Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro
Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro Snooker Live Stream

Finala

 
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2004-2005 » Malta Cup 2005
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cine va castiga turneul?
Stephen Hendry
71%
 71%  [ 5 ]
Graeme Dott
28%
 28%  [ 2 ]
Voturi totale : 7

Autor Mesaj
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Dum 6 Feb 2005, 0:12    Titlul subiectului: Finala Răspunde cu citat (quote)

Nu cred ca mai am ce spune in ceea ce priveste finala.
Parerile vor aparea in cursul zilei de maine, presupun... Vreu sa pun un chestionar insa. Very Happy Cine credetzi ca va castiga? AY? Laughing



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 6 Feb 2005, 0:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Teoretic, Stephen, dar Graeme Dott e atit de usor de subestimat - între altele, ȘI de asta il numesc "înșelător"... Deci CINE va cistiga finala ? Logic, Stephen, dar dintre cei doi, mai omenește isi pierde Stephen din increderea in sine decit Dott. Diferența de valoare ar trebui să facă alegerea ușoară. O face ? Nu. Pentru ca nu intotdeauna despre valoare e vorba. Sau nu numai despre valoare. Adică este Graeme un jucator mai bun decit Ronnie ?! Sau decit Higgie ?! Ar șovăi cineva macar o clipa daca ar fi intrebat ?! Sigur ca nu. Si atunci cum se face că ei pierd in fața lui, măi dragă ? Cine poate explica acest lucru altfel decît prin ..."esența tare", vorba lui Marius Ancuta etc etc ?!... Laughing Laughing Laughing Are Graeme un joc ofensiv mai inspirat, mai eficient decit, sa zicem, Ronnie ? NU. Stie mai bine teoria si practica safety-play-ului decit Steve Davis ? NU. Gindeste tactic mai profund si e mai specializat in loviturile la buzunarele din mijloc decit, sa zicem, Stephen Hendry ? Tot NU. Are un break-building superior celui al lui Higgins ? Ia mințile tîrgului printr-un rest-play mai bun decit al lui Jimmy ? Iarasi NU. Si atunci ?! Atunci, de fapt, cum stă treaba ? Pierd ei ( sigur, nu-l includ aici pe Hendry - încă Twisted Evil ) sau cistiga el ? Că nu e acelasi lucru. Uite, in "The Scotsman" de azi, duminica, o frîntură de frază : "Trailing fellow Scot John Higgins, who was seeking his second title of the season after triumphing at November’s British Open, 5-2, Dott appeared to be doomed to defeat but he somehow fought back etc etc". Intr-adevar : SOMEHOW. Adica, spuneti voi : in CE fel ? Eu cred că micul scoțian e tot numai inimă.



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen


Ultima modificare efectuată de către Clara White la Dum 6 Feb 2005, 14:19, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Aura
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 345
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 6 Feb 2005, 9:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Desi sunt de acord cu ce a zis Clara totusi, m-am decis sa merg pe mana lui Stephen. Il vad motivat, puternic si hotarat sa castige. De data asta nici carul de noroc al lui Graeme nu cred ca-l va opri. Very Happy



_________________
"I want to make the balls talk, that's what it is all about." Ronnie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Aura Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 6 Feb 2005, 15:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu știu dacă sunt gata să pun pe seama norocului rezultatele lui Dotty. Noroc înseamnă să nimerești in meciuri cu jucători mai slab cotați decit tine și să treci de ei "fluierînd" ori, la masă fiind, să trimiți bilele mai mult sau mai puțin aiurea, dar ele să nimerească totuși in buzunare. Știm că nu i se prea întîmplă nici una nici cealaltă. Și eu am votat tot cu Hendry, pentru ca așa e logic. Dar recunosc că nu știu dacă o victorie a acestuia m-ar bucura mai mult decît o victorie a lui Dott. Tocmai pentru ca nu el e favoritul. Sunt sigură că Mrs. Hendry, căreia îi place să rămînă obiectivă ( și face eforturi în acest sens Laughing ), va înțelege punctul meu de vedere. Laughing


Excelentă noua poreclă dată lui Dotty de Alan Hughes : BRAVEHEART ! Laughing 8)



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CristinaRo
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 1025
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Dum 6 Feb 2005, 17:46    Titlul subiectului: Castigatorul Răspunde cu citat (quote)

Eu am sa votez cu Dott pentru ca este intradevar un luptator si nu-si pierde increderea in el ci dimpotriva se ambitioneaza si mai tare cand este condus. Si daca vede ca face fata adversarului ii creste si mai mult increderea in el.
Eu trisez un pic pentru ca dau acest vot in pauza dintre sesiuni cand scorul este 4-3 pentru Hendry!



