Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Oscue Masters 2013
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Următoare
 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » The Masters 2013
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Cristi
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 588
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2013, 9:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pfff...unde s-a ajuns cu discutia asta...ce zici tu ar fi non-combat, insa totusi: in situatia prezentata de tine ce ai prefera? sa nu pariezi tu si sa ramai cu procentajul avut, ceea ce inseamna ca jucatorul aflat la egalitate de puncte are sansa in mainile sale: daca nimereste castiga, daca nu pierde...deci tu nu mai ai nici un control... si in plus tu chiar crezi ca mai este cineva in afara de zsolt_tuser care sa tina evidenta pronosticurilor? Eu unul fac pronosticuri doar din placere si daca timpul imi permite. Oricum daca va ramane sau daca fi schimbat regulamentul nu ma intereseaza...



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Masters 2013, Players Championship 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Cristi Trimite mesaj privat
Vallentin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Noi/2011
Mesaje: 324
Locație: Lugoj

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2013, 12:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La pronosticurile acestea depinde si de ce noroc ai si inspiratie de a paria corect , nu are nimic de a face procetele cu astea. Cum eu am avut un noroc frumos la Campionatul Regatului Unit asa pot avea mai multi la urmatoarele Turnee.
Regulamentul este bun dupa parerea mea. Very Happy



_________________
Laureat al Premiului Oscue - UK Championship 2012, Masters 2016, Mastersul european 2016, UK Championship 2017, Masters 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Vallentin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Redboy
Addicted to snooker


Data înscrierii: 01/Aug/2007
Mesaje: 693

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2013, 15:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am inteles ce ai vrut sa zici pmndaniel, si chiar m-am gandit la o situatie, putin mai clara decat cea mentionata de tine. Daca eu, spre exemplu, as avea 1 punct in fata principalului meu "urmaritor" Laughing , si ar urma finala, nu mai fac pronosticul, si sunt castigator din start, fara sa conteze eventualul pronostic corect al celuilalt user. Desigur, asta deja suna prea de tot... A conspiratie chiar.

Una peste alta, regulamentul si criteriile actuale mi se par ok. N-am nimic de obiectat.

He he... Ce bine stau in clasamentul general. Very Happy



_________________
Laureat al Premiului Oscue - Australian Open 2012, Wuxi Classic 2013
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Redboy Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
pmndaniel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2012
Mesaje: 134

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2013, 16:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, Redboy, asa este. Dar pentru asta, trebuie sa faci calculele si, vorba lui Cristi, nu stam noi sa calculam ce procentaj are fiecare...

Oricum, a nu se intelege ca protestez asupra regulamentului actual, nicidecum Smile
E vorba de pariuri fun si eu, unul, pariez doar pentru distractie. Era doar un punct de vedere.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pmndaniel Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2013, 16:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Redboy a scris:
Am inteles ce ai vrut sa zici pmndaniel, si chiar m-am gandit la o situatie, putin mai clara decat cea mentionata de tine. Daca eu, spre exemplu, as avea 1 punct in fata principalului meu "urmaritor" Laughing , si ar urma finala, nu mai fac pronosticul, si sunt castigator din start, fara sa conteze eventualul pronostic corect al celuilalt user. Desigur, asta deja suna prea de tot... A conspiratie chiar.

Una peste alta, regulamentul si criteriile actuale mi se par ok. N-am nimic de obiectat.

He he... Ce bine stau in clasamentul general. Very Happy

Asta este cam singura situatie in care acest criteriu este putin incorect dar pentru asta trebuie sa stii dinainte punctajul fiecaruia. Nu cred ca se pune cineva inainte de finala sa calculeze punctajele fiecarui participant.



