :p



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vlad Răzvan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 29/Ian/2010
Mesaje: 116
Locație: București

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 2:52    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt puțin dezamăgit de rezultatele de astăzi, dar mergem înainte. Smile Mâine vreau să văd un Stephen cu poftă de joc. Chiar discutam la un pahar de bere astăzi că, dacă nu ar fi Selby triumfător, mi-ar plăcea să-l revăd pe Maguire acolo sus. Cât mai sus.

Între timp, off-topic, s-a făcut 02:50, iar în 10 minute începe pe HBO decernarea Globurilor de Aur. Măcar aici să câștige ai mei! Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Vlad Răzvan Trimite mesaj privat
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 7:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mrs. Hendry a scris:

Mi s-a parut interesanta treaba cu declaratiile rautacioase ale lui Neil. Eu cred ca nu am auzit niciuna. Sunt departe de a il simpatiza pe australian. Cu toate astea imi pare un om onest, ocazional lipsit de o oarecare diplomatie. Sunt multi altii care fac declaratii rautacioase.


Da, mai bine spus "lipsit de diplomatie". Este prea arogant, si din cauza asta nu stie sa piarda ca un gentleman, asa cum ar trebui sa-i dicteze papionul. De exemplu , la UK 2010, cand l-a invins Murphy. Shaun si-a laudat adversarul dupa meci, iar Neil a preferat varianta romaneasca:"Da-l incolo, ca a avut un noroc... Aia e singura explicatie....". Parca erau pe aici pe forum declaratiile.

A mai facut asta si cu alte ocazii. Dar cel mai mult m-a suparat gestul lui atunci cand Verhaas a uitat sa repozitioneze o bila neagra, iar Neil, arogant si teatral , i-a atras atentia.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
Steppenwolf



Data înscrierii: 11/Dec/2012
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 9:12    Titlul subiectului: Suntem o natiune de oameni minunati Răspunde cu citat (quote)

Iar sunt unii care se cred mai destepti,mai frumosi,mai alesi,mai buni decat comentatorii.Le propun sa treaca la urmatorul nivel:sa se creada mai buni si decat jucatorii.



_________________
Snooker is not a matter of life or death. It's much more important than that.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Steppenwolf Trimite mesaj privat
Bleic
Addicted to snooker


Data înscrierii: 03/Oct/2008
Mesaje: 393
Locație: Iasi

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 9:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:

dacă un jucător pe care-l simpatizăm se exteriorizează mai viguros, îi lăudăm sinceritatea și temperamentul și-l elogiem pentru că are personalitate. Dacă exact la fel face și un jucător pe care nu-l simpatizăm, pe acesta îl criticăm pentru că nu știe să se poarte. Am mai spus, am o colecție întreagă de fotografii cu pumni ridicați în aer – ai mai tuturor jucătorilor. Laughing


sau, invers, poate ca nu simpatizam un jucator tocmai din cauza unor astfel de gesturi; mie mi-au fost antipatici de la inceput jucatori gen Selby sau Robertson si din cauza unor astfel de manifestari, sau Ebdon de la meciul cu Sullivan cand a tras de timp in mod evident; pe de cealalta parte, imi sunt simpatici Williams sau Steve Davis (sau Hendry) pentru ca au un fel aparte de a veni la masa de joc fara incrancenarea aceea specifica boxului

bine a spus cineva, daca iti manifesti bucuria dupa ce ai strans mana adversarului e chiar ok, dar cand ridici pumnul strans in aer dupa fiecare frame castigat gestul devine un pic barbar si lipsit de respect pentru colegul tau de breasla care sta in scaun;



_________________
Applause ronnie
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2020


Ultima modificare efectuată de către Bleic la Lun 14 Ian 2013, 11:51, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Bleic Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 10:25    Titlul subiectului: Re: Suntem o natiune de oameni minunati Răspunde cu citat (quote)

Steppenwolf a scris:
Iar sunt unii care se cred mai destepti,mai frumosi,mai alesi,mai buni decat comentatorii.Le propun sa treaca la urmatorul nivel:sa se creada mai buni si decat jucatorii.


