Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Oscue Masters 2013
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » The Masters 2013
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 21 Ian 2013, 15:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@ronniefan nu cred ca ai inteles principiul. Procentajul se aplica doar la egalitate de puncte, deci este un criteriu suplimentar de departajare. Principalul criteriu este acela al nr de pronosticuri corecte.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
rooniefan
Addicted to snooker


Data înscrierii: 24/Dec/2007
Mesaje: 735
Locație: Targoviste

MesajTrimis: Lun 21 Ian 2013, 16:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Crsti,in primul rand eu vorbesc ca principiu,pentru ca nu am nimic cu castigatorul oscue Masters 2013 ca persoana.
In al 2-lea rand dau exemplul de la masters 2013: la acest masters locul 1 a avut un procenta de 85.71% cu un nr total de pronosticuri exacte de 12,Locurile urmatoare au avut 80% tot cu un nr total de 12 pronosticuri exacte,pentru ca la primul loc 12 s-a impartit la 14 meciuri,iar la urmatorii 12 s-a impartit la 15.Pentru locurile 2,3 etc care au avut acelasi procent s-auu aplicat celelalte criterii de departajare.
Eu am propus ca nr de meciuri in functie de care se stabileste procentajul sa fie acelasi pentru toti participantii la Oscue,si nu nr de meciuri pronosticate de un jucator.Sper ca m-am facut inteles.



_________________
Un sport nobil pentru oameni nobili.
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2013, Campionatul Mondial 2016, Campionatul Mondial 2017
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui rooniefan Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 21 Ian 2013, 16:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca am face asa procentajul nu ar mai fi un criteriu de departajare pentru ca atunci toti cei cu un numar egal de puncte ar avea automat si acelasi procentaj. In acest caz acest criteriu de departajare nu isi mai are rostul in regulament. Desigur putem face aceest lucru daca majoritatea doreste asta dar dupa cum vad nu este asa. Orice opinie este binevenita.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 22 Ian 2013, 0:23    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da zsolt, se pare ca doar rooniefan are alta parere. Ca sa dau un ex: Sa spunem ca jucatorul X face pronosticuri pt toate cele 15 meciuri de la masters din care nimereste doar 6. Jucatorul Y nu reuseste sa faca pronosticuri decat pt 8 meciuri nimerind 6. Asadar Y are un procentaj mult mai bun la meciurile pronosticate (nu vad de ce s-ar lua in considerare si meciurile in care nici macar nu a reusit sa isi spuna parerea)



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 23 Ian 2013, 17:19    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Așa cum spunea Zsolt, orice opinie este binevenită. Regulamentul a fost discutat înainte de a fi pus în aplicare, dar discuția poate fi redeschisă în caz că există idei mai bune.

Deocamdată, continuăm cu același regulament și la Mastersul german.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
pmndaniel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2012
Mesaje: 134

MesajTrimis: Mie 23 Ian 2013, 21:13    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E o idee cea a lui Cristi.

Altfel spus, acel procentaj nu reflectă neapărat realitatea, în condițiile în care eu poate joc un pronostic, nu nimeresc și sunt la egalitate de puncte cu cineva care nici măcar „nu s-a prezentat”, dar care la final va avea procentaj mai bun. Ca și cum aș juca în Round Robin la Marele Premiu acum câțiva ani buni, m-aș numi Higgins și nu m-aș mai prezenta ca să câștige McManus meciul din start Twisted Evil

Discutabilă regula. Ce ziceți Clara și Zsolt, facem un poll? Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pmndaniel Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20081
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Mie 23 Ian 2013, 21:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Care idee a lui Cristi ?

Nu cred că ai citit atent regulamentul, Daniel : ceea ce contează în primul rând este punctajul, adică tocmai numărul pronosticurilor corecte.

Procentajul (adică raportul dintre numărul pronosticurilor corecte și numărul pronosticurilor postate) este criteriu de departajare prin regulamentul aflat în vigoare (pag 1 a thread-ului de față).

Poll, cu exact care subiect anume ?



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
pmndaniel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2012
Mesaje: 134

MesajTrimis: Mie 23 Ian 2013, 22:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, asa este. Dar la un turneu cu meciuri putine (ca Masters-ul), acest criteriu de departajare este unul important. Au fost multi jucatori cu acelasi numar de puncte (adica de pronosticuri corecte).

Subiectului poll-ului ar fi fost daca sa se scoata sau nu acest criteriu de departajare (nr pronosticuri corecte / nr pronosticuri jucate), cu argumentul postat de mine si de Cristi anterior.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pmndaniel Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 24 Ian 2013, 0:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai criteriul de departajare este unul bun dupa parerea mea si a multora (doar rooniefan a fost impotriva)...Ori nu ai citit cu atentie discutia, ori nu inteleg care e ideea.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
pmndaniel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2012
Mesaje: 134

MesajTrimis: Joi 24 Ian 2013, 20:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cristi a scris:

(nu vad de ce s-ar lua in considerare si meciurile in care nici macar nu a reusit sa isi spuna parerea)

Pai criteriul de departajare este unul bun dupa parerea mea si a multora (doar rooniefan a fost impotriva)...Ori nu ai citit cu atentie discutia, ori nu inteleg care e ideea.