_________________
Laureată a Premiului Oscue - Masters 2010, Wuxi Classic 2012
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui CristinaRo Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Clara White
Administrator


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 20094
Locație: Snookerland

MesajTrimis: Dum 6 Feb 2005, 18:00    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bravo, CristinaRo, pentru ca ții la punctul tău de vedere ! Dar de trișat nu trișezi cu nimic : la 4-3 ( ba chiar și la o diferenta de scor mai "severa" ), se poate intimpla cam orice ...



_________________
Laureată a Premiului Oscue - German Masters 2018, German Masters 2019, Masters 2022
Moral principles do not depend on a majority vote. Wrong is wrong, even if everybody is wrong. Right is right, even if nobody is right. ++ Fulton Sheen
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Clara White Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mrs. Hendry
Addicted to snooker


Data înscrierii: 20/Noi/2004
Mesaje: 2360
Locație: pool hall

MesajTrimis: Dum 6 Feb 2005, 23:22    Titlul subiectului: :) Răspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Cred ca atat este suficient pentru seara asta... Nu vreau sa mai comentez. Tot ce mi-am dorit a fost sa castige, sa-l vad tzinand cupa, nimic mai mult.
Dupa cele intamplate cu Higgie, asta-i tot ce-am sperat. Am obosit sa tremur, sa sper, sa astept... Mi-am dorit sa vad doar faptul implinit.
Nu pot decat sa sper ca ishi va continua antrenamentul si ca, intr-un sfarshit, va domina din nou cu-adevarat. E din ce in ce mai greu, parerea mea, sa domini cand apar atatea piedici, incepand cu valoarea mare a unor jucatori si terminand cu zilele bune si proaste ale unora si altora.
In fine... Nu vreau sa mai comentez acum. Am un sentiment straniu de: Bine ca s-a terminat (cu bine)!
Fortza-n tac sa fie (fara tremur, fara frica).



_________________
"Luck is an offensive, abhorrent concept. The idea that there is a force in the universe tilting events in your favor or against it is ridiculous." ~ Sherlock Holmes ~ Elementary
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Mrs. Hendry Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 7 Feb 2005, 0:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu chiar ca am trisat pentru ca am dat votul acum, dar si daca l-as fi dat ieri ar fi fost acelasi. Nu a fost un meci deloc usor pentru Hendry. Chiar unul foarte greu. As putea sa compar aceasta finala cu finala disputata in fata lui Ronnie. Si atunci la inceput a dominat categoric meciul, dar dupa mijlocul meciului a inceput sa joace mai slab. Exact asa a facut si acum. Singura diferenta e ca acum a reusit totusi sa castige. Si sincer daca Dott nu ar fi ratat acea bila albastra nu stiu ce s-ar fi intamplat in frame-ul decisiv. Am impresia ca Hendry nu se poate concentra la fel de bine spre sfarsitul jocului, atunci cand tensiunea este foarte mare. Inainte reusea sa-si pastreze concentrarea pe toata durata jocuui. Acum se pare ca nu mai poate face acelasi lucru (la fel s-a intamplat si in meciul cu Ronnie). Poate ca ar trebui sa "lucreze" mai mult la partea mentala (nu stiu cum dar asta cred ca ar trebui).

In fine, ma bucur foarte mult ca a castigat Hendry acest campionat.

Keep it so! Very Happy



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Lun 7 Feb 2005, 0:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Morala finalei acesteia este in felul urmator (read my lips):
"IT'S ALL IN THE MIND!" Pacat ca Freud nu mai umbreste pamantul prin prezenta pentru ca as fi dat orice pentru o teorie a lui cu privire la nimic altceva decat acea UNICA BILA ALBASTRA Smile



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 459
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 7 Feb 2005, 13:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am votat cu Dott, desi e luni, am pierdut ceva? Laughing Laughing

Si inca ceva..finala a avut foarte multe greseli nefortate, ca sa imprumut un termen din tenis. Nu mi-as face prea multe vise, Mrs, a gresit foarte mult Hendry, a avut norc ca Dott a gresit, nu stiu daca mai mult, dar, oricum, a gresit in momente decisive. Plus ca Hendry chiar a fost norocos.
In majoritatea frame-urilor, Hendry gresea uneori lovituri simple si inchidea jocul abia din a 3-4-a venire la masa. Deci, nu l-as pune inca pe scotian pe cai mari. Sper ca n-ai uitat ca Ronnie n-are nevoie decat de o singura sansa, si inchide masa de nu te vezi (Malta Cup cred ca nu l-a interesat asa mult).



