Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Discuții
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » Mastersul german 2013
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Vechea întrebare - cine credeți că va câștiga turneul ?
Ali Carter
36%
 36%  [ 9 ]
Neil Robertson
32%
 32%  [ 8 ]
Marco Fu
4%
 4%  [ 1 ]
Barry Hawkins
28%
 28%  [ 7 ]
Voturi totale : 25

Autor Mesaj
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 9 Noi 2012, 22:28    Titlul subiectului: Discuții Răspunde cu citat (quote)

Well, well, well ! Ia să mai poftească și domniile lor sus-pușii pe la calificări, ca să nu uite de tot ce-s alea ! Mă bucur de acest mic prim pas în direcția eliminării sistemului capilor de serie. Că dacă un Top 16-ist nu e-n stare să treacă de un dincolo-de-64-ist, ‘geaba ar mai pretinde privilegii. Twisted Evil

Un mic prim pas totuși, fiindcă organizatorii germani s-au pus de-a curmezișul reformei din motive comerciale. De înțeles și ele, dar tocmai pe mastodonții obișnuiți să ragă amenințător unul la altul peste mlaștini aș fi vrut eu să-i văd rezistând (sau nu), chiar din start, atacurilor fiarelor mai tinere, mai însetate de victorie & mai iuți de tac. Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Sâm 2 Feb 2013, 0:14, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Vin 9 Noi 2012, 23:26    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

in mare toti cei din top 16 o sa traca mai departe ... poate o sa apara 1-2 surprize. Sper ca aceste surprize sa fie Brecel si Jimmy care cred ca poate trece de Dale Rolling Eyes


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Sâm 10 Noi 2012, 9:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Invinsii din primul tur al calificarilor chiar nu ia nici un punctisor ?Asa de leac...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Vin 30 Noi 2012, 13:56    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma distruge Peter Crying or Very sad din toamna vreau sa-l vad la TV si nu pot pt ca nu se califica. cum la UK championship nu este calificat... inseamna ca doar in 2013 mai pot sa dau de el la tv iar acum o sa piarda in fata lui Wasley Rolling Eyes...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
Ocnenodis hg
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Sep/2011
Mesaje: 951
Locație: constanta

MesajTrimis: Vin 30 Noi 2012, 14:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si Peter iti facu o mare "bucurie"...
...reusind pana la urma a perde disputa cu Michael Wasley!Mai stii poate astfel a evitat a lua contact cu...raceala aceea specific nemteasca!
Cert este ca mie im plac nespus de mult surprizele caci ieri alt favorit al hartiei Martin Gould a pierdut in fata lui amatorului Fraser Patrick asa ca sper sa nu se fi golit de tot sacul cu surprize.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Ocnenodis hg Trimite mesaj privat
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Vin 30 Noi 2012, 15:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

probabil asteapta World Open si China Open..... in acest an a jucat exceptional in afara Europei Wink . Cum nici la EPTC nu a trecut de primul tur (mai ramane cel din Scotia) singura sansa pt mine este 2013 (asta dac ase califica si acolo)

Trebuie sa isi revina putin daca vrea sa mai intre in top 16 inainte de a se retrager (care acest moment nu este departe... poate avem o surpriza la CM) si dupa retragerea lui Schumacher fix de Peter as avea nevoie sa se retraga ! sa raman fara favoriti Very Happy

Revenind la Mastersul german ... cum o sa se joace? mai exact cate partide o sa fie simultan. (sper ca nu 4-5)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 30 Noi 2012, 18:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Incidentul de ieri Arrow http://www.youtube.com/watch?v=5gN6Fk_RS54&feature=youtu.be

Tony Drago e același repezit pe care-l știm, Alan McManus, același gentleman pe care-l știm. Rolling Eyes



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Vin 30 Noi 2012, 19:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clara White a scris:
Incidentul de ieri Arrow http://www.youtube.com/watch?v=5gN6Fk_RS54&feature=youtu.be

Tony Drago e același repezit pe care-l știm, Alan McManus, același gentleman pe care-l știm. Rolling Eyes


LOL Ma intreb daca bila roz era bila de meci intr-o finala cum reactiona Tony. Rolling Eyes

Nu vreau sa fiu rautacios si nici sa ii gasesc scuze lui Ebdon insa acum e prima oara cand vad unde se joaca aceste calificari (ma refer la ambianta) pt mine seamana cu un salon de spital.. deci de acum incolo o sa fiu mai intelegator cu Peter. Probabil asta este si problema jucatorilor consacrati care parasesc top 16 si trebuie sa joace calificari... nu reusesc sa se motiveze si nici atmosfera nu ii ajuta.

ah era sa uit!! ms pt link clara Wink


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 30 Noi 2012, 20:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant momentul... sau "graba strică treaba". M-a amuzat dialogul arbitru - McManus:
"- Alan, you're happy to take the concession? - Aye, absolutely..." Nu a ezitat nici o clipă să profite... într-adevăr, un "gentleman". Teoretic, ar fi fost într-adevăr cam gata meciul, avea poziție acceptabilă la bila albastră, dar cum decursese finalul nu se știe care ar fi fost deznodământul.
Iar Tony pare mereu că merge cu fitilul aprins, nu am înțeles niciodată unde e graba, până la urmă a venit și explozia. Cred că e însă și genul căruia să-i treacă repede astfel de supărări.