La partea asta ma refeream ca sunt de acord cu tine Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pmndaniel Trimite mesaj privat
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Joi 24 Ian 2013, 21:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu de ce cautam solutii la o treaba care functioneaza perfect.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 24 Ian 2013, 21:33    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai nu cautam solutii...incercam sa ii facem pe cei care contesta acest sistem(pana acum doar rooniefan ) de faptul ca este unul cat se poate de corect si ca nu ar trebui intervenit cu schimbari.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2013, 1:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pmndaniel a scris:
Cristi a scris:

(nu vad de ce s-ar lua in considerare si meciurile in care nici macar nu a reusit sa isi spuna parerea)

Pai criteriul de departajare este unul bun dupa parerea mea si a multora (doar rooniefan a fost impotriva)...Ori nu ai citit cu atentie discutia, ori nu inteleg care e ideea.

La partea asta ma refeream ca sunt de acord cu tine Smile

Aici spui ca esti de acord cu Cristi iar mai sus spui ca ai vrea sa se scoata procentajul din regulament. Chiar nu inteleg care este sugestia ta pentru ca te cam contrazici. Daca esti de acord cu Cristi care nu doreste schimbarea regulamentului despre ce mai discutam de fapt?



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2013, 2:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clasamentul general Oscue al sezonului 2012-2013 (dupa Masters)

Loc - Participant - Puncte - Puncte Wuxi Classic - Australian Open - Shanghai Masters - International Championship - UK Championship - Masters

1. Redboy 40 0 10 2 5 14 9
2. Vallentin 37 0 1 7 4 15 10
3. snookerclau 33 7 0 0 10 9 7
4. shake13 33 9 8 4 8 4 0
5. tavy2008 26 3 0 10 0 12 1
6. cristina_macris 25 0 0 0 9 13 3
7. cristian99 25 2 7 0 0 5 11
8. maryusg 23 0 9 3 6 3 2
9. rooniefan 23 0 0 0 0 11 12
10. snookerfan97 22 5 0 8 1 0 8
11. Cristi 20 0 3 0 2 0 15
12. Undergrow 19 0 6 0 0 0 13
13. skorpyo 19 8 0 0 0 6 5
14. pmndaniel 16 0 0 0 0 2 14
15. Mihai_112 13 6 0 0 7 0 0
16. CosminCtin 13 0 0 6 0 7 0
17. mihtudor 12 0 0 0 0 8 4
18. gi0nel 11 0 5 0 0 0 6
19. CristinaRo 10 10 0 0 0 0 0
20. muti 10 0 0 0 0 10 0
21. mcteo 9 0 0 9 0 0 0
22. M_Williams 5 0 0 5 0 0 0
23. Daros 4 4 0 0 0 0 0
== MihaiMese 4 0 4 0 0 0 0
25. Shcarmens 3 0 0 0 3 0 0
26. Raul22_Rocket 3 0 2 1 0 0 0
27. cataline 1 1 0 0 0 0 0
28. Adi4Ebbo 1 0 0 0 0 1 0

La fiecare campionat se acorda puncte primilor 10 clasati in felul urmator: castigatorul primeste 10 puncte, al doilea 9 puncte, al treilea 8 puncte, s.a.m.d.
La UK Championship si Masters se acorda puncte primilor 15 clasati in felul urmator: castigatorul primeste 15 puncte, al doilea 14 puncte, al treilea 13 puncte, s.a.m.d.
La Campionatul Mondial se acorda puncte primilor 20 clasati in felul urmator: castigatorul primeste 20 puncte, al doilea 19 puncte, al treilea 18 puncte, s.a.m.d.
In cazul in care 2 sau mai multi concurenti se afla la egalitate primul clasat va fi concurentul care are mai multe locuri 1. In cazul in care egalitatea persista se ia in considerare numarul de locuri 2 obtinute, apoi numarul de locuri 3, s.a.m.d.

Arrow http://www.snookerforum.ro/viewtopic.php?t=987#42367

Multe multumiri Clarei care a strans pronosticurile participantilor!



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
pmndaniel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2012
Mesaje: 134

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2013, 8:22    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zsolt_tuser a scris:

Aici spui ca esti de acord cu Cristi iar mai sus spui ca ai vrea sa se scoata procentajul din regulament. Chiar nu inteleg care este sugestia ta pentru ca te cam contrazici. Daca esti de acord cu Cristi care nu doreste schimbarea regulamentului despre ce mai discutam de fapt?

Da, asta înseamnă citit în grabă și de pe telefon...
Părerea mea e următoarea: dacă un jucător e la egalitate cu altul, nu ar trebui să conteze numărul de meciuri pronosticate, în favoarea niciunuia. Pentru că, spre exemplu, eu și X suntem la egalitate de puncte înainte de finală; eu nu mai pariez, iar X pariază și nu nimerește, deci câștig eu că am procentaj mai bun. Dar eu nici măcar n-am mai avut intenția să joc. Mă rog, sper că m-am făcut înțeles.

A nu se înțelege că țin morțiș să schimbăm chestia asta, dar e un punct de vedere.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pmndaniel Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » The Masters 2013 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Următoare
Pagina 11 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community