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)


Ultima modificare efectuată zsolt_tuser la Vin 25 Ian 2013, 16:47, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Vin 25 Ian 2013, 16:44    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

În afară de asta, aplicăm prezumpția de bună credință, fiindcă așa se procedează între oamenii corecți și care au simțul onoarei, altfel cădem în hăul scenaritelor și bănuielitelor mioritice. Ele sunt dezonorante pentru că funcționează pe principiul „îi suspectez pe alții de ceea ce aș face eu, dacă aș putea”. Rolling Eyes Laughing



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Martin
A super fan


Data înscrierii: 06/Aug/2009
Mesaje: 65

MesajTrimis: Sâm 26 Ian 2013, 4:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hai sa-mi dau si eu cu parerea, daca tot n-am ce face la ora asta. Sistemul actual mi se pare destul de corect, chiar si cu procentaje. Capcana in care se cade este ca abtinerea de la pronostic ofera sanse mai mari. Ei bine, o evaluare cat se poate de sumara duce la o concluzie destul de clara. Cei care pronosticheaza in finala au sanse mai mari de 50% sa nimereasca, cel putin pe termen lung, pe motiv de "educated guessing", anume ca exista multi factori mai mici sau mai mari care sa indice ca un jucator are sanse mai mari decat celalalt sa castige. Zic asta din proprie experienta, fiindca am jucat si eu ceva fantasy-uri.

In plus, ca sa se elimine orice neclaritate si apel la "sportsmanship", se poate introduce un tiebreaker special care sa actioneze inaintea procentajului, si anume ca in caz de egalitate sa castige automat jucatorul care a pronosticat, daca pretendentii NU au facut-o.

Haul scenaritelor si banuielitelor nu e nici pe departe ceva mioritic, e pur uman. Si impotriva lui exista REGULI. Toata ideea de "sportsmanship" mi se pare oricum in plus la jocurile competitive, intrucat deconstruieste ideea de competitie. Regulile sunt reguli, si setul de reguli trebuie in asa fel facut, si se POATE face aproape intotdeauna, incat sa elimine conflictele de interese si nevoia recurgerii la scrupule pentru multumirea tuturor. Just sayin'.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Martin Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Sâm 26 Ian 2013, 16:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca tot suntem la capitolul de "dezbatere a regulamentului" hai sa imi expun si eu ideea care am avut-o deja cu mult timp in urma:

In general procentajul la pronosticurile corecte in saisprezecimi este undeva pe la 75%. Daca pui peste tot 1 in saisprezecimi fara sa te uiti la numele jucatorilor ai o sansa buna sa nimeresti 75% (sau chiar mai mult).
In schimb in finala procentajul este putin peste 50%.
Deci mi se pare corect ca un pronostic corect in finala sa valoreze mai mult decat unul in saisprezecimi. Adica fiecare faza a competitiei sa aiba o anumita pondere.

Concret m-am gandit la urmatorul sistem de punctaj:

Saisprezecimi: 5 puncte pentru fiecare pronostic corect (total 80 puncte)
Optimi: 6 puncte pentru fiecare pronostic corect (total 48 puncte)
Sferturi: 7 puncte pentru fiecare pronostic corect (total (28 puncte)
Semifinale: 8 puncte pentru fiecare pronostic corect (total 16 puncte)
Finala: 9 puncte pentru un pronostic corect

Puncte posibile: 181

Prin acest sistem ponderea pronosticurilor corecte in fazele superioare va fi mare decat in fazele inferioare. Astfel concurentii vor fi mai interesati sa faca pronosticuri si in finala iar cazurile de egalitate de puncte vor fi mult mai rare.

O alta posibilitate ar fi: 10 puncte in saisprezecimi, 11 puncte in optimi, 12 puncte in sfertuti, 13 puncte in semifinale si 14 puncte in finala.

Ce parere aveti?



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Sâm 26 Ian 2013, 16:18    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Total PENTRU ! Ambele variante îmi plac, aș zice că trebuie aleasă cea mai simplă.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
pmndaniel
Addicted to snooker


Data înscrierii: 18/Noi/2012
Mesaje: 134

MesajTrimis: Sâm 26 Ian 2013, 16:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu cred ca ar fi mai bine.