Precum Tony ar fi trebuit să facă Mark Allen, după finalul meciului său de la campionatul mondial în fața lui Cao Yupeng



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 30 Noi 2012, 20:47    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Arbitrul l-a întrebat pe Tony dacă revine asupra cedării, maltezul n-a îndrăznit să răspundă răspicat “da” și a lăsat situația la latitudinea scoțianului, care s-a grăbit să accepte. Dl McManus e dl McManus. Rolling Eyes

Proababil că Tony n-a citit Caragiale, dar acum poate spune "îmi dau palme, mă-nțelegi !" Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cristian99
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2011
Mesaje: 435
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 1 Dec 2012, 10:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce palme si-a dat Tony Drago.Daca era finala cred ca rupea tacul Laughing Laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cristian99 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
RVI
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Feb/2011
Mesaje: 337

MesajTrimis: Sâm 1 Dec 2012, 11:21    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asa ceva nu am vazut in viata mea... Cine era arbitrul in cauza?
"Cred ca e freeball, stai sa ma uit..."
Si cum adica "vrei sa retragi cedarea" ? McManus a fost doar cinstit. Normal ca era fericit sa accepte, la cum jucase in frameul respectiv...
Tony in schimb nu prea a facut cinste papionului aici. Stie si el ca nu are voie sa renunte cand sunt puncte suficiente pe masa, si, profitand de un arbitru mai slab de inger, sa "o dea la fileu" dup-aia, nu e de loc frumos. Daca ai facut-o, ai facut-o... Aia e... De ce sa pui si adversarul intr-o situatie delicata, sa incerci sa ii patezi obrazul? In locul lui McManus as fi facut acelasi lucru, chiar daca principalul meu motiv ar fi fost sa intorc palma lui Tony. Sunt mai rabunator din fire...

Consider ca e o lipsa de respect fata de aversar, sa abandonezi cand el e la masa. Si mai mult , cand sunt suficiente puncte pe masa ca sa poti castiga jocul. Arbitrii ar trebui sa avertizeze mai des jucatorii in astfel de situatii.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui RVI Trimite mesaj privat
CosminCtin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 15/Feb/2008
Mesaje: 552
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 1 Dec 2012, 11:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

McManus a procedat corect acceptand cedarea jocului de catre Tony Drago, deoarece in momentul cand au dat mana, jucatorul ce urma sa vina la masa (in cazul asta McManus) s-a relaxat si o eventuala revenire asupra deciziei l-ar fi facut sa rateze bila albastra. Parerea mea.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - World Open 2010, Shanghai Masters 2011, World Grand Prix 2015
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CosminCtin Trimite mesaj privat
pmndaniel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2012
Mesaje: 134

MesajTrimis: Sâm 1 Dec 2012, 13:29    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

RVI a scris:
Asa ceva nu am vazut in viata mea... Cine era arbitrul in cauza?

Era australianul Paul Cosgriff.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pmndaniel Trimite mesaj privat
MihaiMese
Moderator


Data înscrierii: 02/Apr/2009
Mesaje: 761
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 1 Dec 2012, 15:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

RVI a scris:
Asa ceva nu am vazut in viata mea... Cine era arbitrul in cauza?
"Cred ca e freeball, stai sa ma uit..."
Si cum adica "vrei sa retragi cedarea" ? McManus a fost doar cinstit. Normal ca era fericit sa accepte, la cum jucase in frameul respectiv...
Tony in schimb nu prea a facut cinste papionului aici. Stie si el ca nu are voie sa renunte cand sunt puncte suficiente pe masa, si, profitand de un arbitru mai slab de inger, sa "o dea la fileu" dup-aia, nu e de loc frumos.


Nu văd probleme la abordarea arbitrului, la free-ball rugase jucătorul la masă să-i acorde răgazul să observe situația dintr-un unghi mai bun, să poată dicta free-ball sau nu, ca la repoziționarea unei bile colorate pe un punct posibil ocupat. Iar la final, strângerea de mână putea fi interpretată doar așa, ca o strângere de mână, dacă ambii jucători erau de acord să continue, nu văd de ce arbitrul ar fi trecut peste amândoi. A manevrat situația inedită destul de bine zic eu.

N-a zis nimeni că McManus nu a procedat regulamentar. E vorba doar de ce e dispus fiecare să facă pentru a câștiga. Fair-play-ul sau generozitatea nu au legătură cu regulamentul și nici nu o să-ți aducă victorii. Depinde ce contează pentru fiecare mai mult, rezultatul, sau să se simtă bine în pielea lui.



_________________
"Snooker is a game of simple shots played to perfection." - Joe Davis
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui MihaiMese Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » Mastersul german 2013 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community