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019


Ultima modificare efectuată de către Posseidon la Lun 7 Feb 2005, 14:25, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
Posseidon
Addicted to snooker


Data înscrierii: 25/Noi/2004
Mesaje: 459
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 7 Feb 2005, 13:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Smaranda a scris:
Pacat ca Freud nu mai umbreste pamantul prin prezenta pentru ca as fi dat orice pentru o teorie a lui cu privire la nimic altceva decat acea UNICA BILA ALBASTRA Smile


Smaranda, nu ai nevoie de Freud ca sa stii ce teorie ar fi enuntat. La cat de predictibil era batranul Freud cred ca ar fi spus ceva de genul "complexul lui Oedip de care Dott a suferit in copilarie i-a influentat puternic comportamentul sexual la varsta matura; asa se explica ratarea la acea bila albastra". Laughing Very Happy



_________________
I'm unclean, a libertine
Laureat al Premiului Oscue - Campionatul Mondial 2019
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Posseidon Trimite mesaj privat
zsolt_tuser
Administrator


Data înscrierii: 23/Noi/2004
Mesaje: 1248
Locație: Germania

MesajTrimis: Lun 7 Feb 2005, 23:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Posseidon a scris:
Hendry gresea uneori lovituri simple si inchidea jocul abia din a 3-4-a venire la masa.

Lovituri simple nu prea l-am vazut pe Hendry gresind. Singura lovitura usoara ratata de care imi aduc aminte este cand a ratat bila neagra de pe punctul ei spre sfarsitul jocului, dar si aceea nu a fost chiar simpla pentru ca a fost o lovitura cu foarte mult efect lateral. Hendry a ratat dupa parerea mea mult prea multe lovituri dificile pe care poate nu ar fi trebuit sa le joace. Dar adevarul e ca unele i-au si reusit. Si lui Dott de altfel i-au reusit multe lovituri dificile, dar de multe ori isi complica jocul singur nereusind sa controleze cum trebuie bila alba. Break-building-ul lui Dott lasa de dorit. Cat despre faptul ca lui Hendry i-au trebuit 3-4 vizite la masa pentru a inchide jocul nu prea sunt de acord cu tine. In acest joc a facut 3 break-uri de peste 100 iar in tot campionatul 8. Din cele 9 frame-uri castigate, cel putin 4 le-a castigat dintr-o singura vizita la masa: primele 2 frame-uri + cele 2 break-uri de 101. Cu break-uri de: 92, 114, 101, 37, 101, 79, 81, 30 nu cred ca poti sa spui ca in medie a avut nevoie de 3-4 vizite. Poate doar in cele 2 frame-uri in care a facut break-uri doar de vreo 30, dar majoritatea frame-urilor castigate le-a facut realizand break-uri consistente. Eu as spune ca media a fost de cel mult 2 vizite (luand in considerare doar frame-urile castigate nu si cele pierdute si daca nu consideram ca fiecare lovitura de siguranta este o vizita la masa).



_________________
"Computers are incredibly fast, accurate, and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate, and brilliant. Together they are powerful beyond imagination."
Albert Einstein (1879 - 1955)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui zsolt_tuser Trimite mesaj privat
Smaranda
Addicted to snooker


Data înscrierii: 21/Noi/2004
Mesaje: 332

MesajTrimis: Mar 8 Feb 2005, 20:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Omului [Hendry] nu i-a iesit orice, asta este clar... si la un moment dat intr-adevar ratarile s-au intetit, dar nu as pune-o decat pe seama oboselii. Asa se intampla in toate finalele prelungite care se decid la scoruri stranse. Este absolut imposibil sa functionezi ca o masinarie. Ori nu te mai tine tacul, ori puterea de concentrarea, ori nervii, ori descoperi ca ai baut numarul gresit de cafele (mai multe sau mai putine, dupa caz...) ori ceva se intampla de fiecare data. Oricum, ce este de remarcat la capitolul Hendry este faptul ca putine ratari pot fi puse pe seama "tremurarii tacului in mana". Nu acelasi lucru pot spune in schimb despre finala cu O'Sullivan, si in nici un caz lucrurile nu ar fi sta la fel daca se ajungea in joc decisiv. Smile



_________________
Score one-four-seven... Snooker heaven!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Caută toate mesajele lui Smaranda Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.snookerforum.ro -> Sezonul 2004-2005 » Malta Cup 2005 Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community