Astfel, pe langa faptul ca nu prea va mai exista egalitate, nu vei putea castiga un turneu fara sa pariezi si in fazele superioare in cele mai multe cazuri (considerand dupa cum a spus Zsolt ca in primele runde sansele sunt cam 75% sa pronosticheze lumea corect).

Poate ar fi mai buna prima varianta, astfel va fi mai putin de calculat la final. Dar astea sunt deja detalii... Smile


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui pmndaniel Trimite mesaj privat
cristian99
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2011
Mesaje: 435
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 26 Ian 2013, 17:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da suna perfect Very Happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cristian99 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Vallentin
Addicted to snooker


Data înscrierii: 13/Noi/2011
Mesaje: 324
Locație: Lugoj

MesajTrimis: Sâm 26 Ian 2013, 17:59    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ambele metode sunt bune , acu sperăm să nu mai existe mici conflicte pe baza regulamentului.



_________________
Laureat al Premiului Oscue - UK Championship 2012, Masters 2016, Mastersul european 2016, UK Championship 2017, Masters 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Vallentin Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Adi4Ebbo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Sep/2010
Mesaje: 1194
Locație: Craiova

MesajTrimis: Dum 27 Ian 2013, 1:14    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

raman la parerea ca varianta actuala este buna! chiar daca cum a spus Redboy despre situatia in care un "jucator" ar avea 1 pct mai mult si nu ar mai posta in finala.... este dreptul fiecaruia sa posteze cand vrea si unde vrea deci nu as cataloga acest gest ca fiind ceva "imoral".

Un singur lucru as putea aduce in discutie care sa se aplice doar la Master. De departe este cel mai greu concurs din pct de vedere al pronosticurilor... fiind doar prezenti doar cei din top16 oricine poate sa castige (cu mici exceptii) de aceea cred ca cel care castiga acest trofeu (oscue) sa beneficieze de o apreciere mai mare Very Happy si sa fie lasat sa pastreze trofeul pe toata durata sezonului.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Adi4Ebbo Trimite mesaj privat
cristian99
Addicted to snooker


Data înscrierii: 02/Oct/2011
Mesaje: 435
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Dum 27 Ian 2013, 9:43    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu zic sa votam pentru cine vrea sau nu regula propusa de zslot Wink .


Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui cristian99 Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
skorpyo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Mar/2011
Mesaje: 673
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 27 Ian 2013, 21:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

DA ! Smile Subscriu pentru noua opțiune a lui zsolt,aceasta cu maxim 181 de puncte, care mi se pare foarte bună și mai facilă în centralizarea rezultatelor, dintre cele două .

Doresc să-mi expun și eu parerea cu privire la eventuala introducere a acestui nou sistem, simplu și foarte bun:
1.Criteriul principal de departajare elimina astfel, în proporție foare mare (99% cred eu) posibilitatea ca la final să existe o egalitate perfectă între două persoane.
2.Criterul nr 2 să fie punctul "b" din regulamentul actual "Numarul mai mare de puncte in fazele superioare ale competitiei. Se incepe din finala iar in caz de egalitate se merge treptat la urmatoarele faze inferioare ale competitiei."
Este firesc să conteze procentajul pe fazele superioare,e mai greu să nimerești acolo spre la final..uff, am spus cuvantul interzis..sorry Laughing
3.Punctul c curent : "Castiga cel care a facut mai repede pronosticul in fazele inferioare ale competitiei." Nu cred că va mai fi cazul..dar totuși.

Acest Oscue e un simplă distracție,nefiind premii materiale la mijloc și trebuie luată ca atare. Totuși e bine să "ne găsim aceeași pagină" cum zic englezii, iar mie îmi place și văd câștigător acest sistem cu mai multe puncte în joc.



_________________
Enjoy the moment Wink
Laureat al Premiului Oscue - International Championship 2014, World Grand Prix 2019, Campionatul Mondial 2023
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui skorpyo Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2012-2013 » The Masters 2013 Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Următoare
Pagina 12 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community