Pe același sistem, iar sunt unii care se cred mai deștepți decât cei de pe forum pe care-i critică. Următorul nivel nu știu care ar fi, poate să se creadă mai buni decât administratorii forumului. La fel, după mesajul meu, se poate escalada la infinit.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 11:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant, RVI. Multumesc pentru lamuriri. Smile



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Redboy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 01/Aug/2007
Mesaje: 693

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 11:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iata momentul amintit de RVI mai sus... https://www.youtube.com/watch?v=IErYCpntUaY . Iarasi, nu vad ce e in neregula. Mi s-a parut a fi mai mult elegant, decat arogant... Laughing



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Australian Open 2012, Wuxi Classic 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Redboy Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 12:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Corect, pentru că o abordare gen "could you respot the black, please?" e prea mainstream.

Putem să dialogăm la nesfârșit pe tema asta și nu o să ajungem nicăieri; suntem cu toții diferiți și e normal să fie așa; inevitabil, interpretăm și lucrurile diferit. În cazul de față nu cred că are cineva dreptate, sunt doar multiple puncte de vedere. Eu mă situez în zona în care nu agreez gesturile lui Robertson - mai devreme mă refeream mai degrabă la nivelul decibelilor decât la strângerea pumnului - dar înțeleg și părerile neutre sau în favoarea lui Neil.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 15:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

go Ali Razz

edit: as vrea sa cred ca datorita comentariilor de aici (pur obiective) cei de la EUROSPORT au decis ca azi sa-l lase singur pe Daniel la microfon.

edit2: un meci foarte frumos !


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
Redboy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 01/Aug/2007
Mesaje: 693

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 16:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu pot sa cred ce fel a putut pierde John primele 2 frame-uri. Neutral



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Australian Open 2012, Wuxi Classic 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Redboy Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Lun 14 Ian 2013, 16:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adi4Ebbo a scris:
edit: as vrea sa cred ca datorita comentariilor de aici (pur obiective) cei de la EUROSPORT au decis ca azi sa-l lase singur pe Daniel la microfon.


Îmi închipui că știu și ei că Daniel Bontea este unul dintre cei mai buni comentatori de snooker din Europa și Asia. Nu exagerez cu nimic, am ascultat destui și am auzit și opiniile locale. Nu știu în ce măsură stăpânește limba engleză, dar în unele situații eurosportiste, am constatat că traduce cinstit și corect. S-ar putea să nu aibă foarte multă încredere în el însuși la capitolul ăsta și s-ar mai putea să nu știe nici să se „învârtă” & să intre pe sub pielea șefiei.

Iată că Rolf Kalb – un mare animator al snookerului european (și care a avut o contribuție capitală la formarea publicului german pentru că a organizat o mulțime de turnee, demonstrații etc) – e acum la Londra. De acolo comentează (tot pentru Eurosport !). Îl cunosc și-l iubesc toți jucătorii (e și foarte simpatic), dar nici el nu e la nivelul de cunoștințe tehnice al lui Daniel Bontea. Puțini comentatori Eurosport sunt, indiferent de nație. E posibil ca și alții să știe ce & cum (mai ales foștii jucători de top), dar ce folos dacă habar n-au să explice, să anticipeze și să analizeze ?! Probabil că, în acest moment, Daniel Bontea ar sta cam pe același plan valoric cu Neal Foulds, de la British Eurosport, adică peste Dave Hendon și mult peste Johnson, Hallett și ceilalți din aceeași ogradă.

Aș avea o rugăminte la el totuși : să-i spună colegului său mai june (regret, nu știu cine este) că acel grup „ph” din numele „Stephen” se pronunță „v”, nu „f”. Că altminteri iese „Stiffen”, ceea ce trimite cu gândul la vesela instituție numită „Morgă”. Laughing

În altă ordine de idei, Peter Ebdon a venit la Ally Pally pentru a-i fi alături lui Ali Carter. De obicei (deja !), cu rezultate bune. Wink



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » The Masters 2013 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Următoare
Pagina 3 din 15

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community